Αποστολέας Θέμα: Camping  (Αναγνώστηκε 31075 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Camping
« στις: 24/05/07, 17:26 »
7 ιουλίου (με το καλό) παω διακοπούλες. και λέμε να παμε σε καμπινγκ. Για πειτε μου λοιπόν, τι είναι απαραίτητο να εχει κανεις μαζί του? Τι πρεπει να προσέχει? είναι καλύτερο το καμπινκ απτο να μενεις σε ξενοδοχείο? Πόσο κοστίζει περίπου (πάει ανα άτομο ή ανα σκηνη)? Γενικα εμπειρίες σας απο καμπιγκ
για οργανωμένο μιλάω

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΣΙΛΙΗΣ(ΧΟΥ. ΜΟΥ.)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
  • επανασταση
    • Προφίλ
Απ: Camping
« Απάντηση #1 στις: 25/05/07, 00:11 »
-φακο,λαμπα υγραεριου,μαξιλαρια,(πολυ)χαρτι υγειας,φιδακι για τα κουνουπια,μια φενιστιλ(οπωσδηποτε),στρωματα θαλασσης(για ανετο υπνο στη σκηνη),ταβλι,σουγια(πολυεργαλιο),μπρικι(αρα και γκαζακια),ραδιοφωνακι ή CDplayer,ενα ημιαυτοματο 12ρι και σέικερ.
-τους ανωμαλους τουριστες,τους αχινους και τις σφηγκες.
-οχι.
-γυρω στα 10-15Ε το ατομο ανα μερα(νομιζω...δηλαδη ερημη το λεω :P)
-ειχα παει πριν 5-6 χρονια με την οικογενεια μου σε ενα καμπινγκ στη Λευκαδα.Ηταν ωραια.
"Πρεζες ηπαρχουν πολλες...δεν ειναι μονο η ηρωινη,η ηρωινη ομως σκοτωνει...αυτη ειναι η μονη
διαφορα..."

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2332
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Camping
« Απάντηση #2 στις: 25/05/07, 08:23 »
H εμπειρία μου περιορίζεται σε αυτήν από το κάμπινγκ του κιθάρα πριν 2 χρόνια.

Αν έχεις πρόβλημα με τα κουνούπια τότε να σου τονίσω και γω το fenistil....μιλάω σαν άνθρωπος που τον κυνηγάνε λυσσαλέα τα κουνούπια...

Από άποψη κόστους είναι ασύγκριτα φθηνότερο το κάμπινγκ θυσιάζοντας την άνεση.
Πρόσεξε πολύ το θέμα της καθαριότητας στις τουαλέτες και αν προσφέρει και ζεστό νερό στα ντους.
Καλό θα ναι να χει αρκετά δέντρα για σκιά καθώς η ζέστη στη σκηνή το μεσημέρι γίνεται ορισμένες φορές αφόρητη.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Camping
« Απάντηση #3 στις: 25/05/07, 08:25 »
Δεν συμφωνω απολυτα με το Βασιλη σε οτι ειπε.. Υπαρχουν μπολικες ερωτησεις στις οποιες θα επρεπε να απαντησεις για να μπορεσει να σου πει κανεις τι χρειαζεσαι σε ενα καμπινγκ..

ΠΡωτον το καμπινγκ δεν συγκρινεται με το ξενοδοχειο.. Ειναι σαν να με ρωτησεις, "τι ειναι καλυτερο να παρακολουθεις ενα ροκ συγκροτημα live στο Λυκαβητο η καποια κλασικη ορχηστρα στο μεγαρο.. " Ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα εκτος και το κανεις μονο απο χρηματικη αποψη.. Το λεω αυτο γιατι το καμπινγκ , ασχετα που τωρα εχει γινει η ευκολη φτηνη λυση για να πανε ολοι οι νεοι καπου διακοπες και να μεταφερουν ολη την παρανοια τους μαζι, κανονικα ειναι μια λυση που ακολουθει κανεις , κυριως ο ανθρωπος που ζει στην πολη, εαν θελει να ξεφυγει για λιγες μερες απο την τεχνολογια και ολα τα αρνητικα της, και ζητησει να βρεθει λιγο πιο κοντα στη φυση.. Καμια φορα κατι τετοιο ακουγετε γραφικο αλλα... εαν παρατηρησει κανεις οτι καμποσα καμπινγκ τωρα πια εχουν καταντησει ντισκοτεκ θα με νιωσετε..

Δευτερον, το τι χρειαζεσαι, εχει να κανει με το τι προσφερει το καμπινγκ.. Διαφωνω με το να παρεις πολυ πολυ κωλοχαρτο κτλ, μιας και οταν θα φτασεις στο καμπινγκ θα νιωσεις λιγο "ανοητος" που κουβαλησες αυτο το πολυτιμο αγαθο για 300 χλμ, ενω στο παντοπωλειο μεσα στο καμπινγκ ειδες οτι υπαρχει με το τσουβαλι, καθως και γκαζακια, φετα, ντοματες κ.τ.λ. Εαν για καποιο λογο δεν υπαρχουν εκει σιγουρα υπαρχουν σε καποιο μινι μαρκετ εξω απο το καμπινγκ σε αποσταση που καλυπτετε με μικρο περπατημα.. Εαν τωρα θες να κανεις κατι αντιστοιχο με αυτα που κανουμε εμεις, του στυλ λιγες νυχτες επανω στον Ταυγετο κτλ, τοτε αλλαζει το πραγμα (αν και ουτε εκει αξιζει να φερεις το cdplayer τη λαμπα υγραεριου, κτλ. μιας και αν κανεις κατι τετοιο προσπαθεις να πρωτογονιστεις κι οχι να μεταφερεις το σπιτι σου στα 1900 μετρα-- να το αγαπας το βουνο για να σ'αγαπαει κι αυτο με τη σειρα του--- )αλλα απο οτι ειδα μιλας για οργανωμενο εγκλημα.. οποτε ακυρο..

Το αλλο που χρειαζεσαι ειναι να να υπολογιζεις περιπου κανα 20-25 το ζευγαρι με τη σκηνη του το αμαξι του και το σκυλι του, βεβαιως , να υποψιαζεσαι πως για να πιασεις μια τετοια τιμη μπορει να χρειαστει και παζαρι.. Αλλα εαν σου πει ο ιδιοκτητης κατι για μια σουμα των 30-40 ευρω να ξερεις με τις παραπανω τιμες που να επιδιωξεις να φτασεις.. Γινονται και πολυ καλυτερες τιμες απλα θελει να εχεις μεγαλη εξοικιωση με το παζαρεμα, καθως και να μην ζητας να μεινεις σε καποιο καμπινγκ που ενω ειναι διπλα στη θαλασσα, εχει πισινα με υπερχειληση καθως και κηπο με τρυπες για γκολφ...


Οι εμπειριες μου απο καμπινγκ, οι οποιες ξεκινησαν στους 9 μηνες της ζωης μου λογω γονεων.., ειναι μονο καταπληκτικες.. ΚΑθε χρονο το επιλεγουμε και ποτε δεν το εχουμε μετανιωσει.. Οσους εχω μυησει σε αυτο το λατρεψαν και το συνεχισαν και μονοι τους.. Φαντασου οτι τα μονο αρνητικα καθε φορα μπορει να ηταν πραγματα του στυλ, "τι τον φεραμε αυτον/ην μαζι μας " , " σιγα να μην ξερει να μαγειρευει ο ιδιοκτητης" κ.τ.λ. Εαν θες μπορεις να μου πεις και προς τα που θες να πας και να σου πω εαν ξερω κατι για καποιο καμπινγκ στην περιοχη.. Παντως , εκτος και φοβασαι/σιχαινεσαι κτλ θα περασει υπεροχα...

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 702
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Camping
« Απάντηση #4 στις: 25/05/07, 08:26 »
Δε συγκρίνεται το κάμπινγκ με το ξενοδοχείο. Άλλος πλανήτης. Είναι σαφώς καλύτερο, για όποιον θέλει φύση. Υπάρχουν και άτομα που δεν το αντέχουν.

Αν πάρεις στρώματα πάρε και τρόμπα γιατί θα ψοφήσεις μέχρι να τα φουσκώσεις!

Αν πας απόγευμα στο κάμπινγκ μην στήσεις εκεί που βλέπεις να έχει σκιά. Σκέψου πρώτα από πού βγαίνει ο ήλιος και μετά στήσε τη σκηνή. Τίποτα χειρότερο από το να σηκώνεσαι λούτσα στον ιδρώτα επειδή χτυπάει τη σκηνή σου ο πρωινός ήλιος.

Διαφωνω με το να παρεις πολυ πολυ κωλοχαρτο κτλ, μιας και οταν θα φτασεις στο καμπινγκ θα νιωσεις λιγο "ανοητος" που κουβαλησες αυτο το πολυτιμο αγαθο για 300 χλμ, ενω στο παντοπωλειο μεσα στο καμπινγκ ειδες οτι υπαρχει με το τσουβαλι, καθως και γκαζακια, φετα, ντοματες κ.τ.λ.

Αν έχει κανείς αυτοκίνητο είναι καλό να πάει εφοδιασμένος με τέτοια πράγματα γιατί συνήθως τα μαγαζάκια των camping έχουν τσιμπημένες τιμές. Αν είναι να τα μεταφέρεις στο σακίδιό σου, ε τότε όχι, δε λέει.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/07, 08:29 από pascal. »
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Camping
« Απάντηση #5 στις: 25/05/07, 08:32 »
Εφόσον μιλάμε για οργανώμένο δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Ήμουνα σε κάμπινγκ πέρσι το καλοκαίρι στη Σαμοθράκη.
Δεν νομίζω οτι παίζει θέμα άνεσης καθώς μιλάμε για πολύ χαβαλέ και με τις γύρω σκηνές και γενικότερα παρεϊστική διάθεση (ειδικά να πάρεις και κιθάρα μαζί).
Ρεύμα υπάρχει σχεδόν παντού, όπως και τουαλέτες.
Η τιμή απότι θυμάμαι είναι γύρω στα 3-4 ευρώ η σκηνή και 3-4 το άτομο (την ημέρα πάντα). Κάπου τόσο είναι και για το αυτοκίνητο.
Επίσης να προμηθευτείτε αρκετές κονσέρβες (εκτός να τρώς συνέχεια σε εστιατόριο).
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Camping
« Απάντηση #6 στις: 25/05/07, 09:37 »
Στο κάμπινγκ πας για να περάσεις μερικές μέρες όσο πιο απλά γίνεται. Διαφωνώ με το να παίρνουμε μαζί μας όλο το νοικοκυριό, ακόμα κι αν έχουμε αυτοκίνητο.

Τα βασικότερα για μένα είναι:
- Ένα καλό αερόστρωμα (που όμως είναι βαρύ αν το μεταφέρεις στην πλάτη, και η τρόμπα έχει όγκο). Με αυτό, κοιμάσαι σαν βασιλιάς. Τα στρώματα θαλάσσης είναι άβολα, έχουν (περισσότερα) καρούμπαλα, ξεφουσκώνουν και τρυπάνε εύκολα.
- Όσο το δυνατόν λιγότερα ρούχα και λοιπά ογκώδη και βαριά αντικείμενα, για να μην σας τρώνε πολύτιμο χώρο στη σκηνή και για να μη γίνονται όλα άνω-κάτω καθώς θα ψάχνετε τι θα φορέσετε ή κάποιο άλλο αντικείμενο.
- Σουγιάς με μαχαιρι, πηρουνι, κουταλι, ανοιχτηρι κονσερβας, κλπ.
- Φακός
- Ψάθα, που θα μπει μπροστά στην είσοδο της σκηνής
- Σπάγγος για άπλωμα ρούχων και για δέσιμο της σκηνής αν φυσάει πολύ

Το κάμπινγκ δεν είναι πάντα οικονομικό και συμφέρον. Πολλοί νοικιάζουν ένα κομμάτι γης 3x3 όσο ένα ενοικιαζόμενο δωμάτιο! Πχ. πριν 2 χρόνια στη Σαντορίνη, τέλη Ιουνίου, πήγα στο κάμπινγκ που είναι 200μ από το κέντρο (στα Φηρά) και για 2 άτομα και 1 σκηνή έπρεπε να πληρώσω ~19€! Λίγα μέτρα παραπέρα, βρήκα πανσιόν όπου και έμεινα σε δίκλινο με air condition (με έξτρα χρέωση, δεν χρειάστηκε έτσι & αλλιώς), με τηλεόραση, με προσωπικό μπάνιο, και πλήρωσα 20€!

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Camping
« Απάντηση #7 στις: 26/05/07, 03:22 »
ΣΚΗΝΗ!!-καλά πλάκα κανω
(Έχουν και τα κάμπινγκ αλλά είναι κάτι σάπιες με τρύπες)
ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ κάλυμα για τη σκηνή-μια φορά την είχαμε πατήσει έβρεχε 4 μέρες σερί και κάθε βράδυ ξεστήναμε και στήναμε σε κάτι οικοδομές(πονεμένη ιστορία,αλλά είχε τη φάση της)...μη νομίζεις ότι θα βρεις το σουπερ στέγαστρο για να στήσεις απο κάτω
ΑΑΑ πάρε και έξτρα πασαλάκια αν δεν έχεις,γιατί αυτά που έχουν οι σκηνές απ΄τη μανα τους λυγίζουν με το παραμικρό-είναι πολυ λεπτά

Sleeping bag και κανα σεντόνι-αν και ιούλης στα νησιά με τα μποφωρ χρειάζονται
τα άλλα τα είπαν οι προλαλλήσαντες,αν και γω θα σου λεγα να μην πάρεις πολλά-στη φύση πας στην τελική
fenistil opws kai dipote,δεν είναι μόνο τα κουνούπια....

anyway είναι τέλεια η φάση του καμπινγκ-εγώ συνηθως ελεύθερο κάνω όταν παίζουν καβάτζες,στα οργανωμένα πολλές φορές είναι σπαστικό τώρα τελευταία,σκάει πολύ οτι να ναι κόσμος(μια φορά ήταν μια παρέα 5 αντρες και είχαν το αυτοκίνητο μέσα και βάραγαν όλη τη μέρα μπιτάκια στο τέρμα)
Σε ξενοδοχείο έχω 7-8 χρόνια να πάω(όχι για λόγους οικονομικούς)
Θα δεις,θα γουστάρεις και θα το προτιμάς στο μέλλον
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Camping
« Απάντηση #8 στις: 26/05/07, 19:36 »
. Εαν θες μπορεις να μου πεις και προς τα που θες να πας και να σου πω εαν ξερω κατι για καποιο καμπινγκ στην περιοχη..

Θα πάω σέριφο που ξέρω ενα camping καλο, και νάξο που μου έχουν πει για 2 στην αγία άννα

Μερικές ακόμα απορίες:

-Είδα ότι όλοι γράφατε για στρώμα φουσκοτό (θαλάσσης).. Αν πάρω εκεινα τα μικρα τα στρωματάκια που είναι απο αφρολέξ νομίζω, δεν είναι καλά? Ξερετε, αυτά τα κλασσικά που τα κουβαλάνε οι τουρίστες δεμενα στο σακίδιο μαζι με τα sleepingbag (κλασσική εικόνα).

-Ρεύμα έχει κοντά στην σκηνή?

- Κατι πολύ σημαντικό. Το έγραψε βέβαια η pascal αλλα αν μπορείτε να το αναλύσετε λίγο. Πως θα ξέρω που έχει σκια το πρωι? Εγω θα φτάσω εκεί μεσημεράκι (υποθετω).  το ξέρω ότι είναι πολυ ενοχλιτικό να ξυπνάς μούσκεμα απο τον ήλιο

-Μέτα από καποια ώρα πρέπει να κάνουμε απόλυτη ήσυχια? (επειδη κοιμούνται οι αλλοι) Ποια ώρα? και το μεσημέρι?

-Το γκαζάκι και το μπρίκι είναι απαραίτητο?

-Είναι δύσκολο να στησεις μια σκηνη.? Γιατι όλοι όσοι θα πάμε είμαστε ασχετοι στο στήσιμο σκηνής

Αυτα προς το παρον
Thanks παντως όσους απαντούν :)

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Camping
« Απάντηση #9 στις: 26/05/07, 20:25 »
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο στρώμα θες είτε είναι αφρολέξ είτε θαλάσσης είτε πανάκριβο φουσκωτό, φτάνει να σε βολεύει και να μη τσακιστεί η μέση σου  ;D

Ρεύμα έχουν όλα τα οργανωμένα κάμπινγκ. Εχουν πολύμπριζα  που αρκούν για όλους.
Το πώς θα ξέρεις πού έχει σκιά μπορείς με 2 τρόπους να το μάθεις. Είτε θα κουβαλήσεις πυξίδα (ντόινγκ  ;D) είτε θα ρωτήσεις εκεί να σου πουν.

Κανονικά ώρες κοινής ησυχίας είναι κάτι που στα κάμπινγκ δεν τηρείται σχεδόν ποτέ. Πέρσι με τα παιδιά από το κιθάρα τραγουδούσαμε μέχρι τις 7 το πρωί και δεν μας είπε κανείς τπτ.

Το γκαζάκι, το μπρίκι, το σέικερ, το τηγάνι, η κατσαρόλα και ό,τιδηποτε άλλο μπορείς να πάρεις μαζί είναι όσο σημαντικά πιστεύεις εσύ ότι είναι. Πχ αν δεν πίνεις καφέ, περιττό να κουβαλάς μπρίκι  ;)

Δύσκολο δεν είναι να στήσεις την σκηνή. Για πρώτη φορά θα παιδευτείτε λιγάκι αλλά έχει και αυτό την πλάκα του :)

Να πω επίσης ότι οι τιμές των κάμπινγκ δεν είναι σταθερές. Αλλού κάνει 10 ευρώ την ημέρα, αλλού 14 αλλού 20 και πάει
(κ)λέγοντας.  :P

Επίσης, όντως όπως είπαν τα παιδιά δεν συγκρίνεται το κάμπινγκ με το ξενοδοχείο. Υπάρχει άλλη ψυχολογία στο καθένα. Θες να περάσεις λίγες μέρες χωρίς να είσαι τόσο πολιτισμένος όπως είσαι κάθε μέρα. Θα σου αρέσει πιστεύω να έχεις λιγότερα αγαθά και ανέσεις έστω για λίγες μέρες.

Κάτι τελευταίο: Πάρτε κιθάρες μαζί  ;)



Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Camping
« Απάντηση #10 στις: 26/05/07, 20:38 »
γκαζάκι και μπρίκι οχι δεν είναι απαραίτητο....φαντάζομαι ιούλη μήνα θα πιεις και κανα φραπέ-οπότε πάρε κανένα σεικερ και καμια 20ρια καλαμάκια(καφέ ζάχαρη παίρνεις και κει)
TIP:Παίζει και πατέντα να φτιάξεις φραπέ χωρις σεικερ και χτυπητήρι,μόνο μ'ένα καλαμάκι(/ασχετο/)

Ρεύμα συνήθως υπάρχει-όχι συνήθως,πάντα!απλά μπορεί να μην το χεις ακριβως εξω απ'τη σκηνή σου....φορτιστή ας πούμε το βάζεις κάπου για καμια ώρα δεν υπάρχει πρόβλημα και σεσουάρ το βάζεις στην τουαλέτα...

Εγώ ποτέ δεν έχω κοιμηθεί σε φουσκωτό λόγω αμέλειας-πάντα ξεχνάω να αγοράσω(δεν εννοουν στρώμα θαλλάσης,άλλο στρώμα είναι αυτό,παρόμοιο,αλλά δεν μπαίνει στη θάλασσα)Αν πάρεις στρωματάκια(τα ρολό) πάρε 2 μην πάρεις μόνο ένα-θα είσαι πιο άνετα(πάρε και κανένα μαξιλαράκι-αν έχεις απ'αυτά τα μικρά τα τετράγωνα)

Για τον προσανατολισμό,σκέψου ότι ο ήλιος πέφτει στη δύση και βγαίνει από την ανατολή:άρα στήσε πίσω από ένα δέντρο που να σου κρύβει την ανατολή...τώρα αν δεν κατέχεις από προσανατολισμό,απλά ρώτα κάποιον που είναι η ανατολή κτλ....Αλλά στην τελική, και λάθος να κάνεις ξεστήνεις την άλλη μέρα-δεν είναι πολλή διαδικασία

Απόλυτη ησυχία δε χρειάζεται να κάνεις,απλά πρόσεξε ας πούμε τα μεσάνυχτα να μην βάλεις τίγκα μουσική...αυτά αλλάζουν από κάμπινγκ σε κάμπινγκ,οπότε θα κόψεις κατάσταση


Το να στήσεις τη σκηνή είναι γελοίο(φαντάζομαι θα έχετε σκηνή τύπου igloo-οι άλλες είναι λιγο πακέτο)....10 λεπτά υπόθεση είναι,το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να τεντώσεις καλά τα σκοινιά για να είναι τεντωμένο το ύφασμα,και φυσικά να μην στήσεις πάνω από πέτρες γιατί στον ύπνο δεν θα είναι και η καλύτερη φάση...
Πρόσεξε πάντως αυτό που σου είπα και πριν να έχει αδιάβροχο κάλυμα σε περίπτωση βροχής και να πάρεις έξτρα πασαλάκια

Αυτά....ότι άλλο θες ρώτα μας!
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2988
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Camping
« Απάντηση #11 στις: 04/06/07, 16:51 »
Απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι
Α)Συνηθως τα καμπινγκ στα νησια δεν συγκρινονται με αυτα της ξηρας
Β)Ειναι ακριβοτερα.Δηλαδη βρισκεις και φτηνο δωματιο οπου μπορουν να μεινουν τρεις και να το μοιραστουν.
Γ)Εχει διαφορα τεχνικα προβληματα οσον αφορα τουαλετες κλπ.Εννοειται οτι αν το καμπινγκ ειναι καλο δν υπαρχει προβλημα.

Γνωμη μου ειναι οτι αν απλα θες να πας διακοπες πηγαινε σε δωματιο.Αλλα αν εισαι σιγουρος οτι θα σ αρεσει πηγαινε σε καμπινγκ αλλιως θα βλαστημας την ωρα και τη στιγμη.Και μεις με την παρεα για καμπινγκ λεμε αλλα οπως συνηθως δεν εχουμε κανονισει τπτ.. :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2988
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Camping
« Απάντηση #12 στις: 09/06/07, 23:54 »
Παντως ο αδερφος μου που ειναι σε καμπινγκ τωρα(τυχεροςςς) μου ειπε οτι το καμπινγκ της Αγιας Αννας στην στην βορεια ευβοια ειναι καταπληκτικο.Με τιμη 9 ευρω το ατομο.Η σκηνη δν ξερω.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δε σηκώνω τσαμπουκάδες.
    • Προφίλ
Απ: Camping
« Απάντηση #13 στις: 10/06/07, 10:57 »
Εαν τωρα θες να κανεις κατι αντιστοιχο με αυτα που κανουμε εμεις, του στυλ λιγες νυχτες επανω στον Ταυγετο κτλ, τοτε αλλαζει το πραγμα

Θα μπορούσες να μου πεις περισσότερα για το θέμα Ταϋγετος;  Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ.  Ό,τι ξέρεις, από πεζοπορία μέχρι και κάμπινγκ.
I told you, that we could fly, cause we all have wings. 
But some of us don 't know why.

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Απ: Camping
« Απάντηση #14 στις: 10/06/07, 12:36 »
Ρε κάτσε καλά μη σε ψάχνουμε όπως εκείνη την ομάδα στο ποτάμι, χτύπα ξύλο!!(Ούτε σε πιο ποτάμι πνιγηκαν δε θυμάμαι...)
Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2988
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Camping
« Απάντηση #15 στις: 10/06/07, 13:02 »
Στον Λουσιο ποταμο ενα απο τα ωραιοτερα ποταμια ενος απο τους ωραιαοτερους τοπους.Δηλαδη της Αρκαδιας!Αφηστε τις π**αριες των καναλιων που το δειξαν σαν να ηταν ο Καιαδας επειδη εγινε ενα ατυχημα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Απ: Camping
« Απάντηση #16 στις: 10/06/07, 13:07 »
Μπράβο στο Λούσιο.. Nαι ρε συ σιγά, πλάκα κάνω! Αν ήταν κάθε εκδρομούλα να καταλήγει έτσι...ζήτω που καήκαμε!!
Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δε σηκώνω τσαμπουκάδες.
    • Προφίλ
Απ: Camping
« Απάντηση #17 στις: 10/06/07, 13:54 »
Ναι, κι εγώ έφαγα φρίκη με αυτήν την ιστορία... Πρέπει κανείς όμως να λαμβάνει τα μέτρα του.  Που μου πας για canyoning μετά από τόσες εβδομάδες βροχοπτώσεων, έ;  Θεός ΄σχωρέστους και να βάζουμε μυαλό οι υπόλοιποι...  :-\
I told you, that we could fly, cause we all have wings. 
But some of us don 't know why.

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Camping
« Απάντηση #18 στις: 15/06/07, 21:54 »
περσυ στην Αιγιαλη στην Αμοργο,πληρωναμε 5 ευρω τη μερα(αν θυμαμαι και καλα)
σκηνη ειχαμε δικια μας..

για μενα το καμπινγκ ειναι άλλη εμπειρια απο το ξενοδοχειο..αλλη εντελως φαση..
δεν ξερω αν ειναι δυνατη μια συγκριση,γιατι προκειται για διαφορετικεσ καταστασεις..εγω βεβαια προτιμω το καμπινγκ κατα πολυ..
αλλη ελευθερια, ανεξαρτησια,καλεισαι να αντιμετωπισεις τυχον δυσκολιες,εισαι κοντα στη φυση,γνωριζεις κοσμο που ειναι ακριβως στην ιδια κατασταση με εσενα..
εχει αναμφισβητητα την πλακα του!


οσο για πραγματα τα λιγοτερα που μπορεις..
μη κουβαλας ρουχα..ζεστη θα εχει,στη θαλασσα θα εισαι ολη μερα..και αν χρειαστει πλενεις και τιποτα

μπλουζα μακρυμανικη οπωσδηποτε αν επιλεξεις κυκλαδες,γιατι εχουμε και το αερακι μας εμεις,ειδικα ξημερωματα

 σκοινι για απλωμα και μαντηλακια
φενιστιλ και οτι φαρμακο σου ειναι απαραιτητο(ενα φαρμακειο μικρο ειναι παντα χρησιμο)
φακο, η λαμπα (ακομα καλυτερα)
τπτ που να απωθει φιδια..υπαρχουν σκοινια και κερακια
σουγιας απαραιτητος

τα φουσκωτα νομιζω οτι δεν βολευουν..
ενα sleeping bag  με ενα υποστρωμα ειναι μια χαρα..αλλωστε θα πεφτεις για υπνο πτωμα η μεθυσμενος και δεν θα προλαβαινεις να αλλαξεις πλευρο..

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Camping
« Απάντηση #19 στις: 21/04/08, 18:10 »
Φετος σκεφτόμαστε για αμοργό ή αστυπάλαια. Υπαρχει κάποιος που να εχει πάει και να μπορεί να με διαφωτίσει?
Βασικά θέλω να ρωτήσω :
1ον Εχει νυχτερινή ζωή (κ δεν εννοώ κλαμπακια που παίζουν σκυλότρεντοτράγουδα. Εννοώ κανένα καλό μπαράκι)?
2ον Τα καμπινγκ ειναι καλά? Είναι κοντά στην χώρα?
3ον Υπαρχουν λεωφορεία ή είναι απαραίτητο το αμάξι?

αυτά και γενικά την γνώμη σας   8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Camping
« Απάντηση #20 στις: 21/04/08, 18:26 »
Φετος σκεφτόμαστε για αμοργό ή αστυπάλαια. Υπαρχει κάποιος που να εχει πάει και να μπορεί να με διαφωτίσει?
Βασικά θέλω να ρωτήσω :
1ον Εχει νυχτερινή ζωή (κ δεν εννοώ κλαμπακια που παίζουν σκυλότρεντοτράγουδα. Εννοώ κανένα καλό μπαράκι)?
2ον Τα καμπινγκ ειναι καλά? Είναι κοντά στην χώρα?
3ον Υπαρχουν λεωφορεία ή είναι απαραίτητο το αμάξι?

αυτά και γενικά την γνώμη σας   8) 8)
αμοργο δεν εχει τπτ απο τα τρεια..αντε λεωφορεια εχει..αλλα δνε λεει καθολου σαν νησι..και ιδιαιτερα αν θες νυχτερινη ζωη...ενα μπαρακι εχει και αυτο την βγαζεις με παρεα στην παραλια απο παραλιες δεν λεει ολες πρεπει να περασεις κατσαβραχα για να πας και δεν εχει πουθενα αμμο το ενα χωριο απο το αλλο ειναι πολυ μακρυα, το καμπινγκ ειναι αθλιο με αθλιο προσωπικο.περσυ πηγα..αλλα στο ενα απο τα δυο καμπινγκ...αιγιαλη ειχα π[αει οπως η σοφια που μου το θυμησε το ειχα ξεχασει, αλλα εγω πληρωνα 7
« Τελευταία τροποποίηση: 21/04/08, 18:30 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2988
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Camping
« Απάντηση #21 στις: 22/04/08, 13:11 »
Παρακαλω του πολυταξιδεμενους συμφορουμιτες καμπιτες και μη να δωσουν πληροφοριες για το νησι Αστυπαλαια τωρα!

Βασικα ελατε και διαδωστε τις εμπειριες σας απο διαφορα καμπινγκ ανα την Ελλαδα που εχετε παει!Αντε να αρχισουμε να οργανωνομαστε μιας και πλησιαζει το καλοκαιρακι ::)(με τι ασχολουνται οι φοιτητες που δεν εργαζονται..)

Εγω να πω...Μηλος...Πολυ ωραιο νησι γενικως ομως το θεμα μας ειναι τα καμπινγκ οποτε εδω θα εχουμε μια απογοητευση..
ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ
Απεχει  7 χιλιομετρα απο τον Αδαμαντα το λιμανι του νησιιου και καμια 10αρια απο τη χωρα.Εχει απο κατω στα 150 μετρα περιπου την πιο εκτεταμενη παραλια της περιοχης αμουδερη και με πολυ ωραια νερα.Δεν βρισκεται ιδιαιτερα κοντα σε καποιο χωριο.
ΧΩΡΟΣ
Μεγαλος χωρος για σκηνες απο τον οποιο ενα μερος ειναι γεματο ψηλα δεντρα αλλα το καινουριο μερος δεν εχει αρκετα και σκεπαζεται περισσοτερο απο τις καλαμωτες.Το προβλημα ηταν ομως ο παρα πολυς κοσμος μα παρα πολυς(αρχες αυγουστου) με αποτελεσμα η μια σκηνη να ειναι κολλητα στην αλλη!Οτι κ αν εκανες ακουγοταν διπλα!! 8) Οι εγκαταστασεις υγειινης πιστευω πως αν δεν ειχε τοσο κοσμο θα ηταν οκ αλλα με τον χαμο που γινοταν τα πραγματα ηταν λγο πολυ αθλια απο ολες τις αποψεις ;D...Απο κει και περα οι τιμες ηταν οκ   το καμπινγκ ειχε εστιατοριο μινι μαρκετ οπως και μεταφορα προς το λιμανι με πουλμανακι.Α ναι..Και πισινα την οποιο ομως θεωρω αχρηστη οταν εχεις τοσες ωραιες παραλιες! ;D

Με λιγα λογια αν παει καποιοσ Ιουνιο Ιουλιο Μηλο να προτιμησει το καμπινγκ της διαφορετικα ας το σκεφτει πολλες φορες αν δεν θελει να κοιμαται αγκαλια με Γαλλους κκαι να περιμενει στην ουρα 30 ωρα για να κανει ενα μπανιο.. 8)   
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Camping
« Απάντηση #22 στις: 22/04/08, 14:03 »
Ένα όμορφα στημένο portal & forum είναι αυτό:   www.e-camping.gr

Θα μπορούσα πάντως να γράψω για καμιά δεκαριά κάμπινγκ, αλλά βαριέμαι τώρα... :P ίσως αργότερα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2988
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Camping
« Απάντηση #23 στις: 22/04/08, 18:21 »
Ένα όμορφα στημένο portal & forum είναι αυτό:   www.e-camping.gr

Θα μπορούσα πάντως να γράψω για καμιά δεκαριά κάμπινγκ, αλλά βαριέμαι τώρα... :P ίσως αργότερα.
Ωραιο το σαιτ βραζ!!Αλλα πες μας και τις δικες σου εμπειριες!Θα βοηθησουν πιστευω!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Camping
« Απάντηση #24 στις: 22/04/08, 23:29 »
το πιο ωραιο καμπινγκ που εχω παει ειναι της ζακυνθου...αν και μακρυα απο την πολη και με μεταφορικα αθλια η υγιηνη ηταν οκ θεμα καμπινγκ ηταν ακριβως στην παραλια ικανοποιητικη νυχτα ειχε..και για τους χαμηλων τονων τυπους και για τους λοιπους,τιμες οκ...αλλα μακρινες αποστασεις...
εγ θα θελα να μαθω για σαμοθρακη αν λεει... :-\
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
44 Απαντήσεις
16800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/03, 13:48
από Πέτροc
25 Απαντήσεις
12234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/03, 09:45
από Βραζίλης
Camping φέτος?

Ξεκίνησε από Sts_Ikaros « 1 2 ... 7 8 » Συναντήσεις

179 Απαντήσεις
81660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/10, 14:59
από CJ_DKIKI
Camping-Βορείων

Ξεκίνησε από Witchking « 1 2 3 4 5 » Συναντήσεις

122 Απαντήσεις
37709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/05, 11:45
από Tini
156 Απαντήσεις
51490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/06, 16:02
από vst@vros
124 Απαντήσεις
39716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/06, 02:32
από Garvin