Αποστολέας Θέμα: linux OS και ηχογραφήσεις  (Αναγνώστηκε 3848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
linux OS και ηχογραφήσεις
« στις: 19/02/10, 21:34 »
Χαίρεστε, χαίρεστε! Το θέμα έχει ώς εξής.. χρησιμοποιώ για λειτουργικό μια διανομή linux ubuntu, κ έχω ψιλο-προβληματάκια με την ηχογράφηση.. μέχρι στιγμής-έχοντας δοκιμάσει το ubuntu studio audio package-σκεφτόμουν δύο πιθανές λύσεις: α) να εγκαταστήσω μια διανομή mac OS κ να την τρέχω ή με boot ή με pararell desktop και β) να ανοίγω εφαρμογές ηχογράφησης .exe μέσω του WINE ή του crossover. Το ερώτημα έχει να κάνει με το πώς οι χρήστες linux ή άλλων διαφόρων unixοειδών, ηχογραφούν. Προγράμματα, εφαρμογές κ τα σχετικά.. Από ότι θυμάμαι από ανάλογο θεματάκι, υπάρχει αρκετός κόσμος στο forum που χρησιμοποιεί unix.. Οπότε, περιμένω τις απαντήσεις σας!! ;)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: linux OS και ηχογραφήσεις
« Απάντηση #1 στις: 20/02/10, 18:10 »
καλησπέρα!

καλά χρυσά και άγια τα linux αλλά στο θέμα ήχογράφηση μου έχουν βγάλει τη πίστη........ με το ubunti sudio kai to ardour δεν έχω καταφέρει ακόμα να περάσω ήχο απο την πεταλίερα μου και να γράψω κάτι και αυτό γιατί είναι εντελώς δυσχρηστα... δλδ έχουν φτιαχθεί απο προγραμματιστές πάνω σε γνωστά προγράμματα μουσικής παραγωγής και όπως τα έχουν κάνει δε μπορείς να βγάλει άκρη.

ακόμα και με aiso drivers έχω πρόβλημα καθως πρέπει να τους βρώ μεταφρασμένους για linux και μετά με το jack να κάνω σύνδεση στο πρόγραμμα που θέλω....δλδ μεγάλη ιστορία για το τπτ.

εγώ θα σου πρότεινα ειτε να εχεις 2 λειτουργικά το linux σαν βασικό αν σου αρέσει (εγω δε μπορώ να το αποχωρηστώ τωρα  8) ) και τα windows για να κάνεις ηχογραφήσεις.

τώρα για wine  απ όσο γνωρίζω δεν τρέχουν κάποιες εφαρμογές τόσο καλά, για τη διανομή mas os  δεν την γνωρίζω οπότε αν θες πεσ καμια πληροφορία

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: linux OS και ηχογραφήσεις
« Απάντηση #2 στις: 20/02/10, 20:03 »
κοίτα, αυτό το διάβασα κ στο φόρουμ του ubuntu. ότι είναι δύσχρηστα για ηχογραφήσεις.. αλλά γενικότερα πετάνε σε σχέση με win.. τώρα για τα macintosh δεν έχω πολλά να πώ.. πλέον, από τότε που η apple αγοράστηκε από την intel βγαίνουν εκδόσεις του λειτουργικού αυτού που παίζουν κ σε υπολογιστές με αρχιτεκτονική i386, όπως οι δικοί μας δηλαδή.. πολύ πιο ελαφρύ, εύκολο κ λειτουργικό... πάντως, αν δεν πάρω καμιά άλλη ικανοποιητική απάντηση, με βλέπω να φορτώνω σε ένα μικρό particion τα macOS snow leopard κ να ησυχάζω με τον τομέα ηχογράφηση..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: linux OS και ηχογραφήσεις
« Απάντηση #3 στις: 20/02/10, 22:36 »
αν βρείς κάτι πες μου και μένα, όσο το έψαξα δεν κατάφερα να ήχογραφήσω.


τα macos τα εχω δουλέψει σε macintosh, δεν ξέρω τι συμπεριφορά έχουν σε ι386. αλλά σαν λειτουργεικό σύστημα δεν υπάρχει απλά. νομίζω μαζί έχει και το garage band που είναι μια αρχή για παραγωγή αλλίως μετά pro tools και χάνεται το παραμύθι... ;D


never back to the windows stone age :P


από τότε που η apple αγοράστηκε από την intel

βασικά αυτό δεν έγινε ποτέ, απλά η apple έχει ώς προμηθευτη επεξεργαστών για τα συστήματα της την intel, ενώ πρίν τους επεξεργαστές macintosh έφτιαχνε η motorola ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 20/02/10, 22:59 από Holyshock »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: linux OS και ηχογραφήσεις
« Απάντηση #4 στις: 20/02/10, 23:37 »
Όσο είχα τα ubuntu είχα δοκιμάσει το ardour και είχα γράψει κάποια πράγματα (χρησιμοποιούσα την m-audio Delta audiophile 192). Δυστηχώς το linux είναι λίγο περίεργο με το θέμα "ήχος". Σε κάποια φάση κατά την εξέλιξη του, άλλοι υποστήριξαν το ALSA, άλλοι το OSS (ή κάπως έτσι) με αποτέλεσμα το θέμα να γίνεται λίγο χαοτικό. Επίσης αν ο ήχος σου στηρίζεται στο hardware κανένα πρόβλημα, αλλά αν θες να χρησιμοποιήσεις VST και γενικά εικονικά όργανα, ξέχνα το. Όσο δεν υπάρχει υποστήριξη από τις εταιρίες θα κάνεις συνέχεια πειράματα και πιο πολύ χρόνο θα χάνεις στο να κάνεις διάφορα πράγματα να δουλεύουν παρά να γράφεις μουσική. Η καλύτερη λύση είναι dual boot. Βάλε ένα stripped-down XP να τρέχει για τις ηχογραφήσεις και για όλα τα άλλα Linux και θα είσαι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: linux OS και ηχογραφήσεις
« Απάντηση #5 στις: 13/05/10, 01:54 »
Λοιπον επειδη εχω σπαστει και εγω με το θεματακι των nutsdows και θελω να βαλω mac για να μπορεσω να κανω καμια ηχογραφηση της προκοπης, οποιος ΑΓΙΟΣ ΑΑΑΓΓΓΙΙΙΟΟΟΣΣΣ ανθρωπος ξερει πως να εγακαταστησει mac os σε υπολογιστη windows οτι χαρη θελει!!!

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: linux OS και ηχογραφήσεις
« Απάντηση #6 στις: 13/05/10, 03:18 »
Λοιπον επειδη εχω σπαστει και εγω με το θεματακι των nutsdows και θελω να βαλω mac για να μπορεσω να κανω καμια ηχογραφηση της προκοπης, οποιος ΑΓΙΟΣ ΑΑΑΓΓΓΙΙΙΟΟΟΣΣΣ ανθρωπος ξερει πως να εγακαταστησει mac os σε υπολογιστη windows οτι χαρη θελει!!!


αν έχεις κάποιο απο τα τελευταία μοντέλα cpu της Ιntel  μπορείς να πας στα mac os x αλλιώς αν έχει amd απ όσο γνωρίζω δεν μπορείς να πάς σε μια τέτοια αλλαγή. καταρχήν θα πρέπει να βρέις τα max os x leopard και με μια πολύ πρόχειρη youtubia που έκανα πάει κάπως έτσι το θέμα
δηλαδη απλό φορματ, bootareis με το mac os x στο dvd player κάνει φορματ και installarei το νέο σου λειτουργικό. τσέκαρε καί άλλα vids πριν το κάνεις..


αν δεν έχει ξαναδουλέψει σε mac περιβάλλον στην αρχή θα θέλεις λίγο υπομονή για να προσαρμοστείς, αλλά αν θυμάμε καλά και δεν κάνω λάθος το βασικό λειτουργικό έρχετε μαζι με μια εφαρμογή το Garage band το οποίο για homemade ηχογραφήσεις κάνει παπάδες...


αλλά ότι και να κάνεις πρώτο βήμα είναι να κάνεις back up ότι έχεις και χρειάζεσαι και μετά προχόρα άφοβα

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: linux OS και ηχογραφήσεις
« Απάντηση #7 στις: 13/05/10, 16:45 »
επειδη το ειχα ψαξει πιο παλια το θεμα αυτο, ειχα κολλησει διοτι ελεγαν οτι μονο στα macbook γινεται να γινει εγκατασταση τετοιου λογισμικου γιατι κατι εχει επιπλεον..και ετσι ειχα μεινει εκει..αν καποιος το εχει δοκιμασει και το εχει κανει, ας γραψει τι ακριβως ειχε κανει..το βιντεο που παραθεσες παλι ηταν ικανοποιητικο και αναλυτικο απλα ξερεις φοβαμαι να το δοκιμασω μηπως γινει καμια μακακια..

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: linux OS και ηχογραφήσεις
« Απάντηση #8 στις: 14/05/10, 02:06 »
Έχοντας ασχοληθεί κοντά στα 20 χρόνια με το digital audio recording δεν έχω κανένα παράπονο δουλεύοντας σε windows με δεδομένο όμως ότι:
α) είναι XP
β) δεν είναι συνδεδεμένα στο Internet
γ) δεν τα σκαλίζεις (αμά δουλεύει το αφήνεις όπως είναι και δε βάζεις κάθε τρεις και λίγο windows updates κλπ)
δ) δε βάζεις antivirus, firewall
ε) δε βάζεις σπασμένα προγράμματα


με δεδομένα τα παραπάνω κάνεις όσο καλές ηχογραφήσεις θέλεις και το μόνο που σε περιορίζει είναι η γνώσεις σου και to budget σου (και για το τελευταίο έχω ακούσει φανταστικές δουλειές μόνο με freeware plugins)


το Mac OS δε θα σου δώσει περισσότερη ποιότητα από μόνο του και το Linux μου φαίνεται πονοκέφαλος που στην τελική δεν αξίζει τον κόπο (μακάρι να ήταν αλλιώς)
Ο μόνος λόγος για να αλλάξεις λειτουργικό κατά τη γνώμη μου είναι τα προβλήματα ασυμβατότητας με το hardware που θες να χρησιμοποιείς ή κάποιο πρόγραμμα/plugin  που δεν υπάρχει στο λειτουργικό που ήδη χρησιμοποιείς και σου είναι απαραίτητο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/06, 14:01
από freemind
25 Απαντήσεις
9508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/07, 20:51
από Jose
1 Απαντήσεις
2337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 23:48
από Crossroad
1 Απαντήσεις
9086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/10, 02:50
από jim.ni
33 Απαντήσεις
10704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/10, 13:24
από denisgiann
9 Απαντήσεις
3652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 08:27
από Wise_One
20 Απαντήσεις
7213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/12, 21:30
από jim.ni
22 Απαντήσεις
18943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/16, 15:13
από panixgr
0 Απαντήσεις
5184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/15, 18:20
από Ioannis Anastassakis
7 Απαντήσεις
4749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/17, 21:37
από saved