Αποστολέας Θέμα: Τakamine  (Αναγνώστηκε 2858 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος never

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Τakamine
« στις: 25/02/08, 23:18 »
Την δεκαετια του 80 η Takamine κυκλοφορισε καποια μοντελα ηλεκτρικης κιθαρας.
Προσπαθω εδω και καιρο να μαθω καποια χαρακτιριστικα απο αυτα τα κοματια και ειδικοτερα το συγκεκριμενο της φωτογραφιας.
Εστειλα e-mail στην Takamine και με παραπεμπσανε στα γραφεια του Λονδινου οπου η απαντηση που πηρα ηταν οτι το βαψιμο στο σωμα εγινε μεταγενεστερα και δεν ειναι εργοστασιακο!!!!
Αν καποιος γνωριζει κατι παραπανο θα του ημουν υποχρεος.


Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Τakamine
« Απάντηση #1 στις: 25/02/08, 23:48 »
Ωραία κιθάρα....
Είναι πολύ μικρό το σώμα ή μου φαίνεται?
Το χρώμα της νομίζω πως φαίνεται πως δεν είναι εργοστασιακό.....εκτός απο κάτι που θα το ρωτήσω παρακάτω...
Αλλά δε κατάλαβα κάτι...
Τι ακριβως πληροφορίες ψάχνεις? Για ξύλα κλπ? Και η εταιρεία δε μπορούσε να σου απαντήσει γιατί το βαψιμο δεν ήταν εργοστασιακό? και τι ρόλο παίζει αυτό δηλαδή? δε μπορούσαν να αναγνωρίσουν την κιθάρα?

Μπορεί να φανούν ηλίθιες ο επόμενες ερωτήσεις αλλά πρέπει να ρωτήσω...
Πως ξέρεις οτι είναι Takamine? έχει serial η κάτι άλλο, γιατί στο headstock τουλάχιστον στην φωτο δε φαίνεται τίποτα....
Τα dots στην ταστιέρα και το περίγραμμα (αν δε γράφει κάτι το μπράτσο επάνω) επειδή δένουν πάρα πολύ με το όλο concept της κιθάρας και το bodywork με οδηγούν περισσότερο στο συμπέρασμα πως είναι custom δουλειά όλη η κιθάρα....
Γιατί να κάτσει καποιος να αλλάξει τα dots και ειδικά το binding σε όλη την κιθάρα νομίζω είναι πολύ δουλειά και αυτός που το έκανε θα ήταν τρομερά μερακλης με αυτή τη κιθάρα!! το βάψιμο νομίζω είναι πολύ πιο εύκολο...
Και το να είχε αυτα τα χαρακτηριστικά απο μόνη της μου φαίνεται λίγο περίεργο γιατί κόκκινο binding και dots δε φαντάζομαι με τι χρώμα στο σώμα θα τα συνδίαζε κάποια εταιρεία....
Αν έχει κάποιο serial η κιθάρα μήπως να έψαχνες με αυτό?
Αλλιώς εμένα μου φαίνεται για εξολοκλήρου custom δουλειά....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος never

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Τakamine
« Απάντηση #2 στις: 26/02/08, 22:07 »
Φιλε δρακουμελ κατ αρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.
Αυτην την κιθαρα την αγορασα το 1987 απο τον λιολιο στη Θεσσαλονικη,οι μονες αλαγες που εκανα στην κιθαρα ειναι να βαψω εγω τον κοκκινο "ιστο" στο σωμα και να βγαλω τους δυο μαγνητες και να βαλω εναν bartolini.
Απο κει και περα αυτο που ψαχνω ειναι να μαθω για τα ξυλα της καθος το σωμα ειναι μονοκοματο και αν εκτος απο την συναισθηματικη για μενα αξια εχει καποια εμπορικη αξια γιατι καλο το συναισθημα αλλα και μια  gibson flying V ειναι μαγεια.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Τakamine
« Απάντηση #3 στις: 26/02/08, 22:19 »
Dηλαδή το αρχικό της χρώμα ήταν απλά μαύρο?
Είχε κόκκινο binding και dots?
Επειδή φαίνεται να είναι πολύ μικρή όπως είπα και πριν, το βάρος της πως είναι?
Σκέφτεσαι να την δώσεις? Αν ναι με ενδιαφέρει....
Και να σε ξαναρωτήσω....δηλαδή η εταιρεια δε μπορεί να σου δώσει στοιχεία γιατι δεν έχει το original bodywork?
Ολόκληρη η κιθάρα δηλαδή δε τους λέει τίποτα???
Αφού την είχες αγοράσει απο τον Λιόλιο τότε δεν έχεις μια ενδεικτική αξία της κιθάρας?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος never

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Τakamine
« Απάντηση #4 στις: 26/02/08, 22:50 »
Η τακαμινε εβγαλε καποιες ηλεκτρικες μονο τη δεκαετια του 80,το 87 εγω την αγορασα 90.000 δραχμες.
αν αναλογιστεις οτι το 89 αγορασα μια charvel usa με 150.000 δρχ η αξια τους τοτε ηταν αρκετα σημαντικη.
Δεν ξερω αν τελικα θα την πουλησω γιατι απο την μια δεν φτιαχνωνται τετοιες κιθαρες τωρα και απο την αλλη αν δεν φυγει απο τα χερια  μου ενα μπασσο με μια πεταλιερα που εχω για να μαζευτει ενα αξιοπρεπες ποσο για αγορα καινουριας ειναι δωρο αδωρο.

Αποσυνδεδεμένος never

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Τakamine
« Απάντηση #5 στις: 26/02/08, 22:53 »
το χρωμα της ειναι οπως την βλεπεις,μαθρη με την κοκκινη ριγα γυρο.
Το βαρος της πρεπει να ειναι γυρο στα 8 κιλα.

Αποσυνδεδεμένος never

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Τakamine
« Απάντηση #6 στις: 26/02/08, 23:08 »
στο σαιτ τησ takamine δεν μπορεις να επικοινονησεις με το εργοστασιο της ιαπωνια.

παραθετω κι αλλες φωτο.