Αποστολέας Θέμα: τι σημαινει "το τραγούδι ειναι απο (π.χ.) Gm" ??  (Αναγνώστηκε 12688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgousis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
χαιρετω και παλι την κοινότητα!

έχω μια απορία εδώ και καιρό. οταν ψάχνω τραγούδια στο kithara.vu βλέπω σε πολλα σχόλια να γράφουνε: το τραγούδι αρχίζει από Gm ή Fm ή A ή μια οποιαδήποτε συγχωρδια τέλος πάντων.

τι σημαίνει αυτο?? εννοεί κλίμακα, η να αλλάξω τα ημιτόνια? οποιος ξέρεις ας πει  8)

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Δώσε μας ένα link σε αυτά τα σχόλια

Αποσυνδεδεμένος georgousis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
http://www.kithara.vu/ss.php?id=MTA0MTM2NDU1 (προς το τελος, γραμμένο σε greeklish)

http://www.kithara.vu/ss.php?id=MTIyODQ0Njk5 (7ο σχόλιο στη σειρά)

δεν ειναι τα μονα βεβαια, το εχω δει και σε αλλα τραγούδια

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Χωρίς να γνωρίζω τα συγκεκριμένα κομμάτια, αυτό που μπορώ να μαντέψω για τέτοιου τύπου σχόλια είναι οτι αναφέρονται στο κλειδί του κομματιού. Συνήθως η πρώτη συγχορδία υποδηλώνει το κλειδί. Έτσι, κάποιος θεωρεί οτι το σωστό κλειδί ενός κομματιού ειναι (π.χ.) το Gm αντί του Dm που αναγράφεται.

Αυτό σημαίνει οτι εκτός της αντικατάστασης της πρώτης συγχορδίας (από Gm σε Dm) θα πρέπει να προσαρμοστούν ανάλογα και οι υπόλοιπες συγχορδίες του κομματιού στο νέο κλειδί (transposition). Σημείωσε οτι το κομμάτι όπως αναγράφεται δεν ειναι "λάθος". Απλά, με αυτές τις συγχορδίες θα το εκτελέσεις σε διαφορετικό κλειδί από το original...

Αποσυνδεδεμένος AIDONOGLOU NEKTARIA

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΥΠΑΣΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΕΣ ΝΑΣΑΙ, ΔΕΝ ΧΡ
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
Τα ακόρντα που αναγράφονται είναι η τονικότητα του τραγουδιού!!!
Για να ξέρει & η γωνή απόυ τραγουδάει για να μπορεί να κάνει εύκολα τρανσπόρτο.
Οι συγχορδίες με κεφαλαίο αγγλικό γράμμα δηλώνουν μείζωνα (mazore) κλίμακα, ενώ με την προσθήκη του m δηλώνει ελλάσωνα (minore) κλίμακα.
Τα γράμματα A, B, C, D, E, F, G είναι αντίστοιχα La, Si, Do, Re, Mi, Fa, Sol.
Στο παράδειγμά σου Gm είναι Sol majore με συγχορδία sol-si ύφαιση- re.
Αηδονόγλου Νεκταρία
Καθηγήτρια Κλασσικής Κιθάρας & Ανώτερων Θεωρητικών Μουσικής

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Στο παράδειγμά σου Gm είναι Sol majore με συγχορδία sol-si ύφαιση- re.
Μινορε εννοεις... ;)

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Το Gm ειναι σολ μινορε
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Δεν εχει θεωρητικη βαση αυτη η αναφορα ( δλδ "το τραγουδι ειναι απο Gm"). Απλα αναφερεις τη βασικη συγχορδια του τραγουδιου και συνηθως της καταληξης του κυκλου συγχορδιων και οχι απαραιτητα της αρχης.

Και δεν εχει θεωρητικη βαση γιατι δεν μπορεις να πεις σιγουρα οτι ειναι και η κλιμακα γιατι ενα τραγουδι σε Gm μπορει μην εχει μελωδια σε G minor κλιμακα (G-A-Bb-C-D-Eb-F-G δλδ  στη σχετικη Bb major κλιμακα) αλλα πχ σε G dorian (G-A-Bb-C-D-E-F-G δλδ βαση του οπλισμου αυτου, στη σχετικη κλιμακα F major) ή σε G Phrygian ή Ουσακ στα λαικα, (G-Ab-bB-C-D-Eb-F-G δλδ στη σχετικη Εb major κλιμακα)  κλπ
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/10, 20:39 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος AIDONOGLOU NEKTARIA

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΥΠΑΣΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΕΣ ΝΑΣΑΙ, ΔΕΝ ΧΡ
    • Προφίλ
Στο παράδειγμά σου Gm είναι Sol majore με συγχορδία sol-si ύφαιση- re.
Μινορε εννοεις... ;)
Ναι συγνώμη λάθος! Sol ελλάσωνα!
Αηδονόγλου Νεκταρία
Καθηγήτρια Κλασσικής Κιθάρας & Ανώτερων Θεωρητικών Μουσικής

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν εχει θεωρητικη βαση αυτη η αναφορα ( δλδ "το τραγουδι ειναι απο Gm"). Απλα αναφερεις τη βασικη συγχορδια του τραγουδιου και συνηθως της καταληξης του κυκλου συγχορδιων και οχι απαραιτητα της αρχης.

Και δεν εχει θεωρητικη βαση γιατι δεν μπορεις να πεις σιγουρα οτι ειναι και η κλιμακα γιατι ενα τραγουδι σε Gm μπορει μην εχει μελωδια σε G minor κλιμακα (G-A-Bb-C-D-Eb-F-G δλδ  στη σχετικη Bb major κλιμακα) αλλα πχ σε G dorian (G-A-Bb-C-D-E-F-G δλδ βαση του οπλισμου αυτου, στη σχετικη κλιμακα F major) ή σε G Phrygian ή Ουσακ στα λαικα, (G-Ab-bB-C-D-Eb-F-G δλδ στη σχετικη Εb major κλιμακα)  κλπ
Δεν το καταλαβα αυτο. Γιατι δεν εχει θεωρητικη βαση; Εσυ οταν ξεκινας ενα κομματι με οπλισμο πχ της Gm δηλαδη Σιb και Mιb παιζεις ασχετα με αυτη τη κλιμακα; Και αν παιξεις G dorian δεν ειναι στη F major; Αρα παλι υποδηλωνεται τονικοτητα. Το αν θα κανεις μετατροπια στο κομματι ειναι μεσα στα πλαισια της μουσικης αλλα παλι το κανεις με κανονες και θεωρητικη βαση. Οταν εγραφα σχολικες φουγκες ξεκινουσαμε με μια τονικοτητα και μεχρι να καταληξουμε παλι στην ιδια μετα απο 20 σελιδες ειχαμε περασει απο 5 αλλες κλιμακες. Η φουγκα ομως ειχε ονομα της βασικης τονικοτητας που αρχισες και τελειωσες. Γενικα αυτο ισχυει σε καθε κλασσικο κομματι. Στα τραγουδια ισως τα πραγματα να ειναι πιο ελαστικα, αλλα και παλι εχει τονικοτητα.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/10, 22:47 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Δεν το καταλαβα αυτο. Γιατι δεν εχει θεωρητικη βαση; Εσυ οταν ξεκινας ενα κομματι με οπλισμο πχ της Gm δηλαδη Σιb και Mιb παιζεις ασχετα με αυτη τη κλιμακα;
Δεν εχει θεωρητικη βαση γιατι η αναφορα "το κομματι ειναι απο Gm" δεν υποδηλωνει οπλισμο και κατ'επεκταση ουτε κλιμακα.
Απλα δηλωνει την καταληκτικη (συνηθως*) συγχορδια του κυκλου χωρις να διευκρινιζει κλιμακα οπως ανελυσα,  ουτε μπορεις να ξερεις την εναρμονιση οποτε και ποιες αλλες συγχορδιες μπορουν να ακολουθησουν.
Ο οπλισμος αντιθετα που θα δεις στην παρτιτουρα εχει ξεκαθαρη θεωρητικη βαση.
Ενα τραγουδι "απο Gm" μπορει να εχει μελωδια σε τρεις κλιμακες (F major, Bb major, Eb major), αυτο κανει την αναφορα "απο Gm" να χαρακτηριζεται τουλαχιστον ελλειπης ή πιο απλα "πρακτικη".
Δεν σε βοηθαει σε τιποτα αλλο θεωρητικα.
Μονο πρακτικα.


* Πολλες φορες θα δουμε να λεγεται σε "πρακτικες" ορχηστρες, "παμε το ταδε τραγουδι απο Gm μπαινουμε απο Eb". Αλλοι, για το ιδιο κομματι, λενε κατευθειαν "παμε απο Eb" (κατι ομως που ειναι λιγο tricky στην πραξη).
Ολα αυτα οπως καταλαβαινεται ειναι λιγο .... "χυμα" παρα με θεωρητικη βαση.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/10, 23:22 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Ούτε και εγώ κατάλαβα αρχικά το post του Spyros. Με μία δεύτερη ανάγνωση υποθέτω πως αναφέρεται (αν μου επιτρέπει να φανταστώ το σκεπτικό του :) )  στο εξής: "Αν κάποιος μου πει την πρώτη συγχορδία ενός κομματιού δεν μπορώ να συμπεράνω και το κλειδι". Και πράγματι είναι έτσι αφού η συγχορδία δεν πρέπει απαραίτητα να είναι και η τονική του κλειδιού (που επικρατεί στο κομμάτι).

Το μπέρδεμα ίσως προκύπτει από το ότι η ερώτηση του thread αναφέρεται στην περίπτωση όπου όλοι γνωρίζουν το κομμάτι (επομένως γνωρίζουν και την τονικότητά/"αύρα" του, π.χ., minor, major, modal) και συνεπώς η διευκρίνηση της πρώτης συγχορδίας μπορεί να θεωρηθεί και διευκρίνηση του κλειδιού του κομματιού.

Υ.Γ. Με πρόλαβε ο Spyros!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Ούτε και εγώ κατάλαβα αρχικά το post του Spyros. Με μία δεύτερη ανάγνωση υποθέτω πως αναφέρεται (αν μου επιτρέπει να φανταστώ το σκεπτικό του :) )  στο εξής: "Αν κάποιος μου πει την πρώτη συγχορδία ενός κομματιού δεν μπορώ να συμπεράνω και το κλειδι". Και πράγματι είναι έτσι αφού η συγχορδία δεν πρέπει απαραίτητα να είναι και η τονική του κλειδιού (που επικρατεί στο κομμάτι).

Το μπέρδεμα ίσως προκύπτει από το ότι η ερώτηση του thread αναφέρεται στην περίπτωση όπου όλοι γνωρίζουν το κομμάτι (επομένως γνωρίζουν και την τονικότητά/"αύρα" του, π.χ., minor, major, modal) και συνεπώς η διευκρίνηση της πρώτης συγχορδίας μπορεί να θεωρηθεί και διευκρίνηση του κλειδιού του κομματιού.

Υ.Γ. Με πρόλαβε ο Spyros!  ;D
Ακριβως.
Γνωριζουν το κομματι ολοι, μπορει και να ξερουν οπλισμο συγχορδιες θωριες κλπ, αλλα συννενοουνται πρακτικα  για γρηγορα  ;)

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τωρα καταλαβα και εγω την απαντηση. Ειχα συνδιασει οτι η αρχικη ερωτηση ειχε να κανει με την κλιμακα και οχι απλως για την αρχικη συγχορδια ενος κομματιου. Συνηθησμενος τοσα χρονια απο την κλασσικη.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Δεν πειραζει. Με τη συζητηση ειπωθηκαν πραγματα που εκαναν πιο σαφη την απαντηση στην αρχικη ερωτηση του φιλου.

Αποσυνδεδεμένος Scorps182

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
geia... exw mia aporia pou den mporw na ti lusw pouthena... psaxnw sto net alla tpt...  thelw na mathw pws mporw na vrw se poia klimaka tha paiksw ena solo an exw apla ta chord progression.... palia evlepa tin prwti nota sunithws kai epaiza ekei... alla se alla tragoudia paradeigma to rythmiko einai F,G,A.... ekei tairiazei i A.... opoios kserei as mou apantisei... kai episis poio mode tis klimakas tha tairiazei...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
geia... exw mia aporia pou den mporw na ti lusw pouthena... psaxnw sto net alla tpt...  thelw na mathw pws mporw na vrw se poia klimaka tha paiksw ena solo an exw apla ta chord progression.... palia evlepa tin prwti nota sunithws kai epaiza ekei... alla se alla tragoudia paradeigma to rythmiko einai F,G,A.... ekei tairiazei i A.... opoios kserei as mou apantisei... kai episis poio mode tis klimakas tha tairiazei...

Κατ'αρχήν μην γράφεις greeklish... μου βγήκανε τα μάτια...
Λοιπόν, αν το chord progression είναι το F, G, A (που μάλλον το Α είναι Αm) τότε μιλάμε για την κλίμακα του Am ή του C, πρόκειται για την ίδια κλίμακα.
Όσον αφορά το mode της κλίμακας που λες, είναι στο χέρι σου αν θα χρησιμοποιήσεις πεντατονική, μινόρε, μαντζόρε κλπ και συνήθως σε οδηγάνε τα ακκόρντα... δεν θέλω να επεκταθώ και να το κάνω πολύπλοκο το θέμα.
Πάντως για όσους από εσάς που για τον Α ή Β λόγο δεν κατέχετε τη θεωρία, θα σας πρότεινα να αρχίσετε να γράφετε τραγουδάκια (που ξέρετε καλά) στο guitar pro ή σε άλλο εντίστοιχο πρόγραμμα από το μηδέν... θα σας λυθούν πολλές (αν όχι όλες) οι απορίες με την εξάσκηση.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
geia... exw mia aporia pou den mporw na ti lusw pouthena... psaxnw sto net alla tpt...  thelw na mathw pws mporw na vrw se poia klimaka tha paiksw ena solo an exw apla ta chord progression.... palia evlepa tin prwti nota sunithws kai epaiza ekei... alla se alla tragoudia paradeigma to rythmiko einai F,G,A.... ekei tairiazei i A.... opoios kserei as mou apantisei... kai episis poio mode tis klimakas tha tairiazei...
Η απαντηση που ζητας βρισκεται στη θεωρια της εναρμονισης μιας κλιμακας (scale harmonization) και στις παρατηρησεις που θα κανεις εξερευνωντας την.
Οταν καταλαβεις πως λειτουργει στο τελος θα ειναι πολυ απλα τα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
@ Scorps182
Τσέκαρε και αυτό το post (και το αντίστοιχο .pdf)

Αποσυνδεδεμένος Scorps182

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
@ Scorps182
Τσέκαρε και αυτό το post (και το αντίστοιχο .pdf)


Se eyxaristw poly fourier.. me voithise polu...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
6280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/05, 19:10
από physi
7 Απαντήσεις
22456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/05, 15:40
από Ibanezακιας
0 Απαντήσεις
2041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/07, 08:45
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
2166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 09:51
από Publius
2 Απαντήσεις
2771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/09, 19:22
από koulis21R
0 Απαντήσεις
2160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/09, 16:28
από Sonia
8 Απαντήσεις
4169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/10, 13:34
από vagtanplan
1 Απαντήσεις
1877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/10, 20:20
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/12, 00:09
από Nicholson
10 Απαντήσεις
4106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/12, 19:46
από armagedon