Σελίδες:
  • #1 από Μάριος στις 27 Mar 2002
  • Ρε παιδιά είμαι 17 χρονών και από συζητήσεις σαν αυτές σε αυτό το forum έχω βρεθεί σε μεγάλη σύγχιση. Είμαι μικρός και δεν πρόλαβα το ροκ που έζησαν πολλοί από εδώ μέσα και από κουβέντες που λέγονται με πιάνει το παράπονο γιατί κατάληξα να μην μπορώ να καταλάβω πια είναι η μουσική που μου αρέσει. Όταν με ρωτούσαν ως τώρα τι μουσική ακούω έλεγα ελληνική ροκ ή ποιοτική ελληνική. Για να δώσω μια αρχή πίστευα τα Ξύλινα Σπαθιά ροκ. Μπορεί κανείς από αυτούς που έχουν τα κότσια και έχουν άποψη να με βοηθήσουν; Τι είναι ροκ;; ιδέα, μουσική, στίχος, ιδανικό!; ... θα είναι πολύ ενδιαφέρον να δω τις απαντήσεις και περιμένω μεγάλη ανταπόκριση σε ένα φόρουμ σαν αυτό......
  • #2 από Φιλόμουσος στις 27 Mar 2002
  • Αγαπητέ mariososo, το ερώτημα που έθεσες θα βρει σίγουρα μεγάλη ανταπόκριση αλλά εγώ ίσως να σε στενοχωρήσω με την απάντηση που θα σου δώσω.

    Η λέξη rock μεταφράζεται ως "λικνίζω" ή "ταλαντεύω" ή "λίκνισμα" και αυτό νομίζω πως λέει κάτι για το είδος αυτό της μουσικής (γιατί περί είδους μουσικής πρόκειται). Σε αγγλικά ερμηνευτικά λεξικά αναφέρεται ως λέξη ταυτόσημη με τo  "rock n' roll" και ερμηνεύεται ως "μοντέρνα POP μουσική με δυνατό ρυθμό η οποία συχνά επαναλαμβάνει συγκεκριμένες φράσεις-στίχους και παίζεται με ηλεκτρικά όργανα". Σε σύγχρονο όμως λεξικό η λέξη rock σημαίνει "όλα τα διαφορετικά στυλ POP μουσικής που έχουν δυνατό ρυθμό και πηγάζουν από το rock n' roll" (νεώτερο βλέπεις αυτό το λεξικό...). Όσο για τη rock n' roll είναι είδος POP μουσικής που δημιουργήθηκε από το συνταίριασμα της rhythm and blues, της country και της Δυτικής μουσικής.

    Έγραψα όλα αυτά για να σου δείξω οτι οι ταμπέλες στις οποίες αρέσκονται πολλοί τόσο για τους άλλους, όσο και για τον εαυτό τους είναι απλά η εύκολη λύση. Όσο εύκολο είναι να νομίζεις οτι ακούς rock, άλλο τόσο εύκολο είναι να ακούς αλλά να μην το γνωρίζεις. Άλλωστε πρόκειται για κυρίαρχο μουσικό είδος εδώ και δεκαετίες και αυτό σημαίνει οτι έχει μεγάλη ποικιλλομορφία. Η κυριαρχία του όμως σημαίνει και οτι η ετικέτα της rock είναι επιθυμητή για εμπορικούς αλλά κυρίως για προσωπικούς σκοπούς σε πολλούς ανθρώπους. Αφού πάντως η rock είναι pop (=popular) δηλαδή ΛΑΪΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ίσως να μην έχει άδικο αυτός που έγραψε οτι "το rock το ελληνικό είναι ζεϊμπέκικο"...
  • #3 από Μπάμπης στις 28 Mar 2002
  • προς το φίλο φιλόμουσο:πιστεύω οτι αυτός ο συλλογισμός που έκανες στο τέλος (Αφού πάντως η rock είναι pop (=popular) δηλαδή ΛΑΪΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ίσως να μην έχει άδικο αυτός που έγραψε οτι "το rock το ελληνικό είναι ζεϊμπέκικο"...)
    είναι λίγο απλοϊκος.Μπορεί η ροκ μουσική να είναι δημοφιλής (popular) αλλά αυτό δεν την εξισώνει με τη μουσική pop που είναι ξεχωριστό μουσικό είδος.Δεν είναι δηλαδή μαθηματική εξίσωση που ισχύει αμφίδρομα!!!
    Τώρα στο ερώτημα τι είναι μουσικά το ροκ,δεν μπορώ να σου δώσω έναν ακριβή ορισμό, μπορώ απλά να πω οτι εκφραστες της κλασικής ροκ είναι συγκροτήματα όπως οι Deep Purple, Led Zeppelin, Rainbow έτσι για να αναφέρω μερικούς.Πάνω σε αυτές τις μουσικές φόρμες πάτησαν οι επόμενοι και προέκυψαν και άλλα μουσικά είδη (hard rock / heavy metal / punk κλπ).Σίγουρα όμως η ροκ μουσική είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την ύπαρξη ηλεκτρικής κιθάρας και distortion.Η ροκ γεννήθηκε απο καλλιτέχνες που χρησιμοποίησαν τα εργαλεία αυτά για να παράγουν τον ιδιαίτερο ήχο της.Σίγουρα πολλοί υποψήφιοι "πατέρες" υπάρχουν και μάλλον δεν μπορώ να δώσω εγώ την απάντηση.
    Τώρα όσον αφορά το αν η ροκ είναι ιδέα, μουσική, στίχος, ιδανικό μάλλον εξαρτάται απο τον καθένα μας αυτό.Για πολλούς είναι και τρόπος ζωής, επηρεάζει το ντύσιμο, τη διασκέδαση όλα ! για άλλους είναι απλά ένα άκουσμα, ένα μουσικό ρεύμα και τίποτα παραπάνω.Θέλω να πω οτι εξαρτάται που βάζει κανείς η μουσική στη ζωή του.Για το ροκ το ελληνικό μπορώ να πω οτι υπάρχει σήμερα, απλά το ροκ ΔΕΝ είναι ελληνική μουσική.είναι ξενόφερτο άκουσμα που του προσαρμόσαμε ελληνικό στίχο.Το αποτέλεσμα κρίνεται απο τον καθένα, εμένα ας πούμε μου αρέσει.εντάξει, δε φιλοδοξώ οτι έχω κλείσει το "φάκελο ροκ" είναι μεγάλη συζήτηση, απλά έγραψα μια δυο σκέψεις πάνω στο θέμα
    αυτά προς το παρόν  :)
  • #4 από Βραζίλης στις 28 Mar 2002
  • ο χαρακτηρισμος καποιου ειδους μουσικης συχνα επικαλυπτεται απο καποιον αλλον, και στο ροκ το οποιο εχει δεχτει επιρροες απο παρα πολλα ειδη μουσικης. Για μενα ροκ δεν ειναι μονο οι Deep Purple και τα σχετικα, ουτε κατ'αναγκη εχει ηλεκτρικο ηχο, ουτε πρεπει να την ακουν λιγοι ή πολλοι ανθρωποι... κλπ. Αυτη η ιστορια δεν εχει σαφη αρχη και τελος ουτε σαφη ορια. Ολα ειναι ενας αχταρμας απο τον οποιο διαλεγουμε αυτα που ακουγονται πιο καλα στα αυτια μας. Οι χαρακτηρισμοι και οι ταμπελες χρησιμευουν για να μπορουμε να ορισουμε καποιες βασικες κατηγοριες μουσικης και να μπορουμε να δωσουμε στον αλλον να καταλαβει περιπου για τι μιλαμε. Προσωπικα, δυσκολευομαι πολυ να εξηγησω τι μουσικη ακουω, δεν με βοηθανε οι υπαρχοντες χαρακτηρισμοι γιατι συχνα το ενα
    ειδος εισβαλλει στα χωραφια του αλλου περνωντας τα ορια. Αληθεια, ποια ειναι τα ορια και ποιος τα οριζει;
  • #5 από bluewind στις 28 Mar 2002
  • Orismenes anafores pou yfistantai sto internet:

    1) Allmusic.com

    Rock & Roll is often used as a generic term, but its sound is rarely predictable. From the outset, when the early rockers merged country and blues, rock has been defined by its energy, rebellion and catchy hooks, but as the genre aged, it began to shed those very characteristics, placing equal emphasis on craftmanship and pushing the boundaries of the music. As a result, everything from Chuck Berry's pounding, three-chord rockers and the sweet harmonies of the Beatles to the soulful pleas of Otis Redding and the jarring, atonal white noise of Sonic Youth has been categorized as "rock." That's accurate — rock & roll had a specific sound and image for only a handful of years. For most of its life, rock has been fragmented, spinning off new styles and variations every few years, from Brill Building Pop and heavy metal to dance-pop and grunge. And that's only natural for a genre that began its life as a fusion of styles.

    2) http://www.univie.ac.at/Anglistik/easyrider/data/what_is_rock_music.htm

    3) http://www.ronthemusicmaker.org/rock.htm

    4) http://www.epinions.com/content_1188798596

    5) http://www.blackrockcoalition.org/faq.html
  • #6 από rollings στις 28 Mar 2002
  • Για το ροκ εχω ακουσει πολλα και διαφορα, αλλα ενας μεθυσμενος αμερικανος με ειπε το εξης:

    Το ροκ δεν εχει σχεση το οργανο. Ροκ γινεται απο κιθαρα αλλα και απο βιολι. Ροκ σημαινει ελευθερια, εμβρασμος ψυχης και αυταρκεια. Δηλαδη τροπος ζωης με αλλα λογια. Το ξερω οτι σε μπερδευω τωρα αλλα οσο αφορα την μουσικη του πλευρα σε κατατοπησαν οι παραπανω πολυ καλα.

    Το να εισαι ροκ μπορει να σημαινει να ζεις μονος, να μαγειρευεις μονος, να ερωτευεσαι, να περνας γ**ω τις φασης ή ακομα και να την πινεις ποτε ποτε (δεν σε παρασερνω, σε λεω παραδειγματα). Ροκ δεν γινεται μπροστα στην τηλεοραση, ουτε στα μεγαλα κλαμπ αλλα σε υπογεια, στην εξοχη και οπουδηποτε δεν κυριαρχει ο πουριτανισμος.

    Σκεψου αυτα και κρινε

    καλη αναζητηση!
  • #7 από Μάριος στις 28 Mar 2002
  • Έχετε ρίξει πολύ ωραία λόγια στην συζήτηση. Δεν θέλω να σας ζορίσω αλλά θα ρωτήσω δύο πράγματα και όποια απάντηση καλοδεχούμενη. Μαζί με το τι είναι ροκ αν μπορείται διευκρινήστε, διότι τα αναφέρεται αλλά δεν έχω ξεκαθαρίσει, αν υπάρχει μη ποιοτική ροκ ή ακόμα αν υπάρχει       ροκ         και         "ροκ"        όπως υπάρχει      εμπορικό            , σαν δηλαδή να πουλιέται στα δισκάδικα, και       "εμπορικό".    
    Ελπίζω να πιάσατε το νόημα και κάτι άλλο ακόμα. Οι deep purple που έχουν πολυαναφερθεί είναι δηλαδή οι πρώτοι που έφτιαξαν ροκ;;
  • #8 από Μπάμπης στις 28 Mar 2002
  • όχι δεν εφτιαξαν πρώτοι το ροκ αυτοί.Πριν απο αυτούς υπήρχαν οι Beatles, οι Stones o Bob Dylan και πάρα πολλοί άλλοι.Όπως έγραψα και πριν πιστεύω οτι δεν μπορώ δώσω σε κάποιον την πατρότητα της ροκ μουσικής.Σίγουρα ξεκίνησε ώς ένα υβρίδιο απο ανακάτεμα άλλων μουσικών ειδών (blues / jazz κλπ)Η αναφορά που έκανα στους Deep Purple είναι γιατι για μένα αποτελούν ένα κλασικό ροκ συγκρότημα και σίγουρα όχι οι μοναδικοί εκφραστές του ροκ - υπήρχε πριν απο αυτούς και μετά απο αυτούς -Τώρα όσον αφορά στον ήχο της ροκ μουσικής, εγώ τον καταλαβαίνω ως ηλεκτρικό.Μου φαίνεται δύσκολο να δεχτώ οτι ένα κουαρτέτο με βιολιά ας πούμε παίζει ροκ.Τέλος, το ροκ μοιάζει και λίγο με τα jeans: φοριέται απο νέους κάθε ηλικίας, αρνείται τον πουριτανισμό και είναι all time classic :)
  • #9 από bluewind στις 29 Mar 2002
  • An ksefygoume ligo apo tis tampeles pou xrhsimopoiountai kata koron kai kat'eksakolouthish kyriws apo tis etairies gia thn ikanopoihsh twn proswpikwn tous symferontwn kai strafoume pros thn ousia ths rock mousikhs, pou einai kyriws h aisthish/symperifora (edw kollaei kalytera to attitude twn agglwn) kai to metadidomeno mhnyma/eikona, tote isws proseggisoume kalytera to olo zhthma. Thewrw pws opoiodhpote mousiko idiwma epafietai kai eksartatai apo ta ekfrastika tou mesa (toutestin apo sygkekrimena organa, perivolh kok) aytomata ginetai eyalwto stis metavoles twn kairwn kai logikws kapoios mporei na thewrhsei pws payei na yfistatai. Proswpikh ektimhsh pws den prepei na taytizoume to rock me thn hlektrikh kithara h me ton hlektriko hxo en genei...kati tetoio periorizei shmantika th dynamikh, th diaxronikothta kai thn epektasimothta tou. Merika paradeigmata:

    Oi Apocalyptica molonoti aploi tseellistes, diaskeyazoun kommatia heavy metal (ante hard rock...) kata tropo pou episkiazei pollous agkomaxountes aytoanagoreyomenous rockers me hlektrikes kai ta loipa symparomartounta...

    Oi Godspeed You Black Emperor! (kathws kai polla sygkrothamata twn etairiwn Constellation kai Kranky) an kai xrhsimopoioun prwtista klassika organa kai enorxhstrwseis, vgazoun mia prwtofanh punk-rock maxhtikothta, toso ypoxthoniws erpousa pou se xtypaei kateytheian ek twn esw dixws ta decibel na kseperasoun polles fores ayta ths "hxorypanshs" pou prokalei ena nosokomeio se apergia. En prokeimenw vevaia kapoioi frontisan na tous apokalesoun eyfyws isws "post-rock"...alla o xarakthrismos den yfistatai xwris ayto to xilioeipwmeno "rock" mesa.

    Den einai fysika ta mona paradeigmata...einai omws kraygalea kai synhgoroun sthn apopsh pws to rock ofeilei na kseperna ta stegana sta opoia kamia fora to topothetoun ta organa, mia kai ta teleytaia de droun para synodeytika mias atmosfairas pou einai olh h ousia tou rock kai h morfh tous einai eymetavlhth. Ti tha ginei px an ayrio methayrio h hlektrikh kithara h to klarino eksafanistei? Mazi tous tha graftei ki o epikhdeios tou rock kai tou dhmotikou tragoudiou? Elpizw pws oxi...

    Parepimptontws...ston kalws ennooumeno "kwlopaidismo" tou Rock, edwse polla apo ta prwima vhmata tou ki o Elvis Prisley...akoma ki an se pollous dinei thn aisthish tou gloiwdous lover boy me to "illustration" malli.
  • #10 από jagmaster στις 29 Mar 2002
  • aderfe marie,tora mas evales goal ap' ta 45 metra.
    :-X xm,ti na pw kai egw?apla nomizw oti agapimenos mou tragoudistis giorgos dimitriadis eipe tin kaliteri kouventa:otan exeis na peis kati kai an den to peis tha skaseis,tote kaneis rock.egw tha simpliroso oti an arpakseis kai mia kithara(kata protimisi petagmeni apo ton 1o orofo) mazi me ena petali pou to arpakses ap' ta skoupidia(gia na vgazei "vromiko" ixo) exeis ena poli kalo simpliroma sta parapanw stoixeia ;D

    ps:signomi kiolas,alla nomizw marie oti to rock einai san to gamisi.an den to kaneis den pianeis pote to noima!!
  • #11 από Μπάμπης στις 29 Mar 2002
  • Εδώ ίσως θα ταίριαζε η γνωστή παροιμία οτι τα ράσα δεν κάνουν τον παπα.Τι εννοώ: Ασφαλώς και το να πάρει κάποιος μια κιθάρα και ένα πετάλι distortion δεν του δίνει το εισιτήριο για το hall of fame του ροκ ! μάλλον πιο εύκολα θα χαρακτηριστεί αυτό που οι άγγλοι λένε "wannabe".Το ροκ σίγουρα είναι κάτι πιο βαθύ, ο ηλεκτρικός ήχος είναι απλά το μέσο έκφρασης αυτού που έχεις μέσα σου.Όμως φίλε bluewind οι Apocalyptica διασκευάζουν κομμάτια των metallica πχ ΔΕΝ τα δημιουργούν αυτοί.Έτσι μου φαίνεται οτι διεισδύουν στο χώρο της ροκ μουσικής δια της τεθλασμένης.Υπάρχει περίπτωση οι metallica ως δημιουργοί των εν λόγω κομματιών να είχαν φτάσει στο fade to black με ενα βιολί;Προσωπικά το Diane των Therapy?  μπορώ να πω οτι είναι το μόνο κομμάτι ροκ που έχω ακούσει και η εκτέλεση με τσέλλο είναι πραγματικά συγκλονιστική.Αλλά οι Therapy? είναι κατεξοχήν συγκρότημα με ηλεκτρικό ήχο, το Diane δεν είναι η "σημαία" τους.Προσωπικά πιστεύω οτι η ηλεκτρική κιθάρα έχει κατοχυρωθεί ως το σήμα κατατεθέν της ροκ μουσικής, τα υπόλοιπα έγχορδα όργανα όργανα έχουν χαρακτήρα συνοδευτικό και οι δυνατότητές τους είναι πεπερασμένες στην εν λόγω μουσική.ίσως μια τάση κορεσμού στην παραγωγή αμιγώς ροκ κομματιών (rock is dead? ) έχει οδηγήσει σε νεοτερισμούς και πειραματισμούς με άλλα όργανα, γι' αυτό και ο χαρακτηρισμός post-rock μου φαίνεται αρκετά τίμιος....αν και ο όρος "rock" δείχνει να φθίνει και να υπερισχύει ο όρος "post"
  • #12 από JovanniT στις 29 Mar 2002
  • Εγώ θα συμφωνήσω με αρκετούς από τους προηγούμενους αλλά φίλε Μπάμπη οι Apocaliptica ΔΕΝ εχουν μόνο διασκευές των Metallica αλλά και δικά τους κομάτια που είναι ποιό ωραία από αυτά των Metallica, άκου το Path για παράδειγμα. Το Rock πέζεται με ότι γουστάρεις και σε πωρώνει. Μήπως ο Ian Anterson των Jethro Tull δεν rockaρε με φλάουτό;
    Φυσικά η κιθάρα είναι το σήμα κατατεθέν της Rock - Metal μουσικής αλλά δεν νομίζω ότι τα άλλα οργανα (Μπάσο - Φωνή -Τύμπανα) είναι ούτε δευτερεύοντα ούτε πεπερασμένων δυνατοτήτων. Δεν νομίζω ότι οι Fates Warning για παράδηγμα θα ήταν οι ιδιοι χωρίς τον Zonder (Τύμπανα), ούτε π.χ οι Purple θα ήταν οι Purple χωρίς τον Gilan, οι Ζeppelin το ίδιο.
    Η σωστη μουσική γενικότερα δεν σε περιορίζει στην έκφραση ακόμα κιαν παίζεις κουτάλια  :)
    Οσο αφορά το Rock, νομίζω για τον κάθε ανθρωπο είναι διαφορετική η ερμηνεία. Για άλλους είναι η δύναμη και ο τσαμπουκάς των Ac-Dc πχ και για άλλους το χασιμο των Floyd. Για μένα είναι το γεγονός οτι με την μουσική που ακούω ταξιδευω και η ευχαρίστηση ακόμα του να νιώθεις οτι αυτο που σκεφτεσαι, αισθάνεσαι, περνάς το έχει σκεφτεί, αισθανθεί και το έχει περάσει και κάποιος αλλος που απλά είχε τις μουσικες γνώσεις να το κάνει τραγούδι.
    Αυτα, και καλές πενιές  :D
  • #13 από Μπάμπης στις 29 Mar 2002
  • το σόλο στο aqualung φίλε Jovanni, όμως έχει μείνει στην ιστορία εκτελεσμένο με κιθάρα, όχι με φλάουτο.Δεν αποκλείω τίποτα, αντίθετα μου άρεσε πάρα πολύ η συνοδεία του φλάουτου στα τραγούδια των Jethro Tull, αλλά νομίζω οτι είναι συμπληρωματικό στοιχείο που εντούτοις δίνει ένα ιδιαίτερο χρώμα στη μουσική τους.
  • #14 από sourwtiri στις 29 Mar 2002
  • mou exei dimiourgitei i entipwsi oti to rock HTAN taftismeno me tous ixous tis ilektrikis!oxi oti den apotelei meros tou twra alla simera einai perissotero thema skepsis kai filosofias para ixou!poios diafwnei as poume me tin apopsi tou savopoulou oti i swtiria mpellou itan rock?
    mporoume na poume polla pragmata rock giati ousiastika einai afto pou katalavainei o kathenas opote isws einai protimotero na doume ti DEN einai rock!
    gia paradeigma oi politikoi einai rock?
  • #15 από Μπάμπης στις 29 Mar 2002
  • Το θέμα είναι οτι κάτω  απο την έννοια του ροκ έχουν βρει στέγη διάφορες κοινωνικο-πολιτικές ιδεολογίες έτσι ώστε όταν μίλάμε για ροκ να μπορεί ο καθένας να δώσει τη δική του ερμηνεία.Η εξέγερση, to underground, η επανάσταση, όλα αυτά βρήκαν στο ροκ ένα μέσο έκφρασης οπότε εδώ μιλάμε για μια έννοια με πλήθος προεκτάσεων και σημασιών πέρα απο τη μουσική της υπόσταση.Άρα ο Σαββόπουλος έλεγε οτι η Μπέλλου, και ο τρόπος ζωής της Μπέλλου ήταν ροκ έστω και αν αυτή τραγουδούσε ρεμπέτικα.Πολλόι λένε οτι οι πρώτοι έλληνες ροκάδες ήταν οι ρεμπέτες, όχι γιατί υφίσταται κάποια μουσική σχέση μεταξύ ροκ-ρεμπέτικο αλλά γιατί τόσο το ροκ όσο και το ρεμπέτικο ξεκίνησαν απο κοινή ιδεολογική βάση και αποτέλεσαν τη φωνή μιας "χαληλότερης" κοινωνικά τάξης ενάντια στον κομφορμισμό και τον πουριτανισμό των ανώτερων στρωμάτων.Τα πρώτα ρεμπέτικα απαγορεύτηκαν γιατί μιλούσαν για το χασις, ναργιλέδες κλπ, απο την άλλη μεριά του Ατλαντικού συνέλλαβαν επι σκηνής τον Morisson γιατί τραγούδησε "Girl, we couldn't get much higher" που κάποιοι θεωρούσαν οτι διέστρεφε τα ήθη της αμερικανικής νεολαίας και την οδηγούσε στα ναρκωτικά.Υπο αυτό το πρίσμα ο καθένας μπορεί να θεωρήσει ροκ ότι του γουστάρει, και αν ο Σαββόπουλος πιστεύει αυτό για την Μπέλλου, κι ' εγώ μαζί του είμαι.Αν πάμε όμως στη μουσική υπόσταση της ροκ , εγώ θα επιμείνω οτι υπάρχει μια παράδοση και ένας χαρακτηριστικός ήχος για την εν λόγω μουσική, αλλιώς θα πέσουμε στην παγίδα, λόγω της ευρύτητας που έχουμε δώσει στην έννοια του ροκ, να βάλουμε στο ίδιο τσουβάλι κάλλιτέχνες όπως ο Hendrix και συγκροτήματα όπως οι Doors με άσχετους που απέχουν πολύ απο το πνεύμα και τη μουσική τους
    (sourwtiri: οι πολιτικοί ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ροκ)  :)
  • #16 από Mixalis στις 23 May 2002


  • Θέλω να πω οτι εξαρτάται που βάζει κανείς η μουσική στη ζωή του.Για το ροκ το ελληνικό μπορώ να πω οτι υπάρχει σήμερα, απλά το ροκ ΔΕΝ είναι ελληνική μουσική.είναι ξενόφερτο άκουσμα που του προσαρμόσαμε ελληνικό στίχο.


    φιλε Μπαμπη Πιστευω εδω κανεις ενα λαθος λεγοντας οτι το ροκ ειναι ξενοφερτο.Το ροκ δεν ανηκει ουτε στους αμερικανους ουτε στους εγγλεζους και ουτε σε καμια εθνικοτητα . Ειναι φαινομενο παγκοσμιο....Ως γνωστο η μουσικη ενωνει τα εθνη. Η μουσικη του ροκ υπηρχε και στους ελληνες απλα ετυχε να την εκφρασει πρωτος ενας ξενος.Ειναι αποτελεσμα της επαναστατικοτητας και πολλων αλλων συγκυριων.Δεν μπορουμε απλα οτι ειναι ξενοφερτο σαν μια νεα μοδα που θα ελθει και θα παρελθει.Επειδη υπηρχε και πιο πριν αλλα εκφραζοταν διαφορετικα, μεσα απο τα ρεμπετικα.Τωρα με την δεκαετια του 60 με τον εξαστισμο και τις μεγαλουπολεις και με το συνεχη σαματα που υπαρχει σ'αυτες ο ανθρωπος επειδη ακουγε συνεχεια αυτους τους θορυβους επεδιωξε   να εκφραστει και με ενα πιο σκληρο τροπο .
    Αυτο που θελω να πω: Το ροκ ακομα και αν δεν αρχιζε απο τους αμερικανους ,στην ελλαδα και σε αλλες χωρες θα υπηρχε το ροκ.
  • #17 από The JeSTeR στις 25 May 2002
  • Να πώ και εγώ κάτι, παρότι ο λιγότερο αρμόδιος και ειδήμων επί του θέματος? Από τριών χρονών μωρό άκουγα ρόκ και έντεχνο, έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα. Το ροκ είναι σαν είδος μουσικής τεράστιο σε ευρύτητα και ποικιλία. Τι εννοώ? Λέμε πχ ότι για να είσαι ρόκ πρέπει να λές κάτι σημαντικό. Αυτό είναι αλήθεια, αλλά όταν οι Beattles κατα πολλούς χάραξαν τα rock'n'roll δεδομένα, οι στίχοι τους ήταν απλοί, κάτι που σήμερα θα ονομαζόταν POP. Οπότε, ναι ίσως το ροκ να ξεκίνησε ως μια ποπ τάση, όμως στίχοι όπως στο Stairway to Heaven, ολόκληρο το The Wall των Pink Floyd, έχουν αντίθετα, μεγάλη ποιητική αξία, . Παράλληλα, ποιός μπορεί να συγκρίνει τα πρώτα μέταλ συγκροτήματα απο άποψη τεχνικής, με τους βιρτουόζους dream theatre, τον Steve Vai  και πάει λέγοντας? Η πέμπτη συμφωνία του Μπετόβεν είναι ροκ(ακούστε τον Malmsteen να τήν παίζει) αλλά τραγούδια των Nsync πχ, που και καλά έβαλαν γ**άτο κιθαρίστα να σολάρει, κι ο ντράμερ σπάζει κεφάλια, δεν θα είναι ποτέ μα ποτε ροκ, όσο κι αν προσπαθήσουν. Από όλα αυτά, ρόκ είναι το αληθινό, το ωμό, τολμηρό, ασυμβίβαστο και ειλικρινές, αυτό που δεν χωράει ψέμματα, είτε αφορά στάση ζωής, είτε μουσική.
  • #18 από christosl στις 29 Jun 2002
  • Το ροκ δεν ειναι μονο μουσικη φιλε,αλλα και τροπος ζωης.Να κανεις στη ζωη σου αυτο που γουσταρεις και να μη σε περιοριζει ο σαπιος κοσμος που ζουμε.να ζεις τη ζωη σου μεχρι την τελευταια της στιγμη και να τα γραφεις ολα στ' α _ _ _ _ _  σου.Σε οτι αφορα τον εαυτο σου ομως.ετσι θα εισαι "ροκ"
  • #19 από loud στις 02 Jul 2002
  • κύριοι, πώς να ορίσουμε κάτι που δε μπορούμε να το ζήσουμε..








  • #20 από christosl στις 02 Jul 2002
  • Το ροκ αγαπητε/η loud μπορει ο καθενας μας να το ζησει.Απλα πολυ λιγοι σημερα ακολουθουν αυτο τον τροπο ζωης λογω της ανοδου του βιοτικου επιπεδου και ολες τις ανεσεις που μας παρεχονται και που κανενας δεν ειναι διατεθειμενος να τις θυσιασει.Ετσι,για τους περισσοτερους,το ροκ ειναι απλα ενα ειδος μουσικης.Αν θες να μαθεις τι σημαινει να εισαι ροκ,κοιταξε βιογραφιες του Μανου Λοιζου και του Σιδηροπουλου
  • #21 από kostasd στις 03 Jul 2002
  •  Στην Ελλάδα ως γνωστόν είσαι ότι δηλώσεις κ τελευταία είναι πολλοί αυτοί που δηλώνουν  "ροκ".Πως μπορεί καννείς να θεωρεί ότι κάνει ροκ όταν πριν από αυτόν ροκ μουσική έγραφε ο ΠΟΙΗΤΉΣ Bob Dylan,οι Floyd.....και....και......και.......Μπορεί η ίδια αυτή λέξη να "συστεγάσει" τους Radiohead κ τους 2002GR!!!!!! Στην Ελλάδα έχουμε κάνει "πανάκια" το ροκ....είμαι ροκ,παίζω, ακούω ροκ κ αυτό μπορεί να σημαίνει από Led Zeppelin έως κ......Ψόφιους Κοροιύς(ήταν ένα μικρό παιδί που το'παιζε ροκάκι.....)!!! Λοιπόν ας καταλάβουμε ότι το ροκ δεν είναι το καταφύγιο του κάθε ....πικραμένου...,αλλά μάλλον στην εποχή μας κ στον τόπο μας το να γίνεις "ροκ" είναι τόσο εύκολο όσο το να κάνεις λαϊκά σουξεδάκια με την διαφορά βέβαια ότι τα σουξεδάκια σε κάνουν πλούσιο! Μήπως λοιπόν το σύγρονο ελληνικό "ροκ" είναι απλά μαι ......ουτοπία,ένα ψώνιο εν τέλει να γίνουμε κάτι που δεν είμασταν σαν λαός ποτέ??? Γιατί δεν είσαι ροκ (Χρήστο) με το να λες ότι κάνω ότι μου ...γουστάρει κτλ κτλ.Οι Floyd δεν έκαναν ότι τους κατέβαινε ο Dylan δεν τα είχε όλα γραμμένα στα α...... του.
    Αυτό μπορεί να το κάνει κ αυτός που ξημεροβραδιάζεται ακουγοντας Βολάνη.....αλλά τι τα θες εδώ βραβεύτικε ο Μαργαρίτης σε κατηγορία ροκ (μουσικά βραβεία Αρίων). Αντε κ οι ONE rok group της δεκαετίας!!!!

    θυμηθείτε την διαφήμηση...."-Εσύ αισθάνεσαι Ευρωπαίος???"
                                         "-Ντιπ για ντιπ!!!"

                                          τι Ευρωπαίος,τι Ζαγοραίος......
  • #22 από christosl στις 03 Jul 2002
  • Ρε Κωστα,δεν ειπα οτι οποιος κανει οτι του γουσταρει και τα γραφει ολα στα α_ _ _ _ του ειναι ροκ και οτι οποιος δεν τα κανει αυτα δεν ειναι ροκ.Ισως να μην χρησιμοποιησα και την ορθοτερη φρασεολογια και να δινω λανθασμενες εντυπωσεις.Πιστευω οτι το ροκ,σαν τροπος ζωης και οχι σαν μουσικη,σηκωνει πολλη συζητηση.Για μενα,ροκ ηταν ο Μανος Λοιζος.Ολη μερα με μια κιθαρα στο χερι,καλη καρδια,οτι εκανε το εκανε οχι για χρηματα αλλα επειδη γουσταρε να το κανει.Ροκ,κατ'εμενα ηταν και ο Παυλος Σιδηροπουλος.Σημερα,ροκ ειναι για μενα αυτος που αγαπαει τη ροκ μουσικη,που δεν συμβιβαζεται με την σαπια πραγματικοτητα,που κανει κατι επειδη αυτο γουσταρει να κανει και οχι γιατι του το επιβαλλουν αλλοι και αλλα πολλα.Το θεμα σηκωνει μεγαλη συζητηση και δεν σκοπευω να μακρυγορησω.Αυτη ειναι η αποψη μου,ειτε σωστη,ειτε λαθος
  • #23 από kostasd στις 03 Jul 2002
  • ok, σε αυτή την περίπτωση έχεις δίκιο.Απλά με ενοχλούν κάποια...καλόπαιδα που με το πρόσχημα του ..ροκά ή του..μεταλλά δικαιολογούν την ανικανότητά τους να ασχοληθούν με κάτι σοβαρά....όσοι δηλαδή στη λέξη "ροκ" εννοούν μια ζωή του στυλ..."ρόδα,τσάντα και κοπάνα",αυτό είναι όλο.Όσο για τον Λοϊζο ας τον έφταναν έστω κ στο μικρό του δαχτυλάκι οι σημερινοί .....ροκάδες των σαλονιών κ των πολυεθνικών.......!Ο Χαντζηδάκις ήταν πιο  "ροκάς" από αυτούς.......!
  • #24 από christosl στις 04 Jul 2002
  • Κωστα συμφωνω απολυτα μαζι σου.Αυτα εννοουσα κι εγω σε τελικη αναλυση αλλα ο τροπος που τα εξεφρασα ηταν πολυ υποκειμενικος και με το δικιο σου τον ερμηνευσες διαφορετικα.Φταιει και το οτι δε σου φτανει με τιποτα ενα μηνυματακι για να εξηγησεις τι ειναι ροκ,που ειναι μια πολυ βαθια και πολυδιαστατη εννοια.Σηκωνει συζητησεις επι συζητησεων και παλι ακρη δε βγαζεις
  • #25 από GIBSON335 στις 18 Nov 2002
  • Επειδη φιλαρακο μου ολοι προσπαθουν να στο εξηγησουν με πολλα λογια και οπωs ξερουμε (τα πολλα λογια 'δεν' ειναι ROCK.....) ενα πραγμα θα σου πω.......................................
    ΤΟ ROCK ΕΙΝΑΙ " Τ Ρ Ο Π Ο Σ     Ζ Ω Η Σ ".....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Σελίδες: