Σελίδες:
  • #26 από FSL στις 23 Apr 2008
  • Σαμοθράκη πήγε πριν 2 καλοκαίρια κοντινό μου πρόσωπο και ήταν πολύ καλά απ ότι μου μετέφερε και είδα στις φωτογραφίες...και από άποψη υγιεινής και τιμών και περιβάλλοντος.
  • #27 από Βραζίλης στις 23 Apr 2008
  • Ας πω για τα κάμπινγκ στις αγαπημένες μου/μας Κυκλάδες:

    Σέριφος, Κοράλλι κάμπινγκ/μπανγκαλόους
    Ένα πολύ όμορφο μικρό κάμπινγκ, καθαρό, περιποιημένο, ήσυχο, με πολύ φυσική σκιά, με πισίνα και μπαρ, "πάνω" στην όμορφη αμμουδερή παραλία/κόλπο Λιβαδάκια με αρμυρίκια (μερικά βήματα και μπλούμ στη θάλασσα). Με μερικά λεπτά περπάτημα από τη μια μεριά πηγαίνετε για βόλτα στο λιμάνι, ενώ από την άλλη μεριά πηγαίνετε σε μια πιο ήσυχη παραλία με βότσαλα όπου συχνά θα βρείτε και γυμνιστές, και δεν θα βρείτε σκιά.

    Ίος, Far Out καμπινγκ/μπανγκαλόους
    Από τα πιο διάσημα κάμπινγκ, στην παραλία Μυλοπότας, που μαζεύει άπειρη νεολαία. Πραγματικά, τον Ιούλιο και Αύγουστο γίνεται το αδιαχώρητο! (Έχω πάει σε άλλη περίοδο, αλλά έχω ακούσει φίλους). Είναι μπροστά στην παραλία (απλά περνάς τον παραλιακό δρόμο), με σχετικά λίγη σκιά, έχει μεγάλη πισίνα/μπαρ όπου μαζεύεται όλος ο κόσμος μέρα/νύχτα, με δυνατή μουσική. Στην παραλία υπάρχουν διάφορα αθλήματα του νερού (water sports).

    Σίφνος, Μάκης κάμπινγκ
    Ένα ουδέτερο κάμπινγκ, στις Καμάρες, κοντά στην παραλία (η οποία έχει ελάχιστη σκιά). Δεν έχει κάτι ιδιαίτερα καλό ή κακό. Είναι πολύ κοντά στο λιμάνι, οπότε έχετε επιλογές για το πως θα περάσετε τη μέρα/νύχτα σας. Το βράδυ/νύχτα πάντως, οι περισσότεροι πάνε στην Απολλωνία (χώρα).

    Αντίπαρος κάμπινγκ
    Ένα "χύμα" κάμπινγκ στην παραλία του Θεολόγου. Έχω πάρα πολλά χρόνια να πάω, αλλά απ'ότι διαβάζω δεν έχει αλλάξει. Υποτυπώδεις ανέσεις, χωρίς τίποτα να κάνεις αν δεν έχεις παρέα (ή αν δεν βρεις εκεί). Για να πας στον "πολιτισμό" πρέπει να κάνεις μια σχετικά μεγάλη διαδρομή με δικό σου μεταφορικό μέσο ή με το λεωφορειάκι του κάμπινγκ σε έναν κακό χωματόδρομο. Η παραλία δεν μου άρεσε, τότε που πήγα είχε αέρα και φύκια.

    Σαντορίνη κάμπινγκ
    Στα Φηρά, λίγα μέτρα από το κέντρο. Ήταν να πάω εκεί, πριν λίγα χρόνια, αλλά είδα ότι για 2 άτομα και 1 σκηνή ήθελαν 20€. 50 μέτρα παραπέρα βρήκα δίκλινο σε πανσιόν με μπάνιο στα 20 (ή 25) €. Πέρυσι βρήκα δωμάτιο (ομορφότερο και μεγαλύτερο) με 30€. Μιλάω για τέλη Ιουνίου. Για ψάχτε το λίγο...
  • #28 από Amylo στις 23 Apr 2008
  • Σαμοθράκη πήγε πριν 2 καλοκαίρια κοντινό μου πρόσωπο και ήταν πολύ καλά απ ότι μου μετέφερε και είδα στις φωτογραφίες...και από άποψη υγιεινής και τιμών και περιβάλλοντος.
    σε ευχαριστω πολυ..
    τωρα μενει να αποφασισω σαμοθρακη-σαμος.. :-\
  • #29 από Iroukos στις 23 Apr 2008
  • ειδα και γω θεμα για camp και λεω αντε θα οργανωθουμε φετος... αλλα ::)

    τες πα...

    εγω θα απαντησω σε ενα και μοναδικο απο τα ερωτηματα... το τι θα παρεις, τι θα βολεψει κλπ θα τα βρεις στην πορεια... κανεις μας δεν εμαθε με τη πρωτη φορα που πηγε... και όλοι λίγο πολυ τα εχουμε ακουμπησει σε μινι μαρκετ για μαλακτικη μαλιων (που σχεδον παντα ξεχναω εγω... ;D) ή για φιδακι για τα κουνούπια κλπ... ;)

    αυτο που θα πω εγω ειναι πως το camp ειναι τροπος εκφρασης και κομματι της ζης μας... αν σου αρεσει η ανεση και συχαινεσαι το ενα και το αλλο τοτε δε κανεις για για camp, αν όμως εισαι χαλαρος και θελεις να περασεις καλα, δεν εχεις βαλει περιορισμους και πανω απόλα γουσταρεις να γινεσαι ενα με τη φυση (οσο μπορει να γινει αυτο σε ενα οργανομενο camping  :-X), τότε καλως ήρθες στη φυλή μας... ;)


    και μιας και ειμαστε όλοι εδω επικεντρωμενοι και δωσαμε και τις καταλληλες πληροφοριες για ναυτηλωμένους ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΛΙΟΣΕΙΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΝΑ CAMP ΦΕΤΟΣ??? ::)
  • #30 από Amylo στις 23 Apr 2008
  • αυτο που θα πω εγω ειναι πως το camp ειναι τροπος εκφρασης και κομματι της ζης μας... αν σου αρεσει η ανεση και συχαινεσαι το ενα και το αλλο τοτε δε κανεις για για camp, αν όμως εισαι χαλαρος και θελεις να περασεις καλα, δεν εχεις βαλει περιορισμους και πανω απόλα γουσταρεις να γινεσαι ενα με τη φυση (οσο μπορει να γινει αυτο σε ενα οργανομενο camping  :-X), τότε καλως ήρθες στη φυλή μας... ;)
    αχ...τι μου θυμισες...νταλα ηλιο μεσα στην σκηνη ουτε για πλακα να συνεχισεις υπνο..βγαινεις εξω..και αντι να πας στην παρεα σου στην καφετερια καθεσαι και λιωνεις στην αιωρα με γυαλια ηλιου
    ο πιο βαθυς υπνος..μονο προσοχη μην κανετε τ λαθος να κοιμηθτε βραδυ στην αιωρα..ακομα εχω σημαδια απο τα κουνουπια..με ειχε πιασει η αλεργια.. :-[
  • #31 από SWEET*STRINGS στις 23 Apr 2008
  • Σαμοθράκη πήγε πριν 2 καλοκαίρια κοντινό μου πρόσωπο και ήταν πολύ καλά απ ότι μου μετέφερε και είδα στις φωτογραφίες...και από άποψη υγιεινής και τιμών και περιβάλλοντος.
    σε ευχαριστω πολυ..
    τωρα μενει να αποφασισω σαμοθρακη-σαμος.. :-\
    Φανταστικά και τα δύο αλλά.. πολύ μακριά..απο αθήνα τουλάχιστον,  τωρα... ωραίο τοπίο με πολλά δένδρα (βασικό για το κάμπιγκ καθόσον οι σκηνές δεν έχουν κλιματισμό ακόμα) και δροσιά, αλλά και πολύ καλύτερες τιμές από τα νησιά, ειναι της περιοχής του πλαταμώνα και μέχρι πρίν την κατερίνη (παραλία σκοτίνας κλπ κλπ ) Τα κάμπινγκ εκεί έχουν τόση βλάστηση και τεράστιες βελανιδιές λεύκες και πλατάνια, η περιοχή έχει πολύ φιλόξενους κατοίκους (βλέπετε βορειοελλαδίτες...) και τέλος οι τιμές σε φαγητό, ποτό, είναι καλύτερες ως ΠΟΛΥ καλύτερες απο νησιά. Ακόμα είναι 3-4 ωρίτσες χαλαρά απο την τρελούπολη χωρίς εξάρτηση από καράβια και ακτοπλοικά τραστ... Αποστάσεις....Θεσ/κη 30'' χαλκιδική 1,30 - 2 ωρες,  βέροια 60'' και πολύ κοντά ο όλυμπος και τα τέμπη με τον φανταστικό χαλβά.. ;D
  • #32 από Amylo στις 13 Jun 2008
  • χα παιδια φετος συζηταμε για ιο..αν και δεν ξερουμε..απλα επειδη οι προγραμματισμενες διακοπες αργουν και εγω θελω διακοπες και τις θελω τωρα..για πειτε καμια καλη καβατζα- ελευθερο καμπινγκ κοντα στην αθηνα..ξερω ενα μονο μερος στην βοιωτια..αλλα γι πειτε αν ξερετε και αλλα
  • #33 από Mrs Brightside στις 15 Jun 2008
  • Έχεις φαγωθεί με την ίο εσύ ή μου φαίνεται?  :P
    Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με το ελεύθερο camping. Πάντως έχω ακούσει οτι στο Γύθειο είναι καλή περιοχή για camp... :)
  • #34 από Kiratzoharris στις 15 Jun 2008
  • χα παιδια φετος συζηταμε για ιο..αν και δεν ξερουμε..απλα επειδη οι προγραμματισμενες διακοπες αργουν και εγω θελω διακοπες και τις θελω τωρα..για πειτε καμια καλη καβατζα- ελευθερο καμπινγκ κοντα στην αθηνα..ξερω ενα μονο μερος στην βοιωτια..αλλα γι πειτε αν ξερετε και αλλα
    Κοντα στην Αθηνα ελευθερο?χμμ πολυ πολυ δυσκολο..Στη βοιωτια φανταζομαι λες απο τη μερια του Κορινθιακου..Εκει να πρεπει να εχεις τη δυνατοτητα μιας και εχει αρκετες απομονωμενες παραλιες..Επισης για τετοια φαση εχω ακουσει και τη νοτια Ευβοια(κοντα στην Καρυστο) αλλα δεν ξερω κατα ποσο το θεωρεις κοντα..Παντως οσο ειναι Ιουνιος αντε αρχες Ιουλιου εχεις ελπιδες για ελευθερο.
  • #35 από Amylo στις 15 Jun 2008
  • Έχεις φαγωθεί με την ίο εσύ ή μου φαίνεται?  :P
    Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με το ελεύθερο camping. Πάντως έχω ακούσει οτι στο Γύθειο είναι καλή περιοχή για camp... :)
    μαρη εχει διαφορα το οργανωμενο με το ελευθερο..φαγωθηκεςμε το γυθειο... :P
  • #36 από Iroukos στις 15 Jun 2008
  • Έχεις φαγωθεί με την ίο εσύ ή μου φαίνεται?  :P
    Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με το ελεύθερο camping. Πάντως έχω ακούσει οτι στο Γύθειο είναι καλή περιοχή για camp... :)
    μαρη εχει διαφορα το οργανωμενο με το ελευθερο..φαγωθηκεςμε το γυθειο... :P


    εχει τεραστια διαφορα φυσικα! :o ενωειται!!! ::)
  • #37 από Mrs Brightside στις 15 Jun 2008
  • Έχεις φαγωθεί με την ίο εσύ ή μου φαίνεται?  :P
    Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με το ελεύθερο camping. Πάντως έχω ακούσει οτι στο Γύθειο είναι καλή περιοχή για camp... :)
    μαρη εχει διαφορα το οργανωμενο με το ελευθερο..φαγωθηκεςμε το γυθειο... :P

    Καλα είσαι σοβαρή?? Αμα θες το διάστημα που θα βρίσκεσαι στο camping να μην κάνεις μπάνιο, να κάνεις την ανάγκη σου χαμω όπως οι πρωτόπλαστοι :P και να σε περιτρυγιρίζουν διάφορα έντομα κ δεν ξέρω κ εγω τι αλλο, τότε σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να κάνεις ελεύθερο camp. Εγώ πάντως θα πάω στο Γύθειο με τους άλλους! :P
  • #38 από Amylo στις 15 Jun 2008
  • Καλα είσαι σοβαρή?? Αμα θες το διάστημα που θα βρίσκεσαι στο camping να μην κάνεις μπάνιο, να κάνεις την ανάγκη σου χαμω όπως οι πρωτόπλαστοι :P και να σε περιτρυγιρίζουν διάφορα έντομα κ δεν ξέρω κ εγω τι αλλο, τότε σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να κάνεις ελεύθερο camp. Εγώ πάντως θα πάω στο Γύθειο με τους άλλους! :P
    εκτος του οτι δεν εχεις επαφη,δεν σε καλεσα πουθενα..να πας οπου θες..με το καλο :P
  • #39 από Iroukos στις 15 Jun 2008
  • Καλα είσαι σοβαρή?? Αμα θες το διάστημα που θα βρίσκεσαι στο camping να μην κάνεις μπάνιο, να κάνεις την ανάγκη σου χαμω όπως οι πρωτόπλαστοι :P και να σε περιτρυγιρίζουν διάφορα έντομα κ δεν ξέρω κ εγω τι αλλο, τότε σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να κάνεις ελεύθερο camp. Εγώ πάντως θα πάω στο Γύθειο με τους άλλους! :P

    λοιπων για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα! η διαφορα του οργανωμενου δεν εχει να κανει σε τπτ μα τα παραπανω! καταρχην γιατι ανετα κανεις μπανακι στις ντουζιερες της παραλιες, δευτερον την αναγκη σου την κανεις στη φυση αρκει να εισαι σχολαστικος και να ριξεις λιγο χωμα μετα απο πανω, δε σε επιρεαζει κατι! οσο για τα κουνουπια λυπαμε αλλα δεν υπαρχουν συνορα για τα εντομα εκτος και εντος οργανωμενου καμπινκ! ;D

    η βασικη τους διαφορα ειναι αν θες ζεστο νερο ή οχι! αν και η αληθεια σπανια ακομη και στο οργανωμενο δε βρισκεις ευκολα, ειδικα τις μερες που εχει πολυ κοσμο γιατι  το νερο δεν προλαβαινει να ζεσταθει, μεταβιας κανεις με χλιαρο! επισης αν θες νερο και παγο (που τα παρεχουν παντα τα οργανομενα καμπινγκ και δε χρειαζεται να τρεχεις στο γειτονικο χωριο καθε 3 και 5 για να βρεις και το ποιο βασικο για μενα ειναι το ρευμα!!! αναγκαστικα στο ελευθερο δεν εχεις και αν τραβας αν ειναι απο το αυτοκινητο (αν εχεις) & αυτο με φοβο μη μηνεις απο μπαταρια (το εχω παθει κ αυτο) αλιως με γεννητρια (μανικι δλδ).

    επιδει εχω κανει ελευθερο καμπινκ χρονια πριν ξεκινησουμε το οργανωμενο με τους γονεις μου, εχει κ αυτο τη χαρη του και την απαιτουμενη  περιπετεια του... εγω στο συνιστω, αν καταφερεις ομως να βρεις ενα μερος της προκοπης και χωρις την τρελη αστοινομευση γιατι και τα προσθημα δεν ειναι λιγα λευτα!!! και κατι ακομη, στο ελευθερο θα εχεις απαραιτητος πολυ οργανωμενο φαρμακειο! παρα πολυ καλα οργανομενο ομως! δεν εχεις ιδεα ποσο χρησιμο θα σου φανει αν κατσει η στραβη!!!
    αυτα απο μενα! :)
  • #40 από Amylo στις 15 Jun 2008


  • η βασικη τους διαφορα ειναι αν θες ζεστο νερο ή οχι! αν και η αληθεια σπανια ακομη και στο οργανωμενο δε βρισκεις ευκολα, ειδικα τις μερες που εχει πολυ κοσμο γιατι  το νερο δεν προλαβαινει να ζεσταθει, μεταβιας κανεις με χλιαρο!
    ε δεν ξερεις το κολπακι;....απαπα..σε βρισκω αδιαβαστη;..απλα προσαρμοιζεις το προγραμμα σου ωστε να τους πετυχινεις ολους να ειναι στην παραλια και εσυ μιση ωρα πριν να εχεις κανει το μπανιο σου και να εισαι ετοιμη....
    Τωρα θα μου πεις πως το βρισκεις..απλα παρακολουθεις την πρωτη μερα ποια ωρα πλακωνει ο κοσμος  και το υπολογιζεις..βεβαια θα μου πεις σιγα μην τρεχω..δεν χρειαζεται τρεξιμο..απλα εκει που θα κρεπαλιαζουν ολοι στο μπαρ κσαι θα λενε σε λιγο και σε λιγο, εσυ δεν θα το λες θα το κανεις ;D
  • #41 από Iroukos στις 15 Jun 2008


  • η βασικη τους διαφορα ειναι αν θες ζεστο νερο ή οχι! αν και η αληθεια σπανια ακομη και στο οργανωμενο δε βρισκεις ευκολα, ειδικα τις μερες που εχει πολυ κοσμο γιατι  το νερο δεν προλαβαινει να ζεσταθει, μεταβιας κανεις με χλιαρο!
    ε δεν ξερεις το κολπακι;....απαπα..σε βρισκω αδιαβαστη;..απλα προσαρμοιζεις το προγραμμα σου ωστε να τους πετυχινεις ολους να ειναι στην παραλια και εσυ μιση ωρα πριν να εχεις κανει το μπανιο σου και να εισαι ετοιμη....
    Τωρα θα μου πεις πως το βρισκεις..απλα παρακολουθεις την πρωτη μερα ποια ωρα πλακωνει ο κοσμος  και το υπολογιζεις..βεβαια θα μου πεις σιγα μην τρεχω..δεν χρειαζεται τρεξιμο..απλα εκει που θα κρεπαλιαζουν ολοι στο μπαρ κσαι θα λενε σε λιγο και σε λιγο, εσυ δεν θα το λες θα το κανεις ;D


    πες εσυ στον γιο μου πανω στο παιχνιδι της παραλιας σεικω να κανουμε μπανιο! δεν εχεις ιδεα απο γκρινια!
    ασε που δεν εχει νοημα να ανχοθω για το νερο!
    τι στο καλο τις θελω τις διακοπες μετα?
    δε βαριεσαι? και τι εγεινε? θα κανω 10 μερες με χλιαρο ή και κρυο!!!
    και στο λεω εγω που ειμαι ΤΡΕΛΑ κρυουλιαρα!!!  ;)
  • #42 από Mrs Brightside στις 15 Jun 2008
  • Καλα είσαι σοβαρή?? Αμα θες το διάστημα που θα βρίσκεσαι στο camping να μην κάνεις μπάνιο, να κάνεις την ανάγκη σου χαμω όπως οι πρωτόπλαστοι :P και να σε περιτρυγιρίζουν διάφορα έντομα κ δεν ξέρω κ εγω τι αλλο, τότε σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να κάνεις ελεύθερο camp. Εγώ πάντως θα πάω στο Γύθειο με τους άλλους! :P
    εκτος του οτι δεν εχεις επαφη,δεν σε καλεσα πουθενα..να πας οπου θες..με το καλο :P

    νομίζω οτι δεν έχεις διάθεση να συνεννοηθείς....  ::) ::)
  • #43 από Kiratzoharris στις 15 Jun 2008
  • Έχεις φαγωθεί με την ίο εσύ ή μου φαίνεται?  :P
    Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με το ελεύθερο camping. Πάντως έχω ακούσει οτι στο Γύθειο είναι καλή περιοχή για camp... :)
    μαρη εχει διαφορα το οργανωμενο με το ελευθερο..φαγωθηκεςμε το γυθειο... :P

    Καλα είσαι σοβαρή?? Αμα θες το διάστημα που θα βρίσκεσαι στο camping να μην κάνεις μπάνιο, να κάνεις την ανάγκη σου χαμω όπως οι πρωτόπλαστοι :P και να σε περιτρυγιρίζουν διάφορα έντομα κ δεν ξέρω κ εγω τι αλλο, τότε σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να κάνεις ελεύθερο camp. Εγώ πάντως θα πάω στο Γύθειο με τους άλλους! :P
    Αν σε ενχολουν αυτα και στο οργανωμενο χαλια θα περασεις :P..Εκτος των ντουζιερων της παραλιας παντως που δεν βρισκεις ευκολα εκτος και αν πας σε πολυσυχναστη μπορεις να εχεις μαζι σου και κεινες τις φουσκες που χωρανε αρκετα λιτρα νερο κ μεχρι και προεκταση για ''τηλεφωνο'' εχουνε..
  • #44 από FAIRY-The return! στις 17 Jun 2008
  • βασικά κατα τη γνώμη μου, το βασικό πρόβλημα του ελευθερου, είναι απο θέμα ασφάλειας. Κατα τα άλλα και τα 2 γ**άνε εξίσου. (ελευθερο δεν εχω κανει, αλλα φαντάζομαι). Διαβασα καποιος που ειπε για το ρευμα. Γιατι στο οργανωμένο εχεις ρευμα?? Εκτός αν εννοείτε που αφήνεις το κινητό σου 20 λεπτα όσο πίνεις τον καφέ σου να φορτίζει στο μπαρ. Αυτο και στο ελευθερο παρακαλας μια καφετέρια που θα κατσεις να στο φορτήσουν :P
  • #45 από Amylo στις 17 Jun 2008
  • Διαβασα καποιος που ειπε για το ρευμα. Γιατι στο οργανωμένο εχεις ρευμα?? Εκτός αν εννοείτε που αφήνεις το κινητό σου 20 λεπτα όσο πίνεις τον καφέ σου να φορτίζει στο μπαρ.
    την επομενη φορα που θα πας σε οργανωμενο παρατηρησε και τις λαμπες που υπαρχουν αερα και που σε σημεια που δεν ενοχλουν τους κατασκηνωτες και εναν μεγαλο στηλο που υπαρχει συνηθως στο κεντρο του καμπινγκ..αμα τον κοιταξεις καλα καλα..ειναι γεματο μπριζες :P
  • #46 από FAIRY-The return! στις 17 Jun 2008
  • σαυτο που ειχα παει περισι στο αστρος δεν ειχε τετοιο στιλο σιγουρα! Οσο για τις λαμπες εχεις δικιο, μου διεφυγε  :P :P
  • #47 από Amylo στις 17 Jun 2008
  • σαυτο που ειχα παει περισι στο αστρος δεν ειχε τετοιο στιλο σιγουρα! Οσο για τις λαμπες εχεις δικιο, μου διεφυγε  :P :P
    συγνωμη ουτε στη τουαλετα δεν ειχε;...για αστρος δεν ξερω..αλλα σε ολα τα καμπινγκ που εχω παει εχει τυχει και μενω απεναντι απο τις μπριζες... :P

    και μην φοβαστε..δεν υπαρχει περιπτωση να σας σκουπισουν το κινητο...ειναι και χαζο μαλιστα μεσα σε 100 κινητα που φορτιζονται καθημερα να κλεψουν το δικο σας...και επεισης στο ελευεθερο παλι δεν υπαρχει πειρπτωση να σας ψαξουν την σκηνη..γιατι πρωτον ποσοι να σαστε σε μια παραλια, που συνηθως ειναι απομακρυσμενη.Να ρθει ενας ακυρος και να ψαξει..ε λιγο τραβηγμενο...
  • #48 από Βραζίλης στις 17 Jun 2008
  • Πριν λίγα χρόνια πήγα σε ελεύθερο κάμπινκ στον Κάλαμο Ευβοίας. Είναι ένας οικισμός στην ανατολική Εύβοια, μετά το Αλιβέρι κλπ. Στον κόλπο του οικισμού έχει ταβέρνες, καφετέριες, γέρους, παιδάκια, κλπ, αλλά περνώντας ένα λοφάκι πας στον δίπλα κόλπο όπου έχει ένα κάρο σκηνές πάνω στην χοντρή λευκή άμμο. Αν πάρεις το αυτοκίνητο και προχωρήσεις τον χωματόδρομο νότια προς Αγ. Απόστολους θα ανακαλύψεις πλήθος κόλπων με παρόμοιες πανέμορφες και λιγότερο πολυσύχναστες παραλίες, με λιγότερες σκηνές.

    Αν είναι όπως τα θυμάμαι και δεν έχει αλλάξει τίποτα σε αυτήν την περιοχή, είναι μια τέλεια λύση για απόδραση Σαββατοκύριακου, ή ακόμα και μιας ημέρας. Η απόσταση από Αθήνα διανύεται σε περίπου 2½ ώρες. Δείτε http://www.servitoros.gr/map-evia/
  • #49 από harris68 στις 17 Jun 2008
  • Στα υλικά μην ξεχάσεις βαριοπούλα για τα πασαλάκια της σκηνής και οπωσδήποτε ανταλλακτικά πασσαλάκια πιό γερά-χοντρά από τα ψεύτικα που συνήθως δίνουν με την σκηνή. Επίσης φακός οπωσδήποτε. Το φουσκωτό στρώμα εγώ δεν το συστήνω, το δοκίμασα μία φορά σε κάμπινγκ και κάθε μέρα ξύπναγα πιασμένος και χάλια άσε που είναι βαρύ και ογκώδες ακόμη και ξεφούσκωτο και θέλει οπωσδήποτε τρόμπα (εγώ δεν είχα μαζί και μου βγήκε η πίστη να φουσκώνω). Το υπόστρωμα (λεπτό αφρολέξ με πολύ μικρό κόστος) πολύ καλύτερη λύση πιστεύω. Για στρώμα θαλάσης δεν το συζητώ αντεδείκνυται πλήρως!
    Από κάμπινγκ σε νησιά και κυρίως Κυκλάδες θέλει προσοχή, το βασικότερο να έχει σκιά αλλιώς από τις 8 θα είσαι στο πόδι λόγω ήλιου και είναι πακέτο. Θεωρώ καλύτερο της Σερίφου και χειρότερα στο Κουφονήσι και Φολέγανδρο (αυτό ειδικά επιεικώς απαράδεκτο). Δες φωτό πριν πάς στο ιντερνετ ή μάθε από άλλους που πήγαν
  • #50 από Kiratzoharris στις 17 Jun 2008
  • -Οχι και βαριοπουλα βρε συ..Πως θα την κουβαλας?δεν χρειαζεται αλλωστε.Ενα μικρο σφυρακι ναι..Αλλωστε πολλες καινουριες σκηνες εχουν μαζι με τα πασαλακια τους και ενα σφυρακι που ειναι καπως ελαστικο..Τα εχουν ολα σε μια θηκη..μια χαρα..
    -Για το στρωμα θα συμφωνησω εκτος αν εχεις αμαξι οποτε εχεις μαζι σου το φουσκωτο κ μια τρομπιτσα και εισαι αρχοντας(συνεχιζω να πιστευω πως ειναι καλυτερο απο το να κοιμασαι στο υποστρωμα..)..Καλα για θαλασσης εννοεται πως οχι..Ασε που ξυπνας και ολο το καμπινγκ με τους θορυβους σου..
    -Επισης φετος θα ηθελα να εχω και κατι για μαξιλαρι γτ περυσι μου βγηκε η πιστη και ο σβερκος..Δεν ξερω ομως τι...
    -Για το ρευμα δεν ειμαι σιγουρος..Σιγουρα οι θεσεις για τροχοσπιτα εχουν ρευμα..Οι θεσεις για σκηνες ομως.. ::)..Αυτο που λεει η αμυλο με αυτο που λεει η φαιρυ ειναι το ιδιο νομιζω..ΑΠλα στην μια περιπτωση οι μπριζες ηταν εξω στην αλλη ηταν στη ταβερνα..
    -Οσο για το κυριοτερο προβλημα το ελευθερου πιστευω πως δεν ειναι η ασφαλεια διοτι αν ειστε 2 ή 3 σκηνες ποιον φοβασαι? αλλα η εξευρεση μερους και το σημαντικοτερο οι βιολογικες αναγκες...Και το νερο..Και η συσχετιση αυτων των 2..και δεν λεω αλλα :P..Βεβαια υπαρχει και η θαλασσα..οκ εγνια αισχρος ;D..Οταν θα εχω αυτοκινητο παντως θα το επιχειρησω το ελευθερο.
Σελίδες: