Αποστολέας Θέμα: Τάστα... πως τα ξεχωρίζουμε;  (Αναγνώστηκε 4830 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Τάστα... πως τα ξεχωρίζουμε;
« στις: 27/11/08, 17:06 »
  Τι μας δείχνουν οι αριθμοί (6100, 6105, 6130, 6150, 6230) που περιγράφουν τα διάφορα είδη τάστων;

Πρακτικά τι διαφορές παρουσιάζουν στο παίξιμο τα διάφορα τάστα;
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Τάστα... πως τα ξεχωρίζουμε;
« Απάντηση #1 στις: 27/11/08, 18:13 »
Καλη απορια...
Και εγω θα ηθελα να μας εξηγησει καποιος...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Τάστα... πως τα ξεχωρίζουμε;
« Απάντηση #3 στις: 27/11/08, 18:57 »
Γενικά τα τάστα έχουν δύο διαστάσεις.. Το ύψος (πόσο εξέχουν από την ταστιέρα) και το πλάτος (πόσο παχιά ή λεπτά είναι).. Αναμφισβήτητα η σημαντικότερη διάσταση είναι το ύψος.. Τάστα με μεγάλο ύψος σημαίνει ότι είναι ιδανικά για solos, δηλαδή όταν δεν χρειάζεται να πατήσεις πολύ τη νότα για να ακουστεί (σκεφτείτε μια scalloped κιθάρα).. Από την άλλη, ενδέχεται αν εφαρμοστεί ισχυρή πίεση σε μια νότα η τονικότητα να αλλάξει απειροελάχιστα αλλά αρκετά έτσι ώστε να ακουστεί φάλτσο.. Επίσης λόγω της "απόστασης" μεταξύ χορδής και ταστιέρας που δημιουργούν τα υψηλά τάστα, τα bends γίνονται ευκολότερα διότι δεν υπάρχει η τριβή που υπάρχει αν η απόσταση ήταν μικρότερη.. Ωστόσο, τα χαμηλά τάστα "συγχωρούν" περισσότερο κάποια λάθη τεχνικής.. Σαν rule of thumb, κιθαρίστες οι οποίοι δεν βάζουν δύναμη στα δάχτυλα του αριστερού όταν παίζουν αρέσκονται σε ψηλά τάστα, ενώ κιθαρίστες οι οποίοι βάζουν δύναμη (πρώην ή και νυν κλασικοί κιθαρίστες) στα χαμηλά τάστα.. Ο όρος jumbo frets αναφέρεται στα τάστα τα οποία έχουν και μεγάλο ύψος αλλά και μεγάλο πλάτος, έτσι έχουμε τα extra jumbo, medium jumbo και τα απλά jumbo..

Δεν μπορώ να θυμηθώ τις ακριβείς διαστάσεις (ύψος Χ πλάτος) των διαφόρων κατηγοριών τάστων.. Αυτό που θυμάμαι είναι όμως η σειρά τους.. Πηγαίνοντας από τα ψηλότερα στα χαμηλότερα συναντάμε τα:

1) 6100
2) 6105
3) 6150
4) 6230
5) 6130
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/08, 18:59 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Τάστα... πως τα ξεχωρίζουμε;
« Απάντηση #4 στις: 27/11/08, 19:01 »
Θελω να προσθεσω επισης, οτι με τα χαμηλα ταστα βρισκουν τα δαχτυλα στην ταστιερα, και αυτο ειναι ακρως σπαστικο για καποιους, γιατι 'κολλανε' κατα καποιον τροπο στην ταστιερα. >:(

Τα χοντρα ταστα προσφερουν γενικα μεγαλυτερο playability, και γιαυτο ολες οι εταιριες εχουν στις κιθαρες τους jumbo/medium jumbo.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Τάστα... πως τα ξεχωρίζουμε;
« Απάντηση #5 στις: 27/11/08, 19:25 »
Αυτά τα jumbo / medium jumbo και τα σχετικά που λέτε, πως αντιστοιχούν στους αριθμούς;


@ Απόλλων: Το link της Warmoth που δίνεις το είδα, και ακριβώς εκεί γεννήθηκε η απορία μου.

@ faser: πολύ κατατοπιστικός. Ευχαριστώ πολύ. Υποθέτω ότι σαν σκληροπηρυνικός ακουστικός-fingerstyler-κλασσικούρας μάλλον πρέπει να στραφώ σε medium jumbo ή κάτι... χοντρό τέλος πάντων!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τάστα... πως τα ξεχωρίζουμε;
« Απάντηση #6 στις: 27/11/08, 20:45 »
Αυτά τα jumbo / medium jumbo και τα σχετικά που λέτε, πως αντιστοιχούν στους αριθμούς;

Απο αυτά που έχω παρατηρήσει οι όροι "jumbo" ή "medium jumbo" που χρησιμοποιούν οι εταιρείες δεν αντιστοιχούν σε κάποιες συγκεκριμένες διαστάσεις αλλά είναι λίγο στο "περίπου" χάριν ευκολίας αναγνώρισης για το τι τύπο τάστου φοράει μια συγκεκριμένη κιθάρα,απο κατασκευαστή σε κατασκευαστή δηλαδή αν μετρήσουμε το τάστο το οποίο όλοι αναφέρουν ως "medium jumbo" για παράδειγμα,πιθανόν να βρούμε κάποιες μικροδιαφορές,όχι πάντα όμως.

Για παράδειγμα η CARVIN τα medium jumbo που χρησιμοποιεί έχουν διαστάσεις: .048" H .103" W
τα jumbo: .055" H .110" W
κάποια άλλα low wide: .036" H .106" W

Αυτές οι διαστάσεις μπορεί να διαφέρουν απο άλλους κατασκευαστές.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
14716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/06, 19:32
από oneofthem
21 Απαντήσεις
9310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 15:32
από SWEET*STRINGS
37 Απαντήσεις
13011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 21:42
από profsokin
2 Απαντήσεις
2699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/08, 00:05
από Como Esta Loco
10 Απαντήσεις
4732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 11:47
από profsokin
5 Απαντήσεις
3439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 15:06
από JP.M
24 Απαντήσεις
10022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/15, 19:00
από cbk
13 Απαντήσεις
5817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/09, 19:50
από theodoropoulos
3 Απαντήσεις
2628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/09, 08:56
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
13 Απαντήσεις
5094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 01:05
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood