Σελίδες:
  • #26 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 27 Nov 2002
  • TO POK EINAI TΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ
  • #27 από Anemos στις 06 Dec 2002
  • TO ROK EINAI MONO TROPOS ZWHS
    kai tipote allo.

    Rok mporei na einai kapoios kai as mhn paizei mousikh den paizei rolo.

    Einai h antistash se oti pseftiko, ftiaxto kai poulhmeno

    Den exei sxesh me emfanish oute mousikh.

    Oso gia ton filo filomouso ROCK shmainei PETRA

    dhladh kati sklhro.

    En katakleidi kai epeidh to mpla mpla kanei to paidi naka naka

    TROPOS ZWHS

    kala na pernate
  • #28 από mph306 στις 07 Dec 2002
  • Ολα αυτα που ειπωθηκαν ειναι ΟΛΑ ΣΩΣΤΑ!
    Για εμας ομως ροκ ειναι αυτο που αγαπαμαι και μας ταξιδευει μεσα απο τις μεμβρανεσς των στεροφωνικων μας(η των οργανων μας)Για μενα το πιο ροκ κομματι(και οχι Rock)ειναι "το μπαγλαμαδακι" του Παπαζογλου!Γιαυτο ακουτε την μουσικη που σας αρεσει(και Βανδη αν θελετε) και αστε τις  ταμπελλες για τους δρομους!  ;)
  • #29 από teri στις 02 Mar 2003
  •    Αγαπητε Μαριε, ελπιζω να διαβασεις και αυτο το μηνυμα, καθωτι ειναι λιγο αργοπορημενο.  :-\
     pock: ο "φιλομουσος" και ο "μπαμπης" εδωσαν παρα πολυ καλες ερμηνειες για το ροκ.
     Το rock σημαινει ομως πετρα.και το "rock n' roll" δηναν την ερμηνεια της κινησης και του λικνισματος και της εντασης στον ρυθμο και των καταστασεων της εποχης τους, θελωντας να ορισουν οτι τιποτα δεν πρεπει να μενει στασιμο, αλλα να πορευετε και να μαθαινει.
     Το rock ξεκινησε στα μεσα τις δεκαετιας του '50.  Μια εποχη που οι μουσικοι της εψαχναν απεγνωσμενα για κενουργια ακουσματα και θελαν να ξεφυγουν απο τις γλυκαναλατες μπαλαντες που περιοριζαν τους ακροατες και να δωσουν μεγαλυτερη βαρυτητα στην μουσικη και μεγαλυτερη ποιοτητα.
     Απο το 1952 εως και τα τελη του 1980 οι μουσικοι δρομοι που ανοιχτηκαν και τα πληθωρα διαφορετικα ακουσματα (ειναι αμετρητα), κυριωλεκτικα δημιουργουνταν με την ταχυτητα του φωτος.
     Το rock απο τις πρωτες πηραματικες μουσικες εκεινης της εποχης ξεκινησε με κλασικα μουσικα οργανα και ολοκληρες ορχηστρες το συνοδευαν τις περισσοτερες φορες.
     Στην πορεια της εξελιξης της μουσικης ειρθε το συνθεσαϊζερ.
     Παρα πολλοι πετυχημενοι μουσικοι της εποχης το 1962 μειναν ανεργοι γιατι δεν μπορουσαν να ακολουθησουν και να δεχτουν την εξελιξη της μουσικης, και περασε οι εμπορικη τους επιτυχια.
     Την ιδια περιοδο το rock, που ειναι ο εντονος ρυθμος και η συναρτηση των blues της zazz του house και αρκετων αλλων μουσικων ακουσματων, ηταν το μονο ακουσμα που καταφερε να εναρμονιστει με την μεταλικη μουσικη και με το συνθεσαϊζερ και να παντρεψει τα ειδη αυτα της μουσικης και να επικρατησει θριαμβευτηκα στον μουσικο χωρο.
     Ο κοσμος εψαχνε κατι που να τον εκφραζει και να ξεφευγει απο τα "γλυκαναλατα".
     Οπως καθετι που εχει ποιοτητα και επιρροη στον κοσμο, χρεισιμοποιηθηκε εμπορικα, .... και πολιτικα. Επειδη ειχε μεγαλη επιρροη στον κοσμο χρησιμοποιηθηκε πολιτικα απο τους αντιφρονουντες τις εποχης με τα πολιτικα δρωμενα, (και τον πολεμο), και ετσι το rock εγινε τροπος εκφρασης της επαναστασης των νεων. Και απο τοτε μεχρι και σημερα εχει συνηφαστει με την εννοια της επαναστασης και με την σεξουαλικη απελευθερωση, γιατι και αυτη ηταν μια ακομα επανασταση των νεων της εποχης.
     Ο  Hendrix και ολοι αυτοι που προαναφερθηκαν ειναι πολλοι μεταγενεστεροι και για να μπορεσουν να ξεχωρισουν το καθαρα ηλεκτρικο ακουσμα τους απο το rock που προϋπηρχε, αυτοαποκαλεστηκαν hard rockers.
     Οταν η Σωτηρια Μπελλου ηχογραφουσε με τον Διονυση Σαββοπουλο το "με αεροπλανα και βαπορια, και με τους φιλους τους παλιους...." του ειπε: "Αντε νιονιο με καταφερες να τραγουδησω rock". Η Μπελλου το θεωρουσε rock γιατι σε μια εποχη που τα επαναστατικα τραγουδια απαγορευονταν και υπηρχε εντονη λογοκρισια, (οχι οτι σημερα δεν υπαρχει), ηταν ενα τραγουδι παρα πολυ επαναστατικο και δεχτηκε μεγαλη λογοκρισια, κινδυνευσε να απαγορευτει η κυκλοφορια του.
     Στην σημερινη εποχη που τα εχουμε ολα στα ποδια μας, γιατι καποιος αλλος παλεψε για μας πιο πριν, ειμαστε τυχεροι γιατι μπορουμε ευκολα να εκφραστουμε ελευθερα για οτι μας απασχολει. Και να το κανουμε τραγουδι, και να το μοιραστουμε.
     Αλλα και ατυχοι. Γιατι δεν εχουμε να παλεψουμε για τιποτα και εχουμε επαναπαυθει.
     Εχουμε μεγαλους μουσικους να προϋγουντε πριν απο μας.
     Και δυστιχως οι νεοι δεν ψαχνουν την μουσικη που παιζουν, δεν δημιουργουν νεα ακουσματα, δεν κανουν την δικη τους επανασταση εχουν ερθει σε τελμα. Αυτα που βγαζουν ειναι κακες αντιγραφες.
     Αγαπητε Μαριε ασε τον εαυτο σου ελευθερο να εκφραστει, και αν αυτο που θα βγαλεις σε γεμιζει, ειτε ειναι rock ειτε οχι και αν ειναι γνησιο και ποιοτηκο, και βγαινει μεσα απο την ψυχη σου και ολο σου το ειναι, θα ειναι κατι που θα αξιζει να ακουστει και να το μοιραστεις.
     Και γιατι οχι ας ειναι και καποιο κενουργιο ακουσμα, και ας του δωσουν αυτοι που θα τους εκφρασει καποιο κενουργιο ονομα.
     Η αξια της δημιουργειας και η δυναμη της ειναι απερηγραπτει.

                             Φιλια, και καλο ψαξιμο. ;)
  • #30 από bartatilas στις 03 Mar 2003
  • Τι είναι ροκ? Ροκ είμαι εγώ. Ροκ είναι αυτό που κάνουμε. Ροκ είναι τα πάντα γύρω μας. Ροκ είναι μέχρι και η Θεοδωρίδου όταν ττης αρέσει αυτό που κάνει. Αυτό είναι ροκ.
  • #31 από D@ve Murray στις 03 Mar 2003
  • Let there be rock...
  • #32 από placebo στις 05 Mar 2003
  • to rock ine i mousiki tis psixis ke tou somatos. Se sinepernei, se enthousiazei, se pedevei, se magevei ke genika oli afti i enallagi sinesthimaton ine kati pou den mporei na prosferei ston anthropo kamia alli mousiki.
    To na akoueis rock ine san na exeis panda mazi sou ena filaka aggelo. Tin niotheis panda mazi sou na se prostatevei apo ton e3o kosmo, apo ton diaforetiko kosmo, pou gonatistos iketevei tin kathimerinotita, to katestimo, tin "moda" tis epoxis, to simerino mousiko akousma mesa apo clubs apo nixterina kentra diaskedasis, apo asxetous tragoudistes pou i mousiki tous den a3izei giati ginete oxi me ton anthropo, alla me ilektronika mesa. Ke aftomata afto kani tin mousiki tis rock akoma pio simantiki ston anthropo os prosopikotita. Ton 3exorizei, ton kani diaforetiko.
    Epipleon i rock san mousiki ine piotiki epidi paragete apo ton anthropo! anthropini foni, kithares,drums ke polla alla organa sinthetoun mia ximia pou a3izei ton kopo na akoueis. To ti niothei kapios otan paragei tin diki tou mousiki to niothoume nomizo kathimerina oloi emis otan pernoume stin aggalia mas tin kithara. Ego prosopika den mporo na kimitho otan den tin agi3o kan...
    telos i rock den ine mono mousiki alla ke tropos zois opos ipan alloi pio pano. Kalierga to pnevma ke to simvoulevei na min ine idios na kani afto pou pistevei ke na min akoloutha to sinovo...afto ine pou kani tous anthropous tis rock toso diaforetikous ke aprosarmostous...ki otan oi filoi mou me rotane pos mporo na zo me afta ta pragmata...ego aplos xamogelao  :) 3ero ti tha pei rock...
  • #33 από Θοδωρής στις 25 Mar 2003
  • Το ρόκ ,όπως και το ρεμπέτικο (για μας ) είναι συνδιασμός μουσικής και τρόπου ζωής .Τώρα σαν μουσική μόνο υπάρχει κατά κάποιον τρόπο ακόμα ,αλλά σαν τρόπος ζωής έχει μάλλον παρέλθει .Βέβαια πολλοί ακόμα δηλώνουν ροκ ,αλλά μάλλον για διαφημιστικούς και εμπορικούς λόγους .
  • #34 από Psycho-Ethnick στις 26 Mar 2003
  • Όπως είχα απαντήσει και σε παλαιότερη παρόμοια ερώτηση:
    Re:Metal
    « Απάντηση #3 στις: 19/03/03, 23:14 »    

    I metal den einai mono moysiki...
    Einai kati san tin rock... einai tropos zois!!!
    Den einai tixaio oti oi kaliteres diaxronikes epitixies einai tis metal i tis rock, dioti afti einai mousiki me kopo ftiagmeni kai grameni apo anthropo!!! Den vazeis apla ena mixanima na paizei moysiki (xoris na thelo na thikso i na ipovathmiso alla eidi mousikis).
    Pantos kalo einai na einai kapoios anoixtos se ola kai na min sindeetai mia moysiki me kapoia politiki stasi/pepoithesi i thriskeytikes taseis.
    Ta leme!!!  
  • #35 από klasikos στις 15 May 2003
  • ΤΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ Ο ΡΟΚΑΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?ΑΓΡΙΟΣ,ΣΤαρχ**ιΣΤΗΣ,ΛΑΤΡΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑΣ Η ΜΗΠΩΣ ΨΑΓΜΕΝΟ ΑΤΟΜΟ.ROCK,POP,JAZZ,ALTERNATIVE,ETHNIC  ΟΛΑ ΑΠΟ ΚΡΑΥΓΕΣ ΚΑΙ ΤΥΜΠΑΝΑ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ.
  • #36 από savarel στις 18 May 2003
  • Nomizw pos h mousikh rock dhmiourgithike apo autous toous tupous opws polu xaritwmena anefere o klassiko (dhladh tous starxidistes ) kai oxi to antistrofo ..
  • #37 από Lord-George στις 18 May 2003
  • Μάγκα θα σου πω και εγώ...

    Το rock είναι ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ. Είναι κάνω ότι θέλω, πάω όπου θέλω αγοράζω ότι θέλω, βρίζω όποιον θέλω, τους γράφω όλους, δεν δείχνω οίκτο για κανένα. Καπνίζω, πίνω, βρίζω, κάνω μπάφφο, πάω στις πουτ....ες, κοιμάμαι μέρα και ξυπνάω βράδυ, έχω μηχανάκι, αυτοκίνητο. Δεν είναι το cd που παίζει στο cd player. Είναι η ζωή rock που συνοδεύεται από μουσική rock γιατί από αυτή παρακινείται.
    Rock δεν είναι Παπακωσταντίνου, ούτε ενδελέχεια, ούτε domenica ούτε 2002GR ούτε Ξύλινα σπαθιά. Είναι Αντίδραση, Τρύπες, Σιδηρόπουλος, Jim Morrisson, Mωρά στη φωτιά, Αέρα πατέρα, έρεβος, εκτός μάχης, Πίσσα και πούπουλα, Στέρεο Νόβα.

    Και για να το καταλάβεις καλύτερα τι σημαίνει ροκ, δες την ταινία του Jim Morrison με πρωταγωνιστή τον Val Kilmer.
  • #38 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 19 May 2003
  •     Aυτο που περιγραφεις Γιωργο δεν ειναι "ροκια" ειναι "καφριλλα"
  • #39 από freemind στις 19 May 2003
  • Μάγκα θα σου πω και εγώ...

    Το rock είναι ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ. Είναι κάνω ότι θέλω, πάω όπου θέλω αγοράζω ότι θέλω, βρίζω όποιον θέλω, τους γράφω όλους, δεν δείχνω οίκτο για κανένα. Καπνίζω, πίνω, βρίζω, κάνω μπάφφο, πάω στις πουτ....ες, κοιμάμαι μέρα και ξυπνάω βράδυ, έχω μηχανάκι, αυτοκίνητο. Δεν είναι το cd που παίζει στο cd player. Είναι η ζωή rock που συνοδεύεται από μουσική rock γιατί από αυτή παρακινείται.
    Rock δεν είναι Παπακωσταντίνου, ούτε ενδελέχεια, ούτε domenica ούτε 2002GR ούτε Ξύλινα σπαθιά. Είναι Αντίδραση, Τρύπες, Σιδηρόπουλος, Jim Morrisson, Mωρά στη φωτιά, Αέρα πατέρα, έρεβος, εκτός μάχης, Πίσσα και πούπουλα, Στέρεο Νόβα.

    Και για να το καταλάβεις καλύτερα τι σημαίνει ροκ, δες την ταινία του Jim Morrison με πρωταγωνιστή τον Val Kilmer.

    Αυτο που λες ειναι το κινημα των χιππης...
    Η Ροκ εχει μια μεγαλη προιστορια για να μπορουμε να πουμε οτι θα καταληξει σε μπαφιλα, πληρης αναρχια, κλπ κλπ κλπ...
    Για καποιους η ροκ ειναι η σταση ζωης που πρεπει να εχουν στη σημερινη κοινωνια! Οχι ομως και ολα αυτα...Εκτος αν φτασεις σε ακραιες καταστασεις, οπου πλεον εχεις περασει τα ορια της ροκ και μπαινεις στα λημερια της αναρχοτσοπανοροκ...
  • #40 από savarel στις 19 May 2003
  • Prosopika sumfwnw me ton giorgh .H diafora metaksu tou punka kai tou rocka einai pos o rockas ta kanei auta epeidh ta goustarei ( px afhnei makri malli epeidh to goustarei ) enw o punkas to kanei gia na deiksei oti einai punkas!!
  • #41 από Σπύρος στις 19 May 2003
  • Και άλλοι τα κάνουν χωρίς να το λένε
  • #42 από evalia στις 20 Jan 2004
  • Γεια σε όλους !Έχω ένα θέμα προς συζήτηση που με απασχολεί εδώ και καιρό...
    Διαβαζα τη συζήτηση για  τους Πυξ-Λαξ που κατα κοινή παραδοχή και όπως αναφέρεται στο θέμα
     δεν είναι ροκ και δε λέω πως διαφωνώ.
    Αλλά έρχομαι και σας ρωτάω :Τί είναι στ' αλήθεια "ροκ"; Και που βαδίζει αυτό στις μέρες μας;
    Κάποιοι υποστηρίζουν πως τ πραγματικό ροκ δεν υπάρχει σήμερα.Κάποιοι άλλοι πάλι , όχι.
    Ακούστε απόψεις:

    "...Γιατί επανάσταση δεν είναι να μιμηθείς και να πολεμάς με κινήσεις κάποιου άλλου,αλλά να
     χαράξεις,περνώντας από το φθαρτό, το επαναλαμβανόμενο,ν' ανοίξεις την προσωπική σου
     λεωφόρο, να βρεις τα δικά σου όπλα.Ν' αντέξεις τη ζωή.Να είσαι ένας αληθινός ροκ!
    Ακόμα κι άν σου αρέσει μόνο ο Μπετόβεν ...Ή ο Τσιτσάνης...Ή το δημοτικό  τραγούδι...
    Γιατί αν ροκ σημαίνει το αληθινό, το αυθεντικό, το αυθόρμητο, δηλαδή εκείνο που
     αποκρυπτογραφεί τη στιγμή και ενσταλάζεται μέσα της για να της αντιπαρατεθεί ύστερα...ε.Τότε!"
                                 (βιβλίο Μ.Κοντολέων: "Ροκ Ρεφρεν" )

    Άλλη:

    "Έγινε το ροκ στοίβες αποτσίγαρων από πελάτες παμπ που τραβολογιούνται στα ίδια και τα ίδια..."
                                 (Γ. Τσίγκος:"Τετραγωνισμένα φύλλα")

    Λοιπον περιμένω τις απόψεις σας...Εκφραστείτε ελεύθερα...!
  • #43 από psomas στις 20 Jan 2004
  • το ροκ είναι απλά ένα είδος μουσικής. Το κλασικό ροκ(το ροκ εν ρολ) δεν υπάρχει σήμερα αλλά έχουν μείνει διάφορες παραλλαγές ανάλογα με το καλλιτεχνικό ύφος κάθε συγκροτήματος. Βέβαια για μερικούς τα μηνύματα που εκφράζονται μέσα απ τα τραγούδια και η όλη ιδέα του ροκ όπως διαμορφώθηκε στα 70's,ενάντια στο "κατεστημένο", σε οτιδήποτε μας καταπιέζει,  έγιναν τρόπος ζωής. Αυτά από μένα! ;)
  • #44 από Ηρώ στις 20 Jan 2004
  • Το ροκ ειναι για πολλους τροπος ζωης..
    Για αλλους τροπος εκφρασης συναισθηματων..
    Για αλλους αντιδραση,μαγκια,στυλακι..
    ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ Γ**ΑΤΟ!!!
  • #45 από geni στις 21 Jan 2004
  • το θεμα εχει ξανασυζητηθει, στο thread με τιτλο "τι ειναι ροκ ρε παιδες???"...οποτε αν θες μπορεις να ριξεις μια ματια...


    ηθελα να στειλω ενα παρομοιο μηνυμα, για το ποσο ευκολο ειναι να ειναι κανεις ροκ στις μερες μας. Θα μου πεις ποτε δεν ηταν ευκολο να εισαι ροκ. Μηπως ομως σημερα ειναι πιο δυσκολο απο ποτε? Μηπως ειμαστε εγκλωβισμενοι στην καθημερινοτητα οπου ερχομαστε αντιμετωποι με καθε μορφης εξουσια/αρχες? <απλα αναφερω το παραδειγμα της αναποφευκτης εφοριας!> Για ποια αντιδραση στο κατεστημενο μιλαμε? Μηπως και η αναρχια δεν ειναι αντισταση στην εξουσια? Γιατι να εχει συνυφαστει με τη βια <πχ, περιστατικα στις αντιπολεμικες διαδηλωσεις>?

    ...ειχαμε μια συζητηση με κατι φιλους μου με αφορμη το Νικολα Ασιμο, και πανω κατω αυτα τα ερωτηματα τεθηκαν...

    Παντως το ροκ ειναι τροπος ζωης.Και επειδη εχω διαβασει το βιβλιο του Μ. Κοντολεων, πιστευω ειναι κατατοπιστικο...
  • #46 από Zoso στις 21 Jan 2004
  • Δεν ξέρω τι είναι ροκ και όποιος ξέρει, τελικά δεν είναι ροκ...
  • #47 από PAPAJOHNNY στις 21 Jan 2004
  • Δεν ξέρω τι είναι ροκ και όποιος ξέρει, τελικά δεν είναι ροκ...
    Αυτο ακριβως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • #48 από Skepsi86 στις 21 Jan 2004
  • as apantisei kapoios pou leei oti oi pix lax den einai rock na mou pei ti einai giati den tous exw dei na tragoudane parea me ton ploutarxo kai ti vissi.Ektos an o stauros tou notou to girise se skiladika...min trelathoume an kapoios nomizei oti stixos tous den einai rock kai genika ta tragoudia tous tote den prepei na aporoume giati poulaei o remos...
  • #49 από ερεβος στις 21 Jan 2004
  • as apantisei kapoios pou leei oti oi pix lax den einai rock na mou pei ti einai giati den tous exw dei na tragoudane parea me ton ploutarxo kai ti vissi.Ektos an o stauros tou notou to girise se skiladika...min trelathoume an kapoios nomizei oti stixos tous den einai rock kai genika ta tragoudia tous tote den prepei na aporoume giati poulaei o remos...

    Οι Πυξ Λαξ επισημως εντασονται στα ελαφρα γενικα...Εγω οπως εχω ξαναπει εχω υιοθετησει τον απολυτα ευστοχο όρο που ειχε πει καποιος μουσικοκριτικος (νομιζω ο Οδ. Ιωάννου) "εθνοπανκ"...Ο Σταυρός του νότου παίζει και Γαλάνη και Φαμελλο...Αυτο τους κανει ροκαδες???Μην ακουω αστεια τωρα...Οι Πυξ Λαξ ροκ...απο που κι ως που...
  • #50 από freemind στις 21 Jan 2004
  • Ερεβε με προλαβες..ετοιμαζομουν να δωσω link απο το Kithara, στο οποιο γινεται αναφορα στον ορο εθνοπανκ...
    Skepsi καλυτερα να αναρωτηθεις, εαν οι Πυξ Λαξ ειναι ροκ, τοτε οι Τρυπες τι ειναι??Black Metal??? ::)
Σελίδες: