Αποστολέας Θέμα: Για το.....καλό μου...στον Θάλαμο εννιά....  (Αναγνώστηκε 6090 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Yet!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζω μεσα στις Αναμνησεις...
    • Skype - Radioyet!
    • Προφίλ
    • Radioyet The Realy Greek Internet Radio !
Παιδιά επειδή αγαπώ πολύ το υπέροχο Τραγούδι  ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ  του Μηλιωκα κάθισα και το τραγούδησα κάνοντας ότι μπορούσα για να πετύχω ένα θεμιτό αποτέλεσμα... Έφτιαξα επίσης και το Βιντεακι να ταιριάζει... Δεν ειμαι Τραγουδιστής και ούτε πρόκειται ποτέ να γίνω... Απλά....μερικές φορές που χρειάζομαι να ξεδώσω ανοίγω τον υπολογιστή και τον μικτη και βγάζω τα απωθημένα μου στο Μικρόφωνο.... Το κατά δύναμιν...
Gia to Kalo mou
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/14, 20:36 από Yet! »
www.Radioyet.de Το δικό σας Ελληνικό Ραδιόφωνο ! Κάθε Δευτέρα Τρίτη και Πέμπτη στις 22.00 η Ώρα Ελλάδος!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Για το.....καλό μου...στον Θάλαμο εννιά....
« Απάντηση #1 στις: 18/07/14, 21:52 »
Συμπαθητικό από πλευράς εκφραστικότητας αλλά λίγο "άχρωμο" φωνητικά, θέλει λίγο δουλίτσα.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Για το.....καλό μου...στον Θάλαμο εννιά....
« Απάντηση #2 στις: 19/07/14, 16:44 »
μου αρεσε που εδωσες το δικο σου χρωμα στο κομματι!
 ;)

Αποσυνδεδεμένος Yet!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζω μεσα στις Αναμνησεις...
    • Skype - Radioyet!
    • Προφίλ
    • Radioyet The Realy Greek Internet Radio !
Απ: Για το.....καλό μου...στον Θάλαμο εννιά....
« Απάντηση #3 στις: 19/07/14, 18:58 »
Ευχαριστω πολυ τα παιδια που μεχρι τωρα ακουσαν το κομματι..... Δεν ξερω αλλα νομιζω οτι ειναι ενα απο τα ωραιοτερα Ελληνικα Τραγουδια... Ο Μηλιωκας καταφερε  με το Στιχο του να μας καθηλωσει και να πιασει ενα Θεμα που μπορει να συμβει στον Καθενα μας... Και αυτες ειδικα τις Εποχες που τα Ψυχιατρεια ειναι γεματα....και οι αυτοκτονιες διαδεχονται η μια την αλλη.... Με την δικια μου ερμηνεια εχεις δικιο Κοθοδιος...θελει πολυ δουλεια ακομα αλλα πιστευω οτι δεν θα τα καταφερω ποτε..... Θα το ηθελα πολυ αλλα δεν μπορω να κανω κατι καλυτερο....δεν εχω το ταλεντο και τις δυνατοτητες.... Απλα εβγαλα αυτα που ειχα μεσα μου και με το καταπληκτικο Στιχο ....και συγνωμη για την εκφραση....ξερασα... ενα προβλημα που μαστιζει την σημερινη κοινωνια μας... Απλα επενελαβα κατι που εκανε πριν απο αρκετα χρονια ο Μηλιωκας... Νομιζω παιδια ...δεν ξερω αν συμφωνειτε...οτι ο Μηλιωκας θα μπορουσε να ερμηνευσει το τραγουδι αυτο με πιο πολυ δυναμη και συναισθημα... Αυτο φυσικα δεν τον μειωνει αλλα ουτε σημαινει οτι εγω το ειπα καλυτερα απο αυτον... Προς Θεου...Ποτε δεν θα συγκρινομουν με το Μηλιωκα...Απλα νομιζω με αυτο το Τραγουδι μπορεις να κανεις Παπαδες χωρις καν να χρησιμοποιησεις ουτε ενα Anafranil....
www.Radioyet.de Το δικό σας Ελληνικό Ραδιόφωνο ! Κάθε Δευτέρα Τρίτη και Πέμπτη στις 22.00 η Ώρα Ελλάδος!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Για το.....καλό μου...στον Θάλαμο εννιά....
« Απάντηση #4 στις: 19/07/14, 19:41 »
Φίλε Υετ, το τραγούδι αυτό, δεν πιάνει ένα Θέμα, πιάνει ολόκληρη την επίγεια πραγματικότητα και ιστορία του ανθρώπου. Βέβαια δε θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα μας. Ο Μηλιώκας έχει προσπαθήσει να δώσει όσο μπόρεσε σε μερικούς στίχους, σε ποιους - σε ποιον θα μπορούσε να συμβεί. Για μένα, είναι ένα από τα ωραιότερα Ελληνικά τραγούδια, θα μπορούσα να πω ότι έχει την επαναστατικότητα του Another Brick in the Wall των Pink Floyd, για να μην πω και παρόμοιο περιεχόμενο.

Μέχρι στιγμής, δεν έχω ακούσει κάποιον να το λέει καλύτερα από τον Μηλιώκα. Εννοώντας να μπορέσει να δώσει μία άλλη ερμηνεία στο κομμάτι, που να του τονίσει ακόμη περισσότερο την ουσία, τη δύναμη το συναίσθημα. Γιατί περισσότερο αυτό έχει σημασία, παρά έαν κάποιος έχει καλύτερη φωνή και καλύτερη τεχνική από τον Μηλιώκα. Δύσκολο να μπορέσει να δώσει κάποιος κάτι καινούριο σε αυτό το κομμάτι.

Μου άρεσε η ερμηνεία σου και ο τρόπος σου, έδωσες κάτι δικό σου στο κομμάτι όπως είπε ο κκμσπμ, δίκιο είχε και ο καθόδιος που είναι πιο απαιτητικός, αλλα μή μασάς γιατί δεν είμαστε όλοι γεννημένοι καρδερινοκάναρα! Θα σε άκουγα με μεγάλη ευχαρίστηση να το τραγουδάς ακριβώς έτσι όπως το τραγούδησες. Να 'σαι καλά.

Μάλιστα μια και κάνεις εκπομπή, αν δεν τους έχεις βάλει ήδη στο playlist σου , ένα από τα λίγα ωραία ελληνικά συγκροτήματα, που έχω ακούσει εδώ και αρκετά χρόνια ιντερνετικώς, είναι οι Σάτυροι, στους οποίους ανήκει και ο kathodios, κάνε ένα κόπο να ακούσεις τα κομμάτια τους, αλλά κυρίως τους Σάτυρους, για να δεις ότι ακόμη υπάρχουν μουσικοί που τα σπάνε.
To link : http://satyroi.webnode.gr/
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/14, 19:51 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Yet!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζω μεσα στις Αναμνησεις...
    • Skype - Radioyet!
    • Προφίλ
    • Radioyet The Realy Greek Internet Radio !
Απ: Για το.....καλό μου...στον Θάλαμο εννιά....
« Απάντηση #5 στις: 19/07/14, 19:54 »
Φιλαρα  XoLiDoXoS σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια... Πολυ ομορφο το κειμενο που εγραψες πιο πανω.... Απλα υπεροχο και μπορεσες μεσα σε λιγες γραμμες να εξηγησεις γιατι γραφτηκε αυτο το τραγουδι αλλα και να περιγραψεις και την αξια του!!!!!!!!!!!!  Αυτο σημαινει οτι το Κομματι το ξερεις καλα.... Τα συνχαρητηρια μου.... και παλι σε ευχαριστω!!!!!!
www.Radioyet.de Το δικό σας Ελληνικό Ραδιόφωνο ! Κάθε Δευτέρα Τρίτη και Πέμπτη στις 22.00 η Ώρα Ελλάδος!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Για το.....καλό μου...στον Θάλαμο εννιά....
« Απάντηση #6 στις: 19/07/14, 21:38 »
Χοληδόχε θύμισέ μου να κεράσω μπύρες όταν με το καλό βρεθούμε!
Φίλε ΥΕΤ, το τραγούδι αυτό δεν απαιτεί ιδιαίτερες φωνητικές ικανότητες, μόνο κάποιες λεπτομέρειες να σου επισημάνει κάποιος περισσότερο έμπειρος και θα το πείς πολύ καλύτερα.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: Για το.....καλό μου...στον Θάλαμο εννιά....
« Απάντηση #7 στις: 20/07/14, 02:20 »
Είναι τραγουδι ΨΥΧΗΣ και όχι τόσο τραγουδι φωνής
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πολύ καλό!!

Ξεκίνησε από Britney Βιβλίο Εντυπώσεων

8 Απαντήσεις
4500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/02, 20:56
από Αδιάκριτος
25 Απαντήσεις
20170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 14:30
από taxfreesax
3 Απαντήσεις
2058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/06, 03:46
από Raphssodos
2 Απαντήσεις
2559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/06, 17:25
από TassosK
2 Απαντήσεις
1849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/07, 09:27
από mantinada
8 Απαντήσεις
5708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/07, 15:37
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
0 Απαντήσεις
1462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/10, 19:52
από quasar
3 Απαντήσεις
3331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/10, 12:12
από agrammatos
33 Απαντήσεις
8480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/12, 14:31
από Υπνοβάτης...
8 Απαντήσεις
5610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/12, 22:48
από Απόλλων