Αποστολέας Θέμα: Μπορώ να συνδέσω ηλεκτρονικά τύμπανα σε ενισχυτή κιθά  (Αναγνώστηκε 42104 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μετά από πολλές αναβολές για ΧΨ λόγους κατέληξα (και θα παραγγείλω μεσα στις επόμενες μέρες) στα http://www.thomann.de/gr/alesis_dm6_edrum_kit.htm
Επειδή δεν έχω εμπειρία με ηλεκτρονικά τύμπανα (είναι για τον γιό μου, εγώ βασικά κιθάρα παίζω :-) ), έχω απορίες. Οποιος μπορεί να με βοηθήσει...

Πέρα των ακουστικών (για να παίζεις και ακούς μόνος σου...), για να παίξουν τα (συγκεκριμένα) τύμπανα σε εξωτερικό ηχείο μπορώ να τα συνδέσω σε ενισχυτή κιθάρας?

Αν ΟΧΙ σε τι αγορά πρέπει να προχωρήσω για να έχω ήχο εξωτερικό? (εκτός ακουστικών).
Αυτοενισχυόμενα ηχεία κάνουν δουλειά? Υπάρχουν ειδικά μόνιτορ για τύμπανα ισως? Εχετε γενικότερα να προτείνετε κανα λίνκ?
Είπαμε έχω βαθειά μεσάνυχτα :-) ... όποιος μπορεί βοηθάει...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Ακριβώς την ίδια έξοδο που παίρνεις για να βάλεις ακουστικά, αυτήν παίρνεις για να τη βάλεις στην είσοδο του ενισχυτή (αν βέβαια αυτός έχει, κάποιοι δεν έχουν) και να παίζει/εις από εκεί κανονικά. Θέλεις ένα καλώδιο 3.5mm και στις δυο μεριές.

edit: Υπόψιν πως τα ντραμς έχουν ήδη ενισχυμένη έξοδο (γι' αυτό και ακούγονται από τα ακουστικά), αντίθετα η κιθάρα δεν έχει. Οπότε τη σύνδεση να την κάνεις στο auxiliary in του ενισχυτή (που δέχεται ενισχυμένο ήχο) και όχι στην είσοδο της κιθάρας με αντάπτορα (που θεωρεί στάθμη επιπέδου κιθάρας).
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/13, 20:00 από truepiece »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εννοείς ότι μπορώ να βάλω και καρφί και να το συνδέσω όπως συνδέω την κιθάρα?
Απο πλευράς εύρους συχνοτήτων είμαι ΟΚ δηλαδή με έναν ενισχυτή κιθάρας? Θα έχω τουλάχιστον έναν ικανοποιητικό ήχο?

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση ;-)

Συγχώνευση μηνυμάτων: 22/01/13, 22:03
Τώρα ειδα το EDIT...

auxiliary in δεν έχει ο ενισχυτής κιθάρας. προφανώς προτείνεις σαν λύση κάποιο στερεοφωνικό... ή κάνω λάθος?
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/13, 22:03 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Για την απόκριση, αν και δεν το έχω κάνει, πιστεύω θα είσαι καλά. Και η κιθάρα και τα ντραμς έχουν ευρύ φάσμα οπότε το ηχείο θα κάνει δουλειά από τη στιγμή που είναι monitor.

Αν εννοείς στερεοφωνικό σύστημα (πχ σαλονιού) που έχει είσοδο, τότε είναι καλή λύση, αν και αυτά συνηθίζουν να έχουν ηχεία δυο δρόμων και όχι μονιτορ οπότε μπορεί να χάσεις λίγο ποιότητα ήχου. Αλλά η δουλειά θα γίνει.

Θεωρητικά οποιοδήποτε σύστημα ενισχυτή-ηχείου θα κάνει τη δουλειά του, ακόμα και ένα cd player που λέει ο λόγος (αρκεί να έχει είσοδο).


Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γενικότερα ποιός είναι ο σωστός τρόπος σε ηλεκτρονικά τύμπανα για να ακουστούν με εξωτερικό ήχο?
Εχεις κανα λινκ να προτείνεις κάτι? Τι χρησιμοποιείται συνήθως? Πως το κάνουν οι υπολοιποι τέλος πάντων...

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Κοίτα μια φορά μόνο είχα ενισχύσει με κάτι παιδιά ένα ηλεκτρονικό drumkit, κι αυτό ήταν σε καλό audio ενισχυτή (όχι κιθάρας) ο οποίος πήγαινε σε κάποια καλά woofer αν θυμάμαι. Ο ήχος ήταν έτσι κι έτσι αλλά για τζαμάρισμα ήταν μια χαρά.

Σίγουρα κάποιες επιλογές δεν είναι ό,τι καλύτερο, πχ στον ενισχυτή κιθάρας η μπότα θα ακούγεται άσχημα (+ οτι σε μεγάλες εντάσεις κινδυνεύει να καεί :P), από την άλλη σε σκέτα woofer θα χάνεις την "οξύτητα" των hihat-crash Κλπ.

Δεν ξέρω κάτι παραπάνω περί αυτού, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν πληροφορίες άμα ψάξεις για electronic drums amplification.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
καλησπερα κυριοι.


επεμβαινω γιατι θα ξεχασω αυτα που ξερω


1-ο εγκεφαλος της αλεσις εχει ΚΑΙ εξοδο για ακουστικα Και εξοδο Line out
2-Μπορεις να συνδεσεις την line out στο Aux in του ενισχυτη κιθαρας, αλλα μην περιμενεις σοβαρα αποτελεσματα. Ισως στο πιο μετριο/τραγκικο


3-η ηλεκτρικη κιθαρα δεν εχει τοσο ευρυ φασμα οσο τα ντραμς. Ουτε εχει μποτα που σκοτωνει και μετακομίζει ούτε τα πρίμα των συνεχόμενων ταλαντώσεων των πιατινιών . (ΝΑΙ μιλαμε για ψηφιακα ντραμς το ξερω


4-μπορεις για αρχη να ξεκινησεις με συνδεση σε ενα ηχοσυστημα με αξιοππρεπη ενισχυση και ηχεια, αλλα καλο ειναι καποια στιγμή να κατευθυνθεις σε P.A σύστημα.


Αυτα τα γραφω θεωρόντας πως θελεις να ακους τα ντραμς ΩΣ ντραμς και οχι σαν 'Νταξ΄ μωρε ντραμς.



Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οκ. Κατατοπιστικότατος. Ευχαριστώ.
Ακυρη η λύση του ενισχυτή κιθάρας (είπαμε δεν ξέρω πολλά ;-))) )
Καμμιά πρόταση - λινκ για κάτι φτηνό σε μόνιτορ?

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
η φτηνοτερη και ταυτοχρονα τιμια λυση
http://www.thomann.de/gr/behringer_eurolive_b215d.htm


βεβαια καλο ειναι αργοτερα να παντρευτει με αλλο ενα ιδιο και με ενα  subwoofer ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η φτηνότερη λύση βέβαια αγγίζει... την αξία των τυμπάνων  ;D ;D ;D
Κατάλαβα.... μάλλον θα βολευτεί με τα ακουστικά ο μικρός για αρκετό καιρό  ;)

Ευχαριστώ πάντως...

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Πιστεύω ότι μια απλή διάταξη ενισχυτή-ηχείων θα κάνει μια αξιοπρεπή δουλειά, δε χρειάζεται να πάει σε κάτι τόσο ακριβό, εφόσον μιλάμε για παίξιμο στο σπίτι.

Αν έχεις ηχοσύστημα στο σπίτι, νομίζω θα ήταν αποδεκτό το αποτέλεσμα. (θα αντέξει και την μπότα που σκοτώνει και μετακομίζει)

Τουλάχιστον θα είναι ηλεκτρικά ασφαλές, καθώς με τον ενισχυτή κιθάρας μπορεί να γίνει αυτό
Blackout (Rémi GAILLARD)

:D




Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
+1 σε αυτά που είπε ο Korgy. Σε ενισχυτή κιθάρας (αντε και ταίριαξες εισόδους-εξόδους) μόνο αν θες να ακούς lo-fi ήχο*, έτσι από άποψη.


Εγώ είμαι στην ίδια φάση με το γιο μου. Του έχω πάρει τη Roland HD-1. Μελετάει με ακουστικά κυρίως αλλά άμα θέλει (θέλουμε) να βαρέσει είναι μονίμως συνδεδεμένη στο aux in του NAD μου με τα B&W. Ακόμα και με ένα χαμηλότερης ποιότητας στερεοφωνικό θα έχεις καλύτερο ήχο απ'οτι στον καλύτερο ενισχυτή κιθάρας.


Κατά τα άλλα με γειες και καλά παιξίματα στο μικρό.


* Οι ενισχυτές κιθάρας δε βγάζουν πολλά πράματα κάτω από τα ~100Hz (εκεί δηλαδή που ζει η μπότα) και ελάχιστα πάνω από τα 5-6Khz (εκεί που ζουν τα πρίμα του ταμπούρου και τα πιατίνια)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/13, 21:59 από zeoy »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μελετάει με ακουστικά κυρίως αλλά άμα θέλει (θέλουμε) να βαρέσει είναι μονίμως συνδεδεμένη στο aux in του NAD μου με τα B&W. Ακόμα και με ένα χαμηλότερης ποιότητας στερεοφωνικό θα έχεις καλύτερο ήχο απ'οτι στον καλύτερο ενισχυτή κιθάρας.

Αυτό θα κάνω και εγώ σε πρώτη φάση... Καθαρά και μόνο για οικονομικούς λόγους. Στο μέλλον βλέπουμε...
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Αποσυνδεδεμένος roussos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Ειχα κι εγω ενα σετ ηλεκτρονικα τυμπανα, τα οποια στην αρχη επαιζα σε ενα Marshall tsl 601, και μετα ψαχνοντας εδω:
http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=drum_monitoring&oa=pra
πηρα το δευτερο ακριβοτερο,στα 111 ευρω, το μονιτορ της Millenium, το οποιο εβγαζε πολυ ωραιο ηχο απο την εξοδο για ακουστικα των τυμπανων στην εισοδο του μονιτορ.
Το δουλεψα ετσι πολλα χρονια, το πουλησα, και το παιδι που το εχει τωρα το χρησιμοποιει ακομα για εξασκηση σπιτι του αλλα και ως μονιτορ προσωπικο του σε συναυλιες.
Τιμια προταση πιστευω. Καλη τυχη στο ψαξιμο!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ενδιαφέρον.... στα υπόψιν. Κάτι τέτοιο το αντέχω σε αυτή τη φάση (οικονομικά)...
Σε ευχαριστώ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
14189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/04, 13:50
από Holy Diver
5 Απαντήσεις
17470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 00:20
από ανήσυχο πνεύμα
3 Απαντήσεις
3004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/09, 15:31
από Sbiblerubleb
2 Απαντήσεις
3334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/10, 10:28
από indie-anos laternative
4 Απαντήσεις
19238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/10, 23:47
από Adoni
7 Απαντήσεις
3478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/10, 18:42
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
5844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 23:01
από delus
3 Απαντήσεις
14688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/13, 17:02
από modfori
6 Απαντήσεις
4242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 14:58
από thetwin
0 Απαντήσεις
9680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/16, 15:19
από Ioannis Anastassakis