Αποστολέας Θέμα: Ελαδδα εδω,Ελλαδα εκει,Ελλαδα ακομα και στην Αμερικη..  (Αναγνώστηκε 11203 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Δεν ξερω ποσοι και εαν το ξερουν αυτο,εγω μολις τωρα το εμαθα.
Επειδη για τις αγροτικες δουλειες ο καιρος ειναι μεγας παραγοντας και η καθε αλλαγη επιρεαζει τις εργασιες αλλα και το προγραμα των ημερων,κοιταζω πολυ συχνα τον καιρο στην τηλεοραση αλλα και στο ιντερνετ.
Ανοιγω λοιπον το λαπτοπ,μπαινω yahoo weather,χτυπαω μια greece ωστε σιγα σιγα να φτασω στον προορησμο μου και μου πεταει ενα..greece,ny,usa..
Λεω κατσε και κολλαει το συστημα..
Και ομως,δειτε αυτο
http://en.wikipedia.org/wiki/Greece_(town),_New_York
Αρχιζω να ξενερωνω και να νοιωθω ξεφτιλας χωρις καν να ειμαι εθνικιστης.Αν κανουμε εμεις εδω κανα los angeles,λετε να μπορουμε να παιρνουμε οργανα και εξοπλησμο σε τιμες αμερικης?και μια παραλια μαιαμι..
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/14, 10:23 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ

Αρχιζω να ξενερωνω και να νοιωθω ξεφτιλας χωρις καν να ειμαι εθνικιστης.

για ποιο λόγο?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ε τωρα να λες ειμαι απο Ελλαδα και να λεει ο αλλος α ναι εκει στις ΗΠΑ καλα περνατε..Καποιες φορες η ταυτοτιτα χρειαζετε.Πανε να παρεις μια μερσεντες και να σου δωσουν ενα γιουγκο..οταν λεμε ελλαδα λεμε για την σιγκεκρημενη χορα στο συγκεκρημενο μερος με την συγκεκριμενη ιστορια και παει λεγοντας.Σκεψου τωρα να πατουσες αναζητηση Στιβ Μπεηλη και να εβγαινα εγω μπροστα σου η να πατουσε το δικο μου ονομα και να εβγαινε ο Στιβ





The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
και Αθηνα υπαρχει και την μαθαμε απο τους REM  ;D
http://en.m.wikipedia.org/wiki/Athens,_Georgia

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
και Αθηνα υπαρχει και την μαθαμε απο τους REM  ;D
http://en.m.wikipedia.org/wiki/Athens,_Georgia


Από το στόμα μου το πήρες!!

Αλήθεια πάντως και γω δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα...!?!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αλήθεια πάντως και γω δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα...!?!
Και εγώ να σου πω δεν βλέπω κάτι περίρεγο..

Απλά αυτοί με λιγότερο από 250 χρόνια ιστορία, έχουν ανάγκη να δανειστούν λίγη από αυτούς που έχουν 3.500 χρόνια ιστορία..

Το πραγματικό πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι ότι αυτοί με τα 3.500 χρόνια ιστορία έχουν καταλήξει να είναι ένα μάτσο αμόρφωτοι απολίτιστοι ηλίθιοι που κοκορο-τσακώνονται μεταξύ τους για ψίχουλα, αξιώματα και εξουσίες και δεν μπορούν να βρούν ένα δρόμο για την συλλογική πρόοδο και ευημερία. Αυτό είναι πράγματι περίεργο..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με την ιδια λογικη πρεπει να μας κραζουν και οι Γαλλοι επειδη φτιαξαμε και μεις πυργο Αιφελ  ;D ;D

Δεν βλεπω τιποτα περιεργο και γω...

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Το πραγματικό πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι ότι αυτοί με τα 3.500 χρόνια ιστορία έχουν καταλήξει να είναι ένα μάτσο αμόρφωτοι απολίτιστοι ηλίθιοι που κοκορο-τσακώνονται μεταξύ τους για ψίχουλα, αξιώματα και εξουσίες και δεν μπορούν να βρούν ένα δρόμο για την συλλογική πρόοδο και ευημερία. Αυτό είναι πράγματι περίεργο..

Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα τώρα! Εγώ είμαι 32 χρονών και σκεπτόμενος με τη λογική και όχι με το συναίσθημα δεν βρίσκω έναν λόγο να μη σηκωθώ να φύγω από αυτόν τον τόπο.... Δυστυχώς....

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω με ποιόν μηχανισμό θα αλλάξει κάτι τα επόμενα 10-20-30 χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω με ποιόν μηχανισμό θα αλλάξει κάτι τα επόμενα 10-20-30 χρόνια...

με εκρηκτικο ισως?  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Με την ιδια λογικη πρεπει να μας κραζουν και οι Γαλλοι επειδη φτιαξαμε και μεις πυργο Αιφελ  ;D ;D

Δεν βλεπω τιποτα περιεργο και γω...



Εδώ τους πήραν ολόκληρο Παρίσι τα αμερικανάκια και δε μιλάνε οι Γάλλοι  ;D
http://en.wikipedia.org/wiki/Paris,_Texas

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ενταξη ρε παιδια.Τι να πω.Εμενα παντος μου φαινετε ξεφτηλα.Και για αυτους και για εμας.Οσο για την κατασταση στην χορα μας,δεν πιστευω πως θα βελτιωθει ποτε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ξεκινωντας με Παιδεια και (αυτο)κριτικη σκεψη μαλλον....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Το πραγματικό πρόβλημα, είναι ότι 2014μ.Χ. ούτε ένα κράτος δεν έχει βρει και δεν θέλει να βρει ένα δρόμο για τη συλλογική πρόοδο και ευημερία. Οι μόνοι που κυνηγούν κάτι τέτοιο, είναι οι περιθωριακοί, έξυπνοι φτωχοί ή χαζοί πλούσιοι. Αν το χρήμα ντύνει ζούγκλες και τις μεταμορφώνει σε παλάτια, ποτέ δε τις μετουσίωσε. Φορέσανε οι πίθηκοι, τα όμορφα τους ρούχα και μοστράρουνε για ανθρώποι και αλλιώς δε γίνεται, μια και αποστρέφονται την εσωτερική ομορφιά. Αν μάλιστα γινότανε θαύμα, μόνο σαν λούσο θα τη χρησιμοποιούσανε, περίτεχνο περιτύλιγμα για φαρμάκι. Στην Ελλάδα οι πίθηκοι, δεν ξέρουν να ντύνονται, αυτό είναι το πρόβλημα τους και τώρα που δεν έχουνε φράγκα για να αγοράσουν ρούχα, το πρόβλημα έγινε ακόμη μεγαλύτερο. Γέλιο και χαχανητό από τους κοστουμαρισμένους πιθήκους. Ευτυχώς όμως, στην Ελλάδα μα και στα Ξένα έχει λίγο ζάχαρη στην άκρη, αλλά μέχρι εκεί.

Ήτανε η Μαίρη μία πόρνη, μα πολύ όμορφη γυναίκα
μονάχα ένας τη ζυγώνει, μα τη γουστάρουν άλλοι δέκα
Μόνο ένα πρόβλημα μεγάλο, όλοι τη θέλουνε παρθένα
βρίσκεται ποιητής μεγάλος, βάζει υπογραφή με πένα.
Γίνεται χαλασμός του κάκου, ποιος θα την πάρει στην αγκαλιά του
ποιος θα έχει πόρνη για παρθένα, έστω μια νύχτα στην αφεντιά του
σε έναν από όλους, πάντα λαχαίνει, να λάβει τα χάδια τα άνομά της
και οι υπόλοιποι τη "βρίσκουν" σε ένα χαρτί με το όνομά της.
Η ιστορία επαναλήφθει, όσες κι οι ορέξεις των μνηστήρων
Πάντα παρθένα και πάντα πόρνη, ανδρών ανάξιων και στείρων.



Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι

πλασ ουάν!
Με την ιδια λογικη πρεπει να μας κραζουν και οι Γαλλοι επειδη φτιαξαμε και μεις πυργο Αιφελ  ;D ;D

Δεν βλεπω τιποτα περιεργο και γω...



Εδώ τους πήραν ολόκληρο Παρίσι τα αμερικανάκια και δε μιλάνε οι Γάλλοι  ;D
http://en.wikipedia.org/wiki/Paris,_Texas
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Όπως λέει στη βικιπαίδεια, οι κάτοικοι ονόμασαν έτσι την πόλη τους από σεβασμό και θαυμασμό στην επανάσταση του 1821, που ήταν τότε σε εξέλιξη. Εγω, αν κάτι νιώθω για το γεγονός, είναι περηφάνια για το λόγο που έκαναν αυτή την επιλογή (η επανάσταση της Ελλάδας έκανε εντύπωση ακόμη και σε άλλη ήπειρο) και εκτίμηση για αυτούς τους ακομπλεξάριστους ανθρώπους, που είδαν πέρα από τη μύτη τους και είχαν αίσθηση της παγκόσμιας ιστορίας.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εκτίμηση για αυτούς τους ακομπλεξάριστους ανθρώπους, που είδαν πέρα από τη μύτη τους και είχαν αίσθηση της παγκόσμιας ιστορίας.


το παράκανες λίγο...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Δεν βλεπω κατι κακο....στην τελικη και η Νεα υορκη υπαρχει σαν υορκη στην αγγλια...ε και????

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Επίσης έχουμε και Μέτς στην Αθήνα...
λέτε να έρθουν οι Γάλλοι να μας ζητήσουν τα ρέστα  ;D ;;
 
 Πάντως το Αθήνα παίζει αρκετά στην Αμερική... Athens Georgia, Athens Ohio κλπ κλπ...
 
 
Τέλος ακόμα και η αιτία για την οποία ονομάστηκε έτσι (για να δείξουν την συμπάθια τους στην τότε προσπάθεια των ελλήνων να αποκτήσουν την ανεξαρτησία τους πολεμώντας την Οθωμανική αυτοκρατορία) νομίζω πως πρέπει να μας γεμίζει με περηφάνια και ουχί με δυσπιστία και απογοήτευση…


Ας μην ξεχνάμε πως οι ΗΠΑ ήταν από τις πρώτες χώρες που αναγνώρισαν τον ελληνικό αγώνα, όταν ακόμα στην Ευρώπη τον κοίταζαν με μισό μάτι… (γκούχ-γκούχ Αυστρία, Πρωσία και Ρωσία)…


Όσο για το θέμα της ιστορικής συνείδησης και την ανάγκη δανεισμού της ειλικρινά δεν πιστεύω σε κάτι τέτοιο…   Δεν αισθάνομαι άσχημα για το ότι είμαι Έλληνας όπως δεν το τρίβω και στην μούρη κάθε αλλοδαπού φίλου μου, για το πόσο πολλά μου χρωστά… Αν ο άλλος είναι εριστικός… υπάρχον επιχειρήματα ανάλογα την περίσταση !!!



 Ωστόσο οσμίζομαι πολιτική συζήτηση και το αφήνω εδώ για την ώρα…
 
 Cheers !!!

 
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
εκτίμηση για αυτούς τους ακομπλεξάριστους ανθρώπους, που είδαν πέρα από τη μύτη τους και είχαν αίσθηση της παγκόσμιας ιστορίας.


το παράκανες λίγο...

εκείνης της χρονικής περιόδου.... το αμερικάνικο σύνταγμα ήταν απο τα πιο φιλελευθερα της εποχής του... και στην τελική ήταν τόσο μακρια απο εμάς που δεν τους κόστιζε και τπτ  ::)
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος roussos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Δεν βλεπω κατι κακο....στην τελικη και η Νεα υορκη υπαρχει σαν υορκη στην αγγλια...ε και? ???


Το οποίο York της Αγγλίας φυσικά προυπήρχε πολλά χρόνια της Νέας Υόρκης.
Τελοσπάντων, μιάς και όλοι έχουν μία άποψη, η δικιά μου είναι ότι οι 'mericans ξεφτιλίζονται που δεν έχουν μιά πρωτοτυπία στα ονόματα που βρίσκουν και παίρνουν άλλα. Κατά τα άλλα, εμείς πάμε για πάτο δυστυχώς....
« Τελευταία τροποποίηση: 24/10/14, 02:36 από roussos »

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
πειραζει που κανεις ακομα δεν ανεφερε το ΤΡΕΛΟ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΕΛΑ--ΔΔ-Α  στον τίτλο??



Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
πειραζει που κανεις ακομα δεν ανεφερε το ΤΡΕΛΟ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΕΛΑ--ΔΔ-Α  στον τίτλο??

όντως είναι το πιο κραυγαλέο
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
1 στα 3 λαθος,τα αλλα 2 τα εγραψα σωστα φιλε korgy.Σορυ δηλαδη που κανουμε και κανα ορθογραφικο..Ελλαδαρα..οταν οι αλλες χωρες εκαναν τεχνολογια και επιστιμη,εδω οι δικοι μας μαλωναν αν το Σαββατο θα γραφετε με 1 β η με 2 και αυγο θα γραφετε με υ η με β και αν θα κρατησουμε το πεντατονικο η οχι κτλ κτλ κτλ.Και μετα λεμε να παμε μπροστα.Τες πα.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Ωπα, παιδια το πεντατονικο να το κρατησουμε!! Ταιριαζει στα βλουζ...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
νομίζω πως μέσα στα γενικότερα πλαίσια της ευγένειας δεν κρίνουμε τα ορθογραφικά λάθη των άλλων....  :-\

ούτε μπορεί να αναφερθεί κάποιος σε αυτά εμμέσως, πλην σαφώς, επιχειρηματολογώντας... 

Παράθεση
Τελοσπάντων, μιάς και όλοι έχουν μία άποψη, η δικιά μου είναι ότι οι 'mericans ξεφτυλίζονται που δεν έχουν μιά πρωτοτυπία στα ονόματα που βρίσκουν και παίρνουν άλλα.

θαρρώ πως ένας λαός δεν μπορεί να «ξεφτιλιστεί»  επιλέγοντας για συγκεκριμένους λόγους, ειδικά τοπωνύμια, τα οποία αντικατόπτριζαν τάσεις εποχών… ειδικότερα όταν ο λαός αυτός εδρεύει σε μια έκταση σχεδόν σαν την Ευρώπη (and then some)… και ακόμα πιο ειδικά όταν στην ίδια σελίδα αναφέρει πως οι λόγοι ήταν αλληλέγγυοι ως προς την επανάσταση του ‘21…  επίσης μην λησμονείς πόσα σλάβικα, τούρκικα, αρβανίτικα, βλάχικα αλλά και λατινικά τοπωνύμια υπάρχουν εντός του ελλαδικού χώρου και φυσικά την συστηματική επιχείρηση εξελληνισμού τους (άλλοτε για λόγους πρακτικούς και άλλοτε για λόγους εθνικού εφησυχασμού)…             
 
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/14, 14:46 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
17417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 15:14
από get down
61 Απαντήσεις
42264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/09, 14:55
από PapaRoach
13 Απαντήσεις
5252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/07, 23:20
από ilianthos-Kanlis
111 Απαντήσεις
45165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 23:41
από Mrs Brightside
17 Απαντήσεις
11926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 14:54
από gers
3 Απαντήσεις
3147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 22:40
από morpheas
182 Απαντήσεις
53629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/09, 04:36
από Vaiking
25 Απαντήσεις
11345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/09, 10:12
από philip the great
5 Απαντήσεις
3470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/10, 19:58
από Wise_One
4 Απαντήσεις
5179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/13, 21:27
από Vaiking