Αποστολέας Θέμα: Preamp rack  (Αναγνώστηκε 9440 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Preamp rack
« στις: 10/07/15, 16:38 »
Δυστιχως οι καιροι δεν ειναι για αγορες κλπ αλλα ας μεινουμε θετικοι οσο μπορουμε (ακομα...)
Εχει πεσει το ματι μου στο πολυ ενδιαφερον Engl E530 Preamp Rack..
Στα specs με λιγο ψαξιμο ειδα οτι εχει εσωτερικο τελικο ss 1.5-3 watt.
Θα ναι αρκετο σαν ενταση στο σπιτι για να 2χ12 ή χρεαζεται απαραιτητα τελικο?
Και τελευταια ερωτηση που νομιζω ειναι σημαντικη μιας και οι τελικοι ειναι εχτρα μεγαλο κοστος,μπορω να παρω το τελικο σταδιο απο τον Ht5 απο το fx loop για το 530 και με ασφαλεια χωρις θεματα?


Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #1 στις: 11/07/15, 10:38 »
Γεια σου φίλε μου, το έχω το συγκεκριμένο preamp.
Στο πρώτο ερώτημά σου είναι όχι. Ο ενισχυτής που αναφέρει ότι έχει δεν τρέχει καμπίνα αλλά την έξοδο ακουστικών
Στο δεύτερο ερώτημα, φυσικά και ναι. Μπορείς να πάρεις την main έξοδο (left out) και να στείλεις κανονικά στο return του HT-5 ώστε να χρησιμοποιήσεις το τελικό του στάδιο για να το τρέξεις. Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #2 στις: 11/07/15, 22:31 »
Ευχαριστημενος απο το μηχανημα γενικα?
Exω και g major να το συνδυασω οποτε νομιζω θα ναι πολυ καλη βαση για καλο classic rock-metal βαση τα demo που εχω ακουσει απο utube παντα...
Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον blackstar απλα εχω την εντυπωση οτι στα γκαζια του εχει σχετικο fizz οταν ανεβασεις πολυ gain και αυτο μονο με χαλαει κατ αλλα super κεφαλι οποτε και στο μελλον  ??? ::)  ελεγα για το engl

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #3 στις: 12/07/15, 07:19 »
Αν φιζαρει ομως απο το σταδιο του τελικου τοτε δεν εχει νοημα να βαλεις αλλο preamp
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #4 στις: 12/07/15, 14:29 »
Οταν ανεβαζω τη προενισχυση αλλοιωνεται η χροια ..
Εχω δει video που τρεχουν μονο το τελικο σταδιο με ρακ και ειναι πολυ εντυποωσιακος ο ηχος οποτε αξιζει να το δοκιμασω πιστευω..

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #5 στις: 12/07/15, 15:49 »
1 μην εμπιστευεσε τα βιντεο
2 δοκημασε το με τον ενησχητη σου πριν το αγορασεις
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #6 στις: 13/07/15, 12:11 »
Ευχαριστημενος απο το μηχανημα γενικα?
Exω και g major να το συνδυασω οποτε νομιζω θα ναι πολυ καλη βαση για καλο classic rock-metal βαση τα demo που εχω ακουσει απο utube παντα...
Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον blackstar απλα εχω την εντυπωση οτι στα γκαζια του εχει σχετικο fizz οταν ανεβασεις πολυ gain και αυτο μονο με χαλαει κατ αλλα super κεφαλι οποτε και στο μελλον  ??? ::)  ελεγα για το engl


Εγώ το τρέχω με Engl τελικό σε στέρεο σε καμπίνα με Vintage 30's και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Το ότι έχεις το g major είναι ένας λόγος ακόμη να το πάρεις για μένα, θα έχεις τα 2/3 ενός εξαιρετικού Setup. Παίρνεις κάποια στιγμή στο μέλλον και ένα καλό τελικό και πίστεψέ με θα έχεις σχεδόν τα πάντα στα πόδια σου (με ένα Midi controller). Anywya, το preamp μου αρέσει ιδιαίτερα, έχει 2 voicings στα 2 του κανάλια, με το βρώμικο κανάλι να έχει και mid boost επιλογή. Είναι αρκετά πρίμο και διαυγές σαν ήχος, παίζοντας μόνος μου μου φαινόταν υπερβολικό, σε συνθήκες μπάντας κόβει εξαιρετικά. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τον τελικό του HT5 μια χαρά θα τρέξει, ξέρω πολλούς που τον πήρα για σπίτι, και τον κράτησαν εν τέλη για τέτοιες δουλειές (για χρήση του τελικού του μόνο). Αν κάποια στιγμής βρεις τον Engl 840 50/50 και μπορείς να τον χτυπήσεις, κάντο. Ταμάμ για το preamp.


Με τι καμπίνα/μεγάφωνα θα το παίξεις;
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/15, 13:33 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #7 στις: 13/07/15, 13:49 »
Εχει πεσει το ματι μου στο πολυ ενδιαφερον Engl E530 Preamp Rack..
Στα specs με λιγο ψαξιμο ειδα οτι εχει εσωτερικο τελικο ss 1.5-3 watt.
Θα ναι αρκετο σαν ενταση στο σπιτι για να 2χ12 ή χρεαζεται απαραιτητα τελικο?



http://smart.noiz.gr/listings.php?page=1&keyword=engl%20530     ;)


Όσο για τον ενσωματωμένο 2Χ1,5 watts τελικό, από το manual της Engl:


"The integrated 2 x 1, 5 Watt stereo poweramp is suitable for three different applications:
 1, practicing with stereo headphones,
 2. practising with hi-fi stereo speakers, and
 3, practicing with a conventional guitar speaker cabinet."


http://www.englamps.de/uploads/tx_ddfproducts/OM_E530_Tube_Preamp.pdf


edit: Ωστόσο θα είναι καλύτερα να εκμεταλλευθεις (μιας και υπάρχει διαθέσιμο) το τελικό στάδιο του HT5 όπως ανεφερε ο sfanfan, ώστε να έχεις ΚΑΙ λαμπάτο τελικό με λίγο περισσότερο headroom και ένταση στο σπίτι / practice (για προβες με ντραμερ δεν νομιζω να βγεις με αυτό το σεταπ... εκτος και αν συνδεσεις τον 5watt τελικο σε 4Χ12 καμπινα με ευαισθητα μεγάφωνα πχ V30s)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/15, 14:10 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #8 στις: 13/07/15, 16:23 »
Καμπινα τη γνωστη Benton με v30 εχω η οποια ειναι εξαιρετικη στα λεφτα της και δε καταλαβαινω γιατι ειναι love οr hate για πολλους..
Αnyway με πρωτη οικονομικη ανεση  :-X  ειναι στα wish List μου μιας και βλεπω ειναι αρκετα δουλεμενο και δε βρισκω κατι - που να αποτρεπει την αγορα του μιας και πεζω μονο σπιτι οποτε δεν με απασχολει μεταφορα κλπ το rig ειναι σταθερο και να πω την αληθεια ειναι αλλιως να χεις rack μηχανηματα  ;D ;D
Ευχαριστω για τις αποψεις και συμβουλες
Keep rocking in the free(?) world..

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #9 στις: 13/07/15, 17:16 »
Α και συ..δικο μας παιδι..1150 watt beadroom
και ειμαι στα ορια να προσθεσω καμπινα..αλλα ενταξη,στην επαρχια και ειδικα οταν ο γειτωνα απεχει μολις 250-300 μετρα..ειναι αλλιως.Και εγω φανατικος υποστιρικτης του rack εξοπλισμου ειμαι.Βαρα αλυπητα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #10 στις: 13/07/15, 21:43 »
Εδω αλλοι εχουν τελικους 100 watt σε 2χ2 το δικο μου το νινι 5wattakia τι να κανει χαχαχααχ  ;D

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #11 στις: 14/07/15, 11:40 »
Καλό το Engl, δεν λέω, όμως έχεις ακούσει αυτό εδώ?


http://www.arco.gr/index.php?route=product/product&product_id=162


http://digitech.com/en-US/products/gsp1101
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #12 στις: 14/07/15, 15:16 »
Και αυτό το φουλ λαμπάτο preamp είναι φοβερό: Mesa Boogie Studio Preamp (δεν παράγεται πλέον... είναι βασισμένο στην προενίσχυση του MarkIIc+)


http://smart.noiz.gr/details.php?id=252488


(δεν γνωρίζω τον πωλητή)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #13 στις: 14/07/15, 15:47 »
Το preamp το χω υπ οψη αλλα θελω να κινηθω οικονομικα οποτε γι αυτο κοιταω σε πιο budjet μηχανηματα..
Aν ειχα να διαθεσω triaxis η πρωτη επιλογη και μετα κατι σε quad ή το ανω boogie preamp..
Καλος ο british ηχος αλλα σαν τη χροια ενος σκασμενου boogie με 6l6 για τα δικα μου γουστα δεν κανει...(Fun petrucci/metallica κλπ  0:)  )

Το digitech το ψαξα λιγο γενικα χωρις καποιο πολυ καλο demo ακουγεται αρκετα καλο αλλα σε αμεση συγκριση με το engl εχω την αισθηση βγαζει πιο ''ψευτικη'' χροια και προσθετα θελω κατι απλο και λειτουργικο οποτε και τα εφφε του μαλλον χαμενα θα πανε μιας και εχω ηδη..
Στρεφομαι στο Engl λογω οικονομικου σαφως-αλλωστε ενα μηχανημα πολλων ευρω μου ναι αχρηστο και κατα 2ον λογω ηχητικης χροιας μου κολαει στο αυτι καλα.
Διαβασα ενα review και λεει συγκεκριμενα ενας οτι θυμιζει ή τουλαχιστον κοντα σε ηχο images&words DT..
Βεβαια πεζει ρολο και ο λοιπος εξοπλισμος αλλα απ οτι ειδα παρομοια πραματα εχει με μενα (v30 μεγαφωνα και μεταλοκιθαρο)
Επισης αργοτερα σκεφτομαι για αγορα 7χορδης οποτε ολα μαζι πιστευω δενουν σαν προσανατολισμο progressive metal/old 90's

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #14 στις: 14/07/15, 19:12 »
Μέρα με τη νύχτα το ένα με το άλλο. Τα έχω και τα 2 και με κλειστά μάτια παίρνω το Engl. Τι το παίδεψα το digitech, το έψαξα, το έτρεξα direct, σε κιθαροκαμπίνα με τελικό, το έκανα update κτλ.. Εεε γ@%ω το μπελά μου δεν κατάφερα να το κάνω να παίξει καλά (ή απλά δεν μου άρεσε). Ναι ξέρω ότι το χρησιμοποιούν ακόμα και σήμερα μεγάλα ονόματα αλλά για μένα πλέον είναι μόνο fx unit στο loop κάποιου ενισχυτή. Στα 300 ευρώ που παίζει (+-) το Engl μεταχειρισμένο δεν νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο σε all tube rack preamp.
White noise

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #15 στις: 14/07/15, 20:04 »
Ετσι το σκεφτομαι και γω 300 ευρα για λαμπα ειναι πολυ καλα για τετοιο μηχανημα

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #16 στις: 15/07/15, 08:13 »
Στα 300 ευρώ που παίζει (+-) το Engl μεταχειρισμένο δεν νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο σε all tube rack preamp.



Μωρέ υπάρχει, αλλά πού θα το βρεις... ADA MP-1 (ή MP-2). Και μιας και ο Γιώργος είναι φαν των Μεταλλικα, υποθέτω ότι θα του αρέσει πολύ, μιας και το έχει ακούσει στους πρώτους τους δίσκους  ;) . Το μόνο του μειον είναι ότι δεν παράγεται εδώ και πολλά χρόνια (οπότε και δεν επισκευάζεται ευκολα), ενώ το Engl είναι fully supported/covered.


http://forum.fractalaudio.com/axe-fx-ii-wish-list/55296-ada-mp-1-preamp.html


http://adadepot.com/index.php?topic=422.0

Συγχώνευση μηνυμάτων: 15/07/15, 12:51
Ωπα, το ξαναβγάλανε ρε φίλε!!! ADA MP-1 Channel με 2 12ΑΧ7 (Αν και σε μορφή πεταλιού - hand made in California):


http://www.adaamps.com/Products/ada-MP1/MP1.htm


MP-1-CHANNEL
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/15, 12:51 από Korgy »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #17 στις: 17/07/15, 22:22 »
Το preamp το χω υπ οψη αλλα θελω να κινηθω οικονομικα οποτε γι αυτο κοιταω σε πιο budjet μηχανηματα..
Aν ειχα να διαθεσω triaxis η πρωτη επιλογη και μετα κατι σε quad ή το ανω boogie preamp..
Καλος ο british ηχος αλλα σαν τη χροια ενος σκασμενου boogie με 6l6 για τα δικα μου γουστα δεν κανει...(Fun petrucci/metallica κλπ  0:)  )

Το digitech το ψαξα λιγο γενικα χωρις καποιο πολυ καλο demo ακουγεται αρκετα καλο αλλα σε αμεση συγκριση με το engl εχω την αισθηση βγαζει πιο ''ψευτικη'' χροια και προσθετα θελω κατι απλο και λειτουργικο οποτε και τα εφφε του μαλλον χαμενα θα πανε μιας και εχω ηδη..
Στρεφομαι στο Engl λογω οικονομικου σαφως-αλλωστε ενα μηχανημα πολλων ευρω μου ναι αχρηστο και κατα 2ον λογω ηχητικης χροιας μου κολαει στο αυτι καλα.
Διαβασα ενα review και λεει συγκεκριμενα ενας οτι θυμιζει ή τουλαχιστον κοντα σε ηχο images&words DT..
Βεβαια πεζει ρολο και ο λοιπος εξοπλισμος αλλα απ οτι ειδα παρομοια πραματα εχει με μενα (v30 μεγαφωνα και μεταλοκιθαρο)
Επισης αργοτερα σκεφτομαι για αγορα 7χορδης οποτε ολα μαζι πιστευω δενουν σαν προσανατολισμο progressive metal/old 90's


Ειχα και το studio preamp και το triaxis ταυτοχρονα.

Αν σε ενδιαφερει ενας ηχος, αυτος που υποτιθεται οτι κανουν σαν βασικο ηχο και τα δυο και που αποτελει τη βαση για ο,τιδηποτε απο ac/dc (ξερετε οτι και ο angus young χρησιμοποιουσε το εν λογω preamp ενα καιρο?! το καθαρο σκασμενο plexi-ιζει) σε offspring, nirvana, metallica master oh master και ajfa, dream theater, santana και lamb of god τοτε παρε το studio preamp.

Του ριχνει στα αυτια για το 1/3 της τιμης.

Αν θες αυτο που μπορει να κανει το triaxis (να εχει οσα presets θελεις απο τον ιδιο ηχο, η οσα καναλια εχει και εχει πολλα και σχετικα διαφορετικα μεταξυ τους), midi που ελεγχει τη loop μεχρι τα voicings στο mesa 2:90 (φαντασου οτι αναλογα το patch ελεγχει deep, modern (βγαζει το negative feedback σα το modern στο rectifier), ριχνει στο μισο τα watt, ολα με ενα πατημα οπως θες εσυ τοτε το triaxis ειναι μοναδικο και το καλυτερο ταιρι του 2:90:2.


Αλλα ακουγεται πιο στεγνο σχεδον σαν οχι κορυφαια κοπια του studio preamp, πολυ λιγοτερο δυναμικο, μικροτερος ηχος σε διαστασεις ειδικα σε χαμηλη ενταση ολα αυτα. Το dynamic voice ειναι ενα φτωχο υποκαταστατο του graphic eq και μαλλον υπευθυνο για τα περισσοτερα που δεν μαρεσαν. Το input volume λειπει και αυτο επισης δεν μαρεσει γιατι επηρεαζες το πως χτυπουσε η κιθαρα τον προενισχυτη, ταιριαζες καθε μαγνητη. Το triaxis εκανε ενα πολυ καλο ηχο, το mark III αλλα αυτος δεν ηταν το φαντασικο studio preamp metallica ηχοχρωμα ρε παιδι μου...γενικα προτιμω το studio.

Παρεμπιπτοντως και τα δυο χαλουσαν εδω και εκει, θεωρω τη mesa λιγακι αναξιοπιστη σαν εταιρεια. Και το f-30 μου (αφου το πουλησα) χαλαει τρεις και λιγο εστω και για χαζα. Δεν ειναι ομως χειροτερη απο τις αλλες του χωρου.


Μου κανει πολυ κακη εντυπωση η τιμολογηση στις αγγελιες, ζητανε για το studio χρυσαφι που λεει ο λογος. Ειχα αγορασει και πουλησα στα 400 ευρω εντος ελλαδος και δεν νομιζω οτι αξιζει παραπανω, ειναι μια απλη κατασκευη (οκ το κυκλωμα eq οχι και τοσο) και στην τελικη ενα καναλι ειναι πρακτικα (το clean ημι αχρηστευεται αν ρυθμισεις το lead για το καλυτερο). Το triaxis, παραπανω απο 1000ρικο δεν θα δινα ποτε. Ο πωλητης δεν ξερω τι κανει, αλλα και το marshall το βαραει λιγακι, αγγλια πανω απο 300 λιρες δεν ποιανανε αυτα αλλα ετσι που πηγε η ισοτιμια...Το mark III παντως (ισως ετυχε) JCM 900 ηταν ενας απο τους πιο απογοητευτικους ενισχυτες που επαιξα προσωπικα μαλλον γιατι περιμενα παραπανω.



Το engl παντα με κεντριζε και προσωπικα αν ειχα το ht-5 θα το περνουσα απο εκει ουτε θα με ενοιαζε αν λειτουργει ο δικος του για καμπινα. Παντως την harley benton την ειχα και ειναι παραπανω απο αξιοπρεπης. Οταν ακους μεχρι και τον telegun να λεει οτι ειναι μια χαρα και το απολυτο deal ε τοτε...ανετα την ξαναγοραζα αν τη χρειαζομουν. Ας ξεκολλαει λιγο το tolex!

Το engl λεγανε οτι ειναι πρακτικα το preamp του blackmore signature. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα τα περισσοτερα engl ειναι παρομοιας λογικης, ταιζουν το tonestack απο την ανοδο για πυκνοτερο και ο,τι αλλο συνεπαγεται ηχο οπως και η mesa παρεμπιπτοντως αλλα με εντελως αλλη φιλοσοφια...και χρησιμοποιουν μικρους μετασχηματιστες για γρηγορο "ηχο" (να κομπρεσαρει απο νωρις) που προσωπικα δεν με τρελλαινει αλλα στην τελικη το engl e 530 θα το χρησιμοποιησεις με ο,τι τελικο θες.


Να και ενα video με την ευελιξια του:

https://www.youtube.com/watch?v=958hu_M1W24

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #18 στις: 18/07/15, 17:13 »
Ενδιαφερον τοποθετηση,αρα προτιμας studio preamp εναντι triaxis..Ενοειται οτι αν ειναι μικρη η χρηματικη διαφορα το studio το προτιμω και γω απο το engl και αξιζει το κατι παραπανω.
Αnyway τις απαντησεις τις πηρα για το Ε530 και ειναι αυτες που περιμενα πανω κατω και τα αξιζει τα λεφτα του!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #19 στις: 21/07/15, 18:25 »
To 530 δεν το ειχα ποτε...

Μεταξυ των δυο mesa προτιμουσα το studio αλλα αυτο που κανει το triaxis απλα δεν υπαρχει ειδικα σε συνεργασια με το 2:90. Αν παιζεις μονο σπιτι, δεν το χρειαζεσαι ομως κατα καποιο τροπο.

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #20 στις: 22/07/15, 14:22 »
Εεεεεεεε  ;D ;D  2:90 σε σπιτι μαλλον για κατεδαφιση θα ναι χρησιμος...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #21 στις: 29/07/15, 15:47 »
Γιώργο, αν τελικα παρεις τον 530, δες αν εχει μαζι και το footswitch... απ'οτι θυμαμαι ειναι λιγο τσιμπημενο να το αγορασεις (70κατι ευρω...).

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #22 στις: 30/07/15, 11:45 »
Αλλος ένας θρυλικος προενισχυτης των 80s είναι και ο Peavey Rockmaster rack preamp. Έχει 4(!!!) 12ΑΧ7 λάμπες και πολλοί τον παρομοιάζουν με "5150 on steroids". Παιζει κατα καιρους στις αγγελιες σε καλές τιμές.





« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/15, 12:21 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #23 στις: 30/07/15, 14:22 »
Θα το χω υπ οψη για το controller και θα δω και το peavey  ;)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Preamp rack
« Απάντηση #24 στις: 06/08/15, 12:26 »
Αν και σε βλέπω "ψημενο"  ;D  για τον Ε530, δες και τον Rocktron Widowmaker:

https://www.youtube.com/watch?v=Byy_gQ-NerQ


http://www.thomann.de/gr/rocktron_widowmaker_guitar_preamp.htm


Η Rocktron έχει μακρά παράδοση στα Rack preamps και αυτο  είναι το τελευτσίο της δημιούργημα.


...υπάρχει βέβαια και το Voodu Valve (λαμπατο) στις αγγελιες


http://smart.noiz.gr/details.php?id=202986
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
11882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/05, 23:05
από Gabriel6th
Rack Effects...???????

Ξεκίνησε από Petrucci Τα καλύτερα...

15 Απαντήσεις
6102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/05, 01:07
από Johnie Darko
New Rack...

Ξεκίνησε από Status Seeker Ενισχυτές

22 Απαντήσεις
7878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 00:34
από Jezus
Rack set up or...

Ξεκίνησε από Panagiotisrx7 « 1 2 » Ενισχυτές

32 Απαντήσεις
10602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 10:17
από jabarlee
Rack vs Head vs Combo!!

Ξεκίνησε από gers « 1 2 » Ενισχυτές

44 Απαντήσεις
14985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/09, 13:09
από adr1anos
27 Απαντήσεις
9886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:44
από Stel Andre
2 Απαντήσεις
2010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/09, 22:07
από Jezus
19 Απαντήσεις
7453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/14, 01:03
από Jezus
6 Απαντήσεις
5428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/14, 01:44
από iliasAEK
4 Απαντήσεις
4338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/15, 14:23
από sfanfan