Αποστολέας Θέμα: γνωμες για καρτα ηχου steinberg ur44 και akai eie pro  (Αναγνώστηκε 6795 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geka

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
    Μπορειτε να μου πείτε τη γνώμη σας για τις εν λόγω κάρτες. Καταλαβαίνω με το φτωχό και άπειρο μυαλό μου ότι έχει περισσότερες δυαντότητες η steinberg όχι λόγω των εισόδων μόνο αλλά συνολικά από τα specs που έχει. Δεν είμαι όμως σίγουρος. ειναι για home studio με reaper. Κύρια ενδιαφέρει 1)το χαμηλό latency 2) η ποιότητα ήχου από τα πριν και όχι να φτιάχνονται όλα στην επεξεργασία 3) η ταυτόχρονη ηχογράφηση πολλών καναλιών , σιγουρα 4 γτ πρόκειται να γραφούν ξεχωριστά αλλά ταυτόχρονα ολόκληρα κομμάτια από drum machine που έχει αυτή τη δυνατότητα και μόνα τους μετά κιθάρες πλήκτρα κλπ. 4) η παραμονή της κάρτας στον εξοπλισμό μου σε περίπτωση αναβάθμισης υπολογιστή 5) η άνεση σχετικά με συνδέσεις- ξεσυνδέσεις  καλωδίων γτ είμαι σε μικρό σπίτι μαζί με άλλον που δεν μπορώ να το έχω αποκλειστικά ως home studio 6) χρήση ακουστικών(που έχει 2 υποδοχές) και κατάλληλες προενισχύσεις
     Να πω ότι τα γράφω όλα σε υπολογιστή χωρίς ενισχυτή. Εξοπλισμός είναι: κιθάρα, roland gr 55(quitar synth), ακουστικά audia techinka ath-m50x , boss dr 880(drum machine), desktop: ram 4gb, 64bit, επεξεργαστής cpu g840, 2.8ghz , μικρόφωνο blue yeti: είναι πυκνωτικό usb.
      Μέχρι πρότεινος ηχογραφούσα με usb από πεταλιέρα που ήταν και κάρτα ήχου. Eπίσης χωρίς να ξέρω σίγουρα αν παίζει ρόλο στην επιλογή κάρτας ήχου τα κανάλια που μαζεύονται σε κάθε κομμάτι στο daw είναι αρκετά.
      Επίσης ότι σιγά σιγά με αργά βήματα αναβαθμίζω τον εξοπλισμό μου, με σκοπό να έχω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Το διαθέσιμο budget υπολογίζεται εντός κάποιου καιρού για την κάρτα ήχου στα 250 με 300 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: γνωμες για καρτα ηχου steinberg ur44 και akai eie pro
« Απάντηση #1 στις: 28/02/15, 23:12 »
Ειμαι κατοχος της AKAI EIE PRO και μπορω να πω πως περα απο το vintage του θεματος, με εχει καλυψει σε παρα πολλες mobile ηχογραφησεις. Στα θετικα της βαζω την εξωτερικη τροφοδοσια, το χαμηλο latency ( που εχε υποψιν πως δεν ειναι θεμα της καρτας ηχου αποκλειστικα ) και το ευκολο interface που εχει ( συν τα VU meters ).

Οι προενισχυτες της ειναι σχετικα ουδετεροι, με αρκετο headroom, ενω για την κατηγορια της, εχει κι αξιοπρεπεις convertors.

Στα αρνητικα βαζω το βαρος της ( για mobile εφαρμογες που απαιτουν μεταφορα σε απιστευτα μερη, ειναι ενα θεμα ), οπως επισης και το ανορθοδοξο μεγεθος της που δεν την κανει καταλληλη να μπει σε 1/2U rack.

Για τα ακουστικα, εχω προμηθευτει ενα εξωτερικο headphone amplifier και μπορω απο το output 3-4 να στελνω αλλες μιξεις στους μουσικους κι αλλη να ακουω εγω.


Γενικοτερα ομως, σε αυτη την κατηγορια τιμης, οι περισσοτερες καρτες πανω κατω ειναι ιδιες, με διαφορες που αφορουν κατι παραπανω απο καναλια ή δειγματοληψια. Να εχεις κατα νου πως ο κανονας λεει "καρτα που στην ιδια τιμη δινει τα παντα, μαλλον εχει και χαμηλη ποιοτητα κατασκευης για να μπορει να κτυπησει την αγορα" ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος geka

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: γνωμες για καρτα ηχου steinberg ur44 και akai eie pro
« Απάντηση #2 στις: 01/03/15, 01:18 »
ευχαριστώ για την απάντηση. μόνος μου φοβάμαι ότι θα επιλέξω λάθος. και είναι κρίμα γτ ακόμα και αυτά τα χρήματα που διαθέτω μετά κόπων και βασάνων τα μαζεύω.συμφωνώ με αυτό που είπες . για την steinberg ειναι κάποιος που την έχει χρησιμοποιήσει και ξερει να πει?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/15, 00:57 από geka »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/08, 18:27
από metalslugger5
3 Απαντήσεις
3746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 01:31
από Abaddon
7 Απαντήσεις
4252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 23:42
από nikoslykos
7 Απαντήσεις
5657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/12, 16:54
από Eddie~Maiden
6 Απαντήσεις
3501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/13, 23:37
από Pavl0s
14 Απαντήσεις
8246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/13, 15:22
από freemind
2 Απαντήσεις
5345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/13, 10:32
από freemind
5 Απαντήσεις
7321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/14, 14:11
από freemind
10 Απαντήσεις
5667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/14, 20:56
από genas
4 Απαντήσεις
9017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/14, 22:01
από vaig3