Αποστολέας Θέμα: Αναζητηση Ενισχυτη ???  (Αναγνώστηκε 5805 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimimitsos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Αναζητηση Ενισχυτη ???
« στις: 13/11/08, 23:23 »
Μαλιστα... Κατευθειαν στο ψητο :
Θελω την γνωμη σας στο εξης θεμα:
Ψαχνω ενισχυτη, με καλο και μπολικο gain αλλα και καλλο clean, κατα προτιμηση full tube, κεφαλη και 2x12 η 4x12 καμπινα. Η κιθαρα μου ειναι μια Edwards Les Paul Custom w/ EMG. Τα ειδη που παιζω ειναι απο Heavy and/or Death Metal μεχρι Blues και Rock n Roll. Μετα απο καποιο ψαξιμο η δοκιμες εχω καταληξει στα παρακατω:

♠ Bugera 6260 head + Bugera 4x12 Cab
♠ Peavey ValveKing head + Peavey ValveKing 4x12 Cab
♠ Line 6 Spider Valve head + μια 2x12 καμπινα (δεν θυμαμαι ποια, αλλα ειχε celestion μεσα)

Τον συγκεκριμενο Bugera δεν τον εχω βρει για δοκιμη ακομα, αλλα εχω ακουσει τον 333XL και εχω δει clipακια του 6260 στο youtube και μπορω να πω πως ειναι αρκετα ικανοποιητικος... Ο ValveKing δεν με ενθουσιασε ιδιαιτερα, κυριως γιατι το distortion που ειχε δεν ηταν αρκετα "καθαρο". Ο Line 6 ομως με ενθουσιασε! Το προβλημα μου ειναι πως ο Line 6 με την καμπινα μου ερχεται στα 1050 € (υπολογιζοντας πως με τα μετρητα θα πεσει και καμια εκπτωση) ενω οι αλλοι δυο ειναι στα 700 (απο thomann.de). Τι προτεινετε απο τα παραπανω? Τι αλλο παιζει σε αυτες τις τιμες?


Αποσυνδεδεμένος slash28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση Ενισχυτη ???
« Απάντηση #1 στις: 15/11/08, 14:10 »
Αν έχεις καλό budget εγώ θα πρότεινα έναν JVM 410H Marshall γιατί έχει τα πάντα πάνω του.  Εχει 4 κανάλια Clean, Crunch, OD1 και OD2.
Oυσιαστικά έχει όλα αυτά που ζητάς. Συνδιάζεις Vintage ενισχυτές , Plexi & JCM800. Τώρα όσον αφορά το metal δεν το έχω ψάξει ,διότι είμαι του vintage ήχου και 80's. Ελπίζω ότι το OD2 channel θα σε καλύψει οσον αφορά το Death Metal (εχει ενα στάδιο gain παραπάνω από το OD1) αν 'οχι με ένα πετάλι κάνεις δουλειά.......
Αυτή ειναι η ταπεινή μου γνώμη!!!! (ξεφύγει από τα λ7 σου αλλά κάνει δουλειά)
Από αυτούς που ανέφερες μάλλον τον πρώτο θα προτιμούσα διότι ο Peavey Valve King ποτέ δεν με εντυπωσίασε καθώς και η Line 6 Spider Valve και γενικά Line 6 με αφήνουν παγερά αδιάφορο(δεν τους εμπιστεύομαι)...

Φιλικά: αν σκοπεύεις να ασχοληθείς για τα καλά πάρε κάτι ακριβό-καλό-αξιόπιστο εκτός και αν αγαπάς αυτό που κάνεις οπότε πάρε ότι σου αρέσει.
Το λέω γιατί έχουν πάρει όλοι φόρα και πάνε και αγοράζουν επαγγελματικό εξοπλισμό χωρίς να τον ''εκμεταλευτούν'' σωστά... βάζοντας και τον εαυτό μου στο κλιπάκι.
Άμα μου έλεγαν να διαλέξω ανάμεσα σε μια μ*λ*κια και μια κιθάρα θα διάλεγα την κιθάρα , γιατί την παίζεις όποτε θέλεις.
Keep Rock

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση Ενισχυτη ???
« Απάντηση #2 στις: 15/11/08, 20:57 »
Αν έχεις καλό budget εγώ θα πρότεινα έναν JVM 410H Marshall γιατί έχει τα πάντα πάνω του.  Εχει 4 κανάλια Clean, Crunch, OD1 και OD2.
Oυσιαστικά έχει όλα αυτά που ζητάς. Συνδιάζεις Vintage ενισχυτές , Plexi & JCM800. Τώρα όσον αφορά το metal δεν το έχω ψάξει ,διότι είμαι του vintage ήχου και 80's. Ελπίζω ότι το OD2 channel θα σε καλύψει οσον αφορά το Death Metal (εχει ενα στάδιο gain παραπάνω από το OD1) αν 'οχι με ένα πετάλι κάνεις δουλειά.......


Εχει τα παντα πανω του? Ε και? Για σενα ισως! Ειμαι εντελως αντιθετος για τον Μαρσαλ.

Το λες εσυ ο ιδιος, εισαι του βιντατζ, δεν εχεις ψαξει το μεταλ, και ποσο μαλλον το ντεθ. Δεν θα προτεινα μαρσαλ, δεν βγαζει με τιποτα την χροια, την βαρβατιλα, την αμερικανιλα που θες για το ντεθ. Μπορει μεν να εχει γκαζι αφθονο, αλλα αυτο δεν αρκει, δεν ειναι το παν. Το θεμα ειναι να σου βγαζει συνολικα τον ηχο που θες, και οχι απλα πολυ γκαζι, αντε και ενα πεταλι να τα συμμαξεψεις λιγο, κλπ κλπ.. Δεν βγαινει ακρη ετσι. Εξ αλλου, με εναν βαρβατοενισχυτή, παιζεις μεχρι και καντρυ. Με εναν μαρσαλ ομως παιζεις ντεθ? Αν και πολυ λεν ναι, εγω πιστος σε αλλες αξιες, λεω οχι.

Μαζεψε λιγα λευτα παραπανω, χτυπα αυτον εδω και εισαι μπομπα.
http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_gitarrentopteil.htm Η κιθαρα σου ετσι και αλλιως ξεσκιζει.

Α, σλασ, δεν καταλαβα το τελευταιο που λες.. ''Παρε κατι καλο αν θες να ασχοληθεις, ενω παρε κατι που σου αρεσει αν αγαπας αυτο που κανεις''. Λιγο αστοχο? Φιλικα παντα.

Αποσυνδεδεμένος slash28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση Ενισχυτη ???
« Απάντηση #3 στις: 16/11/08, 00:58 »
Εγώ πρότεινα αυτόν τον ενισχυτή γιατί παίζει Heavy(metal) Hard Rock, Blues και Rock n Roll. ok δεν το έχω ψάξει το death metal αλλά ένα απλό metal με τόσο gain πιστεύω οτί μπορεί. Απο την άλλη το παιδί παίζει σχεδόν τα πάντα.Το ερώτημά μου: γιατί να πάρει έναν ενισχυτή που θα του καλύπτει κυρίως το metal και θα υστερεί στα υπόλοιπα, σε ατίθεση με το Marshall που δεν υστερεί καθόλου σε όλα τα ''υπόλοιπα'' παρά μόνο
στις καφρίλες? (να μου επιτραπεί ο όρος χωρίς παρεξήγηση)


ΥΣ: Οι επαγγελματίες αγοράζουν εξοπλισμό που τους βγάζει τον απαιτούμενο ήχο που χρειάζονται.(πχ στο studio μπορεί να χρησιμοποιείς τα καθαρά ενός ENGL. Ωστόσο στα live θα παίξεις με Marshall γιατί κακώς ή καλός και μάλλον ΠΟΛΥ ΚΑΚΩς οι περισσότεροι μόνο αυτούς χρησιμοποιούν στα live)
Παντα υπάρχουν λαμπρές εξαιρέσεις...
Ουσιαστικά αν αγαπάς τον καλό  ήχο ,βρίσκεις τον κατάλληλο ενισχυτή γιατί δεν σε περιορίζει τίποτα ενώ αν είσαι επαγγελματίας μεν θα παίζεις με το αγαπημένο σου gear ωστόσο θα χρησιμοποιείς και μηχανήματα που δεν σε αντιπροσωπεύουν 100 τις εκατό ,διότι όπως είπε ένας φιλόσοφος
τα πάντα για το πελάτη(πελατης=κοινό).
Ελπίζω να κατάλαβες το μήνυμα που θέλω να περάσω..!!!
Άμα μου έλεγαν να διαλέξω ανάμεσα σε μια μ*λ*κια και μια κιθάρα θα διάλεγα την κιθάρα , γιατί την παίζεις όποτε θέλεις.
Keep Rock

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση Ενισχυτη ???
« Απάντηση #4 στις: 16/11/08, 02:21 »
Δεν ξέρω κανέναν επαγγελματία που να τον έχει κάνει το κοινό του να επιλέξει ενισχυτή... ::)

Αν εννοείς πως ένας session μουσικός (δεν είναι όλοι οι επαγγελματίες session όμως) πρέπει να έχει κάποιους must ήχους όταν προσλαμβάνεται να παίξει για άλλους,( ένα fender-style καθαρό ή ένα plexi-style crunch κ.ο.κ.) τότε ναι ,αυτό ισχύει...
Μην ξεχνάς όμως οτι υπάρχουν πολλοί δρόμοι να πας στην πόλη, άρα πάλι αυτός θα επιλέξει ποιούς ακριβώς ενισχυτές (η και pedals) θα διαλέξει για καθαρό, blues, crunch, lead , metal ,κλπ ήχο.

Εκτός κι αν εννοείς τα διάφορα endorsements που κάνουν-υπογράφουν κάποιοι δημοφιλείς κιθαρίστες για να παίζουν με μια συγκεκριμένη εταιρεία για διαφημηστικούς λόγους.
Ακόμα και αυτοί όμως πάντα παίζουν με προιόντα των οποίων ο ήχος "τους κάνει!"..
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση Ενισχυτη ???
« Απάντηση #5 στις: 16/11/08, 15:05 »
Εγώ πρότεινα αυτόν τον ενισχυτή γιατί παίζει Heavy(metal) Hard Rock, Blues και Rock n Roll. ok δεν το έχω ψάξει το death metal αλλά ένα απλό metal με τόσο gain πιστεύω οτί μπορεί. Απο την άλλη το παιδί παίζει σχεδόν τα πάντα.Το ερώτημά μου: γιατί να πάρει έναν ενισχυτή που θα του καλύπτει κυρίως το metal και θα υστερεί στα υπόλοιπα, σε ατίθεση με το Marshall που δεν υστερεί καθόλου σε όλα τα ''υπόλοιπα'' παρά μόνο
στις καφρίλες? (να μου επιτραπεί ο όρος χωρίς παρεξήγηση)

Δεν ειναι μονο το ποσο γκειν εχει, ειναι το ΤΙ γκειν εχει.. Και απο την αλλη, επειδη ακριβως δεν το εχεις ψαξει, με εναν ενισχυτη σαν αυτον που παρεθεσα, μπορεις να παιξεις τα παντα.. Και καντρυ και ροκ και μπλουζ.. Δεν υστερει πουθενα, δεν θα μεινεις δυσαρεστημενος. Ενω απο την αλλη, ο Μαρσαλ δεν ειναι σε ολα το ιδιο καλος, και υπονοω οτι υστερει στα high gain.

Αποσυνδεδεμένος slash28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση Ενισχυτη ???
« Απάντηση #6 στις: 16/11/08, 15:23 »
groovymood001  αυτό ακριβώς ενοούσα απλά  ήθελα να τονίσω τη μικρή διαφορά μεταξύ του ''κάνει'' και του ''αρέσει''. (λεπτή διαφορά)
hoba Πάω πάσο φαίνεται οτι ξέρεις πολύ καλά τις δυνατότητες του ενισχυτή . Τα χρόνια που ασχολούμε (μάλλον λιγότερα από ότι εσύ) μου έχουν δείξει οτί standard οι ενισχυτές Marshall μπορούν να ανταποκριθούν καλά σε όλα τα είδη , υστερώντας πάντα σε μεταλ αλλά έως ένα σημείο.
Εχεις δίκιο death metal με την καμία !!!!
Άμα μου έλεγαν να διαλέξω ανάμεσα σε μια μ*λ*κια και μια κιθάρα θα διάλεγα την κιθάρα , γιατί την παίζεις όποτε θέλεις.
Keep Rock

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αναζητηση Ενισχυτη ???
« Απάντηση #7 στις: 17/11/08, 17:37 »
Ακόμα και αυτοί όμως πάντα παίζουν με προιόντα των οποίων ο ήχος "τους κάνει!"..
Με εξαιρεση οσους ειχαν endorsement KRANK, ειχαν παααααρα πολους καλλιτεχνες, εκ'των οποιων ελαχιστοι πραγματικα επαιζαν με τους ενισχυτες τους, ενω οι περισοτεροι εχουν πλεων υπογραψει συμφωνιες με αλλες εταιρειες  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση Ενισχυτη ???
« Απάντηση #8 στις: 18/11/08, 11:05 »
εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν οι line6 οποτε θα σου προτεινα η τον valveking η τον bugera.τσεκαρε το ομως καλα γιατι εχω ακουσει οτι και οι 2 βγαζουν πολλα και σοβαρα προβληματα(ειναι και made in china μην το ξεχνας).δεν ξερω τι χρηματα διαθετεις οποτε δεν μπορω να σου προτεινω κατι αλλο.
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος coolalekos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση Ενισχυτη ???
« Απάντηση #9 στις: 27/11/08, 11:15 »
Οι Marshall είναι πολύ καλοί ενισχυτές και δεν μπορεί κανείς να αμφιβάλει για αυτό. Όμως δεν είναι καθόλου all-around ενισχυτές. Συμφωνώ απόλυτα με τον hoba και είμαι και κάτοχος ενός Peavey 6505+. Ο ενισχυτής είναι απίστευτος. Σου δίνει την δυνατότητα να παίξεις από Rock μέχρι Hardcore και Death. Είναι must have μηχάνημα και δεν το λέω εγώ και ο hoba αυτό, αλλά ι ιστορία του 6505 και πόσες μπάντες μοντέρνες και μη τον χρησιμοποιούν. Και το καλύτερο…η τιμή του για αυτά που προσφέρει είναι απολύτως προσιτή!

Νομίζω πως ο 6505+ είναι η καλύτερη επιλογή σου…δεν θα το μετανιώσεις ποτέ!






Προσωπική άποψη -------> Μακριά από  Line6







« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/08, 11:21 από coolalekos »

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση Ενισχυτη ???
« Απάντηση #10 στις: 27/11/08, 12:13 »
φιλε αν παρεις τον valveking σιγουρα θα χρειαστεις πεταλακι για να βγαλεις αυτο που θελεις,ετυχε να τον αγρασει ενας φιλος προ 5ημερου,γνωμη μου ειναι αν τελικα παρεις τον valveking να παρεις μια καλυτερη καμπινα με τουλαχιστον celestion vintage 30.
immortal

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αναζητηση Ενισχυτη ???
« Απάντηση #11 στις: 27/11/08, 14:21 »
Ψαχνω ενισχυτη, με καλο και μπολικο gain αλλα και καλλο clean, κατα προτιμηση full tube, κεφαλη και 2x12 η 4x12 καμπινα.

Μπορείς να γράψεις ώστε να σε βοηθήσουμε καλύτερα γιατί όλες οι επιλογές σου είναι 100w και πάνω και θέλεις και τουλάχιστον 2x12 η 4x12?
Έχεις κάτι συγκεκριμένο που θέλεις να πετύχεις, σου χρειάζεται αυτός ο όγκος - ή ακόμα χειρότερα το κουβάλημα που προυποθέτουν?
Γιατί μου φαίνεται ότι νομίζεις λανθασμένα ότι θα μπορέσεις να βρείς κάποιο μέρος σε κατοικημένη περιοχή όπου θα μπορέσεις να ανοίξεις τέτοια μηχανήματα πάνω από το 2.. Αυτά να μηχανήματα είναι για συναυλίες σε ανοιχτούς χώρους από πλατείες τουλάχιστον και πάνω, για να αποδώσουν την πραγματική τους χροιά.
Με τα λεφτά που έχεις, κάτω από 1000 ευρώ υπάρχουν εξαιρετικές επιλογές σε λιγότερα watt (50 πχ) που θα σου δώσουν πολύ μεγαλύτερη ευχαρίστηση και θα σου επιτρέψουν να απολαύσης την αληθινή χροιά από τις λάμπες που θα αγοράσεις.. Επίσης υπάρχουν πολλοί καλοί combo με 2x12 αφού τα προτιμάς..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση Ενισχυτη ???
« Απάντηση #12 στις: 27/11/08, 21:16 »
Δεν ειναι μονο το ποσο γκειν εχει, ειναι το ΤΙ γκειν εχει.. Και απο την αλλη, επειδη ακριβως δεν το εχεις ψαξει, με εναν ενισχυτη σαν αυτον που παρεθεσα, μπορεις να παιξεις τα παντα.. Και καντρυ και ροκ και μπλουζ.. Δεν υστερει πουθενα, δεν θα μεινεις δυσαρεστημενος. Ενω απο την αλλη, ο Μαρσαλ δεν ειναι σε ολα το ιδιο καλος, και υπονοω οτι υστερει στα high gain.


Να δω να παιζουν country και blues με 6505 (ειτε με 5150) και τι στον κοσμο  ;D ;D

Ο συγκεκριμενος ενισχυτης οντως εχει θεικα γκαζια ΑΛΛΑ εχει κ ενα απο τα χειροτερα καθαρα ever

Εξ αλλου, με εναν βαρβατοενισχυτή, παιζεις μεχρι και καντρυ. Με εναν μαρσαλ ομως παιζεις ντεθ? Αν και πολυ λεν ναι, εγω πιστος σε αλλες αξιες, λεω οχι.

Μαζεψε λιγα λευτα παραπανω, χτυπα αυτον εδω και εισαι μπομπα.
http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_gitarrentopteil.htm Η κιθαρα σου ετσι και αλλιως ξεσκιζει.

Aν βαρβατοενισχυτης = vht τοτε ναι μπορεις να παιξεις τα παντα
ο 6505 καθε αλλο παρα versatile ειναι
εκαστος στο ειδος του και ο 6505 στις καφριλες   :)


Για να μην ξεφευγω απο το θεμα απο τους τρεις ενισχυτες που εχεις παραθεσει με εις ατοπο απαγωγη θα προτινω τον bugera χωρις να τον εχω ακουσει αλλα επειδη εχω ακουσει τους αλλους 2 και δεν μου ειπαν κατι  ;)
απλα για bugera ακουγονται πολλα περι χαμηλου reliability οποτε κοιτα να τον παρεις καινουργιο και να εχει γερη εγγυηση ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
80 Απαντήσεις
136853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/14, 19:36
από adr1anos
0 Απαντήσεις
2102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/04, 01:45
από dora
0 Απαντήσεις
1951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/05, 22:00
από Theoektos
12 Απαντήσεις
4432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/06, 10:34
από pimami
4 Απαντήσεις
2498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/06, 17:58
από P.D.L.
17 Απαντήσεις
7969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/07, 23:14
από Anemos
3 Απαντήσεις
2783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 14:40
από Aλχημιστής
1 Απαντήσεις
2740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 23:12
από V a n
5 Απαντήσεις
2254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/10, 15:33
από Μητσάκος
34 Απαντήσεις
10650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/16, 21:06
από Murphy