Αποστολέας Θέμα: line6 spider IV VS peavey bandit 112  (Αναγνώστηκε 3435 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chrisjerky

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
line6 spider IV VS peavey bandit 112
« στις: 27/04/10, 00:23 »
Ο τιτλος τα λεει ολα ποιος ομως κατα την γνωμη σας ειναι ο καλυτερος???Σκεφτομαι να αγορασω καινουριο ενισχυτη κ ειμαι αναμεσα σε αυτους τους 2...Παιζω απο rock-hard rock εως metal αλλα κ ποιοτικα clean κ γιαυτα κυριως θα ηθελα να χρησιμοποιησω τους εν΄λογω ενισχυτες..Περιμενω σπαντησεις απο ολους αλλα κυριως απο οσους εχουν δοκιμασει καποιον απο αυτους, ευχαριστω προκαταβολικα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: line6 spider IV VS peavey bandit 112
« Απάντηση #1 στις: 27/04/10, 08:53 »
Μάλλον αδόκιμη η σύγκριση καθώς πρόκειται για δύο ενισχυτές εντελώς διαφορετικούς μεταξύ τους ως προς τον ήχο και τη φιλοσοφία γενικότερα. Δεν ξέρω πώς και γιατί κατέληξες συγκεκριμένα σε αυτούς τους δύο, ενώ θα μπορούσες να βάλεις στο παιχνίδι και άλλους πιο ευέλικτους modelling ενισχυτές. Για παράδειγμα έναν Vox VT, o οποίος έχει πολλές διαφορετικές προσομοιώσεις (22 αντί για τις 6 ή 8 που έχει ο Line 6, ανάλογα με το μοντέλο), ανάμεσα στις οποίες σχεδόν σίγουρα θα έβρισκες κάτι που να σε ικανοποιεί για οποιοδήποτε στυλ μουσικής θέλεις να παίξεις, και φυσικά έχει πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου, ειδικά στις high gain προσομοιώσεις. Πάντως αν για κάποιο λόγο η επιλογή ήταν καθαρά ανάμεσα σε αυτούς τους δύο, εγώ θα διάλεγα τον Peavey. Χωρίς να είναι modelling ενισχυτής, προσφέρει ενδιαφέρουσες ηχητικές επιλογές τόσο σε καθαρά όσο και σε distortion. Oι Spider της Line 6 έχουν σχετικά καλά καθαρά αλλά οι πιο "βρώμικες" προσομοιώσεις τους μού ακούγονται εντελώς ψηφιακές. Επαναλαμβάνω πάντως ότι πρόκειται για πολύ διαφορετικά μηχανήματα και η σύγκριση μεταξύ τους είναι δύσκολη. Και φυσικά η φράση "ποιοτικά καθαρά" από μόνη της δεν λέει πολλά πράγματα για το χαρακτήρα που ψάχνεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος chrisjerky

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: line6 spider IV VS peavey bandit 112
« Απάντηση #2 στις: 27/04/10, 23:50 »
Απολλων ευχαριστω που απαντησες...Τωρα το πως κατεληξα στους συγκεκριμενους ενισχυτες ειναι μεγαλη ιστορια, κυριως απο βιντεακια στο youtube κ προτασεις απο γνωστους κ αγνωστους.Οσο για το θεμα των ποιοτικων clean εννοω εναν γλυκο ηχο να χαιρεσε να τον ακους οχι εναν ξερο ηχο με τσιρικτα πριμα κ μπασα λες κ δινεις μπουνιες στον τοιχο.Πιστευω να καταλαβες οσα λεω κ αν εχεις κ καμια προταση ακομα καλυτερα.Τους κοιταξα κ τους vox αλλα για καποιο λογο δεν μου γεμισαν το ματι ομως δεν ξερω πως ειναι απο ηχο.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: line6 spider IV VS peavey bandit 112
« Απάντηση #3 στις: 28/04/10, 00:01 »
Αν θες γλυκον γεματον και ομορφον καθαρο ηχο θα παρεις τον peavey.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: line6 spider IV VS peavey bandit 112
« Απάντηση #4 στις: 28/04/10, 00:11 »
Έχω έναν Bandit 112, παλιο μοντέλο (με τo "metal version" logo της Peavy). Παρόλαυτα, δεν θα σου αναφέρω άποψη για τον ήχο του γιατό εδώ και χρόνια τον χρησιμοποιώ απλός ως ηχείο με είσοδο ένα line 6 pod xt, παρακάπτωντας τελείως το προενισχυτή του.

Άποψη μου ειναι οτι ειναι προτιμότερο να κοιτάξεις ένα modelling ενισχυτή (όπως τον Line 6 που αναφέρεις) ή κάποια παρόμοια πεταλιέρα (χρηισμοποιώντας κάποιο διαθέσιμο ηχείο, π.χ., στερεοφωνικό ή ακόμα και τα ηχεία του pc σου!). Οι ήχοι που προσφέρουν ειναι πολύ περισσότεροι και κατά τη γνώμη ποιοτικότεροι αν ξοδεψεις λίγο χρόνο για tweeking.

P.S.: Το "ποιοτικότεροι" το αναφέρω σε σύγκριση με ενισχυτές της κατηγορίας τιμών που κοιτάζεις. Ακόμα όμως και αν σκάσεις τόσα λεφτά για το "real thing" (π.χ., για έναν mesa boogie) δεν σταματάς εκεί αφού τα effects (πεταλάκια) ειναι απαραίτητα, τα οποία μπορείς να τα έχεις άμεσα διαθέσιμα από τους modellers.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: line6 spider IV VS peavey bandit 112
« Απάντηση #5 στις: 28/04/10, 00:21 »
Απ' αυτά που λες, το λογικό συμπέρασμα είναι ότι μάλλον χρειάζεσαι modelling ενισχυτή. Ίσως να είναι η ιδανική λύση για να καλύψεις επαρκώς όλα τα είδη που θες να παίξεις. Κάνε όμως τη χάρη στον εαυτό σου και μην αγοράσεις τον Line 6 πριν ακούσεις (όχι κοιτάξεις) και άλλες επιλογές όπως ο Vox VT και o Laney Prism. Διάβασε αν θέλεις και αυτό το άρθρο για περισσότερες πληροφορίες:

Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών

Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
6837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/08, 15:15
από studio54
12 Απαντήσεις
5531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 03:20
από Transparent_criminal
1 Απαντήσεις
2654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/08, 21:24
από Jezus
3 Απαντήσεις
2941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 22:54
από zeromancer
10 Απαντήσεις
5686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 18:08
από no_
5 Απαντήσεις
3548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/08, 20:36
από Disfunctional
9 Απαντήσεις
5944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/10, 21:40
από moutoulos
7 Απαντήσεις
2543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/12, 22:08
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
5002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/13, 09:27
από Κιθαρομανής
2 Απαντήσεις
4206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/21, 03:15
από StronGHolD