Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με ενισχυτή ή με το καλώδιο (ελπίζω)  (Αναγνώστηκε 6431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vardali

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Γεια σας παιδιά.
Σύνδεσα την κιθάρα μου πριν λίγο με τον ενισχυτή και δεν ανταποκρινότανε. Έκανε μόνο ένα περίεργο διαπεραστικό ήχο κάθε φορά που του έβαζα το καλώδιο. Μετά από λίγο παρατήρησα ότι αν σπρώχνω έντονα το καλώδιο προς τα δεξιά στο input του ενισχυτή τότε "πιάνει" σήμα.
Αυτό το δοκίμασα γιατί πολλές φορές στηρίζω την κιθάρα στον ενισχυτή και αυτή γέρνει και πέφτει πάνω στο καλώδιο (που το άφηνα συνδεδεμένο) και το σμπρώχνει προς τα αριστερά. Οπότε υπέθεσα ότι μπορεί να στράβωσε κάτι.
Το καλώδιο πρέπει να είναι πολύ φτηνό, ήταν σε ένα από αυτά τα πακέτα κιθάρας-ενισχυτή για αρχάριους, ενώ ο ενισχυτής είναι Marshall.
Το καλώδιο είχα την αίσθηση ότι σταδιακά χαλούσε, κουνούσα λίγο την κιθάρα μου και έκανε ένα φοβερά δυνατό ήχο. Και το δοκίμασα και μόλις τώρα στον υπολογιστή μου (δεν είμαι 100% σίγουρος ότι το έκανα σωστά) και δεν έβγαζε πάλι ήχο (το ηχείο το έβαλα πολύ δυνατά), μόνο λίγο παράσιτο αν κουνούσα την κιθάρα μου.

Τι λέτε να φταίει; Το καλώδιο ή μήπως πειράχτηκε κάτι στον ενισχυτή; Κι αν είναι το πρώτο, μικρό το κακό, αλλά αν είναι το δεύτερο τι μπορώ να κάνω;

Αν δεν άνοιξα το θέμα στο σωστό σημείο ή έχει ξανασυζητηθεί το θέμα ζητώ συγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
κατ αρχάς δεν γίνεται να έχει ξανασυζητηθεί το προβλημα ΣΟΥ αλλα ναι έχει ξανασυμβεί φταίει κατα βάση το καλώδιο. πάρε ένα όμορφο καλόδιο και δοκίμασε. αλλιως πες μας τι ενισχυτή έχεις και βλέπουμε

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Δύο τεινά συμβαίνουν:

Ή το καλώδιο φταίει ή το line in του ενισχυτή σου (δεν σου είπα κάτι καινούργιο, έτσι :D)

Εν πάσει περιπτώσει, αν θες, (εκτός του ότι να δοκιμάσεις με ένα άλλο καλώδιο) μπορείς να ανοίξεις το καλώδιο (στις άκρες του περιστρέφεται και μπορείς να δεις τα καλώδια μέσα).. Το καλώδιο "σπάει" σε 2 μικρότερα τα οποία καταλήγουν στις 2 άκρες του βύσματος.. Αν κάποιο καλώδιο έχει χάσει επαφή τότε πάρε ένα κολλητήρι (αν έχεις ή αλλιώς πήγαινε σε κάποιο μάστορα) και κόλλησε το καλώδιο που έχασε επαφή με την άκρη του βύσματος.. Τσέκαρε και τις 2 άκρες του καλωδίου σου..

Πιστεύω ότι 99% το καλώδιο σου προκαλεί το πρόβλημα.. Μια δοκιμή θα σε πείσει ;)

Αποσυνδεδεμένος vardali

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Αυτό το πακέτο είχα πάρει
http://www.guitarampkeyboard.com/en/marshall-rock-kit/67159

Πως όμως εξηγείς το ότι αν σμπρώχνω το καλώδιο προς τα δεξιά παίζει; Δεν μπορεί να το βάζω με την ίδια φορά πάντα, οπότε δεν θα έπρεπε να θέλει πότε σμπρώξιμο αριστερά και πότε δεξιά;

@faser: Δεν με έχω ικανό για τέτοια κόλπα! Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Δύο τεινά συμβαίνουν:

Ή το καλώδιο φταίει ή το line in του ενισχυτή σου (δεν σου είπα κάτι καινούργιο, έτσι :D)

Εν πάσει περιπτώσει, αν θες, (εκτός του ότι να δοκιμάσεις με ένα άλλο καλώδιο) μπορείς να ανοίξεις το καλώδιο (στις άκρες του περιστρέφεται και μπορείς να δεις τα καλώδια μέσα).. Το καλώδιο "σπάει" σε 2 μικρότερα τα οποία καταλήγουν στις 2 άκρες του βύσματος.. Αν κάποιο καλώδιο έχει χάσει επαφή τότε πάρε ένα κολλητήρι (αν έχεις ή αλλιώς πήγαινε σε κάποιο μάστορα) και κόλλησε το καλώδιο που έχασε επαφή με την άκρη του βύσματος.. Τσέκαρε και τις 2 άκρες του καλωδίου σου..

Πιστεύω ότι 99% το καλώδιο σου προκαλεί το πρόβλημα.. Μια δοκιμή θα σε πείσει ;)
Αν οπως λεει το παλικαρι ειναι φθηνο το καλωδιο του δεν παιζει να ανοιγει οπως περιγραφεις...

Αποσυνδεδεμένος vardali

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν γίνεται να έχει χάσει επαφή εσωτερικά το καλώδιο σε μία από τις δύο άκρες του, αφού τις δοκιμάζω και τις δύο στο in line του ενισχυτή και με σμπρώξιμο προς τα δεξιά "φτιάχνεται" το πρόβλημα.

Με τον ενισχυτή μπορώ να κάνω κάτι; Να τον ανοίξω και να τσεκάρω την επαφή δηλαδή; Ή είναι επικίνδυνο και μπορεί να τα κάνω χειρότερα;

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν γίνεται να έχει χάσει επαφή εσωτερικά το καλώδιο σε μία από τις δύο άκρες του, αφού τις δοκιμάζω και τις δύο στο in line του ενισχυτή και με σμπρώξιμο προς τα δεξιά "φτιάχνεται" το πρόβλημα.
Μην το λες.. Μπορεί με αυτή την κίνηση που κάνεις να δημιουργείς επαφή στο καλώδιο.. Αυτό που λες είναι κλασικό σύμπτωμα καλωδίου που οι ίνες του έχουν χάσει την επαφή με το βύσμα.. Αν μπορείς να το ανοίξεις άνοιξε το (το καλώδιο, γιατί για τον ενισχυτή αν δεν είσαι confident θα σου έλεγα να μην το κάνεις).. Πάντως έτσι και αλλιώς, δεν νομίζω να ευχαριστιέσαι να παίζεις με καλώδιο το οποίο για να παίξει θα πρέπει να του βάλεις χαρτόνια να το γέρνουν προς τα δεξιά.. Αυτά είναι πατέντες που τις κάναμε όταν είμασταν μικροί ;D

Αγόρασε ένα καινούργιο καλώδιο και αν θέλεις τη γνώμη μου κοίτα να είναι κάποιο όπου να μπορείς να το ανοίξεις στις άκρες του γιατί τη δουλειά με το κολλητήρι που σου περιέγραψα θα χρειαστεί να την κάνεις αρκετές φορές.. Εξάντλησε πρώτα το θέμα καλώδιο και έπειτα κοιτάς για ενισχυτή..
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/08, 20:46 από faser »

Αποσυνδεδεμένος vardali

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Δεν βλέπω να έχει πρόβλημα η επαφή των δύο συρμάτων μέσα στο καλώδιο. Αλλά μάλλον δίκιο έχεις, θα πάω αύριο να πάρω ένα καινούργιο και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Δεν βλέπω να έχει πρόβλημα η επαφή των δύο συρμάτων μέσα στο καλώδιο. Αλλά μάλλον δίκιο έχεις, θα πάω αύριο να πάρω ένα καινούργιο και βλέπουμε.
Νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή.. Και κάτι άλλο, δεν ξέρω πως χρησιμοποιείς το καλώδιο (δηλαδή αν το πατάς επισταμένως, αν το κουλουριάζεις άτακτα όταν το διπλώνεις, κ.λπ.) αλλά κατά τη γνώμη πολλών αξίζει να ξοδέψεις ένα καλό ποσό για ένα καλώδιο διότι παίζει ρόλο στον ήχο.. Και κοίτα να είναι όσο πιο μικρό γίνεται για να ελαττώσεις το ενοχλητικό "φύσημα".. Συνήθως 2-3 μέτρα είναι καλά..

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
εφόσον προς τη μία μεριά κανει επαφή, είναι θέμα βύσματος στον ενισχυτή, γιατί σήμα μεταφέρεται σε όλο το βύσμα του καλωδίου και αν δεν έχει κοπεί το καλώδιο πιο ψηλά στο πλαστικό πίσω από το βύσμα δεν έχει πρόβλημα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος vardali

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Αγόρασα καινούργιο καλώδιο και τζίφος. Συν το ότι δοκίμασα το παλιό καλώδιο σε ένα ηλεκτρονικό κουρδιστήρι και έστελνε σήμα κανονικά.

Οπότε μάλλον φταίει το βύσμα του ενισχυτή, έτσι;

Υπάρχει πιθανότητα να το φτιάξω μόνος μου; Και αν όχι που μπορώ να τον πάω για να τον δούνε;

Αποσυνδεδεμένος vardali

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Θαύμα! Κούνησα λίγο προς τα αριστερά το καλώδιο ενώ ήτανε μέσα στο βύσμα και επιδιορθώθηκε! Το έβγαλα και το ξανασύνδεσα και είναι εντάξει. Και μου φαίνεται και λίγο βελτιωμένος ο ήχος με το καινούργιο καλώδιο.

Επειδή όμως λογικά το βύσμα είναι στα τελευτάια του αν ξέρει κάποιος να μου πει αν επιδιορθώνουνε κάπου ενισχυτές ή να μου εξηγήσει τα βήματα για να το παλέψω μόνος μου θα του ήμουν υπόχρεος.

Αποσυνδεδεμένος vardali

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Δεν ξέρει κανείς; ??? Αν τον πάω σε ένα μαγαζί με κιθάρες θα ξέρουνε να αλλάζουνε το βύσμα;
Τον άνοιξα και δεν γινόταν να το σφίξω εγώ, είναι ενσωματωμένο στην κάρτα του ενισχυτή και προστατεύεται με ένα σιδερένιο κάλυμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Δεν ξέρει κανείς; ??? Αν τον πάω σε ένα μαγαζί με κιθάρες θα ξέρουνε να αλλάζουνε το βύσμα;
Τον άνοιξα και δεν γινόταν να το σφίξω εγώ, είναι ενσωματωμένο στην κάρτα του ενισχυτή και προστατεύεται με ένα σιδερένιο κάλυμα.

Έλα άρχοντα μου.. Τελικά ήταν πρόβλημα του ενισχυτή; Ελπίζω μην μου κρατάς κακία που σου πρότεινα να αγοράσεις καινούργιο καλώδιο ::)..
Όσο για τις επιδιορθώσεις ενισχυτών, αν μένεις Αθήνα μπορείς να πας (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, απλά εγώ εκεί πήγαινα) στον Δήμου (Εμμανουήλ Μπενάκη 27).. Αν θες τσέκαρε και εδώ για περισσότερες επιλογές..

Αποσυνδεδεμένος vardali

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Αλίμονο ρε, να βοηθήσεις ήθελες.
Μήπως έχεις και καμιά ιδέα για το πόσο θα μου κοστίσει;

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Αλίμονο ρε, να βοηθήσεις ήθελες.
Μήπως έχεις και καμιά ιδέα για το πόσο θα μου κοστίσει;
Αν είναι τόσο απλή δουλειά όπως την περιγράφεις (τώρα που θυμάμαι, και ένας φίλος μου είχε πάθει παρόμοιο πρόβλημα με ένα Marshall Valvestate πριν αρκετά χρόνια, λες να έχουν κάτι οι Marshall στο συγκεκριμένο σημείο; ) δεν νομίζω να σου πάρει πάνω από € 15.. Ίσως να λέω και πολλά....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/09, 17:38
από Vicarious
3 Απαντήσεις
2564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/09, 15:42
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
2050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 03:57
από Jezus
7 Απαντήσεις
6208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 18:58
από Wise_One
8 Απαντήσεις
3064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 20:07
από kostasmel
4 Απαντήσεις
2596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/10, 01:27
από Απόλλων
12 Απαντήσεις
4519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/11, 19:18
από thanos1547
8 Απαντήσεις
4051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/12, 14:21
από random
7 Απαντήσεις
5325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/14, 17:54
από zeromancer
7 Απαντήσεις
4843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/15, 18:05
από adr1anos