Αποστολέας Θέμα: Λουδοβίκος - Μπιτ Μπαζάρ  (Αναγνώστηκε 4396 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Λουδοβίκος - Μπιτ Μπαζάρ
« στις: 23/11/04, 11:32 »
Νέα δουλειά από τον Λουδοβίκο με κύρια ερμηνεύτρια την Μαριώ...
Καλή δουλειά στο γνωστό ύφος του καλλιτέχνη.Οι ερμηνείες της Μαριώς πάρα πολύ καλές σε ένα είδος που δεν την έχουμε συνηθίσει...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/04, 11:58 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Λουδοβίκος - Μπιτ Μπαζάρ
« Απάντηση #1 στις: 23/11/04, 11:40 »
Κυκλοφορισε?
Εφυγααααα...ποσο κοστιζει?

Αποσυνδεδεμένος maria

  • Η μάνα του παίδαρου
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το καμάρι μου...
    • Προφίλ
Re:Λουδοβίκος - Μπιτ Μπαζάρ
« Απάντηση #2 στις: 23/11/04, 11:58 »
Και μόνο τα ονόματα των δύο καλλιτεχνών αποτελούν εγγύηση για το καλό αποτέλεσμα.Ειδικά αυτό της Μαριώς (Θεσσαλονικιά βλέπετε !! ;D ).

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Λουδοβίκος - Μπιτ Μπαζάρ
« Απάντηση #3 στις: 25/11/04, 01:15 »
Λοιπόν ...το cd είναι κορυφαίο!!!!!
Οι ερμηνείες της Μαριώς καταπληκτικές....
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και το θεωρώ μια από τις καλύτερες παραγωγές της χρονιάς....
Βέβαια μπορεί να θεωρηθεί ψιλομαύρο και για αυτό άλλωστε μου αρέσει πάρα πολύ...Όσο το ακούω...

Σωτήρη εσένα που σου αρέσει ο Σωκράτης , μάλλον θα σε ενθουσιάσει.. ;)
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Λουδοβίκος - Μπιτ Μπαζάρ
« Απάντηση #4 στις: 25/11/04, 07:48 »
Βέβαια μπορεί να θεωρηθεί ψιλομαύρο και για αυτό άλλωστε μου αρέσει πάρα πολύ...Όσο το ακούω...
Σωτήρη εσένα που σου αρέσει ο Σωκράτης , μάλλον θα σε ενθουσιάσει.. ;)

Ειχα ακουσει ενα τραγουδι σρτο ραδιο και μου ειχε αρεσει παααρα πολυ!
Τωρα που μου λες οτι ειναι και ψιλομαυρο μου κινεις ακομα πιο πολυ την περιεργεια..θα προσπαθησω να τον προμηθευτω το συντομοτερο! ;)
Ακομα να μου πει καποιος τιμη.. :-\

Αποσυνδεδεμένος Mani a_a

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Λουδοβίκος - Μπιτ Μπαζάρ
« Απάντηση #5 στις: 26/12/04, 17:20 »
kalhspera kai xronia polla se olloys.To cd exei gyrw sta 15 euro ayto sthn Athina(den nomizw na diaferei h timh tou thessalonikh).Kales giortes. :)

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Λουδοβίκος - Μπιτ Μπαζάρ
« Απάντηση #6 στις: 12/01/05, 20:28 »
Τον εχω βαρεθει (και) αυτον....Ιδιος κι απαραλλαχτος...Κουραστικος και πληκτικος...Εχω κοψει τα ναρκωτικα και δε σκοπευω να τα ξαναρχισω για παρτη του (χιουμορ).
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Λουδοβίκος - Μπιτ Μπαζάρ
« Απάντηση #7 στις: 12/01/05, 22:47 »
Τον εχω βαρεθει (και) αυτον....Ιδιος κι απαραλλαχτος...Κουραστικος και πληκτικος...Εχω κοψει τα ναρκωτικα και δε σκοπευω να τα ξαναρχισω για παρτη του (χιουμορ).
Για αυτό καλύτερα Πέγκυ.
Τι ανακαλύπτει κανείς όσο μεγαλώνει (χιούμορ)....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Λουδοβίκος - Μπιτ Μπαζάρ
« Απάντηση #8 στις: 19/01/05, 18:38 »
wraio..mou arese arketa..an kai einai panta sto stul tou loudobikou, xwris megales ekplhxeis...alla...loudobiko akoume, toulaxiston egw den thelw ekplhxeis se auton...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος PIPERIA

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Λουδοβίκος - Μπιτ Μπαζάρ
« Απάντηση #9 στις: 22/01/05, 23:21 »
ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΟΛΟ ΤΟ CD Ο ΑΙ ΓΙΩΡΓΗΣ ...ΡΕΣΙΤΑΛ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΤΛΟ .ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ Η ΜΑΡΙΩ

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Λουδοβίκος - Μπιτ Μπαζάρ
« Απάντηση #10 στις: 23/01/05, 21:09 »
Έχοντας ακούσει 4-5 τραγούδια αυτής της καινούριας δουλειάς και απογοητευμένη πολύ, θα ήθελα να πω πως πριν λίγες μέρες, παρακολούθησα στην εκπομπή της Μπίλιως Τσουκαλά τον Λουδοβίκο. Εκεί λοιπόν είχε μαζί του δυο γυναικείες φωνές  (ίσως και τρεις, δεν θυμάμαι ακριβώς). Είχα πάρα πολύ καιρό να ακούσω μια καινούρια, γυναικεία φωνή και πραγματικά να «γεμίσω» από την ερμηνεία, τη χροιά, την ομορφιά της!!! Αισθάνθηκα μάλιστα μεγάλη αισιοδοξία ,γιατί διαπίστωσα μετά από καιρό πως οι καλές και ιδιαίτερες φωνές υπάρχουν και αναγνωρίζονται.
Αναρωτιέμαι ….
γιατί δεν εμπιστεύτηκε τελικά τα καινούρια του τραγούδια σε κάποιον άνθρωπο νέο, ταλαντούχο, με εξαιρετικές δυνατότητες που στην τελική τον έχει και δίπλα του; Και ας αναφέρω εδώ πως πολλοί από τους δημιουργούς δηλώνουν πως δεν βρίσκουν αξιόλογες, νέες φωνές (!!!!!!). Ποιος ο λόγος της επιλογής μιας φωνής που έχει ήδη δοκιμαστεί και προσφέρει και που είναι και τελείως «έξω» από τις ανάγκες των συγκεκριμένων τραγουδιών, (κατά τη γνώμη μου πάντα), τα οποία θα ομόρφαιναν με μια φωνή φρέσκια, αέρινη, αισθαντική και προσεχτικά δουλεμένη;


Ναι, λυπάμαι πραγματικά.
Όπως λυπάμαι και που δεν συγκράτησα το όνομα της κοπέλας που τραγούδησε με την τόσο όμορφη φωνή της!

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Λουδοβίκος - Μπιτ Μπαζάρ
« Απάντηση #11 στις: 23/01/05, 22:42 »
Δεν έχω να κάνω κάποιο σχόλιο για το δίσκο.Εξάλλου δεν τον έχω ακούσει.
Η Μαριώ μου άρεσε πάντα στο ρεμπέτικο είδος,ο Λουδοβίκος είναι για μένα ως συνθέτης αυτό που λέμε ούτε κρύο,ούτε ζέστη.
Θα ήθελα όμως να πω κάποια πράγματα σχετικά με τον Λουδοβίκο.
Τον πρωτοάκουσα ζωντανά σε ένα μπαράκι στην Αθήνα -κοντά στο Χίλτον ήταν αν θυμάμαι καλά-τότε που πρωτοέκανε τις πρώτες του προσπάθειες ως τραγουδιστής και συνθέτης.Το μπαράκι είχε στο ονομά του τη λέξη ''τσάι''..Τελος παντων,δεν έχει σημασία.Πηγαινα εκεί αρκετά συχνά με έναν φίλο μου τότε ο οποίος είχε πάθει κάτι σαν ψύχωση με το Λουδοβίκο..''Και να ακούσεις εναν καταπληκτικό τύπο'' ''εναν φοβερό συνθέτη'' κτλ κτλ..Μιλάμε για εποχές τελη 91,αρχες 92 κάπου εκει.
Θυμαμαι που μου είχε κάνει εντύπωση οτι συχνά πυκνά ο Λουδοβίκος διέκοπτε το προγραμμά του για να μιλήσει στο κοινό..Έλεγε κάτι ιστορίες με μελισσούλες,λουλουδάκια,και γενικά κάποια πράγματα τα οποία τα ράντιζε με μπόλικο σιρόπι για να τα σερβίρει στους ακροάτές του.Είχα την κρίση τότε να καταλάβω πως μπουρδολογεί και σερβίρει παραμύθι ή τελος πάντων ήμουνα τόσο ανάποδο αντερο ώστε οτιδήποτε υπερεβαινε κάποια ανεκτά ορια γλυκύτητας αυτομάτως με αηδιαζε ελαφρώς..Αυτό συνέβαινε τότε και με το Λουδοβίκο..
Πολύ φιλοσοφία και γλυκοιστορίες που έδιναν την ευκαιρία στο ΄φίλο μου αλλά και σε ολα τα αρσενικά που συνοδευαν θηλυκά να δείξουν την τάχα μου ρομαντική πλευρά τους ..''και ακου τι ωραία μιλάει..ειναι φοβερός'' και αλλα τετοια..
Την επόμενη φορά τον είδα πλέον στην τηλεόραση ως αγαπήμενο και ευνοουμενο της Νατάσσας Παζαίτη (νυν Κα Καραμανλη) και αηδιάσα ακόμη περισσοτερο μαζί του βλεποντας τον να λαχανιάζει στην προσπαθειά του να τη συνοδεύσει στη γειτονιά του στην Κρήτη και να τη γνωρίσει στη μάνα του βροντοχτυπώντας ως παλικάρι την πορτα του σπιτιου του και ανακράζοντας ως γνήσιο λαικο αρσενικό ''Μανα εβγα έξω''..Και ολα αυτά παρουσία-φυσικά φυσικά-τηλεοπτικού φακού....Αλίμονο,για ένα πρεστιζ και για ένα ίματζ ζούμε..

Η τελευταία μου επαφή με το προσωπό του ήταν προσφάτως οταν διάβασα στο περιοδικό Διφωνο του Νοεμβρίου τη συνεντευξή του μαζί με τη Μαριώ..Απόρησα με τη χολή που έχυνε  προς διάφορες κατευθύνσεις και διέκρινα μια διακριτική προσπάθεια της Μαριώς να διατηρήσει σε χαμηλο προφιλ τα οσα εκείνος πέταγε κατά καιρούς..

Αυτά..Ετσι απλώς ήθελα να πω τη γνώμη μου για τον τραγουδοποιό οπως αρέσκεται να αυτοαποκαλείται..Αληθεια τι είναι ο τραγουδοποιός και ποια η διαφορά με τον συνθέτη;
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/05, 22:51 από Chcome »

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Λουδοβίκος - Μπιτ Μπαζάρ
« Απάντηση #12 στις: 25/01/05, 09:13 »
Προς Βάγια...
Δεν είδα όμως να κάνεις κάποιο σχόλιο ή κριτική για την ίδια την δουλειά ( συνθέσεις-μουσική-στίχοι). Είναι απόλυτα θεμιτό αυτό που λες , αλλά εαν αυτή η λογική επικρατούσε τόσο ολοκληρωτικά όσο εγώ εισπράτω από τον τρόπο που το λες , θα έπρεπε οι παλιές δοκιμασμένες φωνές να μην ερμηνεύουν πλέον. Θα έπρεπε οι συνθέτες να μην τους δίνουν τα τραγούδια τους. Οι ενστάσεις που εκφράζεις έχουν οπωσδήποτε δημοσιογραφικό ενδιαφέρον (να μας εξηγούσε ο συνθέτης γιατί επέλεξε την Μαριώ ), αλλά δεν νομίζω ότι αυτό πρέπει να λειτουργεί ως κυματοθραύστης που πάνω του θα σταματήσει κάθε απόπειρα κριτικής...

Σε μένα προσωπικά η Μαριώ δεν μου αρέσει ως ερμηνεύτρια ( δεν εννοώ την φωνή της , ή τις δυνατότητές της. Εννοώ γενικά το σύνολό της.) αλλά στην συγκεκριμένη δουλειά την ακούω άνετα. Τις ερμηνείες της τις θεωρώ αρκετά αισθαντικές.
Πιθανόν να είχα διαφορετική άποψη εαν άκουγα τα ίδια τραγούδια από κάποια άλλη...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Λουδοβίκος - Μπιτ Μπαζάρ
« Απάντηση #13 στις: 25/01/05, 09:30 »
Πάρη,
     το σχόλιο που έκανα, στη ίδια, τη συγκεκριμένη δουλειά αναφέρεται (!!!).
Σχετικά με αυτά που λες παρακάτω, πρέπει να σου πω πως καμία σχέση δεν έχουν με αυτό που πιστεύω και που είπα. Το ότι αισθάνθηκα την ανάγκη να μιλήσω και να πω πως θα περίμενα από το Λουδοβίκο να επιλέξει άλλη φωνή, δεν σημαίνει πως απαξιώνω τη συγκεκριμένη δουλειά, ή τη φωνή της Μαριώς. Απλά η διάθεσή μου εκείνη τη στιγμή περιορίσθηκε στο να σχολιάσω μόνο το συγκεκριμένο και μάλιστα λόγω της αφορμής που δόθηκε λίγες μέρες πριν, όταν είδα να εμφανίζεται μαζί του μια αξιόλογη, νέα φωνή. Νομίζω πως το έκανα σαφές κι αυτό.
     Εμένα προς το παρόν η απόπειρα κριτικής της συγκεκριμένης δουλειάς, σταμάτησε εκεί που σταμάτησε, ίσως γιατί χρειάζομαι να ακούσω παραπάνω ή ακόμα και γιατί δεν έχω παραπάνω διάθεση. Ωστόσο, επάνω στη γνώμη μου επιχειρηματολόγησα. Κανένας κυματοθραύστης όπου σε καμία περίπτωση θα σταματήσει η κριτική επάνω του! Αλίμονο! Να σου πω επίσης πως δεν έχω ιδέα για το αν οι ενστάσεις μου έχουν δημοσιογραφικό ενδιαφέρον! Αυτά είχα να πω, αυτά είπα. Εξάλλου ποτέ δεν θεώρησα τον εαυτό μου ικανό, ανά πάσα στιγμή να κριτικάρω οτιδήποτε ακούω! Δεν είμαι κριτικός! Tην αίσθησή μου εκφράζω και αυτό σπανίως θα έλεγα.

Αυτά προς το παρόν…πάντα φιλικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/05, 09:33 από Bάγια »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/02, 22:39
από Θοδωρής