Αποστολέας Θέμα: Θελω Carvin!!!  (Αναγνώστηκε 8648 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θελω Carvin!!!
« στις: 01/12/08, 23:00 »
Τα πραγματα ειναι απλα.

Σκοπευω να εκμεταλλευτω το γεγονος οτι εχω εναν θειο στο Σαν Φρανσισκο, για να προμηθευτω μια κιθαρα της εξαιρετικης αυτης εταιριας!

Συγκεκριμενα σκεφτομαι για την California Carved top CT4M:

http://www.carvinmuseum.com/instockarchive/ct4.html

Η κιθαρα βγαινει, με καποια εξτρας που μ ενδιαφερουν, γυρω στα 1200 δολλαρια. Δηλαδη ελαχιστα κατω απο 1000 ευρω (γ**ω την ισοτιμια μου γ**ω, 2 μηνες πριν θα ηταν μονο 700-750 ευρω!!! >:()

Αυτο που θελω απο σας, ειναι να μου πειτε καταρχας τη γνωμη σας για τις εν λογω κιθαρες, κατοπιν να μου περιγραψετε τυχον κινδυνους που κρυβει αυτου του ειδους η αγορα (παραγγελνω, θειος παραλαμβανει, στελνει με κουριερ, κλπ κλπ), και επιπλεον να μου απαντησετε σε καποιες πολυ συγκεκριμενες ερωτησεις:

1) Θα επρεπε να φοβαμαι το γεγονος οτι η κιθαρα θα πεταξει υπερατλαντικα μεσα στην, σκληρη μεν, βαλιτσα της, αλλα οχι συσκευασμενη σε στυλ Τομανν.?
Υπαρχει περιπτωση να μου φτασει εδω σπασμενη? Καλυπτομαι αν συμβει αυτο?

2) ποιον τροπο αποστολης θα προτεινατε? Υπαρχει καποιος τροπος (express mail ...?) να αποφυγω εντελως τα τελωνεια και επιπλεον να ειμαι και ασφαλισμενος?

3) Ποσο θα κοστισουν οι διαφορες μεθοδοι? Πανω απο 100 ευρω απο Σαν Φρανσισκο - Αθηνα?

4) .... οτιδηποτε αλλο κρινετε οτι πρεπει να ξερω. θα ειναι το πρωτο μου ακριβο οργανο, και θελω να αποκλινω της πεπατημενης, αλλα ειναι λιγο περιπλοκο το εγχειρημα.

ΥΓ. Εχετε υποψιν αν το δολλαριο αναμενεται να ξαναπλησιασει την ισοτιμια γυρω στο 1.60 με το ευρω που ηταν νωρις το φθινοπωρο?

Παρακαλω βοηθηστε, εχω αγχωθει αρκετα με το ζητημα αυτο!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #1 στις: 02/12/08, 00:11 »
Νομίζω ότι αν σού τη στείλουν με USPS (International Express Mail ή International Priority Mail) έρχεται αρκετά γρήγορα (σε μερικές ημέρες), έχεις ασφάλιση και δεν πληρώνεις τελωνείο. Ψάξε και στο site της USPS για περισσότερες πληροφορίες και τιμές.

Όσο για την μελλοντική ισοτιμία των νομισμάτων... αν το ξέραμε αυτό φίλε μου δεν θα ήμασταν εδώ... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #2 στις: 02/12/08, 00:25 »
Καταρχήν πολύ καλή κίνηση να την ψάξεις για τις συγκεκριμένες κιθάρες είδικά στην περίπτωση σου που έχεις άνθρωπο στο Αμέρικα  ;)

Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο τώρα θα σου κάνω ένα copy/paste απο μέρος μιας απάντησης μου σε έναν άλλο φίλο που ρωτούσε για Carvin.

Θα σου πω περισσότερα μόλις βρώ λίγο χρόνο,αν κάτι δεν στέκει με τα ερωτήματα σου αγνόησε το.


Όπως θα έχεις δεί ήδη η CARVIN βγάζει αρκετά μοντέλα και σου δίνει τη δυνατότητα μέσα απο ένα αρκετά μεγάλο κατάλογο να κάνεις customize το μοντέλο που θα σε ενδιέφερε και να το φέρεις πολύ κοντά στις δικές σου ανάγκες/προτιμήσεις.

Έχω μία DC 127C η οποία θα χρονίσει σύντομα,η συγκεκριμένη είναι με maple λαιμό throu alder σώμα,με quilted maple καπάκι και OFR τρέμολο,τα υπόλοιπα μπορείς να τα δεις και στη σελίδα τους,έχω παίξει επίσις με μία DC 400C και μία bolt-on που δεν θυμάμαι το μοντέλο αυτή τη στιγμή,αλλά θα σου μιλήσω κυρίως για αυτή που έχω.

Είναι μια πραγματικά ευέλικτη κιθάρα,μπορείς να παίξεις για μένα οποιοδήποτε  είδος μουσικής έχει ανάγκη μια ηλεκτρική κιθάρα,στη δική μου περίπτωση με 2 humbuckers ένα τριθέσιο επιλογέα και 2 mini switches για coil split δίνει τη δυνατότητα 8 διαφορετικών "ήχων".

Και για να μπώ στο ηχητικό κομμάτι της κιθάρας,σε πολλούς αρέσει να ακούνε ακόμα και μια ηλεκτρική κιθάρα,και ακουστικά,για να βγάλουν τα συμπεράσματα τους έχοντας και αυτή την εικόνα,η CARVIN ακουστικά είναι αρκετά "κομπρεσαρισμένη",σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι,είναι όμως ηλεκτρική κιθάρα και αυτό που μετράει για μένα είναι πως ηχεί plugged.

Με βάση τα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης κιθάρας,είναι neck throu άρα περιμένει κανείς πιο γεμάτες νότες κυρίως στις μπάσες χορδές,λίιιγο περισσότερο sustain απο μία bolt on (αυτό δεν είναι κανόνας) και βέβαια όχι το σκάσιμο μια βιδωτής κιθάρας...και είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

Αυτά σε συνδυασμό με τα συγκεκριμένα ξύλα (maple,alder,ebony) και αυτό το "κομπρεσάρισμα" που θα έλεγε κάποιος,δίνουν ένα definition στις νότες σε όλες τις περιοχές της ταστιέρας,παίζοντας ακόμα και με αρκετό gain,που δεν το βρήκα/είχα σε άλλη neck throu που είχα,όπου ο ήχος κάπως "λάσπωνε" στα δικά μου αυτιά.

Οι μαγνήτες της τώρα,είναι για μένα το μοναδικό μελανό της σημείο,οι συγκεκριμένοι (C22N/C22B) για να μην παρεξηγηθώ,σε καμία περίπτωση δεν είναι χάλια,αλλά είναι λίγο θορυβώδεις για humbuckers και αρκετά πριμαριστοί για τα γούστα μου,προσωπικά άλλαξα τον bridge,κράτησα τον neck γιατί μου αρέσει η χροιά του.
Αυτή η πατέντα που έχουν στους μαγνήτες τους με τους 12 μικρούς πόλους σε κάθε πηνίο (για σηκώματα) ναι μεν ακούγεται ενδιαφέρον σε καθαρό κανάλι αλλά με αρκετό γκάζι (hard rock) βρωμίζει κάπως.

Απο playability είναι πάρα πολύ βολική,το μανίκι της ούτε πολύ λεπτό ούτε και ρόπαλο,25" scale,είναι στο μέσο όρο βάρους.
Ποιότητα κατασκευής πάρα πάρα πολύ καλή,πραγματικά δεν έχω βρεί το παραμικρό ψεγάδι,δεν είναι και καμια χθεσινή εταιρεία άλλωστε.

Τσέκαρε οπωσδήποτε το forum της εταιρείας αν δεν το έχεις κάνει ήδη,θα μάθεις πολλά πράγματα για τις CARVIN.
http://carvinbbs.com/index.php

Αυτό με το πακετάρισμα που λές δεν το κατάλαβα,η κιθάρα θα είναι σε σκληρή θήκη και μέσα σε χαρτόκουτα.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #3 στις: 02/12/08, 02:01 »
Δεν ξερω τι απ ολα αυτα που λες πηγαιναν στον "αλλο" και ποσα σε μενα...

Αλλα παντως:
Εχω καψει το carvin BBS forum, ηδη εδω και δυο βραδυα. Εχω μαθει τα παντα για τα μοντελλα τους.

Εχω καταληξει στην carved top, αλλα θα εξετασω και την περιπτωση της DC127 αν το οικονομικο αποτελεσει προβλημα, καθοτι η dc ειναι σαφως φτηνοτερη κιθαρα.

Γενικα, φαντασου οτι ειμαι σε φαση που περιμενω το δολλαριο να επανελθει λιγο σε λογικα επιπεδα (ολοι μου λενε οτι θα ξαναπεσει συντομα, δυσκολα να μεινει στο 1,25). Μολις δω να πεφτει, παραγγελνω.

Οσον αφορα τις συσκευασιες, απλα φοβαμαι μην γινει κανα κακο, διοτι ειναι πολλα λεφτα, και αν γινει στραβη, δυσκολο να κυνηγησεις εγγυησεις κλπ απο αλλη ηπειρο... Δεν ξερω ποσο αντεχουν οι κιθαρες, και δεν ξερω τι ξυλο τρωνε πανω σε ενα αεροπλανο, γι αυτο ανησυχω.
ΑΝ λες οτι ειναι ΟΚ, ειναι ΟΚ.


..................... Αρχιζει το G.A.S!!!!!
1270 us dollars για μια goldtop, με zebra pickups, βαμμενο headstock, και ατσαλινα medium jumbo.... 1000 ευρω ΝΤΑΝ!
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/08, 02:26 από MechMech »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #4 στις: 02/12/08, 10:32 »
Μου αρέσουν πολύ οι Carvin και ήμουν στο παρά 5 να πάρω μία με τον ίδιο τρόπο αλλά κατέληξα σε κάτι άλλο, πάλι από Αμερική.
Οπότε μιάς και ξέρεις τι θέλεις και οι φίλοι κάλυψαν το κιθαριστικό, θα σου πώ λίγα πράγματα για το τελωνείο από την δική μου εμπειρία, καθώς την άνοιξη (..ναι με τις καλές ισοτιμίες..) έφερα από Αμερική μια αρκετά ακριβή κιθάρα και αντιμετώπισα ακριβώς όλα τα δικά σου ερωτήματα.

Κατ' αρχάς όπως σου έγραψε και ο Απόλλων, η USPS είναι πολύ καλή, στην Ελλάδα διανέμει μέσω της ΕΛΤΑ Ταχυμεταφορές που έχουν μέχρι τώρα καλή φήμη ότι δεν κοπανάνε τα πράγματα όπως οι λοιποί courrier. Έρχονται στι απίτι σου, και όλα καλά μέρχι εδώ.

Τώρα το αντικείμενο που αποστέλλεται μπορεί να ασφαλισθεί. Συνήθως όταν οι Αμερικάνοι το ασφαλίζουν, βάζουν το ποσό της κάλυψης να ισούται με την αξία του αντικειμένου. Αυτό όμως δεν είναι απαραίτητο, μπορείς να ασφαλίσεις το αντικείμενο για χαμηλότερη αξία. Στην περίπτωση αυτή, η δηλωθείσα αξία του αντικειμένου μπορεί να είναι και αυτή χαμηλότερη, ίση με την αξία ασφάλισης.
Γιατί το συζητάμε αυτό? Διότι εάν η κιθάρα σκαλώσει στο τελωνείο, τότε πληρώνεις 25% σύνολο φόρους στην δηλωθείσα αξία του αντικειμένου συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών.
Οπότε τίθεται το δίλλημα:
1. Ακέραια ασφάλιση με όλο το ποσό αλλά ρίσκο να σκαλώσει στο τελωνείο και να πληρώσεις 25% επί της αξίας συν των μεταφορικών?, ή
2. Χαμηλότερη ασφαλισμένη αξία για λιγότερο ρίσκο στο τελωνείο αλλά αν πάθει κάτι στον δρόμο θα πάρεις λιγότερα λεφτά αποζημίωση?

Εδώ λοιπόν οι παράμετροι είναι (και η δική σου απόφαση βασίζεται σε ) δύο: Πόσο ασφαλής είναι η μεταφορά και πόσο το ρίσκο του τελωνείου.

Εχώ θα σου πώ αναφορικά με το θέμα του κινδύνου μεταφοράς, αυτό υπάρχει πάντα, αλλά εάν γίνει καλό πακετάρισμα με "fragile" stickers πάνω κλπ, όλα θα πάνε καλά. Να ειδοποιήσεις τους ανθρώπους σου εκεί να ξεκουρδίσουν την κιθάρα για την μεταφορά, για να μήν είναι υπό τάση. Οι άνθρωποι από τους οποίους αγόρασα εγώ μου είπαν ότι με την USPS δεν είχαν ποτέ πρόβλημα ζημιάς σε μουσικό όργανο που στείλαν στο εξωτερικό, από τα χιλιάδες που έχουν στείλει.

Τώρα αναφορικά με το τελωνείο, γνωρίζω ότι οι έλεγχοι είναι σποραδικοί και δειγματοληπτικοί διότι υπάρχουν λίγοι άνθρωποι για πάρα πολλά πακέτα και οι εταιρείες courrier δεν θέλουν να αργούν και τους πιέζουν για να ξεμπερδεύουν. Αυτό σίγουρα συμβαίνει με την Ταχυμεταφορές, αλλά και με τους άλλους courriers. Επίσης οι τελωνιακοί δεν έχουν κανένα δυνητικό προσωπικό "όφελος" από την διαδικασία φορολόγησης η οποία είναι διαφανής, οπότε και εκεί δεν έχουμε κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο για "κωλλυματα". Τα πακέττα που κολλάνε είναι πολύ λίγα σε σχέση με αυτά που περνάνε. Αυτό το λένε άνθρωποι με δικούς στους συγγενείς μέσα στο τελωνείο.
Συμβουλή: Ξέχνα τα stickers τύπου "Δώρο" ή "Sample" που λένε μερικοί να βάλεις για ξεκάρφωμα, οι άνθρωποι στο τελωνείο δεν είναι χαζοί, τα έχουν δεί όλα και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να ελκύσεις την προσοχή κάποιων και να καρφωθείς. Άσε το πακέτο σου να μοιάζει με όλα τα άλλα.

Διάφοροι φίλοι μπορούν να σου γράψουν διάφορες εμπειρίες, αλλά ότι και να σου πούν, η απόφαση τελικά και το ρίσκο θα είναι δική σου, διότι δεν υπάρχει μία βέλτιστη λύση.
Εγώ το μόνο που θα σου πώ είναι, προχώρα το, αξίζει!

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #5 στις: 02/12/08, 10:51 »
Από προσωπική εμπειρία συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω.

+1 όσον αφορά την ένδειξη "δώρο" στο πράσινο αυτοκόλλητο. Καλύτερα να το αποφύγεις γιατί τραβάει τα βλέμματα ειδικά σε ένα ογκώδες αντικείμενο όπως μια συσκευασμένη κιθάρα.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #6 στις: 02/12/08, 20:03 »
Παρουσιαζονται τα εξης προβληματα:

1ον) Αντιθετα με εσενα Αδριανε,σε μενα η κιθαρα θα αποσταλλει συσκευασμενη απ το εργοστασιο, κι οχι απο ανθρωπους εμπειρους στις υπερατλαντικες αποστολες.
Δεν προκειται να μου την συσκευασει δηλαδη καποιος γνωστης "παλιος" του ebay.
Απ' οτι μαθαινω, η Καρβιν συσκευαζει τις κιθαρες ως εξης.
Ολες μπαινουν σε μια σχεδον universal (δηλαδη οχι ΑΚΡΙΒΩΣ στο σχημα της κιθαρας, αλλα αρκετα κοντα) σκληρη θηκη, και μετα κατευθειαν μεσα σε μια χαρτινη κουτα.
ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΜΑΝΝ!!!

2ον) Οι ανθρωποι μου στην αμερικη, ειναι ασχετοι απο κιθαρες, και θα ναι δυσκολο να τους ζητησω να την υποστηριξουν καταλληλα, πχ χαλαρωμα χορδων, να βαλουν μπαλλονοζελατινα κατω απ το χεντστοκ κλπ. Μπορει αυτα να τα αναλαβει η USPS?
Με βαση αυτα που σας λεω, εσεις στη θεση μου θα στελνατε υπερατλαντικα κιθαρα?

3ον) Μπορω να βαλω την USPS να δηλωσει οποια τιμη θελω για το οργανο, χωρις να χρειαστει να το ασφαλισω? Ακομα και τα ασφαλιστρα ειναι ενα ποσο που θα ναι βαρος.

4ον) Ειχα μια εκτενη συζητηση με εναν φιλο απο δω μεσα σημερα, και μου ειπε οτι μια κιθαρα που εφερε απο Αμερικη πολυ προσφατα, του κοστισε 149$ για μεταφορικα.
Εγω μπαινω στο σαιτ της USPS και βλεπω οτι για ενα πακο (δεν μου ζηταει διαστασεις, μονο βαρος) 15 pounds (λογικα τοσο θα ναι συνολο, αφου η κιθαρα μονη ζυγιζει 8 pounds), βγαινει 70$ για express mail και 60$ για απλο priority mail.
Γιατι τετοια διαφορα?
Εκανα εγω καπου λαθος, η η τιμολογηση στο σαιτ δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα?

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #7 στις: 02/12/08, 20:42 »
Το Σεπτέμβρη έφερα μία Schecter από την Αμερική μέσω e-bay.

Η κιθάρα προήλθε από ένα μαγαζί-επίσημο αντιπρόσωπο της Schecter κ ήρθε σε ΧΑΡΤΟΝΕΝΙΑ συσκευασία, χωρίς θήκη, απλά ο πωλητής είχε γεμίσει το κουτί με τσαλακωμένα χαρτιά κ ΤΙΠΟΤΑ άλλο.
Έφτασε ασφαλώς μέσω USPS EMS.
Επιπρόσθετα, ασφαλίσαμε την κιθάρα για το 50% της κανονικής αξίας, κ δώσαμε ελάχιστο φόρο.

Εγώ θα έλεγα λοιπόν, μη φοβάσαι τπτ κ προχώρα τη διαδικασία...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/08, 01:40 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #8 στις: 02/12/08, 20:57 »
Φίλε MechMech αντιλαμβάνομαι την ανησυχία σου περι μεταφοράς αλλά η όλη υπόθεση πάντα θα εμπεριέχει αυτή την πιθανότητα κάτι να μην πάει καλά,αν θέλεις τη γνώμη μου νομίζω ότι ανησυχείς υπερβολικά.

Η standard θήκη που χρησιμοποιούν είναι fitted και στην δική μου περίπτωση η κιθάρα δεν "παίζει" καθόλου μέσα,η CT4 έχει διαφορετικό σώμα αλλά δεν νομίζω ότι θα έχει πολλά μπόσικα,θα είναι όπως στη φωτογραφία που έχω επισυνάψει.

Καταλαβαίνω ότι οι άνθρωποι σου έκει δεν γνωρίζουν απο κιθάρες,αλλά το να χαλαρώσουν τις χορδές δεν θα είναι δα και κάτι το πολύπλοκο,μην ξεχνάς ότι με τα locking κλειδιά αυτό είναι παιχνιδάκι.

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα πρέπει οι άνθρωποι σου να την ανοίξουν όταν θα τους έρθει και να την τσεκάρουν για τυχόν χτυπήματα ή απώλεια εξαρτημάτων (αν υπάρχουν) πρίν στην στείλουν.
Να σου θυμίσω το 10ήμερο που δίνει η Carvin για δοκιμή και μπορείς να την γυρίσεις πίσω για οποιοδήποτε λόγο ακόμα και αν δεν σου αρέσει,λεπτομέρειες ξέρεις που θα βρείς.

Τώρα για το αν θα την ασφαλίσεις ή όχι είναι καθαρά δικο σου θέμα,για το τελωνείο ισχύουν ότι σου είπαν τα παιδιά,δεν έχω φέρει ποτέ κιθάρα αλλά λόγο της δουλειάς μου τέτοιες περίπου συνθήκες έχω συναντήσει.

Α και η σειρά DC δεν είναι φθηνότερη,εξαρτάται τι θα φτιάξεις,μπορεί να φθάσει και 2000$

Και κάτι που ξέχασα να σε ρωτήσω,
Έχεις παίξει με Carvin; και αν ναι με ποιά;
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/08, 21:04 από Serviani »

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #9 στις: 02/12/08, 21:22 »
Παιδια, καταρχας, αν και η συζητηση μπορει να συνεχιστει, να σας ευχαριστησω ολους για τις πληρεις και κατατοπιστικοτατες, καθως και καθυσηχαστικες απαντησεις!!! :)

Serv:
Εχεις μαλλον δικιο οτι ανυσηχω πολυ, και επισης μαλλον δικιο για τους συγγενεις. Δεν ειναι και καθυστερημενοι... Απλα επιφυλλασσομαι για το αν μπορουν να κανουν κατι παραπανω, οπως το να βαλουν πχ τσαλακωμενα χαρτια στα ζωτικα σημεια της κιθαρας... Αλλα απ' οτι λες μαλλον δεν θα χρειαστει καν.

Εννοειται οτι θα τους βαλω να την ανοιξουν και να ξεφορτωθουν ζελατινες, σημαιακια κλπ, και οτιδηποτε αλλο μπορει να καρφωνει οτι προκειται για ενα λαμπερο, ολοκαινουριο καστομ οργανο. Μην πηγαινουμε και γυρευοντας στο τελωνειο....Θα μου τα στειλουν μαλλον ξεχωριστα.

Δεν εχω ακουμπησει ακομα Καρβιν. Οπως ξερεις ειναι υπερσπανιες. Οπως σου ειπα βεβαια, εχω καψει το σχετικο φορουμ, οποτε ξερω τι να περιμενω απο αποψη λαιμου (το μονο μη εμφανισιακο στοιχειο της κιθαρας που με ενδιαφερει). Σκοπευω να παω μια βολτα απ τον Τσιτιριδη μεθαυριο και να τους δω απο κοντα.
Υποτιθεται οτι το μανικι ειναι κοντα στον wide fat λαιμο των prs (μου αρεσει), c-shape, ουτε πολυ χοντρος ουτε πολυ λεπτος. Καπου κοντα στο 60s λαιμο των Gibson.

Zeppelin:
Δηλαδη ΠΛΗΡΩΣΕΣ φορο? Ποσο? Απο Tim Maurey την πηρες? Να υποθεσω οτι τα μεταφορικα ηταν δωρακι απ αυτον, αρα δεν ξερεις να μου πεις?






ΠΟΣΟ θα ειναι ρε παιδια τα μεταφορικα, για priority express? Ειναι ρεαλιστικο ποσο το 70ευρο?

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #10 στις: 02/12/08, 21:50 »
και οτιδηποτε αλλο μπορει να καρφωνει οτι προκειται για ενα λαμπερο, ολοκαινουριο καστομ οργανο. Μην πηγαινουμε και γυρευοντας στο τελωνειο....Θα μου τα στειλουν μαλλον ξεχωριστα.

Αυτό δεν θα είναι και τόσο εύκολο μιας και όλες τους είναι λαμπερές και πανέμορφες!  :D

Μερικές πλήροφορίες στην περίπτωση που δεν το γνωρίζεις.

Καταρχήν οπωσδήποτε πήγαινε και δοκίμασε πριν δώσεις το οκ για την παραγγελία.
Ο Τσιτιρίδης το μαγαζί στην Ακαδημίας το έχει κλείσει,γνωρίζω ότι έχει δικό του χώρο σε κάποιο όροφο της συγκεκριμένης πολυκατοικίας,πρέπει να είναι ακόμα εκεί.

Το θεωρώ δύσκολο να έχει κάποια απο τη σειρά CT,αλλά δεν μπορώ να το αποκλείσω κιόλας,όπως και να έχει δοκίμασε κάποιας άλλης σειράς,επιβάλεται,άκουσε με σε αυτό έχω λόγο που επιμένω.

Τυγχάνει να έχω και έναν αριθμό κινητού που είχε αναρτήσει στο μαγαζί μόλις το άφησε,αν σε ενδιαφέρει στείλε μου ΠΜ να στο στείλω. (ούτε διαφήμηση να έκανα!)

Αυτά,ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #11 στις: 03/12/08, 00:00 »
ΠΟΣΟ θα ειναι ρε παιδια τα μεταφορικα, για priority express? Ειναι ρεαλιστικο ποσο το 70ευρο?
Μεταφορικά της τάξης των 150-200$ είναι απόλυτα ρεαλιστικά για USPS Express Mail για μία κιθάρα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #12 στις: 03/12/08, 00:09 »
Τωρα με σκοτωσες...
150 ευρω θα παει η δουλεια...?

δηλαδη πες 1400 δολλαρια το μαλλι...Και χωρις να υπολογισεις τελωνεια.

Δεν ξερω ρε παιδια....Εγω ο κακομοιρης για σεκτερ πηγαινα ;D

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #13 στις: 03/12/08, 01:47 »
Παράθεση
Zeppelin:
Δηλαδη ΠΛΗΡΩΣΕΣ φορο? Ποσο? Απο Tim Maurey την πηρες? Να υποθεσω οτι τα μεταφορικα ηταν δωρακι απ αυτον, αρα δεν ξερεις να μου πεις?

Ναι, από τον Tim. Δεν είναι δωράκι τα μεταφορικά, απλά τα προσθέτει στην αρχική τιμή, κ είναι fixed.
Τα μεταφορικά κυμαίνονται στα 120-150$.
Δε θα συνιστούσα Priority Mail σε τέτοιας αξίας όργανο, προτιμώ EMS.
Ο φόρος ήταν για $600 δολλάρια ασφαλισμένα 62.5ε αν θυμάμαι καλά...

Επαναλαμβάνω, πολύ το ψειρίζεις το ζήτημα της μεταφοράς κ της ασφάλειας.

Αυτό που λέει ο Serviani είναι η ουσία: έχεις δοκιμάσει κ σου άρεσαν;
Αν ναι, μην κολλάς στην υπερατλαντική μεταφορά...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #14 στις: 03/12/08, 03:05 »
Τώρα θέλω και εγώ Carvin!!! :P

Πάνω που κοίταζα αριστερά-δεξιά αυτό τον καιρό για καμιά 7-χορδη αριστερή (και δεν έβρισκα τίποτα φυσικά) έπεσα σε αυτό το θέμα και έριξα μια ματιά στη σελίδα των carvin όπου είδα αυτήν που παραθέτω και κόλλησα πραγματικά.

Επειδή δεν το γράφει πουθενά (ελπίζω αυτό να μη σημαίνει ότι δε γίνεται), ξέρετε αν η carvin βγάζει 7-χορδες αριστερές; Έψαχνα και εγώ σήμερα τον τσιτιρίδη στην ακαδημίας αλλά δεν τον βρήκα. serviani αν μπορείς στείλε και σε εμένα το τηλέφωνο!
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/08, 03:28 από newGuitarMan »

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #15 στις: 03/12/08, 09:12 »
Νομιζω η Καρβιν βγαζει ολα της τα μοντελλα αριστεροχειρα, και χωρις εξτρα χρεωση μαλιστα.

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #16 στις: 03/12/08, 12:53 »


Εμένα το shipping της Musicman κόστισε $134,65. Με usps και χρόνο αποστολής 3-5 μέρες (νομίζω λέγεται Priority mail). Οπότε πιστέυω πως και η Carvin κάπου εκεί θα βρίσκεται.!
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #17 στις: 03/12/08, 14:25 »
Πολύ παρόμοια πράγματα και εδώ..
Το ποσό αυτό είναι σχεδόν ταρίφα. Η μεταφορά είναι με USPS Express Mail International και η παράδοση από την Ταχυμεταφορές των ΕΛΤΑ.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #18 στις: 03/12/08, 15:01 »
Νομιζω η Καρβιν βγαζει ολα της τα μοντελλα αριστεροχειρα, και χωρις εξτρα χρεωση μαλιστα.
Πωωω τέλεια! Πάω να στοιχειώσω και εγώ το φορουμ της carvin ;D
Thanks!

Edit: Μόλις διάβασα στο manual που δίνει η carvin για τις κιθάρες της το εξής:

"When the instrument is not in use or when shipping, do not release the tension of the strings, as this is harmful to the neck and may cause an irreversible backbow."
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/08, 15:13 από newGuitarMan »

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #19 στις: 03/12/08, 17:44 »
Νομιζω η Καρβιν βγαζει ολα της τα μοντελλα αριστεροχειρα, και χωρις εξτρα χρεωση μαλιστα.
Πωωω τέλεια! Πάω να στοιχειώσω και εγώ το φορουμ της carvin ;D
Thanks!

Edit: Μόλις διάβασα στο manual που δίνει η carvin για τις κιθάρες της το εξής:

"When the instrument is not in use or when shipping, do not release the tension of the strings, as this is harmful to the neck and may cause an irreversible backbow."

Kόλλησες και εσύ το "μικρόβιο" ε; welcome  ;)

Το διάβασα και εγώ αυτό στο manual τους,όταν δεν χρησιμοποιείται μια κιθάρα ναι δεν πρέπει να βρίσκεται χωρίς την τάση των χορδών,κατα τη διάρκεια μεταφοράς δεν παίρνω όρκο,αλλά αυτό το irreversible backbow μου φαίνεται υπερβολικό...σε καμία περίπτωση όμως δε θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενα τους.

Αποσυνδεδεμένος ed_hunter

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Child in time
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #20 στις: 11/12/08, 15:57 »
Απορια....
η ξαδερφη μου ειναι στην αμερικη και θα ερθει το καλοκαιρακι....
αν την κιθαρα την κραταει μαζι της και μου την δωσει εδω,παλι υπαρχει περιπτωση να πληρωσει τελωνειο??
(κουφο μου  φαινεται αλλα πρεπει να ρωτησω ......)
επεισης υπαρχει κανενα λινκ για μαγαζι απο την αμερικη?
Charvel model 4 '88 - Prs Tremonti se
........XANIA............

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #21 στις: 11/12/08, 16:06 »
Ναι θα πληρωσει τελωνειο.

Ο μονος τροπος να μην πληρωσει τελωνειο, ειναι να την δηλωσει ως δικια της, αλλα τοτε θα πρεπει και κατα την επιστροφη να εχει μια κιθαρα μαζι της...
Οχι απαραιτητα την ιδια με την οποια ηρθε, αν με πιανεις...

Νομιζω καλυτερα να αποφυγεις τις μαιμουδιες και να πληρωσεις κανονικα. Ουτως η αλλως θα σου ερθει πολυ φτηνοτερα απ'οτι απο Ευρωπη.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #22 στις: 11/12/08, 17:39 »
Εγώ θα σε ρωτήσω κάτι απλό:
Τι τραβάει περισσότερο την προσοχή.. Μία ξαδέλφη με μία κιθάρα στο χέρι στις αφίξεις του αεροδρομίου,
ή ένα πακέτο μπέζ ανάμεσα σε 10.000 άλλα πακέτα μπεζ στο υπόστεγο της μεταφορικής?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #23 στις: 22/12/08, 14:21 »
Από προσωπική εμπειρία συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω.

+1 όσον αφορά την ένδειξη "δώρο" στο πράσινο αυτοκόλλητο. Καλύτερα να το αποφύγεις γιατί τραβάει τα βλέμματα ειδικά σε ένα ογκώδες αντικείμενο όπως μια συσκευασμένη κιθάρα.

Υπαρχει και αλλο κολπο, "promotional item for photoshooting and return"  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Θελω Carvin!!!
« Απάντηση #24 στις: 22/12/08, 14:57 »
Εγώ θα σε ρωτήσω κάτι απλό:
Τι τραβάει περισσότερο την προσοχή.. Μία ξαδέλφη με μία κιθάρα στο χέρι στις αφίξεις του αεροδρομίου,
ή ένα πακέτο μπέζ ανάμεσα σε 10.000 άλλα πακέτα μπεζ στο υπόστεγο της μεταφορικής?
Το επιχείρημά σου είναι από λάθος οπτική γωνία.
Πιο εύκολα περνάει μια ξαδέλφη με μια κιθάρα στο χέρι-έστω και αν περιμένει σε μονή σειρά-από το "Nothing to declare"(όσοι έχετε ταξιδέψει εκτός ΕΕ γνωρίζετε τι εννοώ),παρά ένα δέμα τέτοιου μεγέθους από το γούργουλα στον οποίο βάζουν τα δέματα οι τελωνειακοί.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
10180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 14:12
από Serviani
17 Απαντήσεις
15912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/09, 19:03
από Serviani
4 Απαντήσεις
3322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/08, 19:26
από Rockdude
20 Απαντήσεις
8350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/09, 17:43
από metalmike
Carvin V3M

Ξεκίνησε από zepfan Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
3347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/11, 22:03
από LiveToPlayLive
Carvin V3M

Ξεκίνησε από theblind Ενισχυτές

2 Απαντήσεις
2767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/11, 14:25
από GrinderX
3 Απαντήσεις
5807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/16, 12:06
από Kosthrash
91 Απαντήσεις
20974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/17, 08:08
από panixgr
7 Απαντήσεις
9562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/18, 17:34
από panixgr
0 Απαντήσεις
883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/20, 15:16
από ΠΟΙΟΣ