Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτής για grunge rock  (Αναγνώστηκε 8955 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής για grunge rock
« Απάντηση #25 στις: 28/12/14, 16:09 »
Αυτό που σου είπα δεν είναι κόλπο. Είναι built-in δυνατότητα του Spider να λειτουργεί ως flat καθαρός ενισχυτής. Δε φεύγει κι έρχεται κατά βούληση αυτή η δυνατότητα. Οπότε πιθανό να έχει κάποιο πρόβλημα ή να παίζει κάτι με τη γείωση (αν μιλάς για συνεχές βουητό) ή κάποιο καλώδιο γειτονικής συνδεδεμένης στο ρεύμα συσκευής που βρίσκεται κοντά στο καλώδιο του Spider.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/14, 16:11 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής για grunge rock
« Απάντηση #26 στις: 28/12/14, 18:21 »
Αυτό που σου είπα δεν είναι κόλπο. Είναι built-in δυνατότητα του Spider να λειτουργεί ως flat καθαρός ενισχυτής. Δε φεύγει κι έρχεται κατά βούληση αυτή η δυνατότητα. Οπότε πιθανό να έχει κάποιο πρόβλημα ή να παίζει κάτι με τη γείωση (αν μιλάς για συνεχές βουητό) ή κάποιο καλώδιο γειτονικής συνδεδεμένης στο ρεύμα συσκευής που βρίσκεται κοντά στο καλώδιο του Spider.


Ναι απ' ότι φαίνεται ο ενισχυτής μου έχει κάποιο πρόβλημα, ίσως προτού πάω να δω καινούργιο ενισχυτή να πάω αυτόν που ήδη έχω σε κάποιο ειδικό να του ρίξει μια ματιά μήπως και φτιάχνεται με λίγα λεφτά, αλλιώς θα αγοράσω καινούργιο γιατί αυτό το βουητό είναι σοβαρό πρόβλημα και οι μαγνήτες της main κιθάρας μου σίγουρα δεν έχουν κανένα πρόβλημα γιατί στον ενισχυτή ενός φίλου μου παίζω κανονικά και μάλιστα ο di marzio στη γέφυρα της MIM μου είναι καινούργιος. Ούτε το καλώδιο έχει πρόβλημα, έτσι κι αλλιώς δοκίμασα διάφορα καλώδια και πάλι τα παράσιτα δεν έλεγαν να σταματήσουν.Τι να πω...θα τον δει και ο ειδικός και βλέπουμε, το πολύ πολύ αν θέλει πολλά λεφτά για να τον φτιάξει παίρνω καινούργιο.

Παρεπιπτώντος αρχικά το κόλπο με τον line 6 που μου είπες δούλεψε αλλά δυστυχώς κράτησε για λίγο και τα παράσιτα ξαναεμφανίστηκαν,


κάτι δεν κάνεις σωστά ή ο ενισχυτής έχει πρόβλημα ...
μήπως χρειάζεται κάθε φορά που ανοίγεις τον ενισχυτη να κάνεις αυτό που σου είπε ο Mitsakos?

Σε περίπτωση που ο ενισχυτής σου δεν έχει πρόβλημα δε βλέπω λόγο να αγοράσεις άλλο .
με ένα τέτοιο μπροστά θα έχει βρετανικό ήχο που σκοτώνει με μόλις 25 ευρώπουλα.

Joyo Crunch Distortion Pedal Demo

Καλά το πετάλι αυτό είναι κορυφή  ;D , ξέρουμε κανένα ελληνικό κατάστημα που να το διαθέτει;

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής για grunge rock
« Απάντηση #27 στις: 28/12/14, 20:06 »
  Ο VT40 ειναι αλλης κλασσης και εξαρταται απο το τι θες και τι δεν θες.. και θα πρεπει να τον συγκρινεις με τους αλλους μοντελιν στην κατηγορια του. Αλλα αν σε αρεσει αυτος ο ηχος τοτε δεν πας σε line6.


Εγω αλλο καταλαβα να ειπε ο Καθόδιος για την αγορα μοντελιν ή "κανονικου".


δηλ. μεταξύ vt40 και line6 εσύ προτιμάς τον δευτερον; γιατί;

τι εννοούσε ο Καθόδιος κατά την γνώμη σου, θα μου πεις γιατί δεν ρωτάς τον ίδιον, ας πει και ο ίδιος αν θέλει.


Oi modelling είναι σα να έχεις μία περιορισμένη πεταλιέρα πάνω στον ενισχυτή και ως γνωστόν μία πεταλιέρα θέλει και καλή ρύθμιση ωστε να αποδόσει καλά.


αλλά έχει την δυνατότητα να απενεργοποιήσεις τα πάντα και να τον συνδέσεις με μία πιο προηγμένη πεταλιέρα αργότερα, έτσι δεν είναι;


. ξεχασαμε και τα 55 ευρα για τον ποδοδιακοπτη! Αλλιως μιση η χαρα..


αυτό εννοείς;; http://www.thomann.de/gr/vox_vfs5_footswitch.htm?sid=f84b1507584a58e00b25edf37042a36f
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ενισχυτής για grunge rock
« Απάντηση #28 στις: 28/12/14, 20:30 »
Κατά γενική ομολογία οι modelling ενισχυτές δεν έχουν και την καλύτερη συνεργασία με πετάλια - πεταλιέρες. Είμαι όμως της άποψης οτι ένας κιθαρίστας μπορεί να προσαρμόσει τον ήχο του στον εξοπλισμό που διαθέτει κατά το δυνατόν.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής για grunge rock
« Απάντηση #29 στις: 28/12/14, 22:27 »

δηλ. μεταξύ vt40 και line6 εσύ προτιμάς τον δευτερον; γιατί;

τι εννοούσε ο Καθόδιος κατά την γνώμη σου, θα μου πεις γιατί δεν ρωτάς τον ίδιον, ας πει και ο ίδιος αν θέλει.

O line6 απο οτι ξερω ειναι για μεταλ και δεν ειναι ευελικτος σε αλλα ειδη οπως λενε κατα καιρους παρα πολλοι που τον εχουν.. εγω προτιμω Vox γι αυτο και οπως ειπα εχω τον mini5 αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου.
Ο Καθόδιος σε εκεινο το σημειο (αν και απαντησε παλι πολυ πιο πριν αλλα φαινεται δεν τα διαβασες ολα..) ειπε οτι δεν συμφερει να δωσεις 200 και 300 ευρα για μοντελιν γιατι σε αυτο το μπατζετ αγοραζεις κανονικο, πχ λαμπατο!!!
Δες εδω...
http://www.thomann.de/gb/vox_lil_night_train_nt2_gold_ltd.htm
..και καραγουσταρεις!!!


Κατ εμε μοντελιν παιρνεις αρχικα κατι φτηνο για να μαθεις 5 πραγματα απο ηχους και να μελετας.. και κρατας τα λεφτα σου για να τα επενδυσεις αργοτερα σε κατι καλυτερο.. πιο αληθινο, και που τοτε θα ξερεις καλυτερα τι εσυ θες και οχι τι σου λενε οι αλλοι.
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής για grunge rock
« Απάντηση #30 στις: 29/12/14, 02:56 »
Oι modelling είναι ιδανικοί για το σπίτι. Οι καλοί modelling άνετα βγάζουν και live με εξαιρετικό ήχο. Το grunge έχει την πιο απλή φιλοσοφία ήχου. Θα σου έλεγα να μείνεις μακρυά από ενισχυτές τύπου Vox mini κλπ από τη στιγμή που έχεις οικιακό ενισχυτή, ειδικά αν θέλεις απλά να παίζεις σπίτι και δεν είσαι σε κάποια ενεργή μπάντα. Βεβαιώσου ότι ο ενισχυτής σου δεν έχει κάποια βλάβη και τα ξαναλέμε.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος The Rocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on the highway to hell...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής για grunge rock
« Απάντηση #31 στις: 29/12/14, 03:21 »
Οκ παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια.

Oι modelling είναι ιδανικοί για το σπίτι. Οι καλοί modelling άνετα βγάζουν και live με εξαιρετικό ήχο. Το grunge έχει την πιο απλή φιλοσοφία ήχου. Θα σου έλεγα να μείνεις μακρυά από ενισχυτές τύπου Vox mini κλπ από τη στιγμή που έχεις οικιακό ενισχυτή, ειδικά αν θέλεις απλά να παίζεις σπίτι και δεν είσαι σε κάποια ενεργή μπάντα. Βεβαιώσου ότι ο ενισχυτής σου δεν έχει κάποια βλάβη και τα ξαναλέμε.


Ο ενισχυτής έχει σίγουρα βλάβη το λιγότερο,μην τα έχει παίξει τελείως το περισότερο φοβάμαι... Δεν είχα πρόθεση να αγοράσω vox ενισχυτή και νομίζω ότι προτάθηκε για κάποιο άλλο παιδί που ρώτησε στο συγκεκριμένο ποστ και όχι για μένα  ;D .
Αν τελικά αγοράσω ενισχυτή(μάλλον θα αγοράσω όπως τα βλέπω τα πράγματα...)και έχοντας πλέον γνώση ότι με fender iron maiden,judas priest και άλλοι old school metal γιοκ, θα στραφώ προς κάποιον modeling ενισχυτή με τάσεις προς μεταλ(μάλλον για κάποιον καινούργιο line 6 spider με βλέπω,το ερώτημα που θέτω στον εαυτό μου είναι τα 15 ή τα 30 watt)και θα αγοράσω εξτρά το πεταλάκι που αναφέρθηκε παραπάνω για να παίζω και κάποια grunge μουσική.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/14, 03:29 από The Rocker »

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής για grunge rock
« Απάντηση #32 στις: 29/12/14, 16:48 »
Oι modelling είναι ιδανικοί για το σπίτι. Οι καλοί modelling άνετα βγάζουν και live με εξαιρετικό ήχο. Το grunge έχει την πιο απλή φιλοσοφία ήχου. Θα σου έλεγα να μείνεις μακρυά από ενισχυτές τύπου Vox mini κλπ από τη στιγμή που έχεις οικιακό ενισχυτή, ειδικά αν θέλεις απλά να παίζεις σπίτι και δεν είσαι σε κάποια ενεργή μπάντα. Βεβαιώσου ότι ο ενισχυτής σου δεν έχει κάποια βλάβη και τα ξαναλέμε.
Συμφωνω.. για τον Vox mini αναφερομουν στον Guitar Fan.
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής για grunge rock
« Απάντηση #33 στις: 30/12/14, 18:18 »


Καλά το πετάλι αυτό είναι κορυφή  ;D , ξέρουμε κανένα ελληνικό κατάστημα που να το διαθέτει;


To ειχα επι καιρο. Πολυ καλο για low volume παιξιμο!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
Ενισχυτης

Ξεκίνησε από Und3ad Εφέ

7 Απαντήσεις
3401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/08, 13:39
από Evangelos 123
3 Απαντήσεις
2805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 21:56
από moutoulos
Digitech Grunge

Ξεκίνησε από apressas Εφέ

1 Απαντήσεις
2038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/08, 14:43
από delos999
63 Απαντήσεις
18345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/10, 00:00
από Kiratzoharris
35 Απαντήσεις
12252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 12:15
από BLUESPL
0 Απαντήσεις
2676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:05
από Metal_Throne
0 Απαντήσεις
2722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/12, 11:51
από kkmspm (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/12, 00:58
από sotto
51 Απαντήσεις
13115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/15, 15:30
από milemaster