Αποστολέας Θέμα: ZOOM G9.2TT VS ......  (Αναγνώστηκε 3616 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rockrules

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρωδοί όλα καλά?!
    • Προφίλ
ZOOM G9.2TT VS ......
« στις: 17/01/08, 12:55 »
Καλησπέρα και πάλι παίδες!Θα ήθελα την άποψή σας για το συγκεκριμένο μοντέλο της zoom πόσο μάλλον  αν την έχετε παίξει/ακούσει!!Γενικά ξέρω ξέρω είναι 2ης κτλ κατηγορίας τα πολυεφέ της..χε χε!!Θα τα λέμε!

Αποσυνδεδεμένος mohok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G9.2TT VS ......
« Απάντηση #1 στις: 11/08/10, 01:02 »
λοιπόν.... τυχαίνει και την κατέχω.... απο ανέκαθεν έπεζα με ΖΟΟΜ  (έχω την πρώτη 505, την 3000player, έχω παίξει και την 3000B player (η οποία είναι για μπάσσο απο έναν φίλο), και εδώ και κάποιο καιρό αγόρασα την BOSS GT-10 και την ZOOM 9.2 tt. ΄με την ΖΟΟΜ έχω μείνει ικανοποιημένος στο μάξιμουμ... τα θετικά είναι πως δεν χρειάζεται πολλά πολλά, βγάζει πολύ καλό ήχο ο οποιος μπορεί να φτιαχτεί και να παίζεις σχεδόιν σε οτιδήποτε στυλ θέλεις.... και oi προσωμειωτές της είναι αρκετά καλοί... τα μόνα αρνητικά που βλέπω... είναι οτι έχει παρα μεγάλο βάρος, και το οτι θέλει πολύ προσοχή στις μεταφορές και στο να μην πέσει τίποτα πάνω της... γιατί οι δύο λυχνίες είναι σε γενικές γραμμές ευαίσθητες.... τώρα περι ήχου γενικότερα είναι αυτό που λένε "περι ορέξεως κολοκυθόπιτα" γιατί παίζει ρόλο και ο υπόλυπος εξοπλισμός ρόλο.......
 
χρησιμοποιώ 2 Seymour Duncan Blackouts metal  (ACTIVE) μανγήτες σε μία ESP M-III Deluxe CUSTOM shop Κιθάρα με Maple fret kai neck και alder σώμα (made in japan) και παίζω με Laney BOSS την άγόρασα λίγο απερίσκεπτα (ως πολύ απερίσκεπτα για να πω την αλήθεια) και δεν έμεινα τελικά καθόλου ευχαριστημένος oύτε απο τον χειρισμό της (για να κάνεις ένα πραγματικά καλό patch μπορεί να χρειαστείς και εβδομάδες δουλειάς πανω της παλεύοτας με τους προσωμειωτές kai ta ΕQ χώρια ότι δεν με κάλυψε ιδιαίτερα σε άλλα θέματα όπως η ποιότητα του ήχου... παραείναι ψηφιακός για τα δικά μου γούστα... όσο για την Line6 παρόλο που δοκίμασα για λίγο την POD3 X live ο ήχος ήταν καλός αλλά δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα και δεν μπορώ να έχω ξεκάθαρη άποψη για το συγκεκριμένο προϊόν. καλή τύχη...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G9.2TT VS ......
« Απάντηση #2 στις: 11/08/10, 01:52 »
Αν ψαχνεις για πεταλιερα τετοιας κατηγοριας θα σου ελεγα να κοιταξεις προς pod x3 live και digitech rp1000 μερια.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G9.2TT VS ......
« Απάντηση #3 στις: 18/09/10, 14:51 »
Εγω παλι εχοντας πειρα απο το X3 live θα σου ελεγα αν εισαι βαρυποδαρος να δεις κατι αλλο. Ειναι ολο απο μετριο λεπτο πλαστικο! Απο ηχο εχει λιγο ομως, βελτιωμενο του XT. Και ολα τα models εξτρα της line6. Ειναι μια καλη λυση και κανει τα παντα (μπασο-φωνες-κτλ). Την προτεινα σε ενα φιλο που παιζει μπασο κιθαρα και τραγουδαει σε διαφορα γκρουπ, εχει και τη μεση του!!! Ε δεν ηθελε και πολυ αλλα ειναι πολυ προσεκτικος με τον εξοπλισμο του.


Για να πω του στραβου του δικιο ολα εχουν καλους ηχους αλλα και μετριους αλλα δεν ταυτιζονται. Π.χ. πραγματικα πιστευω οτι τα marshall του zoom δεν ειναι ιδιαιτερα καλα και σου σπανε τα νευρα μεχρι να φτιαξουν!!! Πιο ευκολα χρησιμοποιω peavey προσωμειωσεις και rectifier χωρις gain για marshall ηχους!!! (εχω το απλο G2!). Ελα ομως που για high gain ριχνει στα αυτια σχεδον σε ολη τη γκαμα του X3...Εχει πολυ fizzzzzzz το ατιμο το line6 ενω στη zoom το προσεξανε.

Η boss ειναι μια παρεξηγημενη πεταλιερα. Δυσκολη με λιγα μοντελα, ομως κατα τη γνωμη μου μετραει. Γιατι η ποιοτητα χτυπαει κορυφη στην κατασκευη, γιατι τα εφε ειναι αψογα γιατι με δουλεια ο ηχος βγαινει αν οχι 100% πιστος, πολυ ευκολα χρησιμος σε live συνθηκες (κοινως κοβει ευκολα και ας τζιτζικιζει λιγο). Το μονο που εχω να της προσαψω ειναι μια περιεργη ιδιοτητα σε ολα τα μοντελα της, σα να μπαινοβγαινει ενα wah. Αυτο συμβαινει σε πραγματικους λαμπατους ενισχυτες οταν πιεζεις αλλα η boss σα να το παρακανε!!! Επισης οι προσομειωσεις της δεν συνοδευονται και απο την καλυτερη ζεστασια και αρμονικες και γλυκο ηχο, πιο πολυ προς το ψυχρο μου κανουν...


Κανενα απο τα zoom Line6 και boss δεν ειναι η κορυφη και τα τρια κανουν καποια πραγματα ομως τοσο εξαιρετικα που αξιζει να τα αγορασεις. Μη κανεις το λαθος να υποτιμησεις το zoom ομως!!! Υποψην οτι εχει τα καλυτερα τεχνικα χαρακτηριστικα με διαφορα (24 bit /96 khz κ. α.) και ο ηχος μου φαινεται ο πιο ησυχος καθαρος και ανοικτος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
14238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 18:03
από kotas
6 Απαντήσεις
3983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/08, 17:18
από js
1 Απαντήσεις
2702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 20:30
από armagedon
Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt

Ξεκίνησε από O_Menelaos « 1 2 » Εφέ

26 Απαντήσεις
13027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/10, 10:49
από tech21man
0 Απαντήσεις
2048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/09, 20:23
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
4627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/09, 15:56
από TASOSGR
2 Απαντήσεις
2926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 22:16
από Holyshock
8 Απαντήσεις
4053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/10, 18:08
από moutoulos
Zoom G2 - Ρυθμίσεις

Ξεκίνησε από St3ven Εφέ

5 Απαντήσεις
3876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/11, 13:44
από Vaiking
3 Απαντήσεις
2171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/12, 01:15
από metalmike