Αποστολέας Θέμα: Takamine eg260c  (Αναγνώστηκε 4446 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Takamine eg260c
« στις: 23/02/11, 00:32 »
Παιδιά μόλις έγινα ο υπερήφανος κάτοχος της Takamine eg260C. Την είχα δοκιμάσει πριν καιρό, φυσικά καρφωμένη και μου άρεσε...την ερωτεύτικα παράφορα. Αρκετά οικονομική και τη βγάζει αρκετά καλά για τα λεφτά της.
Θα ήθελα να σας κάνω ένα πλήρες review, αλλά πρώτα έχω μια ερώτηση. Τώρα που την πήρα στο σπίτι συνειδητοποίησα ότι έχει τραγικά σκληρές χορδές! Κι ενώ στην αρχή δεν το καταλαβαίνεις όταν αρχίζω και κουράζομαι το νιώθω...Αρχίζει και ταστάρει γιατί δεν καταφέρνω να πατάω καλά τις χορδές και φυσικά μου μακελεύονται τα δάκτυλα. Σκεφτείτε ότι στην ηλεκτρική μου φοράω 9άρες και τόσα χρόνια παίζω κλασσική :p...
Προβληματίζομαι λοιπόν στο εξής. Καταρχήν θέλω να ρωτήσω τί διάολο χορδές φοράει μανίσιες για να είναι τόσο σκληρές και κατα δεύτερον εάν μου προτείνετε να κατέβω νούμερο ή να συνηθήσω αυτές. Αυτή τη στιγμή έχει ωραίο μεταλλικό, βαθύ ήχο όχι τόσο μπασαριστό. Θα χάσω σε ήχο αν κατέβω νούμερο λέτε; Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα χάσω, αλλά επειδή αρκετές επιπολαίοτητες έχω κάνει στη ζωή μου ρωτάω να πάρω και μια ακόμα γνώμη.
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Takamine eg260c
« Απάντηση #1 στις: 23/02/11, 01:03 »
Μαλλον ειναι ιδιον των takamine οι σκλρες χορδες. Εγω εχω μια s33 και απο την αρχη ειχε αφυσικα σκληρες χορδες (βεβαια επειδη ημουν τελειως αρχαριος, το θεωρησα φυσιολογικο να υπαρχει αυτη η ενοχληση)... μεχρι που δοκιμασα και μια αλλη κιθαρα και καταλαβα τη διαφορα.
Η δικη μου φορουσε (και φοραει ακομα) 10αρες. Για ακουστικη ειναι καλα, πιο χαμηλα θα χασεις πιστευω... ισα ισα που εγω θελω να ανεβω σιγα σιγα σε 11αρες. Βεβαια η δικη σου ειναι ηλεκτρακουστικη, οποτε δεν ξερω τι παιζει με τον ηχο που βγαινει απο τον ενισχυτη. Θα σου προτεινα να αλλαξεις χορδες (γιατι συνηθως αυτες οι μαμισιες ειναι κομματακι μουφα) και να της κανεις ενα σεταπ χαμηλωνοντας τις χορδες με το αλλενακι, ωστε να σε βολεψει καλυτερα.
Παντως αν κρινω απο τη δικια μου, παντα θα ειναι ενα τσικ πιο σκληρη, αλλα αυτο ειναι θεμα συνηθειας. Με τον καιρο θα το αισθανεσαι ενταξει.

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Takamine eg260c
« Απάντηση #2 στις: 23/02/11, 01:12 »
Κοίταξε...έκανα μια απόπειρα να σολάρω λίγο, και όταν πήγα να κάνω benting άκουσα έναν ήχο τριξήματος σαν να έχει τρομερή τάση στο μπράτσο. Το benting ίσα με ένα ημιτόνιο ίσα που μπορώ να το καταφέρω. Γενικά πρωτάρης με τις κιθάρες δεν είμαι, απλά τελευταία το έχω γυρίσει στα πνευστά και το έχω ψιλοαφήσει το ψάξιμο. Εάν ήτανε 10άρες αν μη τί άλλο θα μπορούσα να τις φέρω βόλτα φαντάζομαι...Ίσως να κοιτάξω και το set up θα δούμε...

Περιμένω κι άλλες απόψεις... plsssss!
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Takamine eg260c
« Απάντηση #3 στις: 23/02/11, 01:28 »
Και η απάντηση μου ήρθε από το site της Takamine...η κιθάρες της φοράνε D'Addario EXP16 light gauge, String gauge: E - .012, B - .016, G - .024, D - .032, A - .042, E - .053

Οπότε η ερώτηση μετατρέπεται ως εξής...θα χάσω σημαντικά σε όγκο εάν πέσω σε 11άρες; Εάν βάλω 10άρες η κιθάρα θα ακούγεται
(όπως διάβασα σε άλλο site...) σαν τενεκές;
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Takamine eg260c
« Απάντηση #4 στις: 23/02/11, 01:46 »
Δεκάρες δεν θα συνιστούσα σε ακουστική. Αν δεν σε βολεύουν με τίποτα οι 12άρες, καλύτερα να δοκιμάσεις πρώτα 11άρες για να μη χάσεις πολύ σε ήχο. Στην ακουστική το πάχος των χορδών παίζει αρκετά μεγάλο ρόλο στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα, ενώ στην ηλεκτρική δεν είναι τόσο αντιληπτό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Takamine eg260c
« Απάντηση #5 στις: 23/02/11, 10:48 »
Φίλος κι εγώ με Takamine ηλ/ακουστική είμαι....την πήρα μεταχειρισμένη με 10άρες και όταν την έπαιξα-άκουσα μ'άρεσε ο ήχος....

στο πρώτο σετάρισμα έμαθα ότι οι χορδές ήταν 10άρες και απλά ζήτησα 11 άρες.... ο ήχος ανέβηκε αισθητά...

τώρα έχω πάει σε 12άρες και είναι λιγάκι δύσκολη αλλά με ικανοποιεί ακόμα περισσότερο ο ήχος...

Δοκίμασε 11 άρες για αρχή και ζήτα ένα χαμήλωμα (συνήθως χρειάζονται από το έργοστάσιο) και επίσης προτείνω να πάς σε elixir... οι χορδές της για ακουστική είναι απίστευτες...

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Takamine eg260c
« Απάντηση #6 στις: 23/02/11, 19:47 »
Τελικά αποφάσισα να κρατήσω το κιθαρόνι όπως έχει...Ούτως ή άλλως τώρα ξεκινάμε πρόβες και θα γυμνάσω δάκτυλο ;D Εάν δω ότι μένω χωρίς δάκτυλα, ε θα πάω σε 11. Πάντως κι εγώ αποφάσισα κάτω από 11 να μην πέσω. Thanks guys!
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Takamine eg260c
« Απάντηση #7 στις: 23/02/11, 19:57 »
Οι 10αρες χορδές είναι μια χαρά κατά την αποψή μου, ειδικά αν σε ενδιαφέρει κ το σολάρισμα...Στην ακουστική μου έχω δοκιμάσει και 10αρες και 11άρες και ιδιαίτερη διαφορά δεν άκουσα...Πάντως το καλό είναι ότι μπορείς να πειραματιστείς χωρίς ιδιαίτερο άγχος, οι χορδές είναι φτηνό part. Δοκίμασε 11αρες και αν σου κάνουν, καλώς. ;)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Takamine eg260c
« Απάντηση #8 στις: 23/02/11, 21:07 »
Το πιθανότερο είναι πως η κιθάρα σου θέλει ρύθμισμα. Αν κατέβει λίγο το nut ή ο καβαλάρης και ελαττωθεί το relief (από κάποιον που ξέρει για να μην τρίζουν οι χορδές στα τάστα) θα γίνει πολύ πιο άνετη.


Δεν υπάρχουν "σκληρές" και "μαλακές" κιθάρες. Εκτός αν το καπάκι ή η ταστιέρα έχουν σκευρώσει τόσο που δεν διορθώνονται από τα περιθώρια ρύθμισης της βέργας και του ύψους nut/saddle. Υπάρχει όμως χαμηλό/ψηλό και αντίστοιχα μαλακό/σκληρό action που θα το καθορίσει ο μάστορας με το setup σύμφωνα με τα γούστα του.


Καταντάει βαρετό γιατί το γράφω σε κάθε θέμα. Κάθε καινούρια κιθάρα, όσο καλή και ακριβή αν είναι θέλει setup.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/02/11, 21:09 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Takamine eg260c
« Απάντηση #9 στις: 24/02/11, 05:05 »
Παράθεση
Καταντάει βαρετό γιατί το γράφω σε κάθε θέμα. Κάθε καινούρια κιθάρα, όσο καλή και ακριβή αν είναι θέλει setup.

Έχεις δίκιο...

Ευχαριστώ παιδιά βοηθήσατε...πάρα πολύ! Με την πρώτη ευκαιρία θα γράψω ένα review για την κιθάρα.  Αφού ξεμπερδέψω με τις υποχρεώσεις μου και στρώσω την κιθάρα.
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Takamine

Ξεκίνησε από Michalis Τα καλύτερα...

2 Απαντήσεις
5888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/02, 23:17
από Απόλλων
24 Απαντήσεις
9752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/08, 00:04
από m@ster k@frer
1 Απαντήσεις
2771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 19:11
από Salinas
5 Απαντήσεις
4937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 21:09
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
4 Απαντήσεις
5493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 02:25
από Takamine
3 Απαντήσεις
4371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/12, 22:32
από geopaok
2 Απαντήσεις
3017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 08:20
από Απόλλων
10 Απαντήσεις
4611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/13, 10:12
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
12279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/19, 08:51
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
4921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/20, 16:54
από Jarouso