Αποστολέας Θέμα: ERWTHSH GIA DISOLIES  (Αναγνώστηκε 5681 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ERWTHSH GIA DISOLIES
« στις: 11/01/04, 20:26 »
yparxei kapoios genikos kanonas i kapoia thewria gia tis disolies(etsi legontai??? ta solo pou paizontai tautoxrona apo dio kithares px. Maiden)?
px:to solo metaferetai autousio kapoia imitonia para pera?posa?exei simasia an einai matzore i minore i basiki sigxordia tou tragoudiou,wste na ginei sigekrimeni metakinisi tou solo?

an kserete kapoio link sxetika me to thema,mou to lete na enimerwthw kai gw???
ayta!
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:ERWTHSH GIA DISOLIES
« Απάντηση #1 στις: 12/01/04, 02:02 »
Συνηθως οι δισολιες γινονται για να πλουτισει μια απλη μελωδια...υπαρχουν πολλοι τροποι να τις κανεις....
Μια τριτη πανω( η κατω) για να δωσεις πιο διαφορετικη χροια...εδω εχει σημασια αν ειναι ματζορε η μινορε η κλιμακα γιατι πρεπει να κανεις τις σωστες διαφορες στα ημιτονια....
Μια πεμπτη πανω(η κατω) για να δωσεις ογκο...η πεμπτη ειναι μελωδικο διαστημα και εκει δεν εχει σημασια το ματζορε η μινορε της κλιμακας....
Μια οκταβα πανω η κατω....αυτο ειναι για να δωσεις πολλες ''φωνες'' στην μελωδια σου....


Τωρα βεβαια μπορεις να δοκιμασεις και συνδυασμους...Οι μεηντεν που αναφερεις συνηθως παιζουν με μια τριτη πανω η μια πεμπτη πανω η κατω...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ERWTHSH GIA DISOLIES
« Απάντηση #2 στις: 12/01/04, 03:53 »
1on:3i kai 5i pou les ennoeis 3 i pente imitonia(tasta) diafora?
kati pou exw akousei oti stis majore einai stadar tosa (de thymamai posa) imitonia kai stis minore tosa imitonia diafora isxyei stadar i einai m**kies?
ginetai na ginei disolia kapoia imitonia KATW apo to solo pou einai ston tono toy tragoudiou?
basika apo tin eisagwgi tou wasting love twn maiden arxisa k porwthika kai malista eida apo mia tablatoura tou tragouduiou oti se kapoia simeia to solo de metaferetai aftousio 100%.Einai lathos tis tablatouras,i einai kapoio trik?
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:ERWTHSH GIA DISOLIES
« Απάντηση #3 στις: 12/01/04, 13:23 »
Οταν λεω μια τριτη εννοω ενα διαστημα τριτης...αν ειναι ματζορε η κλιμακα πχ Ντο ματζορε και εγω παιξω ντο η τριτη μου ειναι η μι....δηλαδη δυο τονοι..η λεγομενη τριτη μεγαλη...αν παιξω στην ιδια κλιμακα ρε η τριτη ειναι η φα..δηλαδη ενας τονος και ενα ημιτονιο...η συγκεκριμενη τριτη ειναι η τριτη μικρη..

Αρα ο κανονας οτι παιζει τρια ημητονια πανω η κατω η πεντε ημιτονια δεν υπαρχει...εξαρταται απο την κλιμακα που παιζεις...η εισαγωγη του wasting love einai κλασικο παραδειγμα μια τριτης πανω...αν εχεις την ταμπλατουρα της επισημη απο το Φιαρ οφ δε Νταρκ τοτε η παρτιτουρα ειναι σωστη...αυτη εχω και εγω...αν θελεις κατι αλλο πες μου αν βοηθισω οσο μπορω...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ERWTHSH GIA DISOLIES
« Απάντηση #4 στις: 12/01/04, 17:06 »
eyxaristw Dave,boithises idi arketa,
mallon exei kati lathakia auti pou exw,apo to internet einai
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:ERWTHSH GIA DISOLIES
« Απάντηση #5 στις: 12/01/04, 18:24 »
Δεν είναι απαραίτητο το solo να μεταφέρεται 100% αυτούσιο.
Μπορεί η μια κιθάρα σε ένα σημείο να "ανεβαίνει" και η άλλη να "κατεβαίνει". Έτσι δίνεται και πιο πολύ ενδιαφέρον στο άκουσμα.
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος THE EXTREMIST

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ERWTHSH GIA DISOLIES
« Απάντηση #6 στις: 01/01/05, 17:44 »
ΑΠ'ΟΤΙ ΑΚΟΥΩ ΜΑΓΚΕΣ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΔΙΣΟΛΙΕΣ ΤΩΝ ΜΕΙΝΤΕΝ.ΤΙ ΛΕΤΕ ΓΙ'ΑΥΤΗ ΤΟΥ ACES HIGH ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ RIFF Ο ΚΑΘΕ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ.ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΥΤΕ ΜAIDEN;

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: ERWTHSH GIA DISOLIES
« Απάντηση #7 στις: 18/05/05, 14:07 »
ΗΙ
Αν θες να μάθεις πως να στήνεις δισολίες ενας καλός τρόπος είναι τα modes. Μαθαίνεις δηλαδή τις 7 θέσεις της 7τονης κλίμακας και αρχιζεις να πειραματίζεσαι παίζοντας την ίδια διαδοχή φθόγκων που έχει η βασική σου μελωδία σε μια άλλη θέση (η 3η και η 5η είναι οι πιο συνηθισμένες όπως και η 6η μια οκτάβα χαμηλότερα). Με την εξοικέιωση θα αρχίσεις να ξεφεύγεις από την βασική μελωδία στισ δισολίες σου. Να ξέρεις ότι ανάλογα με τα ακόρντα που έχεις από πίσω οι καταλήξεις των φράσεων σου στην δεύτερη κιθάρα (δισολία) καλό είναι να καταλήγουν στην τονική ή 3η ή 5η του ακόρντου. Μια καλή πατέντα είναι να ψάχνεις τη δισολία χρησιμοποιώντας συγχορδίες όπου η μία φωνή θα περιλαμβάνει τι νότες της βασικής σου μελωδιάς και την άλλη θα τη ψάχνεις με το αυτί. Προχειροπατέντα που αποδίδει όταν οτιδήποτε άλλο από όσα γνωρίζεις θεωρητικά δεν σε ικανοποιεί.
ΑΥΤΑ.   SHRED IS BACK