Αποστολέας Θέμα: Slow Departure (mp3)...οσοι πιστοι...  (Αναγνώστηκε 3754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Slow Departure (mp3)...οσοι πιστοι...
« στις: 17/09/04, 01:39 »
Κώδικας: [Επιλογή]
http://members.lycos.co.uk/dtjesus/SlowDeparture.zip
http://www.soundclick.com/bands/9/denexwonomamusic.htm

Second installment του αστειρευτου/πηγαιου/διαχρονικου/ανεκμεταλλευτου/ακατεργαστου/κουλου/one-of-a-kind/for-your-ears-only ταλεντου μου....

Αυτη τη φορα η ηχογραφηση ειναι home made.
Επειδη το προηγουμενο "κομματι μου" ηταν καπως....αυτη τη φορα κινηθηκα σε πιο heavy/doom πλαισια....Ενας φιλος το χαρακτηρησε θεοκουλο...
Επειδη ομως το ηθελα «απλο» (οχι κουλο, αν και αυτο ειναι κατι που δεν μπορω να ελεγξω :) )  και ετσι το εκανα, απλο, θα το χαρακτηρησω απλα...απλο...(τοσο απλο εε?)
Anyway τα σχολια δικα σας....

ΥΓ: Κατι παιζει με το Lycos και σε μενα τουλαχιστον δεν μου το κατεβαζε μεσω IE....αν εχετε κανα Download Accelerator ή Getright και πεταξετε το URL εκει μεσα δουλευει μια χαρα...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/09/04, 11:22 από drakoumel »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Re:Slow Departure (mp3)...οσοι πιστοι...
« Απάντηση #1 στις: 17/09/04, 02:33 »
Αυτό το κομμάτι το έγραψες ως ορχηστρικό ή η κιθάρα παίζει τη μελωδία που καποιος θα μπορούσε να τραγουδήσει? (εκτός του σόλο που έχει σε μια φάση). Για κάποιο λόγο ακούγεται σαν να σταματάει ο ήχος σε κάποιες φάσεις και νομίζω οφέιλεται στην ηχογράφηση. Αυτό μετά από λίγη ώρα είναι ενοχλητικό. Γενικά όμως καλή προσπάθεια :) keep up the good work
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Slow Departure (mp3)...οσοι πιστοι...
« Απάντηση #2 στις: 17/09/04, 09:43 »
Η παραμόρφωση είναι πολύ παραμορφωμένη  :-\ και ακούγεται σαν να έρχεται από μεγαφωνάκι από μικρό ραδιοφωνάκι. Επίσης, καλύπτει τα ντραμς και το μόνο που ακούγεται από αυτά είναι ένα τσουφ, τσουφ, τσαφ (το ταμπούρο, άντε και λίγο hi-hat) και στο τέλος δεν ακούγεται τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Re:Slow Departure (mp3)...οσοι πιστοι...
« Απάντηση #3 στις: 17/09/04, 10:57 »
Σταματαει ο ηχος? Πηδαει? Παλι? το κερατο μου...
Wtf....
Δεν ειχα στο μυαλο μου φωνητικα, ποτε δεν τα εχω...instrumental ειναι...

Βασιλη στο intro ηθελα να φτιαξω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτον τον ηχο...απο ραδιοφωνακι της κακιας ωρας...οποτε ελπιζω να αναφερεσαι σε αυτο..
Αν οχι, τοτε το μονο που μπορω να βρω σαν δικαιολογια  ;D για την βαβουρα (περα απο το οτι εγινε στο pc μου και δεν ειμαι ηχοληπτης) ειναι πως το ρυθμικο riff περιεχει ανοιχτη D ανοιχτη συνεχεια και αυτο απο μονο του ειναι "βαβουροειδες" + το οτι οι κιθαρες ειναι κουρδισμενες πιο χαμηλα απο το κανονικο.


Μολις κατεβασα το αρχειο που ειναι ανεβασμενο στο lycos...πηδαει....μαλλον κατι τρεχει με το lycos και τα mp3 του...εχει ανεβασει κανενας αλλος mp3 στο lycos? Μηπως τα καταστρεφει επιτηδες?
To ανεβασα στο Lycos σε zip...ε πιστευω τωρα θα ειναι OK.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/09/04, 11:23 από drakoumel »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

nicktzimas

  • Επισκέπτης
Re:Slow Departure (mp3)...οσοι πιστοι...
« Απάντηση #4 στις: 18/09/04, 01:08 »
Πολυ ωραιο σολο ;) !!!!!
με τι προγραμμα εκανες την ηχογραφηση?

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Re:Slow Departure (mp3)...οσοι πιστοι...
« Απάντηση #5 στις: 18/09/04, 01:39 »
Thnx nick..
Ελπιζω να επιασες το συναισθημα που ηθελα να βγαλω απο αυτο το κομματι και γι'αυτο να το "απολαυσες"...(και φυσικα να κατεβασες την εκδοση χωρις τα πηδηματα :) )
Το Cubase SX χρησιμοποιω παντα για τις ηχογραφησεις αλλα οι ηχοι απο τις κιθαρες δεν ειναι απο Cubase ...ειναι απο την πεταλιερα μου (την καταρα μου να 'χει).
Και τα drums ειναι απο το Groove Agent (VSTi)...με τα οποια φυσικα δεν καθησα να ασχοληθω και καθολου...αλλα μπορεις να κανεις πολυ ωραια πραγματα...
Το κομματι φυσικα δεν θεωρω σε καμια περιπτωση πως εχει καλο ηχο...ουτε καν αυτον που ηθελα...Και το κυριοτερο προβλημα που βασανιζει πολλους ειναι το οτι standard δεν το ακουτε οπως το ακουω εγω και φυσικα οπως το ακουγα την ωρα που το εστεινα..αλλα ουτε ηχοληπτης ειμαι..ουτε εχω καταλληλο εξοπλισμο.
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
12206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/06, 15:46
από eleos* (Βάλια πια....)
3 Απαντήσεις
2769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/07, 20:58
από takis79
2 Απαντήσεις
2304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 16:30
από Srv85
1 Απαντήσεις
2310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 18:12
από Δημήτρης (Gear)
16 Απαντήσεις
5850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 06:38
από mace
3 Απαντήσεις
2540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 19:07
από groovymood
18 Απαντήσεις
5309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 13:22
από zeoy
0 Απαντήσεις
2081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/13, 18:59
από Μelexdy
0 Απαντήσεις
2162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/19, 18:12
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
1356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/20, 10:06
από paokz