Αποστολέας Θέμα: Επαναφορά χρωματος κιθάρας στην αρχική sunburst κατάσταση  (Αναγνώστηκε 8965 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
καλημέρα μαστόρια μου,

λοιπόν, απο 14 χρονων (τωρα είμαι 50.5) εχω την συγκεκριμένη κιθάρα η οποία ήταν Aria, american specs (οσον αφορά αποστάσεις, διαστήματα, κτλ) , με κλασική ταστιέρα rosewood και σώμα sunburst. Οτι πιο κλασικό και συνηθισμένο.

Η κιθάρα ήταν κάπως έτσι :
Untitled by panixgr, on Flickr
και έγινε έτσι :
20171112_082407 by panixgr, on Flickr
το σκεπτικό μου ήταν να αποκτήσω ΦΘΗΝΑ το λουκ που μου άρεσε απο παιδί, ΧΩΡΙΣ όμως να αγοράσω καινούργια κιθάρα. (έχω 5 ηλεκτρικές και μια ακουστική)

Τα χρόνια πέρασαν την χάρηκα και με τις 2 όψεις της, και τώρα σκέφτομαι σιγά σιγά να την αποσύρω στην γενέτειρα, με την αυθεντική της μορφή,

και να αγοράσω την fender strat deluxe roadhouse οσον αφορά την κάλυψη του white/maple department (lol):

https://shop.fender.com/en-GR/electric-guitars/stratocaster/deluxe-roadhouse-strat/0147302305.html


που κάνει πολλά πράγματα.


Το αρχικό μπράτσο το έχω και είναι σε τέλεια κατάσταση με νέα τάστα, κτλ. Το ερώτημα είναι, το αρχικό sunburst μπορει να ανακτηθεί?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
να ανακτηθέι το παλιό sunburst μου φαίνεται πολύ δύσκολο εώς ακατόρθωτο.
είσαι σίγουρος πως βρίσκεται το sunburst κάπου κάτω απο άσπρο;
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
σιγουρος Χριστόφορε!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Αχιλλεα αυτο που σκεφτεσαι δεν ειναι ακατορθωτο, αλλα σιγουρα εξαιρετικα δυσκολο.

 Για να αφαιρεσεις το λευκο θα χρειαστεις ψιλο γυαλοχαρτο και παρα πολλη υπομονη.

 Πες πως ξεκινας με 1200 νερου, μαλακο λαστιχενιο τακακι https://www.3m.com/3M/en_US/company-us/all-3m-products/~/3M-Rubber-Squeegee/?N=5002385+3293193971&rt=rud και ιώβεια υπομονη. Κυκλικες κινησεις, ελαφρη καθετη πιεση, αρκετο νερο ωστε να μη μπουκωνει το γυαλοχαρτο. Οταν περασεις το βερνικι και αρχισεις να αφαιρεις χρωμα πλεον, θα δεις πως το νερο θα ειναι ακομα ποιο λευκο και συμπαγες σε σχεση την εικονα του οσο ετριβες βερνικι. Οταν φτασεις λοιπον στο χρωμα, θα αλλαξεις σε 2000 μεχρι να αρχισει να εμφανιζεται το εργοστασιακο χρωμα. Οταν καταφερεις να εχεις μια επιφανεια ματ χωρις λευκα υπολλειματα, θα εισαι ετοιμος για γυαλισμα ή για 2 χερακια βερνικι (το συνιστω). Φυσικα οι γωνιες στην περιφερεια τις κιθαρας θα πρεπει να γινουν χωρις τακακι και θα ξεκινησεις με 1500, αν οχι με 2000 αναλογως ποση εμπιστοσυνη εχεις στο εαυτο σου.

Παμε τωρα στο τι μπορει να στραβωσει και ειναι εκτος δικης σου ευθυνης. Πρωτα-πρωτα ο κινδυνος να εχει τριφτει το οργανο με καποιο χοντρο γυαλοχαρτο (400-600) πριν τη βαφη ειναι αρκετα πιθανος. Σε αυτη την περιπτωση εισαι χαμενος απο χερι αφου τοσο χοντρες γραμμες δεν σβηνουν για να γυαλιστουν απο ανθρωπο που δεν ειναι της δουλειας. Μπορει κατω απο το λευκο να μην υπαρχει καθολου χρωμα.

Σε καθε περιπτωση εαν θες να ξεκινησεις ενα προτζεκτ εβδομαδων στο συνιστω. Θα δουλευεις κομματι-κομματι καθε φορα και θα προχωρας πολυ αργα. Το τηλεφωνο μου το εχεις, παρεχω καλυψη πολλες ωρες της ημερας.

Αν αποφασισεις να το ξεκινησεις δεν θα τσιγκουνευτεις στα υλικα και θα παρεις μονο 3Μ γυαλοχαρτα και τακακι. Αν σου κεντρισα το ενδιαφερον, εδω ειμαι για πληροφοριες.

Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Γιώργο ευχαριστω μαν, αλλα φεύγει με ασετον/νέφτι αέρα. Χρόνο δεν έχω.
Αυτο που με απασχολεί είναι να επαναφέρω λίγο την γυαλάδα στο αρχικό sunburst.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/19, 10:44 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Γιώργο ευχαριστω μαν, αλλα φεύγει με ασετον/νέφτι αέρα. Χρόνο δεν έχω.
Αυτο που με απασχολεί είναι να επαναφέρω λίγο την γυαλάδα στο αρχικό sunburst.
Τι κανει λεει;!! Αν θες μονο γυαλαδα, την πηγαινεις να στην γυαλισουν, δεν ειναι κατι για DIY.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Θυμαμαι που ελεγες την περιπτωση του βαψηματος.Ακωμα και εγω,καλυτετα θα συην εβαφα.Τωρα δε που πηρα και πιστολι αερα να βαφω..κανω παραλιλα με τα βαψηματα ΚΑΙ body painting  ;D ;D ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Θυμαμαι που ελεγες την περιπτωση του βαψηματος.Ακωμα και εγω,καλυτετα θα συην εβαφα.Τωρα δε που πηρα και πιστολι αερα να βαφω..κανω παραλιλα με τα βαψηματα ΚΑΙ body painting  ;D ;D ;D

αστα ρε φιλε δεν εχω πλεον ούτε χρόνο να παιξω, θελω και βαψίματα τρομάρα μου, πήρε και ο Μουζ μετάθεση.....

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Τελικα το επιχειρησα. Δοκιμασα να αφαιρεσω το λευκο μια με ασετον , μια με white spirit και τελος με αφαιρετικο χρωματος. Το καλυτερο αποτελεσμα επιτυχανθη με το white spirit. Περιττο να πω το poly απο κατω δεν καταλαβαινει μια. Πρεπει να εχει τουλαχιστον 1 η 2 mm ακομα. Ικανο να τριφτει και να γινει καινουργιο. Μιλαμε για σκληρο πλαστικο ετσι καπως μου φαινεται το poly στα σημεια που εχει χτυπηματα κοψιματα. Ισως καποια στιγμη παει για φουλ περιποιηση να γινει σαν καινουργια. Γυαλισα οσο μπορουσα. Εβαλα και το παλιο rosewood μπρατσο για φουλ επαναφορα στην αρχικη κατασταση. Φωτος συντομα. Απο βδομαδα τα παλια ηλεκτρικα dimarzio fast tracks + chopper.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/20, 13:36 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
ζημερινες φώτοζ!!! και ναι ΔΟΥΛΕΥΕΙ , παραδόξως δουλεύουν τα πάντα truss rod, tremolo, και κυρίως τα ηλεκτρικά, βεβαα με τα περιεργα ηλεκτρικά της χρειάστηκαν πολλες δοκιμες και ... διορθωσούλες.... γεμάτη μέρα θα έλεγα ...

το χρωμα όπως ήταν χθες...
2020-07-26_09-57-41 by panixgr, on Flickr

και πως αποκαταστάθηκε σήμερα :
2020-07-26_09-56-51 by panixgr, on Flickr

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Εισαι μερακλής  :)
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Εισαι μερακλής  :)

ευχαριστώ!! βασικά 3 ηταν οι λόγοι που με οδήγσαν στην επαναφορά :
1) η νοσταλγία για την αρχική κατάσταση.... μετα τον χαμό του πατέρα μου περισυ, ανεβαίνω όλο και περισσότερο Ηπειρο να κάνω συντροφιά στην μάνα μου, και έλεγα να ανεβάσω την πρώτη μου κιθάρα, αλλά θα ήθελα να είναι σε όσο δυνατόν πιο μαμίσια κατάσταση. (έτσι πως φαίνετα στην τελευταία φωτο αλαγμένα είναι μόνο τα ηλεκτρικά και το τρεμολο bridge, το μαμίσιο ήταν ασημί αλλά έσπασε η μπαρα μεσα και πήρα αυτο σε κάποια φάση). Εχω και τους μαμίσιους μαγνητες αλλά δεν μου αρέσουν (signle coil - ceramic), οι fast track δεν παίζονται, αν και θα προτιμουσα ένα σεταπ : fast track II, fast track I, fast track I, αντι για chopper στο neck. Ο Chopper ειναι boomy, πολυ μα πολυ βαβουριάρης.
2) το γεγονός οτι οσο ήταν άσπρη το χρωμα έβγαινε για πλάκα, κολούσε, με λέρωνε, κολούσε στην θήκη και στο ζωνάρι... οκ έλεος.
3) βλεφαριάζω μια λευκη στρατ deluxe roadhouse που έχει όλα τα specs που θέλω

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/03, 01:22
από Δαμιανός
278 Απαντήσεις
68891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/08, 20:27
από philip the great
3 Απαντήσεις
4088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 02:27
από Veron
1 Απαντήσεις
2007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 20:59
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
1 Απαντήσεις
1749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 22:56
από x-versous
26 Απαντήσεις
8598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 21:37
από master of puppets
2 Απαντήσεις
2880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/10, 14:35
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
3972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/11, 08:16
από theodoropoulos
1 Απαντήσεις
2067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/12, 10:48
από rodort1
3 Απαντήσεις
26935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/23, 16:13
από Cibrdakal