Αποστολέας Θέμα: Bridge  (Αναγνώστηκε 3338 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Bridge
« στις: 11/04/08, 12:07 »
Πρόσφατα άλλαξα χορδές στη κιθάρα μου, και ξαφνικά το brigde πήγε και κόλλησε στη κιθάρα, όπως φαίνεται στη φώτο. Συνέπεια αυτού, μπορώ να κάνω μόνο dive.

Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ώστε να φέρω τη γέφυρα στο αρχικό σημείο (δηλάδη να έχει κλήση)
Παραθέτω και εικόνες από το πίσω μέρος της κιθάρας:

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Bridge
« Απάντηση #1 στις: 11/04/08, 12:32 »
είσαι σίγουρος οτι έβαλες το ίδιο μεγεθος χορδών? ή την ίδια μάρκα? οτι κουρδισες την κιθάρα στην τονικότητα που πρέπει? ίσως χρειαστείς γενικό σετάρισμα. για τη γέφυρα απλά κοιταξε να μειώσεις την τάση που ασκούν τα ελατήρια, βγάζοντας ένα ελατήριο, χαλαρώνοντας τις βίδες που τα συγκρατούν, αντικαθιστώντας με μαλακότερα...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Bridge
« Απάντηση #2 στις: 11/04/08, 13:00 »
Υποθέτω ότι έβαλες χορδές μικρότερου διαμετρήματος.

Αν το τρέμολο είναι πολύ σφιχτό, δοκίμασε πρώτα να βγάλεις το μεσαίο ελατήριο. Αν το τρέμολο σηκωθεί υπερβολικά, δοκίμασε να σφίξεις τις 2 βίδες που συγκρατούν τα ελατήρια. Αν δεν έχουν πολύ περιθώριο, βάλε ξανά το μεσαίο ελατήριο και δοκίμασε να τις ξεσφίξεις (προσοχή μην φύγουν εντελώς από την τρύπα!)

Αν το τρέμολο δεν είναι πολύ σφιχτό και νιώθεις ότι θα φτιάξει μόνο με μια μικρή ρύθμιση, δοκίμασε να τις ξεσφίξεις λίγο τις βίδες.

Επίσης, διαφορετική τάση στα ελατήρια μπορείς να πετύχεις βάζοντάς τα διαγώνια, πχ. στο τρέμολο θα κάθονται εκεί που είναι τώρα, ενώ στη λάμα από την άλλη πλευρά θα είναι στις θέσεις 2,3,4 που θα δώσει μεγαλύτερη τάση από τις θέσεις 1,3,5. Αντίστοιχα, αν είναι δύο τα ελατήρια, μπορείς να τα βάλεις στις 2,4 αντί για 1,5.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/08, 13:01 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Bridge
« Απάντηση #3 στις: 11/04/08, 13:02 »
Ακριβώς όπως τα λέει ο Conviction.. Στη 5η φωτογραφία που παραθέτεις, φαίνεται καθαρά ότι η γέφυρα σου (η μπάρα όπως φαίνεται από τη φωτογραφία) έχει έρθει πιο κοντά στην αριστερή πλευρά αντί να είναι περίπου στη μέση.. Ξεβίδωσε καταρχάς τις βίδες που κρατάνε τα ελατήρια (4η φωτογραφία) με ένα κατσαβίδι Phillips (+).. Πρόσεχε μην χρησιμοποιήσεις μικρότερο/μεγαλύτερο στραβοκατσάβιδο, γιατί αν χαλάσουν οι στροφές αυτών των 2 βιδών, μετά θα είναι κόλαση να βρεις ακριβώς ίδιες και να τις ξαναλλάξεις..

Με το ξεβίδωμα (ισόποσο και στις 2 βίδες) θα παρατηρήσεις ότι η "μπάρα" θα μετακινείται προς τα δεξιά.. Δεν υπάρχει κανόνας (τουλάχιστον δεν τον γνωρίζω) για το που πρέπει να "καθήσει" η μπάρα σε vintage γέφυρες, αλλά έχω παρατηρήσει ότι περίπου στη μέση εμένα με βολεύει.. Αν δεις ότι με το ξεβίδωμα οι βίδες έχουν βγει αρκετά έξω (πράγμα το οποίο αποκλείω κρίνοντας από τη θέση των βιδών στη 4η φωτογραφία) επανέφερε τις βίδες με βίδωμα στην αρχική τους θέση και απλά βγάλε ένα ελατήριο (το μεσαίο)..

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Bridge
« Απάντηση #4 στις: 11/04/08, 15:01 »

Είχα βάλει πιο λεπτές χορδές. Γι'αυτό "έπεσε" το τρέμολο.
Σύμφωνα με αυτά τα χρήσιμα που είπατε, έβγαλα το ένα ελατήριο, βίδωσα περισσότερο τις βίδες στη πίσω πλευρά της κιθάρας, και τώρα νομίζω οτι έχει έρθει στα ίσα της... Κάνω 3 ημιτόνια dive και 3 ημιτόνια bend, άρα λογικά είμαι καλά. Χρειάζεται τώρα να κάνω τίποτα με τη βέργα?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Bridge
« Απάντηση #5 στις: 11/04/08, 15:22 »

Είχα βάλει πιο λεπτές χορδές. Γι'αυτό "έπεσε" το τρέμολο.
Σύμφωνα με αυτά τα χρήσιμα που είπατε, έβγαλα το ένα ελατήριο, βίδωσα περισσότερο τις βίδες στη πίσω πλευρά της κιθάρας, και τώρα νομίζω οτι έχει έρθει στα ίσα της... Κάνω 3 ημιτόνια dive και 3 ημιτόνια bend, άρα λογικά είμαι καλά. Χρειάζεται τώρα να κάνω τίποτα με τη βέργα?


Απο τι gauge άλλαξες και τι έχεις τώρα; Αν ειναι μεγάλη η διαφορά (ας πούμε απο 12αρες 9αρες) τότε πιστεύω ότι πρέπει να την ρυθμίσεις.. Δες επίσης αν σου τρίζει..

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Bridge
« Απάντηση #6 στις: 11/04/08, 15:47 »
Ούτε ξέρω τι gauge είχα!! Έχω 9αρες αυτή τη στιγμή. Την είχα πάει σε μάστορα. Τώρα όσον αφορά τρίξιμο, μου έτριζε η μι καντίνι, αλλά της ανέβασα το ύψος και δε τρίζει πλέον.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/03, 20:05
από D@ve Murray
1 Απαντήσεις
2046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/05, 22:42
από alter_bridge
6 Απαντήσεις
3665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/06, 05:23
από manitou
1 Απαντήσεις
2831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/08, 16:31
από MrPumpkin
8 Απαντήσεις
4921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 10:29
από KonstantinosEMK
11 Απαντήσεις
4477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 23:59
από mace
4 Απαντήσεις
3245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/09, 16:56
από Sbiblerubleb
Bridge & Pickups

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

5 Απαντήσεις
3770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/09, 23:52
από Nikoubis
1 Απαντήσεις
2713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/10, 21:30
από coolatos94
7 Απαντήσεις
3080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 23:34
από Mike Moss