Αποστολέας Θέμα: Raining Pleasure - Reflections  (Αναγνώστηκε 4134 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Raining Pleasure - Reflections
« στις: 13/05/05, 10:37 »
Νέο album των Raining Pleasure, οι οποίοι ξαναηχογραφούν το κλασσικό album REFLECTIONS του ΜΑΝΟΥ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙ. Συμμετέχει η ΕΛΛΗ ΠΑΣΠΑΛΑ.

Το 1969 και ενώ βρισκόταν στη Νέα Υόρκη ο Μάνος Χατζιδάκις συνεργάστηκε με το συγκρότημα New York Rock & Roll Ensemble για την ηχογράφηση του άλμπουμ 'Reflections' (Αντικατοπτρισμοί) (Έργο 26/1969). Το αποτέλεσμα δικαίωσε τον ίδιο και την χώρα μας διεθνώς. Επανεκδόθηκε πολλές φορές έκτοτε, όπως ταιριάζει στα κλασσικά έργα διατηρώντας την ίδια νεανικότητα και φρεσκάδα της πρώτης ακρόασης. Το 1993 τα 'Reflection' εκδόθηκαν ξανά, με Ελληνικούς στίχους του Νίκου Γκάτσου και ερμηνεύτρια την Αλίκη Καγιαλόγλου.

Το καλοκαίρι του 2004 η Έλλη Πασπαλά κάλεσε το αγγλόφωνο συγκρότημα από την Πάτρα, τους Raining Pleasure, να συμμετάσχουν ως προσκεκλημένοι της σε μια σειρά από φθινοπωρινές εμφανίσεις, όπου θα ερμηνεύονταν έργα του Μάνου Χατζιδάκι. Για τις εμφανίσεις με την Έλλη, οι Raining Pleasure σκέφτηκαν να παρουσιάσουν ένα ολόκληρωμένο έργο, από την αρχή μέχρι το τέλος του, αντί για μια επιλογή τραγουδιών του μεγάλου Έλληνα συνθέτη. Αποφάσισαν να παρουσιάσουν το αγαπημένο τους αγγλόφωνο έργο του Μάνου Χατζιδάκι 'Reflections', που είχε ηχογραφήσει ο συνθέτης με τους New York Rock & Roll Ensemble το 1969 και ενώ ζούσε στη Νέα Υόρκη.

Οι κοινές εμφανίσεις της Έλλης Πασπαλά και των Raining Pleasure πραγματοποιήθηκαν το Νοέμβριο του 2004 στο Zoom. Η ανταπόκριση του κοινού ήταν τόσο θερμή που το συγκρότημα αποφάσισε να μπει στο στούντιο και να ηχογραφήσει μια νέα ανάγνωση του έργου. Στις αρχές Δεκεμβρίου (2004) οι Raining Pleasure ταξίδεψαν στην Γερμανία όπου έδωσαν σειρά από συναυλίες. Σαν ορμητήριο χρησιμοποίησαν ένα στούντιο στο Olpe (κοντά στην Κολωνία) όπου και ηχογράφησαν έως τις αρχές Φεβρουαρίου (2005) τη δική τους εκδοχή των 'Reflections'. Την Πρωτοχρονιά του 2005 τους επισκέφτηκαν στη Γερμανία η Έλλη και ο David όπου και ηχογράφησαν μαζί το τελευταίο τραγούδι του άλμπουμ, 'Noble Dame'.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Raining Pleasure - Reflections
« Απάντηση #1 στις: 13/05/05, 11:32 »
Η αναθεωρημένη εκδοχή του Reflections με ελληνικούς στίχους από τον Νίκο Γκάτσο και την Αγαθή Δημητρούκα, είναι οι ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΣΜΟΙ (1993).

1.   Το τραγούδι της χαμένης Κυριακής (Το φως το αληθινό)
2.   Που το πήγαν το παιδί (Ίλεος έλεος)
3.   Πες μου το όνομά σου
4.   Ο χορός των σκύλων
5.   Ο κόσμος σου να είμαι εγώ
6.   Κεμάλ
7.   Τρεις απαντήσεις
8.   Το τραγούδι του δρόμου
9.   Η προσευχή του ακροβάτη
10.   Περιμπανού

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Raining Pleasure - Reflections
« Απάντηση #2 στις: 13/05/05, 23:41 »
Χμμμ ... πριν από κάποιες μέρες είχε στο MAD μια συναυλία/παρουσίαση των Raining Pleasure / Reflections σε μια εκκλησία !!!  :o :o (έγραψα και 5-6 κομμάτια ...  ;D) Ομολογώ ότι παρόλο το γεγονός ότι δεν είμαι μεγάλος fan τόσο των R.P. όσο και της συγκεκριμένης δουλειάς του Χατζιδάκη (τα θεωρώ και τα δύο υπερτιμημένα ...), όμως υπήρχε ΘΕΣΗ ... υπήρχε ΑΠΟΨΗ σ' αυτό που είδα .... όχι τίποτα αριστουργηματικό, αλλά απλά, τίμια πράγματα ... ΟΚ ... Ψηφίζω σίγουρα υπέρ αυτής της δουλειάς ...  ;)

/nEwBiE  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/05/05, 23:46 από nEwBiE »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
5423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/05, 15:38
από jazzer_n_rocker
12 Απαντήσεις
5199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/08, 21:50
από Mike Moss
15 Απαντήσεις
6504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/08, 21:16
από ogyon21
42 Απαντήσεις
14434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 18:26
από butler
2 Απαντήσεις
2132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/08, 17:39
από Μαργαρίτα Π.
6 Απαντήσεις
2667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 11:45
από spiros969
3 Απαντήσεις
2087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/09, 18:59
από schizm
26 Απαντήσεις
10442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/09, 02:20
από Alex Flouros
32 Απαντήσεις
6608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 10:31
από vagtanplan
0 Απαντήσεις
1169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/12, 23:12
από MrNek