Αποστολέας Θέμα: Κούφια γη  (Αναγνώστηκε 9976 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #25 στις: 12/10/05, 12:14 »
Ο Μπαλανος, ειναι ενας εκπληκτικος μεταφραστης βιβλιων, φιλοσοφος και συγγραφεας επιστημονικης Φαντασιας. Απο'κει και περα, ειναι στο χερι του καθενος, για να καταλαβει ποιος τον κοροϊδευει και ποιος οχι! Οσα ατομα ειναι μελη στο Locus 7, υποτιθεται οτι εχουν μια πιο "κοντινη" σχεση με αυτα τα μυστηρια. Ο ιδιος δηλωνει καποιες σπουδες στη Φυσικη ( και μπορω να πω πως τον πιστευω, απο τα γραφομενα του σε καποια περιοδικα, τα οποια δειχνουν οτι εχει βασεις σε αυτα που αναφερεται ), ομως δηλωνει και ερευνητης..Και αν αυτον τον θεωρειτε "εμπορο", τι θα επρεπε να πει κανεις για ατομα σαν τον Κεραμυδα, ή τον Γιαννοπουλο, που με τις θεωριες τους και τα βιβλια τους, γελασε και ο καθε πικραμενος... ( μεσα απο το βιβλιο του Γιαννοπουλου "Μυστικη Αθηνα" "...και αφου βρηκα την εισοδο της Σπηλιας, στη συνεχεια την σκεπασα, ετσι ωστε να μην μπορει κανεις να την βρει.." ενω στο περιοδικο που συνεργαζεται γραφει "....οποιος θελει μπορει να παει να δει την σπηλια, η οποια βρισκεται σχεδον σε κοινη θεα.." )

Κι όμως αδερφέ, δεν είναι μόνο αυτά τα βιβλία που έχει γράψει. Επίσης ΠΟΤΕ δεν έγραψε κάτι σαφές και θετικό. Όλο "νεφελώδεις" περιγραφές και "μυστηριώδεις" αναφορές. Κι επίσης, από τι ακριβώς βιοπορίζεται; Από την πώληση των βιβλίων του και τη δημοσίευση των άρθρων του. Έτσι δεν είναι;
Έχεις δίκιο. Locus7 έλεγε την ομάδα και Nibus7 τα "κορόιδα". Όμως τέτοιου είδους ομάδες, εσωτερικού και εξωτερικού κύκλου, προϋποθέτουν μακροχρόνια μύηση και φιλοσοφική πλατφόρμα κι εγώ το μόνο που είδα, απ' την ελάχιστη ομολογώ επαφή μου, ήταν μια στυγνή εκμετάλλευση των κορόιδων του Nibus. Ομολογώ ότι δεν ξέρω τι συμβαίνει στο Locus7. Αν ξέρεις κάτι παραπάνω, πες μας. Εμένα τουλάχιστον με ενδιαφέρει και σε διαβεβαιώ ότι έχω ανοιχτό μυαλό και δεν διακατέχομαι από κανενός είδους προκατάληψη.
 Όσο για τις μεταφράσεις του Λαβκραφτ και την μυθολογία Κθούλου δεν είμαι σίγουρος ότι αποτελούν ακριβώς φιλοσοφία. Για τους υπολοίπους "ερευνητές" που αναφέρεις, οι γνώμες μας συμπίπτουν.

Απ' τις βλακείες αυτές (που όμως είναι μερικές φορές ΠΟΛΥ τρομακτικές και αληθινές και το ξέρω γιατί τα είδα με τα μάτια μου) κόντεψε να του στρίψει...Κάποια στιγμή νομίζω μάλιστα ότι είχε στ' αλήθεια τρελλαθεί...

Νομίζω φίλε Τάσο ότι αν μας έλεγες μερικές από τις τρομακτικές ιστορίες θα είχε "παιδευτικό" χαρακτήρα, με την προυπόθεση πάντα βέβαια ότι δεν παραβιάζουμε την προσωπική ζωή του φιλαράκου σου.


Για να είμαι ειλικρινής, τα προβλήματα του φίλου μου δεν σχετίζονται με την ομάδα Μπαλάνου. Η ομάδα αυτή, όμως, αποτέλεσε τον προθάλαμο του φρενοκομείου, στο οποίο παρ' ολίγον να καταλήξει.
Με λίγα λόγια, μέσα απο μυστικιστικές και απόκρυφες διαδικασίες και τελετές, το φιλαράκι μου προσπάθησε να επικοινωνήσει με άλλες "οντότητες" που βρίσκονται σε άλλες διαστάσεις του χώρου και του χρόνου, μέσω των ενεργειακών πυλών. Ακούγεται σαν παραμύθι επιστημονικής φαντασίας, κι όμως υπάρχουν πολλοί, και μερικοί άπολύτως σοβαροι, που ασχολούνται επισταμένα με τέτοιες δραστηριότητες. Συνήθως (99,99%) καταλήγουν όμηροι υποτιθέμενων σατανιστικών ομάδων που τους εκμεταλλεύονται στυγνα. Τόσο οικονομικά όσο και σεξουαλικά. Σε ακραίες και πάντως όχι σπάνιες περιπτώσεις, υποπίπτουν και σε αδικήματα του κοινού ποινικού δικαίου. Τα πράγματα είναι σοβαρά. Υπάρχει κάτι; Υπάρχει. Αλλά υπάρχουν και πολλοί τρόποι να το προσεγγίσεις και κυρίως προϋποθέτουν μεγάλη γνώση, απόλυτη σοβαρότητα, σοβαρή εκπαίδευση και ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ. Τέτοιου είδους αναζητήσεις ανάγονται στα Ορφικά και Ελευσίνια μυστήρια, μόνο που τότε οι άνθρωποι ήταν πιο αγνοί και πλησιέστερα στην αρχική γνώση. Για όσους φίλους επιθυμούν να ασχοληθούν, ας ξεκινήσουν απο κει. Θα τα βρουν ΟΛΑ.
Όσο για το φίλο μου, έζησε απίστευτες καταστάσεις με ξύλο απ' το πουθενά, πράγματα να κουνιούνται μόνα τους κι άλλα πολλά που δεν μου επιτρέπεται να γράψω. Δεν ήταν ωραία η εμπειρία του. Ηταν χάλια και τον έφερε στα πρόθυρα της τρέλλας. Σας το ξαναλέω: ΦΥΛΑΧΤΕΙΤΕ
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #26 στις: 12/10/05, 12:20 »
..... έζησε απίστευτες καταστάσεις με ξύλο απ' το πουθενά...... !!!!
Θες να πεις ότι τον δέρνανε χωρίς να ξέρει ή να βλέπει ποιός του τις έριχνε !!!!
Χαχα αυτό μου φαίνεται ειλικρινά αστείο !!!!

Τέτοιου είδους αναζητήσεις ανάγονται στα Ορφικά και Ελευσίνια μυστήρια

Δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες, links, μεταφράσεις, εκδόσεις κλπ. ή τέλος πάντων ότι έχει διαθέσιμο

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #27 στις: 12/10/05, 12:48 »
Ιανε δεν τον υποστηριζω τον Μπαλανο με αυτα που λεω. Απλα, για οσους δεν τον ξερουν σαν ατομο και τι παρουσια εχει στο ελληνικο συγγραφικο χωρο, κανω καποιες αναφορες στο τι εχει κανει μεχρι στιγμης. Η εγγραφη και το ποσο που απαιτουσε η ομαδα Locus 7, σταθηκαν εμποδιο στο να γραφτω. Ομως, υπαρχουν πολλοι που πεφτουν θυματα τετοιοων οργανωσεων.
Ο Μπαλανος εγραφε για μεγαλο διαστημα σε περιοδικο "πνευματικων αναζητησεων" ( σε καποιο απο τα γνωστα Τριτο Ματι, Strange, κλπ, αλλα δεν θυμαμαι τωρα ). Εκει ειχε καποιο δικο του χωρο για να "φιλοσοφει" σε θεματα που επελεγε ο ιδιος. Απλα, εχει ενα χαρακτηριστικο στυλ που κανει "μπαμ" οτι ειναι Μπαλανος ( αν καποιος εχει διαβασει τις σειρες Επιστημονικης Φαντασιας της Ωρορα, θα δει πως ο τροπος που γραφει τα εισαγωγικα ειναι ιδιοτυπος ). Επισης, για ενα καιρο, εκανε και μεταγλωτισση σε σειρες επιστημονικης φαντασιας, αλλα και σε εργα επιστημονικης φαντασιας του "κιλου" ( κορυφη στις σειρες ηταν το Star Trek ). Νομιζω οτι αυτος ο τυχοδιωκτικος χαρακτηρας του, δειχνει ακριβως για τι ανθρωπο προκειται. Προσωπικα μου αρεσει το στυλ του, οταν αμπελοφιλοσοφει, ομως δεν θα δεχομουν ποτε αυτον τον ανθρωπο για δασκαλο. Αλλα και παλι, μελος του Locus 7 να ημουν, αν στηριζομουν στην ελευθερια του λογου και των αποψεων, παλι θα ελεγα το τι γινοταν εκει μεσα... ;D Παντως, δεν ειναι αναγκη οτι εμεις δεν καταλαβαινουμε ή υποπτευομαστε, να το ριχνουμε στην πυρα, σαν νεοι Ιεροεξεταστες! Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που καθοριζουν τετοια πραγματα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #28 στις: 13/10/05, 00:18 »
Ισχύει
Τι ισχύει; Ξέρεις κάτι;
Όχι δεν ξέρω, αλλά ούτε και για το αντίθετο ξέρω τίποτα
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Κούφια γη
« Απάντηση #29 στις: 13/10/05, 07:43 »
Θες να πεις ότι τον δέρνανε χωρίς να ξέρει ή να βλέπει ποιός του τις έριχνε !!!!
Χαχα αυτό μου φαίνεται ειλικρινά αστείο !!!!
Τέτοιου είδους αναζητήσεις ανάγονται στα Ορφικά και Ελευσίνια μυστήρια
Δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες, links, μεταφράσεις, εκδόσεις κλπ. ή τέλος πάντων ότι έχει διαθέσιμο

Κι όμως τον κάνανε μαύρο! Το ξέρω ότι ακούγεται σαν τον "εξορκιστή νούμερο πέντε" αλλά τι να σου πώ; Το είδα και το έζησα...

Φίλε Αντώνη, άμα αναζητήσεις στο coogle ελευσίνια ή ορφικά μυστήρια θα σου βγάλει εκατό διευθύνσεις. Θα βρεις και πολλά πολλά βιβλία για να διαλέξεις. Έχει ενδιαφέρον να διαβάσεις και την χριστιανική απολογητική απέναντι στα μυστήρια αυτά.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.