Αποστολέας Θέμα: ντραμς βοηθεια για ξεκινημα  (Αναγνώστηκε 18933 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fertis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ
    • Προφίλ
ντραμς βοηθεια για ξεκινημα
« στις: 25/10/09, 20:20 »
καταρχην καλησπερα ειμαι 19 χρονων ασχολουμαι με πληκτρα 5 χρονια και κιθαρα 1 χρονο.με κατι παιδια που παιζαμε σε στουντιο κατεληξα να παιζω ντραμς,αυτο για 2 χρονια,παιζω απλα βασικους ρυθμους 4/4 χωρις να εχω κιτ σπιτι μου,με ενδιαφερει να μαθω κανονικα αλλα δεν ξερω απο που να ξεκινησω να κανω μαθηματα,να παρω δικο μου σετ για αρχη?,γενικα εχω ορεξη να μαθω με ενδιαφερει και επαγγελματικα ασχετα οτι ειναιπολυ νωρις,τελος παντων οποιος ασχολειται και μπορει να ας με διαφωτησει για αρχη τι να κανω.

Αποσυνδεδεμένος fertis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ
    • Προφίλ
Απ: ντραμς βοηθεια για ξεκινημα
« Απάντηση #1 στις: 26/11/09, 19:19 »
καμια βοηθεια?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ντραμς βοηθεια για ξεκινημα
« Απάντηση #2 στις: 26/11/09, 19:38 »
Δοκιμασες να μαθεις απο μαθηματα στο ιντερνετ; (γραπτα ή/και βιντεο)
Δοκιμασες να κανεις εξασκηση πανω σε οτιδηποτε χτυπιεται; (καρεκλες, τραπεζια, καναπεδες, χαρτοκουτες, κλπ)
Τι αναγκες εχεις απο αποψη ηχου; (δηλ τι στυλ μουσικη θα παιζεις)
Τι ποσο χρηματων διαθετεις;
Μπορεις να παιζεις με κανονικα ντραμς στο σπιτι σου; Αν οχι, ισως θα'πρεπε να αγορασεις ψηφιακα ντραμς.

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: ντραμς βοηθεια για ξεκινημα
« Απάντηση #3 στις: 10/02/10, 18:25 »
καλησπερα παιδια,
εχω ενα 15χρονο ξαδερφακι που ενδιαφερεται για αγορα ντραμς με ταβανι τα 300 ευρω.εχει ηδη ξεκινησει μαθηματα στη φιλαρμονικη του δημου βριλησσιων και τον ενδιαφερει να κανει ενα σχηματακι με τους συμμαθητες του και να παιζουν κυριως μεταλ (ακουσματα απο μεταλικα,ιρον μαιντεν κτλ).

για αρχη δεν τον ενδιαφερει τοσο η ποιοτητα του ηχου,οσο το να μην ειναι η ντραμς ξεχαρβαλομενη μιας και θα στραφει σε μεταχειρισμενη.θα ηθελα να ρωτησω τι πρεπει να προσεξουμε κατα τον ελεγχο που θα κανουμε στο οργανο που προκειται να αγορασουμε.

ευχαριστω προκαταβολικα

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: ντραμς βοηθεια για ξεκινημα
« Απάντηση #4 στις: 11/02/10, 10:34 »
Τα 300 ευρώ, για ένα σετ ντραμς με ταμπούρο, κάσα, τομ, βαθύ, πιατίνια, πεντάλ, κάθισμα, είναι οριακά και σίγουρα δεν μιλάμε για ποιότητα έτσι κι άλλιως…

Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις σε μεταχειρισμένο είναι, πόσο πλήρες είναι (αν έχει όλα τα κομμάτια, ταμπούρο, τομ, κασα, βαθύ, βασείς για πιατίνια, βάσεις για τομ, βάση hi-hat κλπ.), να μην υπάρχουν σπασίματα, στα ξύλα, στα στεφάνια κλπ. και να μην λείπουν βίδες (κυρίως αυτές που σφίγγουν τα δέρματα) ή να μην είναι «κλωτσιμένες», ωστε να μπορείς να τα κουρδίσεις...

Επίσης άσχετα με τα τύμπανα ως αγορά, να πω πως τα μαθήματα σε φιλαρμονική είναι πολύ καλή κατάσταση για την ανάπτυξη της τεχνικής και βοηθάει πολύ, αλλά please προσοχή με τον τρόπο χειρισμού της μπαγκέτας στο αριστερό χέρι, εφόσον το παιδί ενδιαφέρεται για heavy metal κατάσταση. Το λέω αυτό γιατί στη φιλαρμονική χρησιμοποιείται αναγκαστικά traditional grip και αυτό το πιάσιμο σε στυλ μουσικής που έχουν κατά βάση το backbeat, θα πρέπει να το κατέχεις πρώτα πολύ καλά, ώστε να χτυπάς δυνατά χωρίς να σφίγγεσαι, για να αποφύγεις τραυματισμούς από σφιγμένα/άτσαλα συνεχόμενα δυνατά χτυπήματα…

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: ντραμς βοηθεια για ξεκινημα
« Απάντηση #5 στις: 12/02/10, 15:47 »
σε ευχαριστω πολυ Στεργιο.
αν εσυ η οποιοσδηποτε φιλος εχετε υπ'οψιν σας κατι σε καλη κατασταση να πωλειται(αθηνα),μπορειτε να μου στειλετε ενα Π.Μ.
να εισαι καλα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
19759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/08, 21:00
από gers
27 Απαντήσεις
14232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/06, 17:36
από freemind
0 Απαντήσεις
2736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/08, 16:30
από fake7
5 Απαντήσεις
5936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/09, 23:45
από larry_tsoukou
6 Απαντήσεις
4150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 17:44
από Wise_One
0 Απαντήσεις
14938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 21:19
από Vicarious
16 Απαντήσεις
6304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 13:35
από Guitar_Hero
4 Απαντήσεις
19238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/10, 23:47
από Adoni
3 Απαντήσεις
19049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/17, 21:49
από STEFANOS604
1 Απαντήσεις
36606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/11, 08:57
από fedstog