Αποστολέας Θέμα: Τέσσερις νεκροί σήμερα στη Marfin στη Σταδίου.  (Αναγνώστηκε 25255 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Προς τι αυτές οι φωτογραφίες s.s.; Για να δικαιολογήσεις τις "παράπλευρες απώλειες" στο "πόλεμο εναντίον της εξουσίας"; Δεν υπάρχει τίποτα που να δικαιολογεί τον φόνο αθώων πολιτών, αλλά και οποιουδήποτε. Η αστυνομική βία είναι βέβαια κατακριτέα, αλλά είναι άλλο θέμα και δεν σχετίζεται άμεσα με το κάψιμο τραπεζών και ανθρώπων.
Είσαι σίγουρος ότι η γυναίκα στην φωτογραφία χτυπήθηκε από αστυνομικούς; ή μήπως από "αδέσποτη" πέτρα; (όπως φαίνεται από τον τύπο του τραύματος). Ο καθένας μπορεί να δημιουργήσει ειδήσεις και φήμες κατά το δοκούν. Το θέμα της συζήτησης όμως είναι άλλο...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καμία σχέση.Σχετικά με το γεγονός τοποθετήθηκα στο πρώτο ποστ μου.
Οι φωτογραφίες μπήκανε λόγω των ανακριβειών(το θέτω κόσμια) που γράφεις.
Σχετικά με το χτύπημα να σε ενημερώσω ότι στην χθεσινή συγκέντρωση απ'όπου και προέρχονται οι φωτογραφίες δεν έπεσε ούτε πετραδάκι.Αντίθετα μάλλον είχαμε κάποιες από τις σπανιότατες,τυχαίες επιθέσεις ΜΑΤ εναντίων ειρηνικών διαδηλωτών
.
Το ερώτημά μου πάντως παραμένεις:Ποιά είναι η τελευταία πορεία που έχεις πάει ή μάλλον έχεις πάει ποτέ σε πορεία?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ειναι γνωστο πως η ηγεσια της Αστυνομιας ( και ο υπευθυνος τους, κ.Χρυσοχοϊδης ) βρισκεται σε μια αλλη πραγματικοτητα με το τι συμβαινει στους δρομους και τι εντολες δινουν.

Αυτο που συμβαινει τελικα ειναι πως οι δυναμεις προστασιας του πολιτη, μετατρεπονται σε δυναμεις προστασιας της κυβερνησης, χωρις στην ουσια να επιτελουν το σκοπο τους.

Εξαλλου υπαρχουν κι αλλοι χιλιαδες κλασσικοι αστυνομικοι ( οχι ΥΜΕΤ ) που εκτελουν σωστα το εργο τους χωρις να προσβαλουν τη στολη και το νομο. Διοτι πολλες φορες τους ξεχναμε κι αυτους, προσωποποιωντας ολη την αστυνομικη δυναμη στο προσωπο των δυναμεων ΜΑΤ.

Υπαρχουν και οι ενστολοι αστυνομικοι της γειτονιας, του 100, της ομαδας Δελτα ( και τωρα Διας εαν θυμαμαι καλα ) που βρισκονται εναντια σε αλλες μορφες εγκληματος, που βασανιζουν τον πολιτη!

Γι'αυτους θα παρακαλεσω ξανα να μη χρησιμοποιουμε τη λεξη "μπατσος" οταν αναφερομαστε γενικα στις αστυνομικες δυναμεις. Γιατι υπαρχουν και μερικοι ενστολοι ανθρωποι που βλεπουν με λυπη τα γεγονοτα και απο μεσα τους κατακρινουν συναδελφους και συστημα, ενω συγχρονως κινδυνευουν πιο αμεσα απο το οπλο ενος ληστη/δολοφονου!

Και θα παραμεινω πιστος σε αυτο που λεω σε καθε συζητηση:

Η βια, ΑΠ'ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ, μονο βια θα δημιουργησει. Κι αν οχι αμεσα, σε ενα κοντινο σημειο στο μελλον θα ξαναγυρισει σε αυτον που τη δημιουργησε.

Κριμα...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/05/10, 17:21 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
της ομαδας Δελτα ( και τωρα Διας εαν θυμαμαι καλα ) που βρισκονται εναντια σε αλλες μορφες εγκληματος, που βασανιζουν τον πολιτη!
...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Αμφισβητεις πως υπαρχει και ενα ειδος εγκληματικοτητας που ειναι πιο αμεσο στον απλο πολιτη και πως υπαρχουν ενστολοι αστυνομικοι που ασχολουνται με αυτο; 

Ή αμφισβητεις την ομαδα Δελτα ( την οποια παιζει να εχω μπερδεψει με καποια αλλη. Πως λεγεται αυτη η οαμδα που ειναι ατομικες μοναδες πανω σε κατι εξαλλα μηχανακια; );
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Η ομάδα Δέλτα και τώρα και η ομάδα ΔΙ.ΑΣ χρησιμοποιείται απο τον Δεκεμβρη και μετά συνεχώς για την καταστολή των διαδηλώσεων. Και απο προσωπική εμπειρία σου λέω ότι είναι χειρότεροι δολοφόνοι από τα ΜΑΤ αφού ορμάνε στο πλήθος με τις μηχανές και βαράνε. Αρκεί να δεις φωτογραφίες ή βίντεο ή απλά να πιστέψεις αυτά που σου λέω επειδή τα έχω ζήσει να γίνονται δίπλα μου ακριβώς.,

Και για να καταλάβεις και πιό συγκεκριμένα εδώ επί το έργον: http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/foto_dias__5_gikemz.jpg

Και αυτό σχετικά με το αν είναι οι όχι μπάτσοι: http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1165226
« Τελευταία τροποποίηση: 07/05/10, 17:58 από King_Mob/Roufus »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Bασικα, εαν μπορουσατε να μου πειτε αυτη τη μοναδα που αναφερω, γιατι μπερδεψα τα ονοματα ( εμ, τοσες μηχανοκινητες ομαδες, που να θυμασαι; );

Ειναι μια μοναδα που κανει περιπολιες συνηθως σε γειτονιες, αποτελειται μονο απο εναν αστυνομικο πανω σε κατι απλα μηχανακια ( αυτα τα ψηλα που πανε σε χωματα και τετοια συναφη ;D ). Ειναι αρκετα παλια μοναδα ( πρεπει να εχει 3-4 χρονακια στην πλατη της ).

Εμ, προφανως δεν αναφερω αυτους που ειναι σε μηχανες υψηλου κυβισμου. Με τοσες αναγγελιες αυτης της κυβερνησης, αντε να βρεις ακρη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Ή αμφισβητεις την ομαδα Δελτα ( την οποια παιζει να εχω μπερδεψει με καποια αλλη. Πως λεγεται αυτη η οαμδα που ειναι ατομικες μοναδες πανω σε κατι εξαλλα μηχανακια; );

Δεν τα χεις μπερδέψει.Επρόκειτω για του μεγαλύτερους τραμπούκους της ΕΛ.Α.Σ.,κανονική συμμορία.Διεισδύουν σε πορείες,πατάνε κόσμο,δέρνουν ενώ από προχτές άρχισαν να μπαίνουν και σε σπίτια:
http://opeiratis.blogspot.com/2010/05/blog-post_3420.html

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Επαναλαμβανω πως δε ξερω τις μοναδες ( απουσια ενος χρονου στο στρατο, εχασα την ομαδα "Ζ" που ηξερα και τωρα βλεπω ολα τα γραμματα της αλφαβητου στο δρομο ).

Μπορει τελοσπαντων καποιος να μου απαντησει στην ερωτηση μου; Σημειωστε λαθος για την ομαδα Δ γιατι αναφερομαι σε αυτη την ομαδα που περιεγραψα πιο πανω ( τι στο καλο, καταργηθηκε; ).

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Δεν ξέρω το όνομα της αλλά ξέρω για ποιούς λες. Κάτι τύπους σε εντούρο. Απλά είναι σπάνιοι και δεν κάνουν και τίποτα πάνω κάτω. Ειδικά απο τότε που μπήκαν νέα μηχανοκίνητα τμήματα δεν έχουν λόγω ύπαρξης. Τις περιπολίες πιά τις κάνουν οι ΔΙΑΣ και οι Δ
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Α μπραβο! Ειδες εαν ξερεις απο μηχανακια? ;D

Οι συγκεκριμενοι ηταν αρκετα χρησιμοι για μικρες γειτονιες και φανταζομαι πως οντως με την ελευση των...ακριβων μηχανων με τους 2 αστυνομους ανα μηχανη, θα πρεπει να εξαφανιζονται σιγα σιγα!

Συγνωμη για τη παρεξηγηση, απλως δεν ηξερα πως λεγονταν!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Σήμερα κηδεύτηκαν οι δύο νεκροί, ο τρίτος την Κυριακή.

Διαβάστε εδώ μαρτυρίες αυτόπτων μαρτύρων για το τραγικό γεγονός:
http://www.nooz.gr/greece/marturies-sok-gia-ti-8iriodia
 

Σχετικά με το χτύπημα να σε ενημερώσω ότι στην χθεσινή συγκέντρωση απ'όπου και προέρχονται οι φωτογραφίες δεν έπεσε ούτε πετραδάκι.


Παράθεση
Εστίες έντασης μετά το τέλος των συγκεντρώσεων, οι οποίες είχαν ειρηνικό χαρακτήρα, με ρίψη αντικειμένων κατά ανδρών των ΜΑΤ και ρίψη δακρυγόνων από τις αστυνομικές δυνάμεις.
Πηγή: http://www.nooz.gr/greece/sullalitirio-pen8ous-kai-diamarturias-stis-1800


Παράθεση από: s.s. link=topic=79087.msg619216#msg619216   date=1273241335
Το ερώτημά μου πάντως παραμένεις:Ποιά είναι η τελευταία   πορεία που έχεις πάει ή μάλλον έχεις πάει ποτέ σε πορεία?


Σε τι θα βοηθήσει η γνώση αυτού του στοιχείου στην ροή της δημόσιας συζήτησης; Θέλεις να συμπεράνεις κάτι για το άτομό μου βάση αυτού;

Να επισημάνω, για δεύτερη φορά, ότι το θέμα της παρούσας συζήτησης είναι συγκεκριμένο και δεν πρέπει να πλατιάζει πολύ. Και σίγουρα, δεν θα επιτρέψουμε να γίνει δοχείο εναπόθεσης μίσους ή προπαγάνδας, από οποιονδήποτε για οποιονδήποτε, ούτε ημερολόγιο καταγραφής ειδήσεων άσχετων με το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Παιδιά συμφωνώ με τον Βραζίλη. Ας μη γίνει και εδώ Αστυνομία και Αλητεία...Είναι ένα συγκεκριμένο γεγονός, σε μιά συγκεκριμένη ημέρα και πορεία. 
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Παράθεση
Εστίες έντασης μετά το τέλος των συγκεντρώσεων, οι οποίες είχαν ειρηνικό χαρακτήρα, με ρίψη αντικειμένων κατά ανδρών των ΜΑΤ και ρίψη δακρυγόνων από τις αστυνομικές δυνάμεις.
Πηγή: http://www.nooz.gr/greece/sullalitirio-pen8ous-kai-diamarturias-stis-1800


Άλλο πέτρα,άλλο αντικείμενα.Χτες πετάχτηκαν αποκλειστικά πλαστικά μπουκάλια νερό και γουρούνες τα οποία φυσικά είναι αδύνατο να προκαλέσουν τραύματα σαν αυτά της φώτο.
Τα δακρυγόνα έπεσαν γιατί εκείνη την ώρα έφευγαν οι βουλευτές και έπρεπε να βρεθεί τρόπος να μην υπάρξει κάποια δυσάρεστη συνάντηση.Το video που ποσταρίστηκε(sic) πιο πάνω είναι αρκετα κατατοπιστηκό πιστεύω.

Την ερώτηση την έκανα γιατί φαίνεται ότι έχεις παντελή άγνοια σχετικά με το τί παίζει σε πορείες εξού και τα "
Το "έργο" του ειρηνικού διαδηλωτή είναι αποδεκτό και κανείς δεν τον   ενοχλεί"

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ


Και αυτό σχετικά με το αν είναι οι όχι μπάτσοι: http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1165226


Εγκυροτατο...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/05/10, 21:27 από _KAMELOT_ »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ


Και αυτό σχετικά με το αν είναι οι όχι μπάτσοι: http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1165226


Εγκυροτατο...
Δεν κατάλαβα προς τι η ειρωνία, είναι κάτι που όντως συνέβει είτε σ αρέσει είτε όχι...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ


Και αυτό σχετικά με το αν είναι οι όχι μπάτσοι: http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1165226


Εγκυροτατο...
Δεν κατάλαβα προς τι η ειρωνία, είναι κάτι που όντως συνέβει είτε σ αρέσει είτε όχι...


Ρε συ, με αυτο οτι θελει μπορει να υποθεσει ο καθενας...δε δειχνει καποιον να χτυπαει την κυρια! Δε σχολιαζω καν την πηγη, ας την παρουμε ως αντικειμενικη...το τι συνεβη δν το βλεπεις, μονο την καταληξη...

Αποσυνδεδεμένος δενξερωκιθαρα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ


Και αυτό σχετικά με το αν είναι οι όχι μπάτσοι: http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1165226


Εγκυροτατο...
Δεν κατάλαβα προς τι η ειρωνία, είναι κάτι που όντως συνέβει είτε σ αρέσει είτε όχι...


Ρε συ, με αυτο οτι θελει μπορει να υποθεσει ο καθενας...δε δειχνει καποιον να χτυπαει την κυρια! Δε σχολιαζω καν την πηγη, ας την παρουμε ως αντικειμενικη...το τι συνεβη δν το βλεπεις, μονο την καταληξη...

συζητησεις ανευ ουσιας... Σε μια διαδηλωση υπαρχουν πολλοι τροποι να τραυματιστεις και φυσικα οταν γινει αγρια δυση η πορεια οι αστυνομικοι δε θα σου μιλουν και στον πληθυντικο.
 
Το πραγματικο ερωτημα ειναι: εχουν ολα αυτα να κανουν σε οτιδηποτε με αυτο που συνεβη την Πεμπτη;
Εχουν πεσει πολλες φορες μολοτοφ μεσα σε μαγαζια ακομα και μερα μεσημερι. Και συνηθως περναγαν στα ψηλα... Τελικα μονο αν πεθανει καποιος δινετε σημασια στα πραγματα αυτα (ως συνηθως).
 
Οταν καποιος ριχνει μια μολοτοφ σε μια αδεια τραπεζα ειναι αναρχικος, κι αν τη ριχνει σε γεματη τραπεζα ειναι προβοκατωρ;
 
Κι υστερα λεμε οτι ο Ποντιος Πιλατος αποποιηθηκε των ευθυνων του...
Ανταγωνιζομαι μονο τον εαυτο μου

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Το πραγματικο ερωτημα ειναι: εχουν ολα αυτα να κανουν σε οτιδηποτε με   αυτο που συνεβη την Πεμπτη;
Εχουν πεσει πολλες φορες μολοτοφ μεσα σε   μαγαζια ακομα και μερα μεσημερι. Και συνηθως περναγαν στα ψηλα...   Τελικα μονο αν πεθανει καποιος δινετε σημασια στα πραγματα αυτα (ως   συνηθως).

Δυστυχως, και παλι, επρεπε να πεθανει κοσμος για να υπαρξει σκεψη και προβληματισμος,και για την χρηση κ διαχειριση των μεσων αντιβιας, τις πρακτικες αντιβιας αυτες καθ'αυτες.
Κριμα που (και) ο αναρχικος χωρος χρειαζεται τετοια ερεθισματα για να αξιολογει την δραση του..
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Εγω θελω να σχολιασω τον τιμιο-γνωστικο κλπ κλπ Βγαινοπουλο που τολμησε να παει στο σημειο εκει..Για να δειξει τι?Και τα σκυλια του(ΜΑΤΑΔΕΣ-διαφοροι περιεργοι γκουχ γκουχ) να τον φυλανε...

"Τόλμησε να πάει"; Ο Βγενόπουλος είναι ο κατηγορούμενος για το έγκλημα; Αυτοί που έκαψαν την τράπεζα και οι ομοϊδεάτες τους, γιατί δεν "τόλμησαν" να πάνε εκεί σήμερα; Αν πήγαιναν, ούτε 10 διμοιρίες ΜΑΤ δεν θα τους έσωζαν από τον κόσμο που θα τους έκανε κομμάτια.

Λοιπον για αυτους που ριξανε τη μολοτοφ τα ειπαμε..Δεν ξερουμε αν ειναι προβοκατσια ή μπαχαλοι ή απλα αντιεξουσιαστες.

Όταν τραυματίζεται ή πεθαίνει πολίτης από κουκουλοφόρους, ή γίνεται πλιάτσικο ή καίγονται περίπτερα, κλπ. μιλάτε για "προβοκάτσια".
Όταν καίγονται τράπεζες, δημόσιες υπηρεσίες, βεβηλώνονται μνημεία, κλπ, ή τραυματίζονται αστυνομικοί, μιλάτε για "επιτυχία του αντιεξουσιαστικού αγώνα".

Όποιος δεν έχει συγκεκριμένα στοιχεία, ας είναι φειδωλός στις εκτιμήσεις του.

Παράθεση από: TheVrachnoprofiter link=topic=79087.msg619106#msg619106   date=1273169054
  Εγώ γιατί από αυτή τη φράση καταλαβαίνω ότι δεν υπήρξε τρομοκρατία από   τη μεριά των απεργών; Επιφυλάσσομαι πάντως ώσπου να ακούσω αυτούσια τη   δήλωση.
 
Η φράση που καταγράφηκε στο site δεν είναι ακριβώς αυτή που ειπώθηκε στο ράδιο μετά από συγκεκριμένη ερώτηση της δημοσιογράφου για το αν οι υπάλληλοι υποχρεώθηκαν να δουλέψουν όπως γράφτηκε σε κάποια blog. Αυτό που είπε ήταν ότι οι υπάλληλοι δεν τρομοκρατήθηκαν από την διοίκηση. Φαντάζομαι ότι θα γραφτούν περισσότερα για το θέμα αργότερα.
Οχι ο Βγαινοπουλος δεν ειναι ο άμεσα(το τονιζω το αμεσα) υπευθυνος αλλα θελει μπολικο θρασος για να πηγαινει εκει να ριξει κροκοδειλια δακρυα και να κατευθυνει την κοινη γνωμη και τα ΜΜΕ...Κριμα που δεν βρεθηκε καποιος εστω να τον γιαουρτωσει..

Εσυ βγαζεις συμπερασματα αυθαιρετα Βασιλη..Εγω δεν ξερω τι εχει συμβει..Δεν μιλησα ανοικτα οτι ηταν προβοκατσια ουτε ανοιχτα οτι ηταν εργο αναρχικων..υπαρχουν υποπσιεσ για ολα..Το ευκολο ειναι να ριξεις την ευθυνη στους γνωστους-αγνωστους που αμαυρωνουν τις ειρηνικες πορειες(ΔΕΝ ΙΣΧΥΕ για την συγκεκριμενη) η να πεις οτι ηταν προβοκατσια και να ξεμπερδεψεις..Μακαρι να μπορουσαμε να μαθουμε τι ηταν αλλα φυσικα και δεν θα μαθουμε αφου η ερευνα εχει ανατεθει στην αστυνομια..Ειρωνικο ε?Για σενα οχι,για πολυ αλλο κοσμο σιγουρα ναι.

Α και κατι αλλο..Η βεβηλωση της βουλης τη στιγμη που εκει μεσα βρισκονταν 300 και αποφασιζαν για την τυχη ολων των υπολοιπων δεν θα μου ελεγε απολυτως τιποτα πιστεψε με.. ;)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Οχι ο Βγαινοπουλος δεν ειναι ο άμεσα(το τονιζω το αμεσα) υπευθυνος αλλα θελει μπολικο θρασος για να πηγαινει εκει να ριξει κροκοδειλια δακρυα και να κατευθυνει την κοινη γνωμη και τα ΜΜΕ...Κριμα που δεν βρεθηκε καποιος εστω να τον γιαουρτωσει..

Το λες σαν να ξέρεις ήδη ότι κατά βάθος χάρηκε που του έκαψαν το υποκατάστημα και τους υπαλλήλους του. Το γιατί πήγε εκεί το ξέρει βασικά αυτός, ο καθένας μόνο υποθέσεις μπορεί να κάνει, από μέσα του, με βάση αυτά που τυχόν γνωρίζει ή τυχόν προκαταλήψεις.

Παράθεση από: Kiratzoharris link=topic=79087.msg619316#msg619316   date=1273328419
Εσυ βγαζεις συμπερασματα αυθαιρετα Βασιλη..Εγω δεν ξερω τι εχει συμβει..Δεν μιλησα ανοικτα οτι ηταν προβοκατσια ουτε ανοιχτα οτι ηταν εργο αναρχικων..υπαρχουν υποπσιεσ για ολα..

Για την στάση του Βγενόπουλου όμως φαίνεσαι σίγουρος για το τι έχει συμβεί.
Τέλος πάντων, πες μου μιας και ξέρεις κάτι παραπάνω: Αφού οι τράπεζες είναι ο "Νο.1 στόχος" και οι αντιεξουσιαστές (πρέπει να) τις καίνε, τι είναι αυτό που σπέρνει την αμφιβολία μέσα σου για το αν το κάψιμο της Marfin ήταν έργο αντιεξουσιαστών ή προβοκατόρων;

Παράθεση από: Kiratzoharris link=topic=79087.msg619316#msg619316   date=1273328419
Α και κατι αλλο..Η βεβηλωση της βουλης τη στιγμη που εκει μεσα βρισκονταν 300 και αποφασιζαν για την τυχη ολων των υπολοιπων δεν θα μου ελεγε απολυτως τιποτα πιστεψε με.. ;)

Φταίει ο γάιδαρος και βαράμε το σαμάρι; Όχι, δεν φταίει το κτίριο της Βουλής για το σάπιο περιεχόμενό του. Και εννοείται ότι δεν φταίει το μνημείο του άγνωστου στρατιώτη, σύμβολο αιματηρών αγώνων για την ελευθερία του ελληνικού έθνους. Όποιος "φτύνει" τα σύμβολα της δημοκρατίας και της ελευθερίας του, μην περιμένει να τον πάρει στα σοβαρά κανείς (αντιθέτως, θα προσπαθήσει να το εκμεταλλευτεί με δόλιους σκοπούς). Καταλαβαίνω την οργή του κόσμου, που θα ήθελε να φτάσει και να πιάσει στα χέρια του τους κλέφτες και ψεύτες, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι κάποια πράγματα είναι, εξ ορισμού, πάνω από αυτήν.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Βραζίλη, ίσως ακούγεται λίγο παιδιαστικό, το σύμβολα της Δημοκρατίας, αν και είναι απόλυτα κατανοητό τι λες. Στην πραγματικότητα όμως η Δημοκρατία δεν έχει να κάνει με σύμβολα και είναι άλλα τα γεγονότα τα οποία πρωτίστως την καταργούν σε μια χώρα. Γι αυτό και μπορεί τα σύμβολα να είναι καλογυαλισμένα και σε τέλεια κατάσταση, αλλά Δημοκρατία να μην υπάρχει. Ή θα μπορούσανε να είναι γκρεμισμένα αλλά να υπάρχει Δημοκρατία. Όμως συμφωνώ απόλυτα και το έχω πει και εγώ πολλές φορές, ότι είναι άκρως παιδιαστικό και άκρως χαζό και ηλίθιο να βγαίνει έξω ο κόσμος, όπου και αν ανήκουν και αν δεν ανήκουν και να κάνουν ζημιές. Να έλεγα ότι βρίσκεται κανείς σε μια φυλακή και τα έχει πάρει στο κρανίο και βαράει τα κάγκελα και το τοίχο, γιατί τα έχει πάρει κρανίο και θέλει να βγει έξω.....ναι οκ!!!ακόμη και εκρηκτική ύλη να του έδινες, θα την τοποθετούσε κάπου να ανοίξει τρύπα να βγει έξω. Όταν όμως, όλος αυτός ο κόσμος που κάνει ζημιές, δεν είναι μέσα σε καμία φυλακή και είναι ελεύθερος να πιάσει τους υπεύθυνους, απορώ γιατί κάνει ζημιές σε κτίρια. Ούτοσιάλλος και το ένα και το άλλο παράνομα είναι, ουτοσιάλλος και πάλι ξύλο θα φάνε έτσι και τους συλλάβουνε, για πιο λόγο λοιπόν, ποτέ δεν ασχολούνται με αυτούς που τους φταίνε, αλλά με τοίχους,τζάμια, αυτοκίνητα και πάσης φύσεως υλικά και αντικείμενα ? Είναι κάτι ανάλογο, με το να θες να γκρεμίσεις την μονοκατοικία σου, να την αφήνεις άθιχτη και να πιάνεις όλους τους γείτονες σου, να τους κακοποιείς και μετά να αράζεις μπροστά στη μονοκατοικία και να αναρωτιέσαι με βάθος και ουσία, ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΚΡΕΜΙΣΤΗΚΕ Η ΑΤΙΜΗ ?? αφού τους βασάνισα όλους! Τραγικά πράγματα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Τα σύμβολα της Δημοκρατίας...Όταν ένα σύμβολο συμβολίζει κάτι θετικό, κάτι που έχει μιά αύρα τέλος πάντων και που μπορεί να αποτελεί και έμπνευση, τότε ένα σύμβολο έχει τη σημασία του.


Όταν όμως ο "ναός" της Δημοκρατίας έχει μετατραπεί σε "παλαίστρα συμφερόντων", όπως είχε αναφέρει κάποιος Βουλευτής πριν από καμμιά δεκαριά χρόνια, ένα παζάρι και ένας χώρος όπου η "κολυμβήθρα του Σιλωάμ" ξεπλένει αποκλειστικά τις αμαρτίες των αρχιερέων του, τότε λογικό είναι αυτό το σύμβολο της Δημοκρατίας να χάνει αρκετό από το αληθινό του νόημα. Και αφού ο ίδιος ο Χριστός πήρε το μαστίγιο και έσπασε τους πάγκους των αργυραμοιβών και των εμπόρων που είχαν κατακλύσει τον Ναό του Σολωμόντα, τι μας κάνει να πιστεύουμε, ότι και ο απλός λαός δεν τρέφει τέτοια "όνειρα" για τον Ναό της Δημοκρατίας;


Βέβαια ο ναός στην Ιερουσαλήμ και ή όλη παρακμή εκείνων των Εβραίων κατέληξε στην καταστροφή του ναού και της Ιερουσαλήμ από τους Ρωμαίους ύστερα από περίπου 30 χρόνια από το θάνατο του Ιησού. Παρακμή έχει και η Ελλάδα μας και αν δεν ξυπνήσουμε γρήγορα τότε οδηγούμαστε με μαθηματική ακρίβεια κι εμείς στη καταστροφή. Μόνο που δεν ξέρουμε ακριβώς ποιοί θα είναι οι δικοί μας Ρωμαίοι...


Τι μπορούμε να κάνουμε; Δεν χρειάζεται ούτε "να καεί να καεί το μπουρδέλο η Βουλή", ούτε να βασανίζουμε με δακρυγόνα και εκφοβισμό τους ευζώνους που έχουν σκοπιά στον Άγνωστο, ούτε να δίνουμε ευκαιρία σε κάποια ανθρωποειδή να καίνε ανθρώπους μέσα σε τράπεζες. Αυτά μόνο μίσος φέρνουν και επιταγχύνουν την έλευση των "Ρωμαίων".


Χρειάζεται να πιστέψουμε στη Δημοκρατία και να την κάνουμε καλύτερη. Ο τρόπος είναι ένας . Ψηφίστε τους καλύτερους και τους πιο άξιους , από οποιοδήποτε κόμμα. Στείλτε σπίτια τους όλους αυτούς που μας φέρανε υπόδουλους στα ξένα συμφέροντα. Όλους όμως . Πρώην πρωθυπουργούς, νυν πρωθυπουργούς , υπουργούς, t.v περσόνες... Σταματήστε να ανέχεστε τη σαπίλα της σημερινής δημοσιογραφίας. Μη τους βλέπετε και πείστε και τους γονείς σας να μην το κάνουν. Σταματήστε να αγοράζετε τις κομματικές εφημερίδες τους. Έχετε δικαίωμα δημοκρατικό στην αλήθεια και όχι στην προπαγάνδα.


Δώστε χέρι βοηθείας στον συνάνθρωπο και στον συμπολίτη σας. Σταματήστε να τον κλέβετε και να
αδιαφορείτε. Ας γίνουμε ξανά πολίτες, γιατί μόνο έτσι θα μας αξίζει και η Δημοκρατία και τα σύμβολά της.


Και κάτι ακόμα. Αν καεί "το μπουρδέλο η Βουλή" τι θα έρθει στη θέση της; Έχουμε σαν λαός κάτι έτοιμο να την αντικαταστήσουμε; Σίγουρα όχι. Όμως υπάρχουν κάποιοι που θα την αντικαθιστούσαν αμέσως με απολυταρχία και τυρρανία. Και εκεί θα ήταν ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Όσο δεν φανταζόμαστε. Η Δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα και μπορεί να νικήσει , αρκεί να έχει άξιους πολίτες. Είμαστε άξιοι πολίτες; Αυτή είναι τώρα η ερώτηση, αυτός θα πρέπει να είναι από εδώ και μπρος ο στόχος...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/10, 12:27 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
ΜΑCMISIAS, εμενα με βρισκεις πολυ συμφωνο σε αυτα που λες, οχι απολυτα, αλλα σε αρκετα...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Παράθεση
Για την στάση του Βγενόπουλου όμως φαίνεσαι σίγουρος για το τι έχει συμβεί.
Τέλος  πάντων, πες μου μιας και ξέρεις κάτι παραπάνω: Αφού οι τράπεζες είναι ο  "Νο.1 στόχος" και οι αντιεξουσιαστές (πρέπει να) τις καίνε, τι είναι  αυτό που σπέρνει την αμφιβολία μέσα σου για το αν το κάψιμο της Marfin  ήταν έργο αντιεξουσιαστών ή προβοκατόρων;
Δεν ειπα οτι ειμαι σιγουρος για το λογο που το εκανε,αλλωστε αυτος ειναι και ο λογος που αναρωτιεμαι γιατι επισλεφτηκε το σημειο.Ειμαι σιγουρος για τις αγαθες προθεσεις του οσο αγαθες ηταν και οι προθεσεις των διαφορων υψηλα υσταμενων οταν μετα τις μεγαλες φωτιες επισκεπτονταν τις περιοχες ή οι κυβερνοντες λυπουνταν για τον Γρηγοροπουλο 2 χρονια πριν.

Οσο για τη βουλη..Συμβολο δημοκρατιας δεν ξερω αν ειναι,συμβολο της κοινοβουλευτικης δημοκρατιας σιγουρα ειναι οπως και ''σπιτι'' αυτων(300) που παιρνουν αποφασεις πανω ''στο σαμαρι'' ολων των υπολοιπων(10.000.000)..Το οτι η ζωη μας χειροτερευει το θελουμε η οχι εξαρταται απο αυτους εκει μεσα και απο την ''μη αγγιζετε'' νοοτροπια που υπαρχει για ορισμενα πραγματα οταν ισως εκει βρισκεται η πηγη πολλων προβληματων..Εχω την πεποιθηση ομως οτι ο κοσμος ανοιγει το μυαλο του οπως για παραδειγμα μας δειχνει και η απαξιωση του ρολου της εκκλησιας για παραδειγμα..
Παράθεση
Δώστε χέρι βοηθείας στον συνάνθρωπο και στον συμπολίτη σας. Σταματήστε να τον κλέβετε και να
αδιαφορείτε. Ας γίνουμε ξανά πολίτες, γιατί μόνο έτσι θα μας αξίζει και η Δημοκρατία και τα σύμβολά της.
Επειδη οι εποχες ειναι περιεργες εγω θα ελεγα ''αρχιστε να ζητατε αυτα που σας ανηκουν και σε πρωτη φαση κατεβειτε στο δρομο'' και μετα σιγα σιγα θα αλλαξετε και νοοτροπια..Σορρυ αλλα εχω μια ζωη μπροστα μου και δεν προκειται να πω ''α οκ μου παιρνουν τα δικαιωματα μου οποτε για να μη ξανασυμβει αυτο ας γινω καλυτερος ανθρωπος''..Πρωτα θα σταματησει αυτη η λεηλασια.



I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/05, 16:02
από Desert Rose
10 Απαντήσεις
5032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/07, 08:34
από Βραζίλης
552 Απαντήσεις
116390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 14:27
από FSL
0 Απαντήσεις
1381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/07, 16:24
από konstadinoc
41 Απαντήσεις
12263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 00:53
από Amylo
36 Απαντήσεις
10897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/08, 20:45
από Spell@lchemist!
5 Απαντήσεις
2651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/08, 17:17
από x-versous
9 Απαντήσεις
3462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 13:46
από Ανδρεας Ν
1 Απαντήσεις
2090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/14, 02:06
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
3806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/16, 16:41
από krios80