Αποστολέας Θέμα: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!  (Αναγνώστηκε 29867 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Είναι Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ και θέλεις να πας να πιείς το ποτό σου ακούγοντας και μιά ή δυό ελληνόφωνες μπάντες .Πας λοιπόν στο πρώτο μαγαζί και ακούς "Ροκ εν ρολ στο κρεββάτι", "Λυωμένο παγωτό", "Σαν να μη πέρασε μιά μέρα", "Ταξιδιάρα Ψυχή" ακόμα ακόμα και αρχαία σουξεδάκια του τύπου "Αχ Ευλαμπία", "Μπανάκι-μανάκι" κλπ. Πας σε δεύτερο τα ίδια. Σε τρίτο τα ...ίδια. Και λες...Ρε μπας και υπάρχει τελικά "Ελληνικό ροκ σκυλάδικο"; Από την άλλη και οι μπάντες που παίζουνε έχουνε αυτό το attitude..."Έξαλλος" frontman που κάνει και αστειάκια, καμμιά γκομενίτσα όμορφη ψηλή κι εντυπωσιακή να κάνει κανένα φωνητικούλι και να παίρνει και αυτή κανένα τραγουδάκι (πάντα ΜΠΛΕ ,"Δεν θέλω να με κοιτάς" κλπ.) και πίσω η μπάντα βαριεστημένη αλλα και μέσα στο κλισέ (θηριώδης ντράμμερ, ποζεράς ή εσωστρεφής μακρυμάλλης κιθαρίστας , μπασσίστας πίσω πίσω να παίζει τσούκου τσούκου  σχήματα και μόνο και τέλος πληκτράς (αν υπάρχει) σχεδόν διακοσμητικό στοιχείο να παίζει pads με τις ώρες.). Περνάει η ώρα και το πρόγραμμα συνήθως πιάνει και κάτι λίγα "έντεχνα", λίγο Μάλαμα, λίγο Δεληβοριά, λίγο Αλκίνοο Ιωαννίδη και τέλος...επεράσαμε όμορφα τούτη τη βραδυά.
Τι νόημα όμως έχει τελικά; Πας στο εξωτερικό και κάθε βράδυ μπορείς να βγεις και να ακούσεις ότι μπορεί να φανταστεί ο νου σου. Εδώ το Παρασκευοσαββατοκύριακο είναι η "Μέρα της Μαρμότας"...
Τι φταίει τελικά; Οι μαγαζάτορες ; Οι μπάντες ; Ο κόσμος που δεν ενδιαφέρετε;
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/09, 17:10 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος TheRach3

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Την Apassionata την παίζει μόνο ο Richter
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #1 στις: 02/03/09, 17:02 »
Έψαχνα ένα καλό thread για το πρώτο μου μήνυμα σε αυτό το forum και το δικό σου μου τράβηξε την προσοχή!
Οι σκέψεις σου είναι απόλυτα λογικές. Είναι η νέα μόδα να μπαίνει το ροκ στη λογική του σκυλάδικου. Καταργείται ο όρος "συγκρότημα" όπου τα μέλη κλεινόταν σε ένα στούντιο και αυτοσχεδιάζαν μέχρι θανάτου για να βγάλουν κομματάρες και να τις παίξουν ζωντανά σε κάποιο μεγάλο χώρο (σπαθιά, τρύπες, πυξ-λαξ).
Πλέον έχουμε τον όρο "μπάντα προγράμματος". Σε μία "μουσική σκηνή" (ο κυριλέ όρος για το σκυλάδικο) αποδίδεται 3ωρο-4ωρο πρόγραμμα με αγαπημένες διασκευές και 3-4 δημιουργίες της ίδιας της μπάντας. Είναι ο δρόμος που λίγο - πολύ τον ανοίξαν οι Ονιράμα.
Γιατί όμως η μπουζουκτσίδικη λογική πέρασε και στα λημέρια της ροκ? Γιατί πλέον το ροκ δεν ακούγεται σε μεγάλους χώρους και ο όρος "συναυλία" αντικαθίσταται από τον όρο "live gig" ?
Το λαικό τραγούδι εν έτει 2009 βλέπουμε ότι πνέει τα λοίσθια. Ο κόσμος δεν έχει λεφτά για να πάει να δώσει σε λαικούς τραγουδιστές. Αλλά επειδή η μανία του Έλληνα είναι να βγει έξω προσπαθεί να ανακαλύψει νέα πράγματα ανάμεσα σε αυτά και νέα μουσική που θα πληρώσει λιγότερα λεφτά και θα περάσει το ίδιο καλά το βράδυ του. Πχ στον Βοσκόπουλο (random όνομα διαλέγω) έδινε 250 ευρώ τη φιάλη αλλά σε μία άγνωστη μπάντα θα την δώσει 80-100. Και σε αυτά τα μαγαζιά δεν είναι ανάγκη να φορέσει κοστούμι.
Η ανεξάρτητη βρετανική σκηνή διεισδύει για τα καλά στα αυτιά των άμουσων αυτής της χώρας. Κάποτε ακούγαμε U2, coldplay, james και μας λέγαν γραφικούς. Πριν από 3 χρόνια χτυπιόμασταν με τους αμερικάνους killers και μας κοροιδεύαν αλλά πλέον βλέπουμε και το τελευταίο σκυλί να κουνιέται με το somebody told me. Αυτά σε συνδυασμό με ελληνικά ροκ τραγούδια που αφήσαν εποχή τραβάνε τον κόσμο μακρυά από το μπουζούκι και το κλαρίνο και τους οδηγούν στην ηλεκτρική κιθάρα.
Πολύ απλά λοιπόν, είναι η νέα μόδα: "Ντύνομαι σκυλάδικα και ακούω ροκ". Ή το αντίστροφο. "Ντύνομαι ροκ και παίζω σκυλάδικα". Εκμεταλλευόμενοι αυτό το ρεύμα μπάντες και μαγαζάτορες βγάζουν λεφτά. Καιρός δεν ήταν για έναν κιθαρίστα να βγάλει λεφτά παίζοντας τραγούδια που γουστάρει; Ο κόσμος είναι πονεμένη ιστορία. Είναι διατεθειμένος να ακούσει live μόνο τραγούδια με τα οποία του έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου από τα ΜΜΕ. Σιχαίνομαι τον εαυτό μου όταν υποτιμάω το ελληνικό κοινό, αλλά δυστυχώς είναι η αλήθεια. Ποτέ δεν πρόκειται κάποιος να βγει έξω και να ακούσει μία άγνωστη μπάντα να παίζει μόνο δικές της δημιουργίες. Μπάντα προγράμματος λοιπόν η μέση λύση. Διασκευές και 5-6 προσωπικές δημιουργίες. Το μουσικό στυλ της μπάντας αναδύεται με τον τρόπο που παίζει τις διασκευές. Και εκεί φαίνεται ένα δείγμα της δουλειάς τους αν βλέπουν τη διαδικασία σοβαρά. Γιατί τις προσωπικές δημιουργίες δεν θα τις προσέξει κανείς...

και όχι δεν παίζω pads με τις ώρες στα live μας, κάνω και solo   ;D
Μουσικός είναι ο άνθρωπος που όταν ακούσει μία κοπέλα να τραγουδάει στο μπάνιο της θα κολλήσει το αυτί του στην κλειδαρότρυπα.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #2 στις: 02/03/09, 17:21 »
Μακ πιστευω οτι φταιμε ολοι..εμεις γτ δεν θελουμε να ακουσουμε κατι καινουριο και οι αλλοι (οι μαγαζατορες) που δεν πειραματιζονται...απο τον καθε τραγουδιστη βαζουν το 1/16 της δουλειας τους και οταν και αν τυχον ακουσουμε καπου κατι ξεχωριστο, εκπλησομαστε και κάνπουμε λες και βρηκε την τραγουδαρα ο dj...Το οποιο τραγουδει παιζει να το ακουμε καθε μερα 500 φορες, αλλα στο μγαζι μας κανει εντυπωση... :-\
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #3 στις: 02/03/09, 17:44 »
Α ρε συ Μακη,μεγαλο θεμα ανοιγεις τωρα....η αληθεια,κατ'εμε παντα,βρισκεται παντα καπου στη μεση.Βλεποντας και συμμετεχοντας σε αυτο που λεμε ελληνικη ροκ σκηνη απο το 1990 που εφτιαξα την πρωτη μου μπαντα,μπορω να πω οτι τα πραγματα ερχονται και παρερχονται αλλα δεν αλλαζει ουσιαστικα τιποτα.Δε νομιζω οτι η ελληνικη πραγματικοτητα περιμενε τους ''Ονιραμα'' η τους ομοιους τους για να ανακαλυφτει ξανα η Αμερικη χαχαχαχ....θυμαμαι το 1997 με ειχαν ''στριμωξει'' πισω-πισω σε γνωστο ''λαιβαδικο''  της Φρατζη γιατι δεν ειχα τραπεζι (=μπουκαλι,η φιαλη οπως το λενε στ σκυλαδικα Μακη μου).Με ξενισε τοσο πολυ αυτο το πραγμα Μακη και το συζηταγαμε με φιλους θυμαμαι για πολυ καιρο....οντως κατι ειχε αρχισει να αλλαζει.Στην Αλλιπεδου πηγαμε το '99....3-4 δωματια τοτε.Ακουγαμε στο διαδρομο περιεργεσ μουσικες απο μεταλ μεχρι παραδωσιακα απο ενα λαικο σχημα που εκανε προβες τοτε εκει....ακομα οχι διασκευες του τυπου ''περνα-περνα η μελισσα''.Ολο και περισσοτερα δωματια γεμιζα σιγα-σιγα,ολο πιο πολυ Πυξ-Λαξ και Τρυπεσ ακουγα γυρω μου (τυχαια τα ονοματα χωρις να 8ελω να υποτιμησω κανεναν).Στο μεταξυ ολο και πιο πολλα μαγαζακια,χωρις καμια υποδομη (ουτε λογος για ΡΑ και stage) εβαζαν λαιβ....σιγα σιγα επιαναν το νοημα.Εχει μπει και εχει περασει ηδη το 2000....πλεον τα μαγαζια πολλα....γνωστο ''λαιβαδικο'' κοντα στη Βουλιαγμενης μασ δινει τοτε 50 ευρω μεροκαματο αλλα ζητα 6ωρο προγραμμα !!!!! !11-5 το πρωι ''τουλαχιστον'' συμφωνα με το αφεντικο ''....αλλα τοσος κοσμος 8α σας δει''...την κοπαναμε τρεχοντας,μαθαινουμε οτι το επομενο σχημα παιζει για 40 ευρω μεροκαματο.Μπορω να λεω μεχρι αυριο....η παθογενεια του φαινομενου Μακη μου δεν εξαντληται σε ενα θρεντ....πολυ σωστα το λεει ο Rach απο πανω περι μοδας,απλα δεν ειναι νεα....Κραταω αυτουσιο αυτο φιλε Rach
Παράθεση
Το μουσικό στυλ της μπάντας αναδύεται με τον τρόπο που παίζει τις διασκευές. Και εκεί φαίνεται ένα δείγμα της δουλειάς τους αν βλέπουν τη διαδικασία σοβαρά
....και ετσι ειναι και για μενα,αν και διαφωνω οσον αφορα τις προσωπικες μας δημιουργιες.Ο κοσμος δεν ειναι κουφος.Μπορει να του ''μπουκωνουν'' τα αυτια με 1002 π**αριες απο ραδιοφωνα και τηλεορασεις αλλα μπορει να ξεχωρισει κατι καλο εστω οχι με την πρωτη ακροαση...Ο Μανος Χατζιδακις ειχε πει σε καποια συνεντευξη του "Δεν εχει σημασια που παιζεις...Εχει σημασια το τι παιζεις''.Εκει λοιπον στεκομαι κι εγω ''ΣΤΟ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙΣ''....διασκευες;ΟΚ...υπαρχουν ΑΠΕΙΡΑ κοματια να διασκευασεις (...και οχι να αντιγραψεις)...ΕΛΕΟΣ με τα τετριμμενα και χιλλιοακουσμενα..Ας κανουμε κατι δικο μας επιτελους και ας μας κοιτανε απο κατω ''περιεργα''  :)





« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/09, 09:28 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #4 στις: 03/03/09, 02:13 »
Εξυπνη η παρομοιωση με τα σκυλαδικα αλλα οχι 100% επιτυχημενη!
Σε 'true' σκυλαδικα (και όχι αναγκαστικα κυριλε/ακριβες πιστες τυπου βισση παραδειγμα) θα ακουσεις δυο ειδών πραγματα. Ειτε 'hardcore' σκυλαδικο το οποιο δεν παιζει ούτε σε ραδιοφωνα ουτε πουθενα, ειτε γνωστα, πασιγνωστα λαϊκά παιγμενα όμως σε σκυλαδικο στυλ και ύφος.

Στις μουσικες σκηνες που λες όμως, το 80% και περισσοτερο που ακουγεται ειναι μόνο η δευτερη κατηγορια. Γνωστα και χιτ κομματια του ειδους, τρυπες κλπ οπως ειπες, που παιζονται ξανα και ξανα. Λίγο ακους την πρωτη κατηγορια ομως, δηλαδη κομμάτια αγνωστα και αντιπροσωπευτικοτατα του ειδους (ελληνικο ροκ) τα οποια δε χρειαζεται ουτε να ειναι super hits, ουτε να ακουγονται απο σταθμους κ.ο.κ.

Κατα καποιο τροπο δηλαδη, το σκυλαδικο ειναι ένα κλικ πιο συνεπες στο χώρο του από ότι το ελληνικό ροκ  ;D

Στα σοβαρα ομως, μαλλον φταιει αυτή η δηθεν κουλτουρα που υπαρχει παντου. Ξερουμε τα ροκ και τα 'κουλτουριαρικα' χιτακια και είμαστε φαν της ποιοτητας βεβαιως βεβαίως, αλλα αμα η μπαντα αρχιζει και παιζει τιποτα δικά της, σε λίγο θα ξενερωσουμε θα βαρεθούμε και θα την κάνουμε σιγά σιγά.
Ειναι πιο γενικο το φαινομενο όμως και δεν αφορα μονο το ελληνικο ροκ.
Με ανάλογο τρόπο ο οπαδος της βισση, του τερζη και λοιπων mainstream αστερων, αν τον πας σε κανενα πιο underground σκυλαδικο χωρίς γνωστά ονόματα, που δεν θα παιζει μονο τα σουπερ χιτς, το πιο πιθανο ειναι να βαρεθει και αυτος παρ'όλο που το προγραμμα του μαγαζιου θα ναι συγγενικο με αυτά που ακούει.

Οποτε εδω μπαινει η αλλη ερωτηση, του διαβολου  :P
Μηπως οταν βγαινουμε εξω και παμε να τα ακουμπησουμε σε καποιο μαγαζι/σκηνη κλπ, θελουμε να ξερουμε guarantee οτι θα ακουσουμε πραγματα που οντως γουσταρουμε και θα μας φτιαξουν το κεφι και οχι "παμε στα τυφλα" και οτι κάτσει;  ;D


When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #5 στις: 03/03/09, 02:39 »
Τελικα ολοι φταινε.
Φταιει ο κοσμος γιατι δεν ρισκαρει να ακουσει κατι νεο και πηγαινει εκ του ασφαλους. Προσωπικα θεωρω πολυ ωραιο το συναισθημα που εχει καποιος οταν μπαινει σε ενα Live χωρις να ξερει τι θα ακουσει. Μπορειτε πχ να μπειτε στο site καποιου μαγαζιου, να δειτε τι ειδος μουσικης παιζει το συγκροτημα της βραδιας και χωρις πολλη σκεψη αν ειναι το ειδος σας να πατε να το δειτε.
Φταινε τα συγκροτηματα γιατι επιλεγουν τα πιο γνωστα κομματια, ελληνικα και ξενα. Αν ειναι να πεις τρυπες μην πεις το δε χωρας πουθενα, πες το στον παραδεισο, αν ειναι να πεις Purple  μην πεις το smoke on the water, πες το strange kind of woman κτλ. Tο κοινο θα τα αναγνωρισει αλλα δεν θα πει "παλι τρυπες....", "παλι Purple..."
Το φταιξιμο των μαγαζιων το ξερει και το αναλυει καλυτερα ο mace παραπανω οπωτε δεν εχω να συμπληρωσω κατι.
 Α, φταιει και ο Χατζηπετρης... ;D
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #6 στις: 03/03/09, 10:02 »
Τώρα που έχουμε αναρρώσει από τενοντίτιδες, τρακαρίσματα κ.α. που μας ρήμαξαν τους τελευταίους μήνες ξαναρχίζουμε εμφανίσεις. Αν μη τι άλλο, παίζουμε διαφορετικά πράγματα που δεν τα ακούς αλλού ;)
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #7 στις: 03/03/09, 12:05 »
Μην πάτε μακριά. Δείτε τι γίνεται στα σκυλάδικα. Υπάρχει υπερπληθώρα ερμηνευτών (σύντομα θα είναι περισσότεροι από το κοινό ;D) οπότε αναγκαστικά το ρίχνουν στις διασκευές.

Η έννοια cover band τείνει να εξαλειφθεί, με τη λογική ότι πλέον είναι "αυτονόητο" για κάθε τραγουδιστή/τραγουδιάρα να ξεκινάει την καριέρα του δισκογραφικά με διασκευές. Η μουσική αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι μια απέραντη ανακύκλωση, αντίστοιχα με την οικογενειοκρατία που επικρατεί (όλοι οι τραγουδιστές κάναν τα παιδιά τους σαν τα μούτρα τους :P)...

Είναι κι αυτό ένα σημάδι της ελληνικής νοοτροπίας του "Αφού μπορεί αυτός μπορώ κι εγώ" που οδηγεί στο να βλέπουμε κοσμοσυρροή σε κάθε σόου και τον κάθε τυχάρπαστο να κλονίζεται γιατί δεν τον επιλέξανε...

μαθαινουμε οτι το επομενο σχημα παιζει για 40 ευρω μεροκαματο...

Νόμος της αγοράς. Αφού δεν απαίτησε ο μαγαζάτορας να του κάτσετε κια πό πάνω, πάλι καλά να λες ;D

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #8 στις: 03/03/09, 12:48 »
Μοιάζει να είναι λοιπόν ένας φαύλος κύκλος...Κάτι που όμως εμένα με κάνει να αναρωτιέμαι είναι το εξής. Μικρή αγορά η Ελλάδα και "βασιλιάς" το μπουζούκι...Γιατί και πως είναι μιά άλλη ιστορία, αν και θα πω εδώ ότι ούτε εμένα θα με χάλαγε το να προτιμάει το Ελληνικό κοινό τη μουσική που είναι πιο κοντά στη παράδοσή του, θα το έβρισκα και φυσικό ,αν μιλάγαμε για λαικά σαν του Τσιτσάνη για παράδειγμα και τόσων άλλων. Αλλά εδώ μιλάμε για γυφτοπανηγυρτζίδικα, ανακατεμένα με ποπ-ροκ-ραπ ότι συνοθύλευμα μπορεί να φανταστεί κανείς.Τέλος πάντων επειδή άλλο είναι το θέμα μας, σκέφτομαι λοιπόν το εξής. Το να κάνεις επάγγελμα το να παίζεις ροκ στην Ελλάδα είναι εξαιρετικά των εξαιρετικών δύσκολο. Αυτό είναι γνωστό σε όλους. Και δεν μιλάμε φυσικά για αυτούς που το "σύστημα" (τηλεοπτικό ή δημοσιογραφικό) θεωρεί ροκ. Μιλάμε για αυτό που ξέρουμε όλοι εμείς ως ροκ.Αφού όλοι εμείς λοιπόν που ασχολούμαστε με το είδος , αναγκαστικά ασχολούμαστε στον ελεύθερο χρόνο από τις δουλειές μας και τελικά αναγκαστικά "ερασιτεχνικά" (καθόλου κακό, γιατί όποιος έχει δουλέψει επαγγελματικά στη μουσική ξέρει πόσο αρπακολατζήδες είναι οι "επαγγελματίες" συνήθως), ποιός ο λόγος να διαιωνίζουμε τη κατάσταση και να μην προσπαθούμε να επιβάλλουμε μιά μικρή "επανάσταση" στο χώρο; Δηλαδή έλεος , αλλά μπάντα είναι εκείνη που κάνει τη δική της μουσική. Όλα τα άλλα μπορούνε να είναι είτε tribute bands, είτε απλά σχήματα διασκεδαστών...Δεν έχω καμμιά αντίρηση για μερικές καλές διασκευές, αλλά όπως λέει ο φίλος ο Mace ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ!!!. Και τέλος πάντων εμείς οι μεγαλύτεροι κατά κάποιο τρόπο τα φάγαμε τα ψωμιά μας...Οι μικρότεροι γιατί είστε τόσο συντηρητικοί; Τι περιμένετε ότι θα συμβεί; Ότι θα ζήσετε από αυτό ή ότι θα θρέψετε οικογένειες; Μόνο αν φύγετε έξω υπάρχει αυτή η πιθανότητα, τουλάχιστον όπως είναι τώρα τα πράγματα.
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΛΥΩΜΕΝΟ ΠΑΓΩΤΟ...Το παίζουνε πια όλοι οι d.j στους γάμους. Δεν είναι ανάγκη να το παίζετε και εσείς Σαββατόβραδο στο live σας. Δείξτε μας τι έχετε , αν έχετε...Όχι στη νοοτροπία των σκυλάδικων στη ροκ. Έλεος! :P
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #9 στις: 03/03/09, 13:51 »
Βασικά πάνω απ' όλα φταίει το ίδιο το κοινό φίλοι μου. Πας σε διασκευάδικα με μπάντες κασετόφωνα (δεν αναφέρω ονόματα, αλλά υπάρχουν μπόλικα) και έχει κόσμο. Παίζει καμιά μπάντα της προκοπής, και έχει 30 άτομα σα διαδήλωση του Κύρκου.

Θυμάμαι τα Γυμνά Καλώδια, ανέβηκαν στο Μύλο πριν από δύο χρόνια περίπου και ήμασταν 10-15 άτομα στο ξυλουργείο. Τρέχα γύρευε δηλαδή και είναι κάτι που συμβαίνει και θα συμβαίνει στην μπανανία που ζούμε
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #10 στις: 03/03/09, 14:26 »
Συγνωμη ρε παιδια..λογικα δεν ειναι ολα αυτα που διαπιστωνετε?Ο κοσμος παντα αναλογα και με την παιδεια που εχει κινειται και αναλογα.Απο την στιγμη που ο κοσμος δεν εχει μουσικη παιδεια πιστευω οτι ειναι λογικη συνεπεια να ζηταει τα ιδια και τα ιδια και να ειναι μην ειναι ιδιαιτερα δεκτικος σε νεα πραγματα οσο καλα και να ειναι αυτα.

Ειναι τυχαιο οτι σε χωρες του εξωτερικου οπως Γερμανια μπορει καποιος να κανει την βολτα του στο παρκο και ο Δημος να κανει συναυλιες δωρεαν με σχηματα τζαζ,εθνικ,ρεγγε και διαφορων ειδων.Επισης δεν ειναι καθολου τυχαιο που μεγαλο ποσοστο των ανθρωπων που γενικα ζητανε πιο ποιοτικη μουσικη ειναι ανθρωποι που εχουν ασχοληθει με την μουσικη σε μεγαλο βαθμο..ακουγοντας την απλα..η μαθαινοντας και καποιο μουσικο οργανο/α.Και δεν ειναι τυχαιο γιατι απλα εχουν παιδεια..και η αναζητηση τους για μουσικες γενικα ειναι ακορεστη.

Οι ανθρωποι με μουσικη παιδεια αναζητανε νεα πραματα συνεχεια.Πειτε το γιατι συμπληρωνει καπως την προσωπικοτητα τους..η το μουσικο τους υφος.Το σιγουρο ειναι οτι σε χωρες οπως η Ελλαδα..τα νεα πραγματα..και κυριως στην μουσικη αργουν να περασουν στην ιδεολογια του ελληνα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #11 στις: 03/03/09, 15:43 »
Και να πουμε οτι τα φαινομενα που αναφερεται δεν συμβαινουν μονο σε λαιβ μαγαζια αλλα και στα περισσοτερα ροκαδικα μαγαζια με dj.Τα ιδια και τα ιδια.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #12 στις: 03/03/09, 15:53 »
Μην αρχίσω τώρα και για τους ραδιοφωνικούς σταθμούς σαν τον 1055 POP.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #13 στις: 03/03/09, 20:19 »
Μην αρχίσω τώρα και για τους ραδιοφωνικούς σταθμούς σαν τον 1055 POP.
γιαυτο να ακους kithara.gr... :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #14 στις: 03/03/09, 20:43 »
Μην αρχίσω τώρα και για τους ραδιοφωνικούς σταθμούς σαν τον 1055 POP.
γιαυτο να ακους kithara.gr... :P

Αχ μπράβο ρε Αμυλούκο που μας στηρίζεις! Πολύ με συγκινείς!!  :'( :P :P ;D
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #15 στις: 04/03/09, 00:18 »
Μην αρχίσω τώρα και για τους ραδιοφωνικούς σταθμούς σαν τον 1055 POP.
γιαυτο να ακους kithara.gr... :P

Βασικά μόνο στο internet πλέον ακούς πράγματα της προκοπής αλλά ρε γμτ δεν μπορείς να κουβαλάς και laptop με wifi όταν είσαι έξω :(
« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/09, 01:46 από Gear »
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #16 στις: 04/03/09, 15:17 »
Μην αρχίσω τώρα και για τους ραδιοφωνικούς σταθμούς σαν τον 1055 POP.
γιαυτο να ακους kithara.gr... :P

Βασικά μόνο στο internet πλέον ακούς πράγματα της προκοπής αλλά ρε γμτ δεν μπορείς να κουβαλάς και laptop με wifi όταν είσαι έξω :(
συμφωνω..ειδικα οταν ακουω χατζημιχαλη στον διεση πρασινιζω απο το κακο μου... >:(
Μην αρχίσω τώρα και για τους ραδιοφωνικούς σταθμούς σαν τον 1055 POP.
γιαυτο να ακους kithara.gr... :P

Αχ μπράβο ρε Αμυλούκο που μας στηρίζεις! Πολύ με συγκινείς!!  :'( :P :P ;D
???...πες μου κιολας οτι δεν μας υποστηριζω..ακου εκει.. :P
« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/09, 16:02 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #17 στις: 04/03/09, 15:44 »
Πες τα Μακ χρυσόστομε, απο τη μία τα διασκευοσυγκροτηματακια που βιαζονται να παιξουν λαιβ για να βγαλουν το αχτι τους με το αποτέλεσμα του "κασετοφώνου" που όλοι έχουμε υποστεί και απο την άλλη οι μαγαζάτορες (οχι ολοι αλλά αρκετοί) που πριν παίξεις σου κάνουν λογοκρισία στη λίστα και σου ζητάνε λιωμενο παγωτο, Ριτα Ριτάκι κλπ γιατι αυτα θελουν να ακουσουν  οι θαμωνες.
Επανάσταση κοπέλια! Παίχτε δικά σας τραγούδια και αν θελετε διασκευες, παιχτε κατι που θα θελατε να προτείνετε στον κόσμο, ή αν αυτό είναι γνωστό αλλάξτε του τα φώτα!!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #18 στις: 04/03/09, 15:53 »
το συστημα φταιει  ;D ;D
δεν καταλαβαινω το προβλημα σου! γινεσαι λιγο πιο σαφης; ναι,ωραια,υπαρχουν μαγαζια που παιζουν τετοια τραγουδια..ειναι τα πιο γνωστα ελληνικα ''mainstream'' κομματια. τι ειναι κακο σε ολο αυτο;

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #19 στις: 04/03/09, 16:48 »
Είμαι πολύ σαφής. Λέω ότι τα Σαββατοκύριακα σε όποιο μαγαζί με ροκ μπάντα live να πας ακούς το ίδιο ρεπερτόριο...Σε λίγο δεν θα χρειάζεται η μπάντα καν , αφού την ίδια δουλειά μπορεί να την κάνει κι ένας d.j ...
Τέλος με αυτή τη κατάσταση δεν μπορείς να δεις καμμιά μπάντα με δικό της ρεπερτόριο παρά μόνο από Δευτέρα μέχρι Πέμπτη, αλλά τότε ζήτημα να υπάρχουν 20 άτομα από κάτω για να τους δουν...Έτσι κι αυτοί απογοητεύονται και τα παρατάνε και δεν υπάρχει ελπίδα για καινούργια πράγματα στο χώρο.
Είναι λοιπόν πρόβλημα που αφορά το μέλλον της σκηνής από τη μιά και έλλειψη ποικιλίας ακουσμάτων από την άλλη...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #20 στις: 04/03/09, 19:15 »
Ενταξει ρε παιδια χαλαρωστε λιγο.....να κανω και γω μια φορα τον δικηγορο του διαβολου  :P

Κι ας αρχισουμε απο τα πιο βασικα:
(τονιζω απο τωρα οτι δεν πουλαω ειρωνεια, τσαμπουκα, μαγκια, True, κλπ κλπ.....παρακαλω προσπεραστε το υφος που γραφω και δειτε τι γραφω)

1. Και ποιος εισαι εσυ ρε φιλαρακι που θα ρθω να σου σκασω 10 ευρω το ποτο για να ακουσω μονο δικα σου αγνωστα τραγουδια?

2. Κι αντε πες οτι ηρθα, ενταξει και μου παιξες τα δικα σου τραγουδια κι ηταν κι ομορφα....και ποσα ηταν τα δικα σου τραγουδια? μια ωρα? 2 ωρες? και μετα τι?

3. Που ακριβως ειναι το κακο να γουσταρει καποιος να διασκεδασει 3 και 4 ωρες ακουγοντας ροκ και μπερκοπινοντας να γκαριζει? ....αμα δεν σας αρεσει μην το κανετε....κι αμα δεν αντεχετε μην το παιζετε......καντε μια συναυλια σε ενα μαγαζακι να ρθουν να σας ακουσουν τα φιλαρακια σας και να περασετε μια χαρα....αλλα μην γκρινιαζετε μετα οτι ο κοσμος δεν ακολουθαει, δεν εχει παιδεια, δεν εχει κουλτουρα, γουστο και τα ρεστα δικα μου....ωπα ρε φιλε, που θα κρινεις εσυ ποιο ειναι το καλο και ποιο το ασχημο, ρηχο, φθηνο, κλπ κλπ.

4. Καποιος ανεφερε τα ΓΥΜΝΑ ΚΑΛΩΔΙΑ, (μητσο νομιζω οτι ησουν εσυ) ....ενταξει εσενα σου αρεσαν , εμενα παλι και 15 ατομα που μαζεψαν πολλα μου φαινονται....μπορει να ναι πολυ καλα παιδια , δεν ξερω....αλλα ρε συ οταν τους ακους ειναι σαν να ακους απομιμηση απο κρινα....και δεν ειναι μονο αυτοι αλλα παρα πολυ αλλοι που την εχουνε δει συνθετες και τελικα εχουνε καμια 100ρια live στην ζωη τους και θελουν να με πεισουν (τον καθε εμενα) οτι γραφουν μουσικη....σορυ ρε παληκαρια αλλα για να με πεισεις οτι γραφεις ροκ πρεπει να σε νοιωσω και σαν τετοιον....αμα δεν κλεισεις 5ωρα κι 6ωρα σε ενα παταρι (κι οχι μονο στο ροκ) πως περιμενεις να εχεις φτιαξει ενα προσωπικο στυλ? ...απο τα ωδεια που πηγες? ....απο τις μπαντες που ακουγες μεχρι να αποφασισεις να γραψεις δικα σου τραγουδια? ....ειναι σαν "κοιμηθηκες" με 5 γκομενες σε ολη την ζωη σου και μετα να θες να γραψεις βιβλιο σχετικα με τον οργασμο μιας γυναικας  ;D ...γινονται αυτα τα πραγματα? ....και βεβαια γινονται αλλα μονο στο Ελλαντα ;)

5. Και αμαν πια, που ειναι το κακο να ακους και να παιζεις τρυπες και σπαθια σε ενα ροκαδικο? Ειναι παλιοι και μπαγιατεψαν? ....τοτε τι να πουνε οι Purple,rainbow,ac dc, κλπ κλπ ....κι οχι δεν τους συγκρινω (οχι γιατι παιζουνε τιποτα πιο δυσκολο απλα γιατι αλλο τα μηλα κι αλλο τα πορτοκαλια) .....και τοτε τι να πουνε κι οι κλασικοι, μπετοβεν και τα συναφια του? ...και μην μου πεις οτι εχουνε βγει καινουργιες μπαντες , αξιολογες, πρωτοποριακες....συμφωνω, και ποιος ειπε οτι δεν θα παιξεις και τετοια? .....το προγραμμα ομως που θα παιξεις σε ενα live δεν το βγαζεις μονο σε σχεση με το τι ειναι παλιο και τι νεο....πανω απο ολα κοιτας να σε εκφραζει , να το γουσταρεις και να το νοιωθεις.....κι αμα το νοιωθεις ακομα και τον "μπαμπη το φλου" να παιξεις ...ακομα και το "να μ΄αγαπας" να παιξεις το κοινο θα το εκτιμησει και θα γουσταρει μαζι σου.....βεβαια απο την αλλη οσο καλο κοινο και να εχεις, οσο ψαγμενο και να ειναι, θα παρατηρησεις οτι οσο και να σε χειροκροτανε οταν παιζεις αγνωστα τραγουδια, οσο και να σε προσεχουν....αν ξεκινησεις και παιζεις "γνωστα" τραγουδακια θα ρχισουν να συμμετεχουν και να γουσταρουν περισσοτερο.....κι εκει ακριβως ειναι η χρυση τομη, το ταλεντο, η μαγκια, οπως θελεις πεστο μιας μπαντας...να μπορει να εναλλασει ενα τετοιο ρεπερτοριο που ταυτοχρονα να το γουσταρει κι η ιδια αλλα κι οι ακροατες να ειναι "καρφωμενοι" επανω της.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/09, 19:18 από chorrer »
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #21 στις: 04/03/09, 19:52 »
...Να παρω ομως μια και την αναποδη για να βγαλω λιγο απο μεσα μου αυτα που με πνιγουν 5 χρονια τωρα στην Αθηνα.

...Πεστε με κολλημενο, γραφικο, παραξενο, στριμμενο αλλα ρε παιδια ελεος με αυτα τα ροκαδικα στην Αθηνα!....εφυγα απο την Θεσσαλονικη για να ρθω εδω για να μπορω να τραγουδαω συχνοτερα, να βρω περισσοτερους μουσικους, ποιο ανοιχτομυαλους, ποιο "επαγγελματιες" (παντα για το ροκ αναφερομαι, και παντα με την καλη εννοια του επαγγελματια, να ειναι ειναι συνεπης, να εχει ενα αλφα μουσικο επιπεδο, κλπ).....και τελικα συνειδητοποιησα οτι στην Σαλλλονικη ειναι πολυ καλυτερα.....οι 20χρονοι φοιτητες που παιζουν στα μπαρακια εκει εχουν πολυ καλυτερο groove και μουσικο επιπεδο απο τον μεσο 30αρη κιθαριστα της Αθηνας....κι οι πλακα ειναι οτι κι αυτοι οι φοιτητες δεν ειναι βορειοι αλλα αθηναιοι, πελλοπονησιοι , φλωρινιωτες, και τα λοιπα και τα λοιπα...τα μαγαζια στην Θεσσαλονικη για καποιον που ξερει να παιζει και θελει....ειναι 4 με 5 ......στην Αθηνα ειναι μονο 3! .....ολα τα υπολοιπα ειναι του στυλ φερε τον κοσμο σου για να σου δωσω κανα ψιχουλο....κι ενω σε αυτα τα μαγαζια (με εισητηριο) στην Θεσσαλονικη πας να δεις επι το πλειστον μπαντες των 16 αντε βαρια 20 χρονων πιτσιρικαδων που παιζουν για τα φιλαρακια τους....στην Αθηνα παιζουν στις ιδιες μουσικες σκηνες κι οι πιτσιρικαδες κι οι τρομεροι μουσικοι....αντε να βγαλεις ακρη μετα!

Και σε αυτα τα ρημαδια τα 3 "ροκαδικα" της Αθηνας...τι να λεμε τωρα......ξεχειλιζει το ροκ απο τα παραθυρα.

1. Ξεκιναει το προγραμμα και μεσα σε μια ωρα εχουν παιξει απο purple μεχρι shakira και madona....κι απο τρυπες μεχρι χατζηγιαννη και δυτικες συνοικιες!

Ε, και που να μην βαριεται ο κοσμος και καθε χρονο να πηγαινουν ολο και λιγοτεροι....το θεμα ειναι να εχεις μια ταυτοτητα και να ξερεις τι θελεις γιατι στην τελικη αυτο "πουλας"..... παιξε ποπ να μαζεψεις το αναλογο κοινο ή παιξε ροκ να κανεις το ιδιο....ή τουλαχιστον μη μου διαφημιζεις το μαγαζι για ροκαδικο και σε ενα 5ωρο προγραμμα εχεις παιξεις ενα κομματι απο τρυπες και 15 του Δαντη.  >:(

2. Εχουν βαλει και κατι γκομενες γλαστρες, που ουτε φωνη εχουν , ουτε κορμι εχουν , ουτε ροκ τραγουδανε (ευτυχως δηλαδη)

...κι εχουν κι ενα τουπ εοτι ειναι ο συνδυασμος της νεας ροκ σταρ ...κατι μεταξυ ανζτζελας δημητριου, πεγκυ Ζηνας και μαντονας  :P

3. Μετα εχουμε και τους μουσικους που παιζουν σε αυτα τα μαγαζια που επι το πλειστον βαριουνται την ζωη τους την ωρα που παιζουν και περιμενουν να τελειωσει το προγραμμα να πανε για υπνο....ε, που να μην μιλαει ο μακ για σκυλαδικα!

Κιθαριστας: Συνηθως το ενα ποδι πανω στο αλλο, σαν ορθιο σταυροποδι ενα πραγμα που ξαφνικα οταν ειναι να κανει σολο μεταμορφωνεται σε ποζερ του 80 και παιζει 10 νοτες και προσπαθει να πεισει (και το πετυχαινει συνηθως) τις γκομενες οτι παιζει κατι δυσκολο εκεινη την ωρα.

Τραγουδιστης: 20 κιλα ψωνιο, 15 κιλα φαλτσετο (ή ψευτικη φωνη) για να νομιζει οτι φτανει ψηλα η εκταση του κι ενα υφακι οτι ειστε ολοι κουνουπια και σας κανω την χαρη που σας τραγουδαω τωρα....και το γελοιο ειναι οτι δεν ξερει συνηθως τι τραγουδαει....αας πουμε , παει να πει ενα χαρουμενο τραγουδι κι η ταχυτητα που το τραγουδαει εναι λες και τραγουδαει μπαλαντα κι απο εκφραση καμια μην τυχον και τσαλακωσει το image και μετα πιανει να πει ενα λυπητερο τραγουδι κι εναι μεσα στο χαμογελο....ελεος , τραβα κανε καμια γαργαρα με αυγο να πουμε!  :P

Ντραμερ  και μπασσιστας: στην κοσμαρα τους, πινουν , μιλανε μεταξυ τους, γελανε στις πιο λυπητερες (και βεβαια πιο αργες) μπαλαντες, ξυνουν διαφορα σημεια του σωματος τους με το ενα χερι και με το αλλο συνεχιζουν να παιζουν....πολυ πιθανο την αλλη ή την προηγουμενη σεζον να ηταν σε σκυλαδικο ή και να ξαναπανε .....ειναι ανελεητοι , δεν εχουν κανεναν ενδοιασμο....αρκει να παιζουν και να πεφτει το χρημα κι ας ειναι και σε κηδεια ;D


....Και βλεπεις ρε γ**ωτο αυτες τις καταστασεις , τους βλεπεις να βαριουνται να παιξουν κι εσυ να χεις σκασει που εχεις να παιξεις σε σοβαρο μαγαζι 5 χρονια και να θες να παρεις ενα καλασνικωφ και να αρχισεις τους θεριζεις σαν κοτοπουλα...και να σκεφτεσαι ποσο αχαριστοι μπορει να ειναι ορισμενοι ανθρωποι να εχουν την δυνατοτητα να παιζουν και να πληρωνονται για αυτο κι αυτοι να το εχουν κανει ρουτινα και συνηθειο.....να σκεφτεσαι ποσο αδικη ειναι αυτη η σουζανα η ζωη που υπαρχουν τοσοι αξιολογοι μουσικοι που παιζουν για ψιχουλα και την ψυχη της μανας τους και τα ρεμαλια να αλωνιζουν σε αυτες τις μαγαζαρες που καποτε ηταν φαροι για το ροκ και τωρα εχουν καταντησει σκυλαδικα......Α ρε Σαλλλλονικα, δεν ηξερα...δεν ρωταγα.......Αει σιχτιρ!

....ουφ , τα πα και ξαλαφρωσα  ;D ;D ;D

http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #22 στις: 04/03/09, 20:29 »
Αγαπητοί φιλοι,

δεν γνωρίζω τοσα μα νιώθω απο αυτα που διαβάζω οτι:
όλοι όσοι ασχολούνται έντονα με τη μουσική (εσεις δηλαδή κ γω λιγότερο), έχετε απομακρυνθεί πολύ απο τους τελευταίους και φυσικά νομίζω ότι είναι και φυσιολογικό.

Αν λάβουμε υπ όψη τους νεοεισερχόμενους ακροατές/καταναλωτές στο χώρο αυτό (επειδή ίσως απο κάποιον άλλο χώρο έρχονται) εκτός του ότι δεν βαριούνται, επειδή δεν έχουν κάνει (πιθανόν)τον κύκλο των ακουσμάτων επιπλέον φέρνουν ίσως και άσχετα άτομα (είναι πιο ευκολο ν ακολουθήσει κάποιος σ ένα έυπεπτο λαιβ πρόγραμμα) χωρίς να τσινίσει κλπ.

Η τελευται παράγραφος ανφερεται σε αυτούς που βγαίνουν για να διασκεδασουν μεταξύ τους και όχι σε αυτούς που αναζητούν και ψάχνουν.

Έτσι, επανερχόμενος στην πρώτη παράγραφο αναρωτιέμαι αν θα σήκωνε να υποστηρίξουμε κανα "ανεξάρτητο μαγαζί" που ευνοεί τα Jam και τα Live που εννοείτε. Έτσι ίσως, να βρισκόταν μια λύση για αυτούς που προχώρησαν/προπορευτηκαν μουσικά και ακουστικά και να παραμείνει και το άλλο group ακροατών στον αργό (κι ελπίζω αναποφευκτο) κύκλο ακουσμάτων.

. ασχετο ίσως αλλα θεωρώ ότι τώρς με τις οικονομικές δυσκολίες καθε άλλο παρά διάθεση για πειραματισμό νιώθει ο καθένας

. η τιμή εισόδου παίζει κατ εμέ επίσης σημαντικό ρόλο σε μπάντες που δεν έχουν δικό τους "κοινό" το οποίο χτίζεται έχω την
εντύπωση χωρίς τα δημοσιοσχεσίτικα καραγκιοζιλίκια να ναι απαραιτητα.. (με την καλή επικοινωνία & και φυσικά χωρίς τουπέ)

.η εποχή μας (φαίνεται να) προστάζει τους ενδιαφερομένους: (μεταξύ άλλων προσταγών) άμα δεν κάνεις τον άλλο να νιώσει μοναδικός ( :o) ξέχασέ τον..(εκτός κι αν του διατηρήσεις επαρκώς το ενδιαφέρον) ???
τωρα το πως θα γίνει αυτό εγώ είμαι ο πλέον ακατάλληλος να πω :-[
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Kelly Z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • salonica
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #23 στις: 04/03/09, 22:11 »
 Με εχετε καλυψει ως επι το πλειστον, απλα σαν σκεψη απλου ανθρωπου σε μουσικο φορουμ, γιατι να μη γινει μια στηλη "δικες μας παραστασεις, συναυλιες , εκδηλωσεις" (δεν ειμαι στραβη εχω δει την αναλογη στηλη αλλα ειναι γενικοτερη) οντως να κλεισετε μαγαζια οι μπαντες , να παιξετε ο,τι γουσταρετε εσεις κι οχι τα χιλιο-ειπωμενα και οι υπολοιποι συμφορουμιτες να σπευσουμε να στηριξουμε τις μπαντες μας! Κι οταν λεω να στηριξουμε εννοω μαζικα!!! Υπαρχουν δυο πυρηνες σε Αθηνα και Θεσσαλονικη που εχουμε μελη αρκετα να γεμισουμε μαγαζια... Κι αντι να κανουμε μαζωξεις στο ξεκουδουνο να τις κανουμε στα μαγαζια που παιζουν live δικες μας μπαντες... Παιρνω αφορμη αο μια πρωτη αποπειρα που εγινε στη Θεσσαλονικη να κανουμε συναντηση στο Αργω (δεν πηγα γιατι ειμαι μακρια,αλλα αμα το ηξερα πιο πριν κατι θα χα κανονισει)...... Για πεστε

Αποσυνδεδεμένος Kelly Z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • salonica
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #24 στις: 04/03/09, 22:26 »
οταν λεω δικες μας παντες εννοω συμφορουμιτων

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
6009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/02, 18:24
από marios009^
23 Απαντήσεις
7269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/04, 17:45
από Σιδηρόπουλος
6 Απαντήσεις
4097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/05, 09:10
από oldnavy
26 Απαντήσεις
10689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/07, 15:42
από papous
4 Απαντήσεις
2782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/11, 21:22
από papous
0 Απαντήσεις
2316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/13, 05:10
από ΚΕΠΕΜ