Αποστολέας Θέμα: Πως θα βγαλω ηχο pantera επιτελους??  (Αναγνώστηκε 5328 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τρελος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Κολλημενος με την κιθαρα......μου!!!!
    • Προφίλ
Παιδες, εδω και καιρο προσπαθω να φτιαξω εναν ηχο στυλ pantera με αθτα που εχω, δλδ μια κεφαλη B-52 και μια καμπινα 4χ12 marshall... εχετε καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω?? Κιθαρα εχω μια Gibson Les Paul Studio...(ξερω. δν ειναι και οτι καλυτερο για το ειδοσ, αλλα.....) αν μπορειτε βοηθηστε...
Αν η μ***κια ηταν κιθαρα, όλοι θα παιζαμε παπαδες...

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα βγαλω ηχο pantera επιτελους??
« Απάντηση #1 στις: 14/06/09, 15:14 »
Tweak, tweak, tweak.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Τρελος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Κολλημενος με την κιθαρα......μου!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πως θα βγαλω ηχο pantera επιτελους??
« Απάντηση #2 στις: 14/06/09, 15:15 »
Ti ennoeis dld;;;\
Αν η μ***κια ηταν κιθαρα, όλοι θα παιζαμε παπαδες...

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα βγαλω ηχο pantera επιτελους??
« Απάντηση #3 στις: 14/06/09, 18:51 »
Βασικα εχεις ποσταρει σε λαθος κατηγορια νομιζω.

Και εννοω οτι μαλλον εσυ εισαι αυτος που θα βγαλει το φιδι απο την τρυπα. Αυτο που χρειαζεται ειναι να πειραματιστεις περισσοτερο με τα features/eq/settings του ενισχυτη σου, ωστε να πλησιασεις οσο το δυνατον πιο πολυ τον ηχο που θες, απο τη στιγμη που θες να τον πλησιασεις με το gear που εχεις τωρα. Απο την αλλη, ποτε δεν ξερεις ποτε/πως θα προκυψει ενας νεος ηχος, που πιθανον να μην ειναι ιδιος με του Dime αλλα να σου αρεσει εσενα προσωπικα περισσοτερο, να σε φτιαχνει να παιζεις. Για αυτο πειραματισου και μην κολλας σε στερεοτυπα.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Πως θα βγαλω ηχο pantera επιτελους??
« Απάντηση #4 στις: 14/06/09, 22:03 »
Απο την αλλη, ποτε δεν ξερεις ποτε/πως θα προκυψει ενας νεος ηχος, που πιθανον να μην ειναι ιδιος με του Dime αλλα να σου αρεσει εσενα προσωπικα περισσοτερο, να σε φτιαχνει να παιζεις. Για αυτο πειραματισου και μην κολλας σε στερεοτυπα.

+1 ολο το ζουμι.

Επισης δεν εχει πολυ νοημα να κυνηγας ηχους διαφορων καλλιτεχνων, γιατι πολυ απλα δεν θα μπορεσεις να τους πιασεις ΠΟΤΕ, δεν ειναι μονο θεμα gear, ειναι και παιξιματος, και φυσικα mastering και μιξης και ενα σωρο αλλες αλχημειες που κανουν στα στουντιο....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πως θα βγαλω ηχο pantera επιτελους??
« Απάντηση #5 στις: 14/06/09, 22:39 »
Χωρίς να θέλω να πω ότι αυτά που ειπώθηκαν πιο πάνω είναι λάθος (κάθε άλλο), εν τούτοις νομίζω ότι το μέλος που άνοιξε το thread γνωρίζει εκ των προτέρων ότι όλα αυτά που ακούει στο cd player του, είναι προϊόν τρομερής ηχητικής επεξεργασίας.. Παρόλα αυτά, σε όλους μας έχει τύχει να πάμε σε ένα live και ο ήχος να προσομοιάζει κατά πολύ μεγάλο βαθμό τον ήχο του studio (ενδεικτικά αναφέρω Iced Earth στο Ρόδον, Meshuggah σε ένα περσινό καλοκαιρινό φεστιβάλ και Evergrey πριν αρκετά χρόνια όταν είχαν έρθει με Kamelot όπου άκουγες ακριβώς τον ήχο του In search of Truth), οπότε περιθώρια για να πετύχει κάποιος τον ήχο που επιθυμεί πάντα θα υπάρχουν.. Ίσως ποτέ να μην φτάσει το 100% του ήχου που ακούει, αλλά και το 70% κάτι είναι.. Επιπροσθέτως όταν μιλάμε για ήχο στις rhythm κιθάρες τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα σε σχέση με το να ψάχνει κάποιος τον ήχο του Vai στα solo του..

Με όλα αυτά θέλω να πω, ότι χίλια δίκια έχει όποιος λέει ότι δεν μπορούμε επουδενί να πάρουμε τον ήχο του καλλιτέχνη που μας αρέσει με τα ταπεινά και μη όργανα μας, αλλά αυτό δεν νομίζω ότι λύνει και πολλές απορίες.. Δυστυχώς φίλε Τρελέ, δεν έχω ασχοληθεί με Pantera διότι αν και με πόρωνε απίστευτα η κιθάρα του μακαρίτη, εν τούτοις γνώριζα ότι δεν θα πετύχω ποτέ αυτόν τον όγκο με τον τότε εξοπλισμό μου (οπότε δεν το προσπαθούσα καν).. Πιστεύω όμως ότι τέτοιος όγκος επιτυγχάνεται όταν αρχίσεις να τερματίζεις το master volume και όχι πιο πριν.. Επίσης το "μπουκωμένο" palm muting δηλώνει πολλά μπάσα και λίγα μεσαία.. Anyway, κάποιος άλλος πιστεύω θα σε διαφωτίσει πολύ περισσότερο..

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Πως θα βγαλω ηχο pantera επιτελους??
« Απάντηση #6 στις: 14/06/09, 22:51 »
νομίζω έχω ξαναδεί πρόσφατα παρόμοιο θέμα που πολλά παιδιά έδιναν πληροφορίες για το πως να φτάσεις κοντα στον ήχο dime. ψάξε λίγο και θα το βρεις (απο ότι μου έχει μείνει έλεγαν για τερματισμένα πρίμα, λιγότερα μπάσα και πολύ λιγότερα μεσσαία)

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Πως θα βγαλω ηχο pantera επιτελους??
« Απάντηση #7 στις: 14/06/09, 22:58 »
Heavy Metal sound και EQ με ένα πεντάευρο έχεις καθαρίσει!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα βγαλω ηχο pantera επιτελους??
« Απάντηση #8 στις: 14/06/09, 23:50 »
Επίσης το "μπουκωμένο" palm muting δηλώνει πολλά μπάσα και λίγα μεσαία..
Sorry που επεμβαίνω στο θέμα σου τρελέ.. Αλλά ρε συ faser, όσες φορές προσπαθώ να πετύχω αυτό το ''μπουκωμένο'' palm muting σε ηχογραφήσεις, ο ήχος - αν και ικανοποιητικότατος τις περισσότερες φορές - μπουμάρει πάντα.. :-\ Έχεις καμιά λύση? Compressor ίσως?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πως θα βγαλω ηχο pantera επιτελους??
« Απάντηση #9 στις: 15/06/09, 10:02 »
Επίσης το "μπουκωμένο" palm muting δηλώνει πολλά μπάσα και λίγα μεσαία..
Sorry που επεμβαίνω στο θέμα σου τρελέ.. Αλλά ρε συ faser, όσες φορές προσπαθώ να πετύχω αυτό το ''μπουκωμένο'' palm muting σε ηχογραφήσεις, ο ήχος - αν και ικανοποιητικότατος τις περισσότερες φορές - μπουμάρει πάντα.. :-\ Έχεις καμιά λύση? Compressor ίσως?
Σε γενικές γραμμές όταν μπουμάρουν τα ηχεία μας, αυτό συμβαίνει επειδή συνήθως η διατάξη του χώρου είναι τέτοια έτσι ώστε τα μπάσα να "χτυπάνε" στο κοντινό τοίχο, να δυναμώνουν και να επιστρέφουν με μεγαλύτερη ένταση λόγω της ανάκλασης.. Το μήκος κύματος του μπάσου είναι πολύ μεγάλο (=αντίστοιχα η συχνότητα του είναι πολύ μικρή) επειδή η συχνότητα και το μήκος κύματος είναι μεγέθη αντιστρόφως ανάλογα σύμφωνα με την Κυματική.. Το μεγάλο μήκος κύματος δυσκολεύεται περισσότερο στο να διαπεράσει ένα τοίχο και επιστρέφει περισσότερο δυνατό από τα πρίμα.. Επομένως η μόνη λύση είναι να μετακινήσεις το ηχείο του ενισχυτή ή την καμπίνα μακριά από τον τοίχο.. Επίσης, έχω ακούσει (χωρίς να μπορώ να το τσεκάρω) ότι τα καινούργια ηχεία ("άστρωτα" όπως τα ονομάζουν οι guru των speakers) δεν έχουν βρει ακόμα την φόρμα τους και δεν κάνουν σωστές ταλαντώσεις.. Μετά από μερικές ώρες παιξίματος, στρώνουν και το boom boom φεύγει..

Επειδή όμως εσένα αυτό συμβαίνει στις ηχογραφήσεις, πιστεύω ότι το φαινόμενο είναι καθαρά συχνοτικό και φυσικά όχι χωροταξικό (εκτός αν ηχογραφείς με μικρόφωνο).. Δοκίμασε να ρυθμίσεις το eq με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε το μπουμάρισμα να φύγει.. Βέβαια δεν είναι πάντοτε κακό το μπουμάρισμα.. Στο "And Justice for All" τα μπάσα μπουμάρουν συνεχώς στο palm muting αλλά προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ το εν λόγω δίσκο χωρίς το χαρακτηριστικό μπουμάρισμα που ακούγεται.. Το compressor δεν νομίζω να βοηθήσει γιατί η λειτουργία του έχει να κάνει με την εξασφάλιση ενός σταθερού volume και όχι με το κόψιμο συχνοτήτων, κλπ.. Αν χρησιμοποιείς τον MG σου στις ηχογραφήσεις, λάβε υπόψη σου ότι το gain του δεν ανεβαίνει ομαλά αλλά μετά το 12 o' clock αυξάνει αρκετά απότομα.. Στο σημείο εκείνο, το συγκεκριμένο ρυθμιστικό θέλει πολύ μικρές μεταβολές γιατί αν και δεν ακούγεται να αυξάνεται απότομα το gain, ο ήχος αρχίζει και απλώνεται επικίνδυνα..

Αν χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα για να ηχογραφείς τότε πιστεύω ότι φταίνε οι ρυθμίσεις του eq του προγράμματος.. Κατέβασε ένα eq με αρκετές επιλογές ρυθμίσεων (20κάναλο τουλάχιστον) και παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις από το 20Ηz (πιο κάτω δεν έχει νόημα) μέχρι και τα 200Hz.. Αν και πάλι δεν βρίσκεις γιατρειά, τότε βάλε ένα κόφτη στα 100Hz και κάτω.. It's the last resort αλλά από να σε ενοχλεί το μπουμάρισμα, καλύτερα να κόψεις αρκετά μπάσα από τη μίξη.. Αν μπορέσεις να βρεις ένα sound optimizer τύπου BBE σαν plug-in πιστεύω ότι θα σου φτιάξει γενικά τα μπάσα (θα τα "σφίξει") και γενικότερα θα βοηθήσει πολύ στην διαμόρφωση του ήχου σου.. Το συστήνω γενικά σε πολλούς που ασχολούνται με metal ηχογραφήσεις..
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/09, 10:09 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Wildrek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα βγαλω ηχο pantera επιτελους??
« Απάντηση #10 στις: 16/06/09, 10:03 »
Δοκιμασε να κατεβασεις τα μεσαια και να ανεβασεις τα μπασα και τα πριμα.
Το θεμα ειναι ομως να βρεις εναν ηχο που να σου αρεσει, οχι εναν ηχο για να παιξεις το τραγουδι ιδιο με το CD...
Anyway, οπως σου ειπα δοκιμασε να κατεβασεις τα μεσαια, αν και εμενα αυτο δεν μου αρεσει καθολου σαν ηχος ( κιθαρα χωρις μεσαια?!?!?!) :P

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πως θα βγαλω ηχο pantera επιτελους??
« Απάντηση #11 στις: 14/07/09, 18:47 »
Κιθαρα με basswood ή alder (παντως οχι μαονι), Seymour Duncan Dimebucker (απαραιτητα), τερμα τα gain στο distortion και τσιτα μπασα, πριμα, εξαφανισμενα μεσαια στο EQ...περιπου εκει εισαι!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Πως θα βγαλω ηχο pantera επιτελους??
« Απάντηση #12 στις: 14/07/09, 21:49 »
Αν ο μακαριτης ζουσε ακομα και του εδινες τα μηχανηματα σου να παιξει θα ειχε κατα ενα ποσοστο 80-90% τον ηχο που θες να ακουσεις..
Το θεμα πολυ απλα πεφτει στο παιξιμο λοιπον και οχι στο μηχανημα..Παντα κατα την αποψη μου..
Θα σου προτεινα να ασχοληθεις περισσοτερο με το παιξιμο του παρα με τα μηχανηματα σου αν τελικα αυτο που θες ειναι να ερθεις κοντα σε αυτο το ακουσμα..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/05, 12:54
από Sandman1_1
11 Απαντήσεις
5676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/08, 21:52
από Jizzzm
9 Απαντήσεις
4344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/08, 03:33
από parlats
0 Απαντήσεις
1951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/08, 15:13
από Giorgos K.
9 Απαντήσεις
4726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 11:28
από Vaiking
4 Απαντήσεις
4013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/14, 18:34
από voutsas.dimitris
0 Απαντήσεις
3458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/16, 22:33
από panixgr
0 Απαντήσεις
15743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/17, 23:07
από saved
4 Απαντήσεις
2724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/18, 00:02
από Spyros Delta
5 Απαντήσεις
2983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/18, 10:44
από panixgr