Σελίδες:
  • #26 από sterghios στις 24 May 2004
  • Mousikh einai o monos tropos me ton opoion to sunais8hma mporei na ekfras8ei xwris ta penixra oria twn le3ewn.

    Oso gia ta drums, to kourdisma diaferei analoga me to stul pai3imatos. O genikos kanonas tou 16"ba8u, 14", 12" tom exei diafora triwn (3) tonwn meta3u twn tom. An omws kaneis dia8etei parapanw tumpana kai endiamesa mege8h, tote mporei na ta alla3ei analogws.

    P.x. ka8e tumpano, logw typou 3ulou, ari8mou fullwn, mazas kai mege8ous exei thn dikh tou nota. H nota auth mporei na ekfras8ei alla kai na metablh8ei analoga me to kourdisma. Sunh8ws sto kourdisma kaneis briskei auth thn basikh nota kai meta allazei ton tono (katw derma) kai thn xroia tou hxou (panw derma) kata to dokoun. H basikh nota omws exei kai ton poio megalo ogko - oi armonikes "paleuoun" me to 3ulo, kai oi mh armonikes akoma xeirotera...

    Oson afora ta dermata, auta sunh8ws ephreazoun thn xroia, diarkeia kai entash tou hxou. Kai o swstos dramer (kai oxi o kafros) gnwrizei oti to kentro tou dermatos anistoixei me ton tono kourdismatos, enw 2/3 aktinas makria apo to kentro antistoixoun me miso tono panw.
  • #27 από raspid στις 25 May 2004
  • methodos ekfrasis (skeyis, sinesthimatwn)..
    exoterikefsi tou esoterikou mas kosmou...
    i skinografia enos theatrikou ergou pou legete zwi
    erethisma

    epidi i mousiki ekfrazei ta sinesthimata i ta prokalei....
    kiepidi ta sinesthimata den boroume na ta perigrayoume me
    mia orologia... oute afth borei na xaraktiristei. :)
  • #28 από Angy στις 25 May 2004
  • λοιπον για μενα μουσικη ειναι τροπος ζωης! αλλωστε "χωρις μουσικη η ζωη θα ηταν ενα σφαλμα" ειπε ο νιτσε πραγμα με το οποιο ερχομαι να συμφωνησω απολυτα!

  • #29 από Kική στις 21 Jun 2004
  • Ενας θαυμάσιος λόγος για να ζείς. Δεν ,πορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς μουσική!
  • #30 από eleftheria στις 15 Feb 2005
  • Παράθεση

    Μια φορά σε ένα μαγαζί έπεζε ένα cd με φυσικούς ήχους! Δηλαδή είχε μόνο ήχους από καταράχτες, πουλιά και γενικά διάφορους ήχους από την φύση. Μάλλον κάτι σε ζούγκλα κτλ.
    Ήταν πολύ γαλήνιο, σε ηρεμούσε αμέσως! Αυτό εγώ μπορώ να το πω μουσική.
    Παράθεση

    Πού είναι αυτό το μαγαζί θέλω να πάω!
  • #31 από Καρχαρίας στις 16 Feb 2005
  • Παράθεση

    Μια φορά σε ένα μαγαζί έπεζε ένα cd με φυσικούς ήχους! Δηλαδή είχε μόνο ήχους από καταράχτες, πουλιά και γενικά διάφορους ήχους από την φύση. Μάλλον κάτι σε ζούγκλα κτλ.
    Ήταν πολύ γαλήνιο, σε ηρεμούσε αμέσως! Αυτό εγώ μπορώ να το πω μουσική.
    Παράθεση

    Πού είναι αυτό το μαγαζί θέλω να πάω!

    Σέρρες αλλά... δεν παίζει ποια
  • #32 από eleftheria στις 16 Feb 2005
  • Παράθεση


    Παράθεση



    Σέρρες αλλά... δεν παίζει ποια


    κριμας :-[ :-[ :-[
  • #33 από Jericho στις 16 Feb 2005
  • Κάθε τι που ακούμε είναι μουσική... Θυμηθείτε την διαφήμιση των Goody's...!
  • #34 από bluechild στις 17 Feb 2005
  •   Διάβασα τα ποστ σας και συγκινήθηκα ... Είστε τόσο ρομαντικοί ... ;D ;D ;D
  • #35 από Ax_Wield στις 05 Feb 2006
  • Μουσική είναι συναισθήματα, είναι ξέσπασμα, είναι εξωτερίκευση και άλλα πολλά που αν τα γράψω θα γεμίσω δυο σελίδες...είναι ένας παγκόσμιος τρόπος επικοινωνίας μεταξύ των ανθρώπων, μια διεθνής γλώσσα την οποία όλοι μπορούμε να μιλήσουμε για να μας βοηθήσει να έρθουμε πιο κοντά...
  • #36 από HeavyHead στις 04 Nov 2007
  • η ζωη μας ;D
  • #37 από sotoman στις 04 Nov 2007
  • το να ορίσεις την μουσική ως "ο καλυτερος τρόπος να εκφραστείς" ειναι άτοπο και γιατι δεν ειναι καν ορισμός, αλλα και γιατι δεν ειναι ο καλυτερος τρόπος.
    Εχει δοκιμασει κανεις να κανει κινηματογραφο για να εκφραστεί?
    Να γραψει ενα μυθιστόρημα?
    Να ζωγραφίσει?
    Να χορέψει?
    κλπκλπ...

    ΜΟΝΟ οποιος τα δοκιμασει ολα αυτα μπορει να πει ποιος ειναι ο καλύτερος τρόπος, γιατι αλλιως ειναι απλώς ημιμαθής και βγαζει ατελή συμπεράσματα.

    Ορισμός της μουσικής ειναι για μένα είναι οτιδήποτε που μπορεί να ακουστεί και προέρχεται απο καποια ιδέα απο το μυαλό του καλλιτέχνη (ή τεχνίτη).
  • #38 από Anaximandros στις 11 Nov 2007
  • Μουσική είναι ο οποιοσδήποτε ήχος που είναι οργανωμένος από άνθρωπο.
  • #39 από Mary_Ann στις 11 Nov 2007
  • Είναι αυτό που δεν μπορείς να πεις με λέξεις.... Είναι η γλώσσα της ψυχής....
  • #40 από BluesMe στις 15 Aug 2008
  • Μουσική...

    Τα λεξικά ισχυρίζονται πως μουσική είναι "η σωστή διάταξη των ήχων". Πολύ απλοϊκό και σε καμία περίπτωση μουσική δεν είναι απλά και μόνο ήχοι. Αναμφίβολα, κάθε ήχος υπό τις κατάλληλες συνθήκες μπορεί να είναι και μουσική, αλλά η μουσική κατά την ταπεινή μου γνώμη ... δεν ορίζεται, γιατί δεν έχει όρια, μορφοποιείται διαρκώς.

    Είναι σίγουρα μια μορφή τέχνης. Και εκεί είναι η διαφορά. Υπάρχουν πολλές μορφές τέχνης και έκφρασης συναισθημάτων...συγγραφή, κινηματογράφος, ζωγραφική, ποίηση, γλυπτική κτλ κτλ κτλ. Η μουσική όμως, όπως πολύ σωστά είχε αναφέρει και ο Παύλος (Σιδηρόπουλος), είναι η μοναδική μορφή τέχνης που κατορθώνει να απευθύνεται τόσο άμεσα σε όλους τους ανθρώπους, ανεξάρτητα από το χρώμα τους, την φυλή τους, την μητρική τους γλώσσα, την θρησκεία τους κτλ.

    Ίσως να είναι (κατά την γνώμη μου σίγουρα είναι) και η δημοφιλέστερη μορφή τέχνης. Η αρχαιότερη ?? Δεν το γνωρίζω αυτό.

    Προσωπικά η μουσική συντροφεύει εδώ και πολλά πολλά χρόνια την καθημερινότητα μου, στις χαρές και στις λύπες. Με κάνει δημιουργικό. Με βοηθά να ξεσπάω...να ξεφεύγω...να εκφράζω και τα πιο απόκρυφα συναισθήματα μου, χωρίς ντροπή και ενδοιασμούς. Να περιγράφω όσα με λέξεις δεν περιγράφονται.

    Μακάρι να μπορούσε η μουσική να χρησιμοποιηθεί τελικά για να ενώσει τους λαούς και να επικρατήσει η ειρήνη και η αγάπη μεταξύ των ανθρώπων. Προσπάθειες έγιναν και γίνονται. Ίσως να είναι θέμα χρόνου τελικά....
  • #41 από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ στις 24 Aug 2009
  • sto vivlio toy ioanni xristofiloy leei pws i mousiki einai:H texnh k i epistimi pou asxoleite me tous ixous k skopos tis einai na ekfrazei me kataliloys sindiasmous anthrwpines idees k sinesthimata.
    Ektos twn allwn gia mena i mousiki einai to mono prama pou mou epitrepei na xefevgw apo ton kosmo.. afto k ta oneira mou...
    ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ??????
  • #42 από STEFANOS604 στις 21 Mar 2011
  • Απ 'οτι θυμάμαι ,πριν 50 χρόνια , από ένα Κερκυραίο μουσικό δάσκαλο  σε γλώσσα καθαρεύουσα ,και μου έχει μείνει , μουσική είναι:
    "Η διεθνής γώσσα δι ής συννενοούνται αι ψυχαί των ανθρώπων''
  • #43 από KaterinaSk στις 09 Aug 2011
  • Μουσική είναι η τέχνη του συνδυασμού των ήχων...(Βιβλίο θεωρίας της μουσικής Γ. Καρκάλα).
  • #44 από Rose.Bleed στις 31 Aug 2011
  • μουσικη κατα την γνωμη μου ειναι οτιδιποτε μπορουμε να ακουσουμε το οποιο εχει καποιο ρυ9μο και μας εκφραζει..
  • #45 από theblind στις 31 Aug 2011
  • Υπάρχει ένα ντουέτο των Ramazzotti-Bocelli που λέγεται Musica E (Μουσική Είναι).

    Σε κάποιο σημείο λέει (σε ελεύθερη μετάφραση): ...Μουσική Είναι / Ο φίλος που σου μιλάει οταν νιώθεις μόνος / Μπορείς πάντα να βρείς ένα στήριγμα / Είναι μουσική / Να τη διατηρήσεις / Να την κρατήσεις μαζί σου...

    Ακούστε το κομμάτι όσοι δεν το ξέρετε. Αξίζει!

Σελίδες: