Αποστολέας Θέμα: Fretboard conditioner  (Αναγνώστηκε 7440 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Inuitarcher

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Fretboard conditioner
« στις: 08/04/08, 15:31 »
Υπάρχει περιπτωση ένα Fretboard conditioner(πχ Dunlop Deep Conditioner) να κάνει ζημιά στην ταστιέρα;Αν ναι πως;
This is Scorpions,
    Where you really feel the Sting!!!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #1 στις: 08/04/08, 15:56 »
Δεν νομίζω... Αυτά συνήθως τα φτιάχνουν έτσι ώστε να είναι "φιλικά" προς τα ξύλα. Τώρα αν είναι κάνα φθηνιάρικο εντελώς ίσως και να κάνει τίποτα, αλλά δεν νομίζω πως απ'αυτά δημιουργούνται σοβαρές ζημιές.

Αποσυνδεδεμένος Inuitarcher

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #2 στις: 08/04/08, 15:59 »
Εαν μεινει το Conditioner πολυ ωρα στην ταστιερα υπαρχει περίπτωση να προκαλέσει ζημια?
This is Scorpions,
    Where you really feel the Sting!!!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #3 στις: 08/04/08, 16:00 »
Δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργούν αυτά τα conditioner, οπότε δεν γνωρίζω να σου πώ...  :-\

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #4 στις: 08/04/08, 16:01 »
Ισως προκαλεσει κανεναν μικρο-χρωματισμο/αποχρωματισμο, αν και χλωμο το βλεπω... Βεβαια εξαρταται και απο το ξυλο της ταστιερας, την ποιοτητα κτλ.
Αν ειναι εβενος πχ, δεν χρειαζεται καν conditioner, απλα καθαρισματακι με ενα πανακι... Τα... ελαια του δερματος των χεριων κανει τα υπολοιπα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #5 στις: 08/04/08, 16:10 »
μια φορα το μηνα ειναι καλη συχνοτητα να βαζει κανεις contidioner στην ταστιερα.πιο συχνη χρηση ειναι επικινδυνο να προκαλεσει αποκοληση των ταστων!  :o

τελος

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #6 στις: 08/04/08, 16:14 »
Nομιζω δεν ρωταει για το ποσο συχνα να βαζει, αλλα το αν θα παθει κατι η ταστιερα αν αφησει το conditioner πολυ ωρα πανω στην ταστιερα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #7 στις: 08/04/08, 17:55 »
στα μαλλια μας π.χ. ποση ωρα κανει να βαζουμε conditioner.... ::)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #8 στις: 09/04/08, 11:13 »
Λοιπον αν βαλεις σε μεγαλη ποσοτητα το conditioner και το αφησεις ωρες (χωρις να το σκουπισεις...) αυτο που συμβαινει ειναι οτι οση ποσοτητα δεν αποροφηθει θα γινει ενα ειδους ''λασπη'' απο τη σκονη που κολαει απανω...βεβαια με καλο κα8αρισμα δε συντρεχει κανενας λογος ανησυχιας...προσοχη μονο στο ''ειδος'' της ταστιερας,δηλαδη rosewood,maple,ebony,synthetic/graphite...ειδικα στα συνθετικα υλικα (πχ Parker,Steinberger ταστιερες) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ καθαρισμος με υγρα με βαση το πετρελαιο....προσωπικα για την ταστιερα της Parker χρησημοποιω το ιδιο καθαριστικο που βαζω και στο σωμα εδω και χρονια και ολα ειναι ΟΚ...στις maple ταστιερες γενικα lemon oil (εκτος αν ειναι λουστραρισμενη οποτε δε βαζεις τιποτε )...για το rosewood πολυ καλο και φιλικο στο ξυλο ειναι το αμυγδαλελαιο σε ελαχιστη ποσοτητα (σταγονα ανα ταστο)...ΠΑΝΤΑ καθαριζουμε πολυ καλα μετα με το πανακι που καλο θα ηταν να ειναι βαμβακερο και να μην αφηνει χνουδι....γενικα παντως τα εξιδικευμενα conditioners ταστιερας (τυπου dunlop,gibson κλπ) δεν εχει ακουστει να προκαλουν καποια ''ζημια'' και υπαρχουν για ολα τα ειδη ξυλου ταστιερας...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Inuitarcher

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #9 στις: 09/04/08, 14:26 »
Ευχαριστώ πολυ παιδιά.
Αυτο που συνέβη ήταν:
Εβαλα για πρώτη φορα το Dunlop Deep Conditioner στη Gibson μου και το αφησα περίπου 10 λεπτα.
Οταν καθάρισα την ταστιέρα παρατήρησα οτι η ταστιέρα ειχε γίνει πιο σκουρα(και να πω την αλήθεια ψιλοχέστηκα...)
Αλλα τωρα εντάζει,νομίζω οτι εχει το ιδιο χρώμα που ειχε πριν.

Παράθεση
στα μαλλια μας π.χ. ποση ωρα κανει να βαζουμε conditioner....
Οσο γι αυτό που είπες taxfreesax,δεν νομίζω οτι το θεώρησε κανείς αστείο.
This is Scorpions,
    Where you really feel the Sting!!!

Αποσυνδεδεμένος Inuitarcher

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #10 στις: 09/04/08, 17:05 »
Rosewood fretboard
Gibson Explorer κιθαρα
This is Scorpions,
    Where you really feel the Sting!!!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #11 στις: 09/04/08, 21:34 »
Ελα ρε σεις...ημαρτον γιατι μας βλεπω καδο...παλι  :)....anyway...ξεπεραστε το κι αν λεμε και τιποτα παραπανω δεν ειναι λογος παγκοσμιου πολεμου,ολοι να βοηθησουμε θελουμε....επι του θεματος τωρα

Παράθεση
Εβαλα για πρώτη φορα το Dunlop Deep Conditioner στη Gibson μου και το αφησα περίπου 10 λεπτα.
Οταν καθάρισα την ταστιέρα παρατήρησα οτι η ταστιέρα ειχε γίνει πιο σκουρα(και να πω την αλήθεια ψιλοχέστηκα...)
Αλλα τωρα εντάζει,νομίζω οτι εχει το ιδιο χρώμα που ειχε πριν.

...αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο φιλε billth.Οταν η rosewood ταστιερα εχει καιρο να συντηρηθει,συνηθως,η σκουρα αυτη αποχρωση της φαινεται να ''ξεθωριαζει''.Αυτη ακριβως τη δουλεια αναλαμβανει το conditioner που,μεταξυ των αλλων,επαναφερει τα ελαιωδη συστατικα στο ξυλο,που τα εχει αναγκη για να μη ''σκασει''.Στο τελος της ολης διαδικασιας η ταστιερα αποκτα παλι αυτο το γνωστο σκουρο καφε χρωμα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.Συνηθως,παντως,οι συσκευασιες απο τα διαφορα σκευασματα του ειδους εχουν και οδηγιες σχετικα με το πως να τα χρησιμοποιεις  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/04/08, 21:36 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος ax1ss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Free The WeB
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #12 στις: 10/04/08, 12:09 »
εγω για rosewood ταστιερα βαζω dunlop 02 και το βαζω  4 φορες περιπου τον χρονο και το αφηνω για 30 λεπτα και μετα σκουπιζω την ταστιερα..αυτα μου τα ειπε μαστορας.

Αποσυνδεδεμένος johnD

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #13 στις: 12/04/08, 19:47 »
Παιδιά νομίζω ότι μια φορά το μήνα, ακόμα κ 4 το χρόνο, είναι πάρα πολύ. Η ΓΝΩΜΗ μου είναι περίπου μια φορά/χρόνο, ανάλογα και με το αν χρειάζεται (νομίζω ότι φαίνεται "με το μάτι"). Επίσης νομίζω ότι φθείρει τα τάστα γενικώς, οπότε θέλει ρέγουλο.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #14 στις: 13/04/08, 02:12 »
Λοιπόν, maple καθαρίζω με νωπό πανί, έβενος δεν χρειάζεται τίποτα σχεδόν και rosewood με ζιπέλαιο (κοινώς νάφθα), το lemon oil και κάποια άλλα λάδια, σε μεγάλες ποσότητες και για πολύ ώρα απορροφόνται και πάνε προς το εσωτερικό του ξύλου όπου συναντάνε την κόλλα που συγκρατεί την ταστιέρα στο μπράτσο με όχι πολύ ευχάριστα αποτελέσματα μακροχρόνια.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #15 στις: 13/04/08, 03:31 »
το lemon oil και κάποια άλλα λάδια, σε μεγάλες ποσότητες και για πολύ ώρα απορροφόνται και πάνε προς το εσωτερικό του ξύλου όπου συναντάνε την κόλλα που συγκρατεί την ταστιέρα στο μπράτσο με όχι πολύ ευχάριστα αποτελέσματα μακροχρόνια.

To ίδιο δεν μπορεί να συμβεί και με τη νάφθα; Είμαι σίγουρος ότι κάπου έχω διαβάσει κάτι σχετικό, τουλάχιστον σε ότι αφορά σε έπιπλα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #16 στις: 13/04/08, 03:51 »
το lemon oil και κάποια άλλα λάδια, σε μεγάλες ποσότητες και για πολύ ώρα απορροφόνται και πάνε προς το εσωτερικό του ξύλου όπου συναντάνε την κόλλα που συγκρατεί την ταστιέρα στο μπράτσο με όχι πολύ ευχάριστα αποτελέσματα μακροχρόνια.

To ίδιο δεν μπορεί να συμβεί και με τη νάφθα; Είμαι σίγουρος ότι κάπου έχω διαβάσει κάτι σχετικό, τουλάχιστον σε ότι αφορά σε έπιπλα...

Νομίζω ναι. Αν και δεν προλαβαίνει να φτάσει μέχρι εκεί μιας και δεν απορροφάται από το ξύλο (πτητικό) και δεν αντιδρά με αυτό ούτε το ξεραίνει όπως οι αλκοόλες.

Εγώ χρησιμοποιώ ζιπέλαιο και οδοντόβουρτσα στις κλασσικές αρκετά χρόνια μιας και έχω αρκετά αλκαλικό ιδρώτα και γενικά ιδρώνω πολυ οπότε οι ταστιέρες μου βρωμίζουν, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #17 στις: 15/04/08, 13:00 »
Ζημιά στο ξύλο αυτό καθ'εαυτό δέν πρόκειτια να προκληθεί από λάδι, ειδικά λεμονέλαιο. Μόλις τό ξύλο δέν μπορεί να "τραβήξει" άλλο λάδι (κορεσμός), απλά το αποβάλλει.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #18 στις: 15/04/08, 22:08 »
Ζημιά στο ξύλο αυτό καθ'εαυτό δέν πρόκειτια να προκληθεί από λάδι, ειδικά λεμονέλαιο. Μόλις τό ξύλο δέν μπορεί να "τραβήξει" άλλο λάδι (κορεσμός), απλά το αποβάλλει.

Προς όλες τις κατευθύνσεις όμως. Δηλαδή και προς τη μεριά της κόλλας...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #19 στις: 15/04/08, 22:19 »
Σχετικα με την ποσοτητα....εγω προσωπικα βαζω πρωτα στο δαχτυλο μου το conditioner και μετα αλειφω με αυτο οσα ταστα χρειαστει ουτως ωστε να μη ''λαδωνει'' πολυ η ταστιερα...μετα απο λιγη ωρα το σκουπιζω με μαντηλακια που βγαζουν το μακιγιαζ (demakeup) που κανουν ποοολυ καλυτερα τη δουλεια τους  σε σχεση με το απλο βαμβακι και δεν αφηνουν ινες πανω στο ξυλο...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #20 στις: 23/04/08, 18:04 »
Το αμυγδαλελαιο κανει για ολα τα ξυλα?
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #21 στις: 23/04/08, 18:42 »
...βασικα για το rosewood.... ;)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #22 στις: 23/04/08, 22:51 »
...βασικα για το rosewood.... ;)

Tο rosewood είναι όλα τα ξύλα για μενα :D
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fretboard conditioner
« Απάντηση #23 στις: 24/04/08, 14:17 »

Σημ: Βεβαια, καλο θα ηταν να παιζουμε με καθαρα χερια και οχι μες στη βρωμα  8)


Άσε που ειναι αηδιαστικο και εντελως αντι-πρακτικο και δεν βολευει και καθολου κλπ κλπ οταν παιζεις με βρωμικα χερια.Ειμαι πολυ σχολαστικος εως και σπαστικος σ αυτα. Πριν παιξω πλενω χερια, στεγνωνω ΤΕΛΕΙΑ και μετα παιζω. Ετσι και διατηρειται καθαρη και λεια η ταστιερα και την βρισκω οσο δεν παει. :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
9469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/14, 18:55
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
1941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 22:52
από Jezus
16 Απαντήσεις
5891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/11, 20:31
από teo_gp
0 Απαντήσεις
1702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/11, 16:33
από Korgy