Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή Μαγνητών  (Αναγνώστηκε 54554 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #25 στις: 20/05/06, 00:02 »
Εννοώ ότι δεν αξίζουν τον κόπο!
Όσο χάλια και να είναι οι μαγνήτες που ήδη έχεις δεν θα δείς σχεδόν καθόλου διαφορά.
Καλύτερα δώσε τα 60 ευρώ για να πάρεις έναν καλό μεταχειρισμένο. (πχ EMG)
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #26 στις: 20/05/06, 16:38 »
Καλά σου λέει  ;D

Οι μαγνήτες της epiphone δεν θα έχουν καμία διαφορά με τους μαμίσιους που έχεις στην LTD. Πες στο φίλο σου ότι οι μαγνήτες της Epiphone πωλούνται με το κιλό και όχι 30 ευρώ ο καθένας.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #27 στις: 30/06/06, 17:05 »
Με αφορμή Πληροφόριση γύρω από τα σόλο (ωστε να μην βγαινουμε Offtopic) θα ηθελα να με βοηθησετε να βρω μαγνητες. Εχω διαβασει πολλα post εδω περα κανοντας αναζητηση και πραγματα χαθηκα. Αυτα που παρατήρησα ειναι Seymour Duncan, EMG και DiMarzio.

Λοιπον επειδη εχω βαρεθει και κουραστει με αυτο το θεμα, εχω μια κιθαρα ψιλοσαβουρα με 350 Ευρω Career. Εχει χωρο για 2 διπλους κ εναν Single.

Η μουσική  που παίζει ειναι Heavy Metal (οχι Death ή True): Συγκροτηματα: Metallica, Maiden, Hammerfall, Manowar, Slayer, Stratovarius οκ το πιασατε.
Επίσης όμως παίζω και Hard/Classic Rock: AC/DC, Deep Purple, Black Sabbath, Led Zeppelin οκ το πιασατε.

Δεν εχω καμια ορεξη να δωσω πανω απο 250-300 Ευρω για μαγνητες. Λογικα θα βαλω Active και οχι passive (μονο να μου πειτε καθε ποτε πρεπει να αλλαζω την μπαταρια).

Πείτε να μου καποιους συνδιασμους μαγνητών με αυτα τα χρηματα και σε αυτο το στιλ του ήχου ώστε απο Δευτερα να γινει η παραγγελια τους.

Λογικα νομιζω οτι χορανε οι active μαγνητες γιατι απο οτι ειδα (αν κανετε κλικ στο πιο πανω Link εχω μια φωτο να δειτε και μονοι σας) υπαρχει πολυ χώρος απο κάτω.

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #28 στις: 30/06/06, 18:54 »
Φίλε μου χωρίς να ξέρω πολλά από μαγνήτες,το κάθε συγκροτημα από τα 10 που αναφέρεις έχουν τελείως διαφορετικό ήχο.Αν θες τη γνώμη μου κράτα όσα έχεις,μάζεψε άλλα τόσα και χτύπα καινούρια κιθάρα ή ενισχυτή.Είναι κρίμα 3 ΕΜG η DiMarzio να είναι πιο ακριβοί απο την κιθάρα σου!

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #29 στις: 30/06/06, 19:30 »
Είμαι και εγώ της άποψης πως είναι καλύτερα να επενδύσεις σε άλλη κιθάρα ή γενικότερα άλλο εξοπλισμό...
Από την άλλη οι μαγνήτες και ο εξοπλισμός είναι επένδυση και θα τα μεταφέρεις και στην επόμενη κιθάρα σου...
Απλά για τους μαγνήτες είναι λίγο κρίμα γιατί ενώ θα βοηθήσουν τον ήχο σου δε θα αποδίδουν τόσο καλά όσο ίσως περιμένεις και θα απογοητευτείς απο την αλλαγή...
Αλλιώς γενικά οι active μαγνήτες (μαλλον EMG) είναι καλύτερη επιλογή σε κιθάρες με όχι και τόσο καλής ποιότητας ξύλα...

ΥΓ: οι Manowar είναι TRUE!!!!!
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #30 στις: 30/06/06, 19:58 »
Active και classic rock συγκροτίματα δεν πάνε μαζί κατα τη γνώμη μου...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #31 στις: 30/06/06, 20:10 »
Οι μαγνήτες δεν καθορίζουν το τι είδος μουσικής θα παίξεις...
Δεν υπάρχει το "θέλω να παίζω Hammerfall τι μαγνήτες πρέπει να βάλω" ή το "τι ενισχυτή πρέπει να πάρω για να ακουγομαι σα τους maiden"...
Όλα παίζονται με όλα...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #32 στις: 30/06/06, 20:48 »
Λοιπον, με κανετε και επαναλαμβανομαι. Καταρχας εχετε δικαιο παιδια στην αγορα της νεας κιθαρας αλλα για να παρω αλλη κιθαρα πρεπει να περιμενω 2 χρονια να μαζεψω χρηματα. Θα βαλω σε αυτην την κιθαρα μαγνητες. Drakoumel ολα παιζονται με ολα, αλλα με άλλα πιο εύκολα με άλλα πιο δύσκολα συνάμα όλα ακούγοντα διαφορετικα σε καθε διαφορετικο μαγνητη - κιθαρα - ενισχυτη - εφφε.

Περιμενω να μου πειτε κατι αλλιως θα παρω τους EMG 85 και 81.

Αυτο που σκέφτομαι ειναι αν υπαρχει καποιος καλος συνδιασμός 2 διπλων και αναμεσα ενας μονός.

Παιδια, ολα αυτα που σας είπα έχουν ένα κοινο, δεν μπορεις να παιξεις metal με μαμημενους αθλιους εργοστασιους μαγνητες!!!!!!!!!!!!!! Δηλαδη μπορεις..... αλλα ακούγεται αστα να πάνε....

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #33 στις: 30/06/06, 20:53 »
Απλά μην περιμένεις να έχεις τον ήχο απο τα συγκροτήματα που ανέφερες με το να αλλάξεις απλά μαγνήτες....θα σου δώσει μια χαρά και ένα μικρό boost στον ήχο σου...αλλά μαλλον μεγαλύτερη δίνει το να αλλάζεις ενισχυτή, ή κιθάρα ή το να βάζεις μαγνήτες σε μια καλή κιθάρα και ενισχυτή....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #34 στις: 30/06/06, 21:08 »
Σιγουρα ρε φιλε εχεις απολυτο δικαιο και συμφωνω. Γι αυτο λεω οσοι ξερετε πειτε μου καποιους καλους μαγνητες να παιζω metal γιατι για σολο δεν την βλεπω την κιθαρα να βοηθαει. Οι EMG ειναι πανακριβοι και τελευταια λυση, που αν δεν εχω αλλη επιλογη θα παρω EMG. Απο Duncan ή DiMarzio δεν εχετε να μου προτεινετε καποιον συνδιασμο ;
Μεχρι 250 Ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #35 στις: 30/06/06, 21:14 »
Σκέψου τα εξής....
Αν δε κάνω λάθος οι EMG κάνουν γύρω στα 100€...οτιδήποτε άλλο πάρεις σε αυτή την κατηγορία νομίζω είναι στα 80€.
Οι EMG όπως είπαμε καθότι active μάλλον θα σε βοηθήσουν λίγο περισσότερο αλλά θαυματα δε γίνονται στην περίπτωση που η κιθάρα βγάζει εκ φύσεως κακό σήμα.
Σκέψου έξοδα εγκατάστασης που είναι νομίζω +50€ και σκέψου και τι θα κάνεις με τον μεσαίο σου καθώς αν βάλεις EMG μάλλον θα χρειαστείς κύκλωμα για να σου ρυθμίζει σωστά τις εντάσεις...
Για passive μαγνήτες μάλλον δε μπορώ να σε βοηθήσω καθόλου εγώ....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #36 στις: 30/06/06, 21:17 »
Aπο duncan:SH-4(jeff beck) ως Bridge
                 SH-2n(jazz) ως neck

Παιζω τα ιδια πραγματα,χωρις να εχει και τοση σημασια...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #37 στις: 30/06/06, 21:17 »
Οι μαγνήτες δεν καθορίζουν το τι είδος μουσικής θα παίξεις...
Δεν υπάρχει το "θέλω να παίζω Hammerfall τι μαγνήτες πρέπει να βάλω" ή το "τι ενισχυτή πρέπει να πάρω για να ακουγομαι σα τους maiden"...
Όλα παίζονται με όλα...


Οκ, ας βάλει τότε ο φίλος barcus berry που έχω στο μπαγλαμά για να παίξει ACDC.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #38 στις: 30/06/06, 21:18 »
Αν ήταν αστείο να μην απαντήσω...αν δεν ήταν να απαντήσω.....
Οπότε?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #39 στις: 30/06/06, 21:24 »
Μην μαλωνεται. Παιδια απο οτι ρωτησα φιλους μου μουσικους, μου ειπανε οτι επειδη παιζω πολυ metal, ξερετε μπουκωματα κλπ κλπ και επειδη η κιθαρα μου δεν λεει πολλα, καλυτερα να βαλω πανω EMG που εχουν δικια τους προσωπικότητα και αλλαζουν τελειως τον ηχο. Μονο ετσι θα πιασουν τοπο τα χρηματα μου σε τετοια κιθαρα. Ενταξει εννοειτα οτι σε μια custom esp θα παιζαν καλυτερα αλλα τι να γινει.


Λοιπον ποιους active EMG και σε ποιες θεσεις λετε ; Συμφερε να παρω κανενα πακετο ; (βλ Zak Wylde, Kirk) ομως δεν μου αρεσει το αστρο guard που εχουν, θελω μαυρο :P

Σκεφτομαι -> EMG-81 (bridge) and EMG-85 (neck)

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #40 στις: 30/06/06, 21:31 »
Σκέψου τις λεπτομέρειες που σου ανέφερα....
Σκέψου τι θα κάνεις με τον μεσαίο...ή θα πρέπει να βάλεις κύκλωμα να διορθώσεις την ένταση του ή θα πρέπει να τον απενεργοποιήσεις...
Αν τον απενεργοποιησεις σκέψου και τον EMG 89 που splitαρεται για να έχεις και τον ήχο του μονού αν τον θες....
Καλύτερη λύση νομίζω είναι το να πας σε ένα μαγαζί και να δοκιμάσεις κάποια κιθάρα που έχει αυτούς τους μαγνήτες πάνω αν γίνεται και μετά αποφάσισε....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #41 στις: 30/06/06, 22:01 »
Αν βαλω single coil στην μεση τι επιλογες θα εχει ο επιλογες ;
Μαλλον σε 2πλους θα καταλήξω.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #42 στις: 30/06/06, 22:08 »
Τι εννοείς αν "βάλεις" single coil?
Να αλλάξεις αυτόν που έχεις και να βάλεις νέο? ή να τον κρατήσεις?
Αν τον αλλάξεις τότε δίνεις αρκετά λεφτά και δε νομίζω να σε βολεύει....γιατί παίζοντας με τις πιθανότητες η επόμενη κιθάρα που θα πάρεις δε θα έχει μεσαίο μαγνήτη...οπότε θα σου μείνει...κοινώς για metal ο μεσαίος μαγνήτης είναι αναλώσιμος....οπότε τι εννοείς?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #43 στις: 01/07/06, 08:27 »
Αν ήταν αστείο να μην απαντήσω...αν δεν ήταν να απαντήσω.....
Οπότε?

Αστείο ήταν αλλά μένω στην άποψη μου ότι κλασικ ροκ και active δεν πάνε μαζι. ;D
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #44 στις: 01/07/06, 12:14 »
Ok ασε το Classic Rock μιας και παιζω περισσοτερο metal. Θα βαλω τον 81 bridge και τον 85 neck. Σκεφτηκα να παω την κιθαρα σε εναν local dealer στην γειτονια μου, οπου πηρα 2 κιθαρες και 2 ενισυχτες οποτε μου κανει σιγουρα δόσεις αλλα δεν ξερω κατα ποσο γνωρίζει να περναει μαγνητες κλπ. Αν και νομιζω οτι ξερει αρκετα καλα γιατι φτιαχνει ο ιδιος κιθαρες -μίμους Stratocaster και Gibson - hand made.

Ξερετε καποιο καλο μαγαζι στην Θεσσαλονίκη ;

Επίσης ρε παιδια εχω ακουσει πολλους που λενε "σεταρα την κιθαρα". Μειώνουν την απόσταση τον χορδών απο την ταστιερα κλπ. Νομιζεται οτι αξίζει να το κάνω ;

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #45 στις: 01/07/06, 12:42 »
Θα το χρειαστείς έτσι και αλλίως το σετάρισμα γιατί οι EMG δεν έχουν το ίδιο output με τους μαγνήτες που έχεις...
Αλλά πέρα από αυτό το να εγκαταστήσει κάποιος μαγνήτες δεν είναι και τόσο τραγική υπόθεση, οπότε για αυτόν που κατασκευάζει κιθάρες νομίζω πως είναι κάπως αυτονόητο ότι είναι παιχνιδάκι να το κάνει...
Ρώτα για το κύκλωμα που σου είπα για τις εντάσεις σου με τον μεσαίο και για το αν χρειάζεται σκάψιμο η κιθάρα σου για την μπαταρία των EMG...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #46 στις: 01/07/06, 13:51 »
Πηγα σημερα αλλα ηταν κλειστος. Τον μεσαίο θα τον βγαλω και  θα εχω μονο 2 διπλους. Απο ότι έβγαλα το Pickguard δεν νομιζω να θελει σκάψιμο γιατι έχει 2cm βαθος + το γεγονος οτι ο μαγνήτης θα προεξέχει πανω απο το Pickguard νομιζω ειναι οκ.

Τι να του πω για σεταρισμα ; Να του "σεταρε την". Θα μου πει τι ακριβως να κανω; Και δεν ξερω τι να του πω ; Βασικα θελω να παιζω σολο γρηγορα πολυ γρηγορα...

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #47 στις: 01/07/06, 16:53 »
Μπες και στο site της emg να κατεβάσεις samples των μαγνητών.
Και αν είναι εύκολο να βρεις κιθάρες που τους έχουν πάνω να τους ακούσεις.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #48 στις: 01/07/06, 17:22 »
Οι EMG χρειάζονται επιπλέον χώρο μέσα στο σώμα της κιθάρας για την μπαταρία τους....
Τώρα για το σετάρισμα μάλλον θα χρειάζεται ρύθμιση η αποσταση των χορδών απο τους μαγνήτες...
Απο εκεί και πέρα είναι το πόσο κοντά θές τις χορδές στην ταστιέρα...συνήθως το να είναι αρκετά κοντά βοηθάει...οπότε ξεκίνα απο εκεί....αλλά μην ανησυχείς...θα ξέρει ήδη τι να κάνει....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #49 στις: 01/07/06, 17:41 »
Ναι εχω ακουσει τα δείγματα. Drakoumel ολα θα δειξουν την Δευτερα που θα παω την κιθαρα να δει αν γινεται να μπουν EMG. Καλα τοσο μεγαλοι ειναι πια ; Καμια photo δεν εχει κανεις να δω περιπου πως ειναι στο ύψος ;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
10197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/04, 13:28
από Arg0
6 Απαντήσεις
9685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/05, 17:17
από drakoumel
10 Απαντήσεις
11919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 01:21
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
3810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/06, 00:47
από djkostas
32 Απαντήσεις
22254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/06, 18:09
από tendril
15 Απαντήσεις
6555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 19:18
από m@ster k@frer
2 Απαντήσεις
2828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 21:43
από MrPumpkin
5 Απαντήσεις
3920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
19 Απαντήσεις
8297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 17:48
από Απόλλων