Αποστολέας Θέμα: Melodic Jamming Vol 1. - Xristoforos T.  (Αναγνώστηκε 3755 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xristoforost98

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Melodic Jamming Vol 1. - Xristoforos T.
« στις: 17/04/15, 13:02 »
Καλησπερα κυριες και κυριοι..!![/size]Χριστοφορος Τριανταφυλλου ονομαζομαι.Φετος ''νομιμος'' για το site εδω περα (16 χρονων) ειπα να αρχισω να μπαινω και γω στο 'λουπακι' των μουσικων..Λοιπον εδω περα εχω την πρωτη μελωδικη σειρα, οπου αποτελειται απο 3 κομματια εκ των οποιων το ενα το εχω ηδη ανεβασει στο youtube..εχω ηδη αρχισει και δουλευω την δευτερη σειρα η οποια πιστευω θα ειναι πολυ πιο αναβαθμισμενη και σαν παιξιμο-τεχνικη αλλα και σαν ηχο..Θα με βοηθουσε αρκετα η γνωμη σας και περισσοτερο στο τι να φτιαξω στον ηχο της κιθαρας στα χερια μου και γενικα εσεις οι επαγγελματιες ξερετε..Δεν εχω τα μηχανηματα τα οποια πιστευω θα επρεπε να ειχα..με guitar rig 5 γινεται η δουλεια και προσπαθω να φτασω τον ηχο που θελω..Αυτα προστοπαρον..Αν δεν σας κανει κοπο εγγραφη στο καναλι και διαδωστε το βιντεακι,αν οντως αξιζει ειδαλλως μην το κανετε..Ευχαριστω πολυ.. Ελπιζω να σας αρεσει..!! 
https://www.youtube.com/watch?v=9i37lm0GrNU
[/color]

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Melodic Jamming Vol 1. - Xristoforos T.
« Απάντηση #1 στις: 18/04/15, 19:33 »
Ειμαι γραμμενος στο καναλι σου απο παλια  :P
Μιας και το ζητας θα σου προτεινω τα εξης:
1) Εχεις αρκετα scooped τον ηχο σου και δεν σε βοηθαει στα σολα. βγαλε μπασα και δωσε αρκετα μεσαια ωστε να κοβεις καλυτερα.
2) Φτιαξε εναν ηχο πιο δυναμικο, που να ανταποκρινεται στην δυναμη της πενας σου. Ειναι δυσκολο να το πετυχεις με το rig σου αλλα προσπαθησε το. Αν εχεις καλη καρτα ηχου κανε το εξης στο guitar rig. Κατεβασε το gain του preamp σου και σχεδον, τερματισε το volume του ενισχυτη. Αυτο θα σου δωσει και το Gain που θες αλλα και δυναμικοτητα ελεγξημη με την πενα σου. (Αν θες και κομπρεσορα βαλτον μετα την προενισχυση και οχι πριν)
3) Καλο θα ειναι να ισσοροπεις το βαθος της κιθαρας με το βαθος που εχει το backing track ωστε να ακουγεται ενα τραγουδι. Αν βαζεις περισσοτερο βαθος στην κιθαρα ειναι σα να ακουμε απο διαφορετικη πηγη το backing track.

Αυτα στα λεω καλοπροαιρετα, θαυμαζοντας την τεχνικη σου και τις ιδεες σου, και αποτελουν καθαρα προσωπικη αποψη που δεν ειναι απαραιτητα αποδεκτη απο ολους.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Melodic Jamming Vol 1. - Xristoforos T.
« Απάντηση #2 στις: 18/04/15, 20:01 »
Subscribed και με τα δυο μου ακάουντ γιατί είσαι από τα λίγα παιδιά που μπορούν ουσιαστικά να παίξουν και δεν βγάζουν αυτό το ανακυκλωμένο ύφος που έχουμε φάει στην μάπα από ορισμένους "μεγάλους" και από πλευράς τόνου και από πλευράς "επιλογών" (δεν κλείνεσαι σε ένα πεντατονικό scale πχ). Θα συμφωνήσω με τον kkmspm όσον αφορά τα σόλο, ρίξε λίγο τα μπάσα για να αναδεικνύεται ο ήχος περισσότερο.


Υ.Γ. Με το GR προσωπικά ποτέ δεν έβγαλα άκρη, είμαι άνθρωπος του κλασικού εξοπλισμού!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος xristoforost98

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Melodic Jamming Vol 1. - Xristoforos T.
« Απάντηση #3 στις: 20/04/15, 22:19 »
Σας ευχαριστω πολυ.. εχω φτιαξει πιστευω ενα υπεροχο ηχο που σε 2 βδομαδες θα εχω νεο βιντεακι..σαφως θα προτειμουσα κλασιικο εξπλισμο ..δυστυχως δεν εχω κατασταλαξει πουθενα..μια σκευτομαι blackstar μετα ακουω κατι σε marco sflogi και φευγω σε mesa boogie και παει λεγοντας..ειναι και το οικονομικο οποτε σιγα σιγα..και παλι ευχαριστω :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
4028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/10, 21:38
από vangelis
1 Απαντήσεις
1984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/12, 16:49
από Crossroad
6 Απαντήσεις
2968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/13, 15:08
από Sandman1_1
5 Απαντήσεις
3766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/13, 15:47
από Stel Andre
5 Απαντήσεις
3362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/13, 16:37
από Stel Andre
0 Απαντήσεις
2024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/14, 16:10
από christoforost98
10 Απαντήσεις
5428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/14, 16:52
από Stel Andre
3 Απαντήσεις
3563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/15, 14:41
από Stel Andre
7 Απαντήσεις
3875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/15, 10:41
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/15, 17:42
από xristoforost98