Σελίδες:
  • #1 από Devil Driver στις 22 Nov 2004
  • Tι είναι τα baritones?
  • #2 από Johnie Darko στις 23 Nov 2004
  • Κιθαρες με μεγαλυτερο μεγεθος λαιμου (συνολικα γυρω στα 27" αντι για 25.5").
    Εξαιτιας του μηκους τους , τις κουρδιζεις πιο χαμηλα (πχ αντι για Ε , κουρδιζεις C ή B) και ετσι η κιθαρα παιζει σε πολυ χαμηλα κουρδισματα, εχοντας ομως σωστο tension των χορδων (οχι πολυ χαλαρες λογω του χαμηλου κουρδισματος), εξαιτιας του μεγαλυτερου μηκους τους.
    Ουσιαστικα ειναι μια εναλλακτικη προταση στις 7χορδες κιθαρες (που για να πετυχουν πιο χαμηλες νοτες, χρησιμοποιουν μια χορδη μπασσα επιπλεον).
    Οι Baritones, αντι ν αχρησιμοποιουν χορδη επιπλεον, κανουν αυτο που ανεφερα πιο πανω για να πετυχουν τον ιδιο σκοπο, μην "θυσιαζοντας" την 6χορδια του οργανου...
  • #3 από D.Harry στις 02 Nov 2007
  • θα μπορούσες σε ένα baritone να βάλεις χοντρότερες χορδές?
  • #4 από GreekDudeCovers στις 03 Nov 2007
  • Τα baritone όργανα/κιθάρες έχουν ήδη πιο "χοντρές" χορδές. Πάντα υπάρχει η επιλογή για παραπάνω, αλλά παίζει ρόλο και η γέφυρα, floyd rose/tremolo, καθώς και το nut. Όπως μια νορμάλ 6χορδη με floyd rose θέλει πολύ συγκεκριμένο setup για να αντέξει 12άρες σε μι (παράδειγμα δίνω, μην αρχίσετε  ;D) αναλόγως πάει και στα baritone όργανα. Αλλά πόσο πια πιο χοντρές χορδές θες να βάλεις? Για τι gauge λες?
  • #5 από The common cunning linguist στις 03 Nov 2007
  • Ουσιαστικα ειναι μια εναλλακτικη προταση στις 7χορδες κιθαρες (που για να πετυχουν πιο χαμηλες νοτες, χρησιμοποιουν μια χορδη μπασσα επιπλεον).
    Οι Baritones, αντι ν αχρησιμοποιουν χορδη επιπλεον, κανουν αυτο που ανεφερα πιο πανω για να πετυχουν τον ιδιο σκοπο, μην "θυσιαζοντας" την 6χορδια του οργανου...

    Όχι ακριβώς... Η ιστορία της κιθάρας δεν ξεκίνησε... με το Floyd Rose.  ;)

    Βαρίτονες κιθάρες υπήρχαν από τα 60s ή και παλιότερα. Η χρήση τους φυσικά δεν είχε να κάνει με "βαριά" μουσικά ιδιώματα, αλλά κάλυπτε ανάγκες στην ηχογράφηση (βλ. Nashville studios), όπως να ντουμπλάρουν μέρη κιθάρας μια οκτάβα χαμηλότερα. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι οι βαρίτονες κιθάρες ΔΕΝ εφευρέθηκαν για την heavy μουσική και ακούγονται πανέμορφα σε καθαρό ενισχυτή.

    Το πάχος των χορδών έχει να κάνει με το κούρδισμα που θα χρησιμοποιήσεις. Αν την κουρδίσεις σαν την κιθάρα αλλά μια οκτάβα πιο κάτω, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις, ας πούμε 20-80 χορδές. Αν την κουρδίσεις μια πέμπτη (από Λα) ή μια τετάρτη (από Σι) πιο κάτω, τότε μπορείς να αρκεστείς σε 13-70 ή κάτι παρόμοιο.  ;)

  • #6 από D.Harry στις 03 Nov 2007
  • σκεφτόμουν για 14-60 χορδές ή κάτι τέτοιο γιατί είμαι και λίγο άσχετος με τις χορδές.
    Θα μπορούσε ο τεχνικός μου να μου κουρδίσει την pacifica μου με τον floyd rose να παίξει με αυτές τις χορδές?
    Δεν κατάλαβα τι ρόλο παίζει το floyd rose. ή χρειάζομαι μια δεύτερη κιθάρα (για να μην χαλάσω και την πρώτη) κάτι φτηνό ίσως ώστε να κάνω τους πειραματισμούς μου και να την καταστρέψω χωρίς να νοιάζομαι, τι προδιαγραφές θα πρέπει όμως να έχει αυτή η κιθάρα ώστε να αντέχει τις χορδές που λέω , 14-60 ή 17-70 και να στοιχίζει 150-250 ευρώ (καινούρια ή μεταχειρισμένη).
    Καμιά καλή ιδέα? ? ? ? ?
     ??? ??? ???
  • #7 από GreekDudeCovers στις 03 Nov 2007
  • Όπως έγραψα και στο άλλο topic, σε μια κιθάρα μπορείς να βάλεις ότι χορδές θέλεις, αλλά το σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή θα σου σκευρώσει με τόσο tension στο μπράτσο. Γιατί θέλεις τόσο μεγάλο gauge όμως? Γιατί μπορεί να μην το καταλαβαίνεις από το νούμερο του gauge, αλλά αν παίξεις με 14άρες δεν θα μπορείς να παίξεις για παραπάνω από μισή ώρα.
  • #8 από D.Harry στις 14 Nov 2007
  • Το πάχος των χορδών έχει να κάνει με το κούρδισμα που θα χρησιμοποιήσεις. Αν την κουρδίσεις σαν την κιθάρα αλλά μια οκτάβα πιο κάτω, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις, ας πούμε 20-80 χορδές. Αν την κουρδίσεις μια πέμπτη (από Λα) ή μια τετάρτη (από Σι) πιο κάτω, τότε μπορείς να αρκεστείς σε 13-70 ή κάτι παρόμοιο.  ;)

    αρκετά ενδιαφέρον....... ::)
  • #9 από The common cunning linguist στις 14 Nov 2007
  • Το πάχος των χορδών έχει να κάνει με το κούρδισμα που θα χρησιμοποιήσεις. Αν την κουρδίσεις σαν την κιθάρα αλλά μια οκτάβα πιο κάτω, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις, ας πούμε 20-80 χορδές. Αν την κουρδίσεις μια πέμπτη (από Λα) ή μια τετάρτη (από Σι) πιο κάτω, τότε μπορείς να αρκεστείς σε 13-70 ή κάτι παρόμοιο.  ;)

    αρκετά ενδιαφέρον....... ::)


    Αυτό που δεν είδα να λες, είναι για ποιο σκοπό τη θέλεις μια βαρίτονη κιθάρα. Για πειραματισμό, για ηχογράφηση... παίζεις σε κάποια μπάντα, και αν ναι, τι μουσική? Γιατί ανάλογα με τις απαντήσεις παίζουν και οι επιλογές.  ;)
  • #10 από D.Harry στις 26 Nov 2007
  • κάνω πειραματισμό μόνος μου και έχω δεί ότι διάφορα συγκροτήματα που μου αρέσουν χρησιμοποιούν αρκετά πιο μπάσες χορδές....γι αυτό.
  • #11 από Jezus στις 30 Mar 2008
  • Παντως πολλες βαρυτονες περασμενων δεκαετιων (Danelectro, Fender Jag) ηταν σαν μπασα με 6 χορδες ολες roundwound.
    Στη κιθαρα σου μπορεις να αλλαξεις μπραατσο και να την κανεις βαρυτονη, το να αλλαξεις χορδες απλως εχεις πιο χαμηλο κουρδισμα, με οτι αυτο συνεπαγεται.
    Απο τους καλυτερους καθαρους ηχους που εχω ακουσει απο καθαρη (ημι-ακουστικη) κιθαρα ειναι απο Veillete (sic?) guitars, φτιαχνει 12-χορδες και 7-χορδες βαρυτονες με καταπληκτικο ηχο.
    Απο βρομικα, Electric Wizard sto Dopethrone  ;D
Σελίδες: