Αποστολέας Θέμα: suhr riot - suhr shiba  (Αναγνώστηκε 2996 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotos9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
suhr riot - suhr shiba
« στις: 10/05/10, 17:37 »
Πριν λιγεs μερεs ελαβα στα χερια μου τα suhr riot-shiba.εμεινα......ααααααα....Απιστευτα πεταλια.Ξεχαστε τα preamp των ενισχυτων.Μικρα,βολικα,με απιστευτεs ρυθμισειs.Εχουν ηχο 100αρι λαμπατο preamp.Tα δοκιμασα με boogie και marshall,απλα σπερνουν.Για ολα τα styles.Εαν εχετε και attenuator θα παθετε ζημια.Απλα τα βαζειs στο καθαρο καναλι του ενισχυτη και εισαι ετοιμοs.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/05/10, 17:44 από sotos9 »

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: suhr riot - suhr shiba
« Απάντηση #1 στις: 10/05/10, 17:57 »
Θέλω εδώ και καιρό να δοκιμάσω το riot και την περασμένη εβδομάδα το βρήκα στον Κουρμπή αλλά δεν είχα κιθάρα μαζί να το ακούσω.

Ακούω πάρα πολύ καλά λόγια από κριτικές κλπ. αλλά δεν ξέρω τελικά αν θα άξιζε να αντικαταστήσω το carl martin plexitone μου με αυτό. Η αλήθεια είναι οτι αν έχει καλύτερο ήχο από το plexιtone θα βρεθώ σε μεγάλο δίλημμα επειδή το plextone έχει 2 κανάλια βρωμιάς και επιπλέον boost για solo ενώ το riot είναι μόνο on/off και είναι σε παρόμοια τιμή :-\

2 ερωτησεις θα σου κάνω:
-Χρησιμοποιώντας το riot σε διαφορετικούς ενισχυτές έχεις παρατηρήσει να αλλάζει πολύ ο ήχος (αν το έχεις δοκιμάσει)? Αυτό το ρωτάω επειδή όταν το δοκιμάσω στον Κουρμπή θα με βάλει λογικά σε κανένα boutique high-gain ενισχυτή από αυτούς που έχει, αλλά εγώ γενικά παίζω με τους ενισχυτές που υπάρχουν σε studio και λαιβάδικα (marshall τις περισσότερες φορές :P ) και δεν ξέρω αν θα αλλάξει πολύ ο ήχος προς το χειρότερο.
-Όταν χαμηλώνεις το volume απ'την κιθάρα σου εχοντας ανοιχτό το πετάλι, καθαρίζει σαν κανονικός λαμπάτος ή δεεεν?

Καλό παίξιμο.

Αποσυνδεδεμένος sotos9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: suhr riot - suhr shiba
« Απάντηση #2 στις: 11/05/10, 01:11 »
φιλε μου το επαιξα (πριν λιγο  στο στουντιο)με το boogie μου f-100 απλα τα σπαει.Το δοκιμασα με ενα fender του.....και εγω δεν ξερω τα σπαει..το δοκιμασα με τελικο marshall και preamp soldano...τι να πω ,τελειο.Πιστευω οτι παιζει καλυτερα με EL 34.ΠΟΛΥ πιο ωραιο ηχο.Γενικα εαν χρησιμοποιειs marshall θα το χαρειs.Aπλωs το κακο με τα marshall ειναι οτι θελουν attenuator για παιξουν καλα.Εαν εχειs μην το σκεφτεσαι.Οσο για το volume που λεs,ετσι ειναι,οσο παιζειs 3-7 καθαριζει πολυ αλα govan-henderson,οσο δυναμωνειs γινεται το απολυτο  high gain.Α,,,,,ειναι και true bypass.Με prs μου αρεσε παρα πολυ αλλα με fender oxi.Aναλογα και τι ακουs.Eγω ειμαι σχοληs landau..κουραγιο και καλεs επιλογεs(και το shiba τα σπαει)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/06, 13:44
από Θοδωρής
16 Απαντήσεις
8864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 10:08
από Fminmaj7
11 Απαντήσεις
5056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/09, 02:00
από Jim_Gkountonas(Arpeggiator)
1 Απαντήσεις
3275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/09, 13:50
από Κ.Dee
37 Απαντήσεις
9977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/11, 01:24
από MechMech
15 Απαντήσεις
5047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/10, 18:25
από blackmorefan
0 Απαντήσεις
1412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/10, 18:33
από sotos9
0 Απαντήσεις
2902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/23, 22:25
από Γιάννης Σ.