Αποστολέας Θέμα: Washburn  (Αναγνώστηκε 7860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Washburn
« στις: 12/06/02, 21:44 »
Τελευταία εχω αρχίσει να ψάχνω την δουλειά για μια ηλεκτρική Washburn, είδικά η idol μου αρέσει πολύ σαν σχήμα και απο ότι λέει στο site (μαγνήτες που δουλεύουν σαν διπλοί ή σαν μονοί, εύκολος λαιμός κτλ) πρέπει να λέει. Βασικά εμένα μου αρέσει πολύ ο ήχος της stratocaster αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτόν τον κόσμο. Ξέρει κανείς για Washburn και κυρίως αν αξίζουνε για τα λεφτά τους? Γιατί έχω την εντύπωση οτι βγαίνουνε φθηνές.. Το οτι πρέπει να την δω και απο κοντά.. εννοείται.. απλά θέλω και άλλες γνώμες

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Washburn
« Απάντηση #1 στις: 12/06/02, 22:58 »
Δεν νομίζω ότι η τιμή της Washburn πρέπει να σε αποτρέψει.  Γενικά είναι καλές κιθάρες για τα λεφτά τους.  Είχα την ευκαιρία να παίξω μια WG500, η οποία ήταν εντυπωσιακή.  Προσεγμένη κατασκευή, εύκολος και γρήγορος λαιμός, Floyd Rose.  Ειδικά αν σκεφτείς ότι εδώ κοστίζει μόνο 300 λίρες, πολύ λιγότερο από π.χ μια Ibanez, νομίζω ότι είναι καλή επιλογή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Washburn
« Απάντηση #2 στις: 13/06/02, 08:58 »
Πριν πολλα χρονια, οταν εψαχνα για κιθαρα, ηθελα κατι φτηνο... Σε καποια φαση ειδα και τις φτηνες της Washburn.
Ηταν καλες... για το τζακι!!  :P  Φανταζομαι οι νεοτερες και ακριβοτερες εχουν τη δυνατοτητα να χρησιμοποιηθουν ως μουσικα οργανα...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Washburn
« Απάντηση #3 στις: 13/06/02, 20:07 »
Thanx για τις συμβουλές :)
Βασίλη, νομιζω οτι τα φθηνότερα μοντέλα οποιασδήποτε εταιρίας είναι κατα κανόνα εκτός απο πολύ χάλια , πολυ κατώτερα απο τα αμέσως λίίίίγο ακριβότερα. Με καμια 100-αρα βρίσκω καμια καλή washburn? ξέρει κάποιος ?

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:Washburn
« Απάντηση #4 στις: 29/06/02, 18:03 »
Εγώ έχω 2 washburn, εκ των οποίων η μία ηλεκτρική, και η άλλη ακουστική. Η ηλεκτρική είναι πανομοιότυπη με Ibanez, 24 τάστα, 2 hambucers και ένα μονό, double edge floyd rose και με έχει αφήσει αρκετά ευχαριστημένο. Για τα λεφτά της δεν θα ζητούσα τίποτα παραπάνω. Από πλευράς ακουστικών, έχω παίξει με φτηνά μοντέλα της εταιρίας, καυσόξυλα, όπως έχει αναφερθεί. Οι λιγο ακριβότερες είναι όμως αρκετά καλές. Πέτυχα ένα signature model, με τιμή που τσιμπούσε λίγο, αλλά πίστεψέ με, δεν με απογοήτευσε ακόμα. Φυσικά κάθε σύγκριση με gibson, Fender κλπ είναι αχρείαστη και επώδυνη, άρα μην αγωνίζεσαι. Αν θέλεις τον ήχο της strat, μόνο μια strat θα σου τον δώσει ακριβώς όπως τον ξέρεις.
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Washburn
« Απάντηση #5 στις: 29/06/02, 18:32 »
Symfwnw apolyta me ton Micharo... an thes ton hxo tis strat pare mia fender akoma kai giapwnezikh h meksikanikh..h prwsopikh mou apopsh tha htan makria apo tis washburn, eidika an sou aresei allo eidos hxou...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Washburn
« Απάντηση #6 στις: 01/07/02, 08:20 »
Εγω παντως παλια ειχα πιασει στα χερια μου μια stratocaster απο την ανατολη... κορεα, ιαπωνια, καπου εκει... και δεν μ'αρεσε καθολου!

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Washburn
« Απάντηση #7 στις: 17/07/02, 17:59 »
Λοιπόν φιλαράκο,

Μείνε μακριά από Washburn αν μιλάς για κάτω από 200.000. Πήγα στο Νακα στη νεα σμύρνη χτες και τι να δώ: Υπήρχαν μοντέλα Washburn όλα αντιγραφές μεγάλων εταιρίων: Αντιγραφή από strat, gibson, prs, ibanez, jackson κ.α. Όταν λέω gibson εννοώ epiphone, δηλαδή αντιγραφή της αντιγραφής! Γενικά μην εμπιστεύεσαι μια εταιρία που το μόνο που φτιάχνει είναι αντιγραφές από άλλες εταιρίες και όχι δικά της σχέδια-σχήματα. Τώρα άμα δεις κανένα μοντέλο με 250.000 ή με 400.000 ε αυτό είναι κάτι θα αξίζει. Αλλά και πάλι θα μου πείς ότι άμα είχες 400.000 θα έπαιρνες την original strat που θέλεις. Προτίμησε μια mexican strat ή αν δεν διαθέτεις τόσα πολλά μια κορέτικη και κάτω. Σε πληροφορώ πως η κορεάτικη strat που έπαιξα σε ένα μαγαζί εδώ στη Κόρινθο η οποία έκανε 88.000, είχε τρομερό καθαρό ήχο μπλουζίστικο, αλλά για heavy rock άστο.

Σε συμβουλεύεω να μην πάρεις ούτε yamaha. Μια εταιρία που φτιάχνει εξωλέμβιες μηχανές βάρκας, μηχανές δρόμου, πιάνα, βολιά, drums, ηχητικά συστήματα, home cinema και φορητά cd player εε δε νομίζω ότι μπορεί να είναι καλύτερη από τη squier μιλώντας για παρόμοιες τιμές για ηλεκτρικές κιθάρες. Μπορεί να συγκριθεί η πιο ακριβή Yamaha με τη πιό φθηνή Gibson Les Paul???

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Washburn
« Απάντηση #8 στις: 17/07/02, 22:21 »
Δεν το κατάλαβα αυτό, Lord-George.  Το γεγονός ότι η Yamaha κατασκευάζει εκτός από μουσικά όργανα μοτοσυκλέτες, εξωλέμβιες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, σημαίνει απαραίτητα ότι οι κιθάρες της δεν αξίζουν;  Ή μήπως φαντάστηκες ότι φτιάχνονται όλα αυτά στο ίδιο εργοστάσιο;

Όσο για τις Washburn, και πάλι μάλλον αστήρικτος ο χαρακτηρισμός.  Η ποικιλία αυθεντικών σχεδίων και χρωμάτων ίσως να είναι σημαντικό κριτήριο όταν αγοράζεις έπιπλα, όχι όμως και μουσικά όργανα.  Και δηλαδή εσύ είδες σε ένα μόνο κατάστημα 5-10 Washburn που σου φάνηκαν απομιμήσεις και αντιγραφές και έφτασες αυτόματα στο συμπέρασμα ότι είναι για πέταμα;  Γιατί δεν δοκίμασες καμία να δεις τι σου λέει;  Eκτός αν συνεχίζει να σε ενδιαφέρει η εμφάνιση περισσότερο από την απόδοση.  Παρατηρώ ότι ζητάς γνώμες για ένα σωρό διαφορετικές κιθάρες αντί να πας σε ένα κατάστημα να δοκιμάσεις μερικές.  Να αποκτήσεις μια προσωπική γνώμη, τέλος πάντων...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr^Fritz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P. Kurt
    • Προφίλ
Re:Washburn
« Απάντηση #9 στις: 17/07/02, 22:28 »
pantws oi yamaha oi ilektrikes opws kai oi washburn einai sigoyro oti den aksizouyn :P Gia na dwsw enan kalitero orismo oi Yamaha einai mapes.
Mono mia aksize pou epaikse me aytin o santana tpt parapanw
Long live Rock 'n' Roll !!!

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Re:Washburn
« Απάντηση #10 στις: 18/07/02, 07:54 »
Vassilis> Koita... To na min sou arese ena montello "apo tin anatoli" einai apolyta katanoito. Vevea apo ta logia sou katalavainw oti mallon ennoeis tin Koreatissa (twn 100 xiliarikwn) gia dyo logous:
1) Einai i pio kakoftiagmeni strat,
2) I Giaponeza (twn 180 xiliarikwn) einai ena eksairetiko montello pou dystyxws edw kai 5 xronia exei stamatisei i paragwgi tis.
Fysika, mporei kai na kanw lathos, alla i Giapwneza strat exei tin tasi na aresei diavolika poly se pollous (an me ennoeis ti ennow).

Lord> Alitheia, piges apo tin Korin8o sti Nea Smyrno gia na psakseis gia kithara (kala ws edw, alla...) sto NAKA? Den einai poly asximo na kaneis tosa xiliometra gia na se klepsoune? ;)
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Washburn
« Απάντηση #11 στις: 18/07/02, 09:11 »
Ο Thanocaster έχει δίκιο.  Η Γιαπωνέζικη Strat όντως είναι ένα πολύ καλό μοντέλο.  Πολλοί την θεωρούν τη δεύτερη καλύτερη Strat μετά την αμερικάνικη.  Αμέσως μετά τη διακοπή της παραγωγής της κινδύνευσε να γίνει κάτι σαν συλλεκτικό κομμάτι και τώρα οι τιμές κυμαίνονται σε σχετικά υψηλότερα επίπεδα, ειδικά όταν μιλάμε για παλιότερα μοντέλα.  Μάλλον ο Βασίλης αναφέρεται σε κορεάτικη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Washburn
« Απάντηση #12 στις: 18/07/02, 09:28 »
Φίλε Thanocaster,

Αμα σου πω που πήγα προχτες ;D πήγα bon studio(δοκίμασα Les Paul Studio με λαμπάτη κεφαλή marshall), general music (μια τρομερή Ιαπωνέζικη jackson με αερογραφία σε έναν Peavey), zozef (PRS guitars οι οποίες κατα τη γνώμη μου και κατά πολλών άλλων γνώμη είναι οι καλύτερες ηλεκτρικές αυτή τη στιγμή αν όχι σε παραγωγή αλλά σε ποιότητα και ήχο ναι). Στο ΝΑΚΑ πήγα επειδή έμενε ένας φίλος μου εκεί κοντά και μου έμενε λίγος χρόνος. Δε δοκίμασα τίποτα απλώς έριξα το μάτι μου σε κάποιες Washburn και αναρωτήθηκα: "Φέρνει Εpiphone, Ιbanez, Jackson και Squier o ΝΑΚΑΣ?"

Φίλε Απόλλωνα,

Δε ξέρω γιατί αλλά μου φάνηκε ότι κάπου είχα ξαναδεί τις κιθάρες του ΝΑΚΑ κάτι μου θύμιζαν. Είναι γνωστό ότι η εταιρία Washburn κάνει αντιγραφές, τώρα δε ξέρω τους ήχους των κιθαρών τις, και δε πρόκειτε να μπω στο κόπο να τις ακούσω. Αφού η Squier βγάζει σίγουρο πράγμα by Fender παρακαλώ, γιατί να πας να δώσεις τα ίδια λευτά για Washburn ενώ παίρνεις προϊόν με τα σύγχρονα standard της Fender, η οποία Fender συνεργάζεται και συμμετέχει στη παραγωγή και σχεδίαση των κιθαρών Squier? Όπως κατάλαβες από παραπάνω προχτές όλο το πρωι δοκίμαζα κιθάρες στην Αθήνα.

Αποσυνδεδεμένος Dr^Fritz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P. Kurt
    • Προφίλ
Re:Washburn
« Απάντηση #13 στις: 24/07/02, 23:22 »
ρε παιδια το λεει και το ονομα της Wash   Burn
Tis pleneis kai meta tis kes :P
Long live Rock 'n' Roll !!!

Αποσυνδεδεμένος rockntroll

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • vive el rockatrolls....
    • Προφίλ
Re:Washburn
« Απάντηση #14 στις: 25/07/02, 23:28 »
Γιατι ειστε τοσο εχθρικοι με τα αλλα ονοματα κιθαρων εκτος απο την Fender & Gibson &prs??? Aν δεν δοκιμασετε μην κρινετε...
;)

Η καθε κιθαρα θα εχει την χαρη της...(μαλλον)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
7140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/08, 22:29
από Giorgos K.
4 Απαντήσεις
3488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 17:49
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
4740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/08, 01:40
από Jezus
12 Απαντήσεις
6471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 04:16
από daffy
7 Απαντήσεις
3318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/10, 19:04
από coolatos94
10 Απαντήσεις
4330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/10, 19:39
από zefs
3 Απαντήσεις
2670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/11, 15:49
από harrisxr650
5 Απαντήσεις
3315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/12, 01:49
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
5710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/13, 15:30
από madrivermadonus
10 Απαντήσεις
4885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/14, 12:00
από Kosthrash