Αποστολέας Θέμα: τι κάρτα ήχου να πάρω βοήθεια  (Αναγνώστηκε 3009 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinezakos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
γεια σας θα ηθελα την βοηθεια καπιου που να εχει πληρη επιγνωση πανω στο θεμα γιατι πρόκειται να δωσω αρκετα χρηματα.θα ηθελα  πρωτα να πω τι με καλυπτει και να μου πειτε τ μπορω να κανω.αρχηζω λοιπον θελω μια καρτα ηχου που να εχει 2 καναλια για κιθαρες 2 καναλια για φωνες 1 καναλι για μπασο 1 καναλι για drums ηλεκτρικα και 1 καναλι για αρμονιο που νομιζω πως το αρμονιο θελει καναλι midi για να μπει στο cubase το λεγομενο 5καρφο.δεν με ενδιαφερει να εχει επανω eq εφοσον το εχει σε ψηφιακη μορφη το cubase και θα το λειτουργω απο εκει.θελω τα οργανα να μπενουν ταυτοχρονα και οχι 1 μετα το αλλο θελω να εχω την δυνατοτητα να τα συνδεω ολα μαζι και ας μην χρειστη ποτε εγω θελω να εχω αυτη την δυνατοτητα.και να μου εξηγήσετε μερικα πραγματα στις δωτο που θα ανεβεσω


τι ειναι τα
1.audio inserts
2.audio uotputs
3.midi in&midi out(apo to armonio syndehs ena kalodio midi  stis kartas to midi in giati exei midi out?)
4.midi out
5.usb hub
ευχαριστωω παρα παρα πολυ για τν υπομονη σασ. καλα χριστουγεννα και καλες γιορτες

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: τι κάρτα ήχου να πάρω βοήθεια
« Απάντηση #1 στις: 26/12/16, 08:10 »
χρόνια πολλά επίσης,

αλλά μου φαίνεται οτι θες να αγοράσεις κάτι χωρίς η ανάγκη για αυτην την αγορά να είναι απόρροια μιας συνεχούς και συνειδητής διαδικασίας. Δηλαδή σαν να ρωτάει κάποιος που φέρεται οτι θέλει να αγοράσει αυτοκίνητο τι είναι το τιμόνι και σε τι χρειάζονται οι ρόδες.

Μην με παρεξηγείς, αυτό που θέλω να σου πώ είναι οτι πρέπει να περιγράψεις το γενικότερο πλαίσιο του προβλήματος ή ζητήματος που προσπαθείς να θέσεις. Εχετε μπάντα? Θελετε να κάνετε ηχογράφηση? κτλ κτλ κτλ

Εγω προσωπικά χρησιμοποιώ σαν USB κάρτα ήχου ένα boss me-25, ούτε έχω την παραμικρή επαφή με μπαντες και ηχογραφήσεις εδώ και πολλές δεκαετίες, αλλά αν περιγράψεις ακριβώς το σεταπ σου, σίγουρα κάποιος θα σε βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος kinezakos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: τι κάρτα ήχου να πάρω βοήθεια
« Απάντηση #2 στις: 26/12/16, 11:27 »
φίλε panixgr.εκτιμώ την απάντηση σου και όχι δεν παρεξηγώ είναι κάλο να ακους και να μαθαίνεις .ναι έχουμε μπάντα και θέλουμε να κάνουμε ηχογράφηση.αλλα δεν θέλω τα όργανα να μπαίνουν ξεχωριστά.θελω να υπάρχει η δυνατότητα να μπούνε όλα μαζει.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: τι κάρτα ήχου να πάρω βοήθεια
« Απάντηση #3 στις: 26/12/16, 13:48 »
Μαλλον θες κονσολα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: τι κάρτα ήχου να πάρω βοήθεια
« Απάντηση #4 στις: 26/12/16, 14:55 »
καλησπέρα και χρόνια πολλά :)

https://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_18i20_2nd_gen.htm
https://www.thomann.de/gr/roland_ua1010_octacapture.htm

αυτές υπερκαλύπτουν τις ανάγκες σου
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kinezakos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: τι κάρτα ήχου να πάρω βοήθεια
« Απάντηση #5 στις: 26/12/16, 16:54 »
φίλε modfori ευχαριστώ πάρα πολύ αυτό ακριβός έψαχνα......και κάτι τελευτώ αν βάλω 8 όργανα ταυτόχρονα θα έχει latency ????θα μασάει δηλαδή ?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: τι κάρτα ήχου να πάρω βοήθεια
« Απάντηση #6 στις: 26/12/16, 17:06 »
δε νομίζω πως είναι η κάρτα αυτή που μπορεί να χωλαίνει αλλά το pc . αν έχεις pc με σύγχρονο hardware , με τους κατάλληλους οδηγούς (asio κτλ) και σωστές ρυθμίσεις τότε δεν έχεις να φοβάσαι το latency το οποίο βέβαια σε καταστάσεις ηχογράφησης μπάντας δε σε απασχολεί
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kinezakos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: τι κάρτα ήχου να πάρω βοήθεια
« Απάντηση #7 στις: 26/12/16, 17:13 »
πω πω.δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βοήθησες 

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: τι κάρτα ήχου να πάρω βοήθεια
« Απάντηση #8 στις: 26/12/16, 18:46 »
δε νομίζω πως είναι η κάρτα αυτή που μπορεί να χωλαίνει αλλά το pc . αν έχεις pc με σύγχρονο hardware , με τους κατάλληλους οδηγούς (asio κτλ) και σωστές ρυθμίσεις τότε δεν έχεις να φοβάσαι το latency το οποίο βέβαια σε καταστάσεις ηχογράφησης μπάντας δε σε απασχολεί

το πρόβλημα αυτό είναι γενικότερο στο computing και λύνεται με το να μετατρέψει κανείς το πρόβλημα αποι σύγχρονο σε ασύγχρονο. Στο σύγχρονο παράδειγμα (με μια κλασική on board κάρτα ήχου με πεπερασμένες δυνατότητες), θα έπρεπε να είμαστε σίγουροι οτι έχει συμβεί η ορθή εγγραφή στον δίσκο για να προχωρήσουμε παρακάτω. Στο ασύγχρονο παράδειγμα, απλά μας ενδιαφέρει να γράψουμε σωστά μέχρι την κάρτα ήχου (μια απο τις 2 USB που προανέφερες π.χ.) και μετά θεωρούμε οτι μπορούμε να συνεχίσουμε να παράγουμε δεδομένα. Στην 2η περίπτωση εμπιστευόμαστε στους buffers (με την υπολογιστική/ψηφιακή τους έννοια και όχι την αναλογική) της κάρτας και θεωρούμε οτι η εγγραφή έχει συμβεί, και οτι αναλαμβάνει η κάρτα και η υπόλοιπη αλυσίδα/μονοπάτι τα περεταίρω. Η διαφορά μεταξύ 1ης και 2ης περίπτωσης είναι οτι στην 1η το bottleneck είναι ο υπολογιστής και οι πεπερασμένες δυνατότητας της κάρτας ήχου, της CPU, της μνήμης, και φυσικά του kernel, ενω στην 2η περίπτωση αναθέτουμε το real-time κομάτι του μονοπατιού των data σε μια εξειδικευμένη συσκευή (εξωτερική κάρτα ήχου), και αφήνουμε τα υπόλοιπα κομάτια σε μια ασύγχρονη διαδικασία. Τουτέστιν για αυτό σκάει κανείς ένα σκασμό λεφτά για μια κάρτα ήχου, ωστε να μην αναγκαστεί να ψάχνεται με πολύ ακριβότερους σκασμούς λεφτών για να λύσει το πρόβλημα με ένα συμβατικό υπολογιστικό σύστημα γενικού σκοπού.
Είναι άπειρα τα παραδείγματα απο τα δύκτια και τις βάσεις δεδομένων όπου η λύση είναι η ίδια.

Ειδικά για το linux, πάντώς υπάρχουν στις περισσότερες διανομές και πυρήνες για real-time εφαρμογες. Εκεί κερδίζουν τα περιφερειακά ήχου-βίντεο, αλλά φυσικά χάνουμε στο general purpose και στις δυνατότητες server.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 01:31
από Abaddon
7 Απαντήσεις
4255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 23:42
από nikoslykos
6 Απαντήσεις
3503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/13, 23:37
από Pavl0s
14 Απαντήσεις
8250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/13, 15:22
από freemind
2 Απαντήσεις
5346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/13, 10:32
από freemind
5 Απαντήσεις
7324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/14, 14:11
από freemind
10 Απαντήσεις
5671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/14, 20:56
από genas
4 Απαντήσεις
9019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/14, 22:01
από vaig3
4 Απαντήσεις
4041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/14, 16:23
από guitalele
0 Απαντήσεις
4937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/15, 00:15
από Apatilos