Αποστολέας Θέμα: Αρκετό buzzing σε Drop D κούρδισμα  (Αναγνώστηκε 4258 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Αρκετό buzzing σε Drop D κούρδισμα
« στις: 06/12/09, 22:03 »
Γεια και χαρά σας φιλαράκια,

πριν μερικές μέρες έριξα την κιθάρα μου σε Drop D από Standard E. Όταν κάνω power chords μ' ένα δάχτυλο, έχω αρκετό buzzing στα πρώτα 5-6 τάστα. Έχω την εντύπωση ότι οφείλεται κυρίως στ' ότι δεν πατάω μάλλον καλά τις χορδές. Έχω παρατηρήσει όμως ότι και καλύτερα να τις πατήσω, πάλι σε φάσεις ακούγεται. Στον ήχο απ' τον ενισχυτή πάντως δεν περνάει.

Λέτε αν σηκώσω λίγο τη γέφυρα να φτιάξει; Ή γενικά τί προτείνεται; Την κιθάρα την είχα πάει για σετάρισμα, τώρα δεν πρόκειται αν είναι κάτι που μπορώ να κάνω και μόνος μου... Απλά θα ήθελα ιδέες και προτάσεις γιατί δεν έχω ιδέα από τέτοια πράγματα...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αρκετό buzzing σε Drop D κούρδισμα
« Απάντηση #1 στις: 06/12/09, 22:08 »
Ειμαι σχεδον σιγουρος πως εχεις προβλημα με πολυ χαμηλο action μιας και η κιθαρα δεν ηταν σεταρισμενη για αυτο το κουρδισμα.


Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Αρκετό buzzing σε Drop D κούρδισμα
« Απάντηση #2 στις: 07/12/09, 09:25 »
Αχά... Έκανα μια δοκιμή. Πήγα πάλι σε Στάνταρ Ε κι έπαιξα τα Drop D power chords, πάλι έχει λίγο buzzing. Καλά φαντάζομαι δεν είναι και optimal τρόπος να δώ τί παίζει... Anyway, ξαναπήγα σε Drop D. Να δοκιμάσω να σηκώσω λίγο τη γέφυρα; Η να την κατεβάσω;

Να πώ την αλήθεια, σκέφτομαι να πάω και σε Drop C, αλλά επειδή θα χρειαστεί μάλλον να βάλω 11άρες χορδές (10άρες τώρα), μήπως να την πάω σε τεχνικό και να τη σετάρει να τελειώνω; Κάπου μετά τη χειμερινή εξεταστική λέω για χορδές. Παίζει να υπάρξει πρόβλημα αν αφήσω τόσο καιρό την κιθάρα με το buzzing;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος cmguitarz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρκετό buzzing σε Drop D κούρδισμα
« Απάντηση #3 στις: 21/12/09, 22:34 »
Φίλε πρέπει να αποφασίσεις τι κούρδισμα θές και η κιθάρα να σεταριστεί για αυτό.
Αν πηδάς απο κούρδισμα σε κούρδισμα είναι απόλυτα φυσιολογικό να μήν συμπεριφέρεται η κιθάρα το ίδιο.
Το να ξεκουρδίσεις τη Μι σε Ρε εντάξει δέν είναι τραγικό αλλά αν είναι να παίζεις πάντα έτσι πάρε ένα σετ 10-52. Θα παίξει καλύτερα.
Για Drop C δοκίμασε και 12άρι σετ. Καλύτερα να είναι λίγο πιο τσίτα οι χορδές και να γλιτώσεις τριξίματα.

Επαναφέρω το μύνημα γιατί πολλοί κουρδίζουν-ξεκουρδίζουν και ταλαιπορούνται.
CMguitarZ
Setups-Mods-Repairs-Electronics

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Αρκετό buzzing σε Drop D κούρδισμα
« Απάντηση #4 στις: 22/12/09, 18:46 »
Έχεις δίκιο. Κι εγώ αυτό κατάλαβα, τα συνεχή κουρδίσματα δημιουργούν μπελάδες. Αποφάσισα προς το παρόν να την έχω σε Standard E (να βάλω και 11άρες) γιατί ψάχνομαι και με διάφορα τραγούδια, αργότερα που θα είμαι πολύ πιο άνετος να την πάω σε Drop D και να την αφήσω εκεί, εκτός αν ψαχτώ για δεύτερη κιθάρα οπότε 1+1 κούρδισμα...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αρκετό buzzing σε Drop D κούρδισμα
« Απάντηση #5 στις: 22/12/09, 20:27 »
Αυτό που σου επισήμανε ο φίλος cmguitarz είναι σωστό.. Παρόλα αυτά, το να κουρδίζεις από drop D σε standard E και το ανάποδο είναι κάτι το πολύ φυσιολογικό για κάθε κιθαρίστα.. Πάρα πολλά κομμάτια χρησιμοποιούν drop D σαν κούρδισμα (σε αντίθεση με άλλα, πιο περίπλοκα κουρδίσματα) οπότε δεν είναι ανάγκη να αποφασίσεις once and for all ποιο από τα 2 κουρδίσματα θα αφήσεις στην κιθάρα σου.. Όλα αυτά βέβαια ισχύουν για κιθάρα με fixed bridge που φαντάζομαι ότι έχεις δεδομένου ότι είσαι σε θέση να αλλάζεις αυτά τα 2 κουρδίσματα αρκετά εύκολα.. Αν εκτιμώ λάθος και έχεις floating bridge τότε όντως πρέπει να κατασταλάξεις σε ένα κούρδισμα για λόγους ευκολίας κυρίως..

Τώρα όσον αφορά το buzzing που παρατηρείς, αν αυτό σου συμβαίνει μέχρι το 5ο τάστο όπως ανέφερες, απαιτεί την κλασική ρύθμιση neck relief.. Η διαδικασία είναι πολύ απλή και δεν θα χρειαστείς ούτε ένα εξάρτημα.. Θα ακουμπήσεις τη κιθάρα σου με τις χορδές πάνω, σε ένα κρεβάτι ή κάποιο άλλο απαλό αντικείμενο.. Θα ενώσεις τα 2 σου χέρια (το ένα πάνω στο άλλο) και θα εφαρμόσεις κάθετη πίεση στη περιοχή του 5ου τάστου και λίγο πιο πάνω.. Σκέψου το σαν να κάνεις ανανήψεις.. Δοκίμασε 5-6 δυνατές πιέσεις (πάντα εννοείται με μέτρο) και μετά δοκίμασε να παίξεις.. Αν ακούς πάλι buzz δοκίμασε ξανά.. Εφόσον επαναλάβεις αυτή τη διαδικασία γύρω στις 4-5 φορές και δεν δεις αποτέλεσμα, τότε η κιθάρα σου θέλει ρύθμιση στη βέργα.. Το να σηκώσεις το action δεν θα σε ωφελήσει διότι όπως είπες, το buzz εμφανίζεται στα πάνω τάστα και όχι στα κάτω.. Αν το buzz ήταν σε όλη τη περιοχή της ταστιέρας τότε θα απαιτούσε ρύθμιση action.. Το γεγονός ότι το ακούς στα ψηλά τάστα σημαίνει ότι θέλει ρύθμιση neck relief ή βέργας (την τελευταία δεν θα στη πρότεινα να την κάνεις μόνος σου αν δεν είσαι πολύ σίγουρος ή αν δεν το έχεις ξανακάνει)..

Δεν μας αναφέρεις αν ακούς το buzz όταν παίζεις unplugged ή σε ενισχυτή, αλλά λάβε υπόψη σου ότι αν ισχύει το πρώτο (και όπως φυσικά θα παρατηρήσεις) πολλές φορές το buzz στην unplugged κιθάρα, δεν "περνάει" στον ενισχυτή.. Για παράδειγμα, η MM μου buzzάρει αρκετά unplugged αλλά σε ενισχυτή δεν ακούγεται τίποτα.. Όπως και να'χει, δοκίμασε και μας λες ;)..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 11:35
από stefanosreiv
7 Απαντήσεις
5081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/09, 01:33
από jim.ni
8 Απαντήσεις
4099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 14:04
από PerfectDark
8 Απαντήσεις
5497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/11, 23:22
από Μelexdy
6 Απαντήσεις
2978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 15:36
από hot_sauce (φλουτσ)
12 Απαντήσεις
4780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/12, 23:59
από kbasilis
19 Απαντήσεις
9213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/12, 20:56
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
3902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/15, 10:46
από andrewpap
2 Απαντήσεις
8126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/16, 16:42
από Ioannis Anastassakis
24 Απαντήσεις
7931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/16, 15:01
από saved