Αποστολέας Θέμα: Until the end  (Αναγνώστηκε 1848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Until the end
« στις: 16/04/11, 22:29 »
Καινούριο κομμάτι και σας το παραθέτω χωρίς πολλά λόγια αφήνοντάς τα όλα σε σας.
Εnjoy!..
http://www.box.net/shared/vfjto7268a
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Until the end
« Απάντηση #1 στις: 17/04/11, 00:14 »
Με μια πρωτη "αυτια" πιστευω πως το κομματι αδικειται απο την παραγωγη του ;). Κυριως επειδη τα μπασα εχουν ερθει εντονα μπροστα, η "βρωμικη" κιθαρα γινεται εντονα αισθητη, ενω η φωνη θα μπορουσε να εχει φωνητικα και να ειναι πιο μπροστα και πιο "καθαρη".

Αυτα ομως ειναι θεματα παραγωγης κι οχι συνθεσης ( που ειναι το πιο σημαντικο βεβαια ;) ).

Το κομματι ειναι ωραιο, απλως δε μπορω να ξεχωρισω τα λογια ευκολα αναμεσα απο τα οργανα!

Προτεινω να το δουλεψεις περισσοτερο ως προς την παραγωγη και ισως να εβαζες ενα σολο ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Until the end
« Απάντηση #2 στις: 17/04/11, 01:57 »
Το πρόβλημα με τα μπάσα... τι μου θυμίζει  ::)


Μου το επισήμανε πάρα πολλές φορές ο freemind μέχρι να το "εμπεδώσω". Δοκίμασε με ένα eq στο μπάσο να χαμηλώσεις τις .. μπάσες συχνότητές του. Ακούγεται λίγο οξύμωρο αλλά σε μένα δούλεψε. Έκοψα όλες τις συχνότητες από 40hz και κάτω, τις περισσότερες στα 60hz και μετά ανέβασα την έντασή του, ώστε να μην χάνεται τελικά. Το αποτέλεσμα ήταν να καθαρίσει το υπόλοιπο κομμάτι και να αρχίσουν να ακούγονται και άλλες λεπτομέρειες από τα υπόλοιπα όργανα, χωρίς να χρειαστεί απαραίτητα να ανέβει η έντασή τους.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Until the end
« Απάντηση #3 στις: 17/04/11, 10:50 »
Σωστος King Lui! Το μεγαλυτερο προβλημα του μπασου ειναι η υπερκαλυψη του σε πολλες συχνοτικες περιοχες αλλων οργανων ( απο kick drum μεχρι τις μπασες μεσαιες μιας κιθαρας ).

Γι'αυτο ειναι καλο ειτε να επιλεγουμε καλο δειγμα ή να ηχογραφουμε προσεκτικα το μπασο. Ενα μπασο απο μονο του ειναι παντα ομορφο να εχει ογκο, αλλα οταν μπει σε μια συνολικη μιξη αυτος ο ογκος ειναι καταστροφικος ( εαν δεν ειναι απαραιτητος σε καποιο σολο ).

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Until the end
« Απάντηση #4 στις: 27/04/11, 13:47 »
Ρε παιδιά έχω πάντα την εντύπωση (μάλλον ψευδαίσθηση τελικά) ότι ποτέ το μπάσο στα κομμάτια μου δεν είναι αρκετό. Θέλω να το ακούω. Παρ' όλα αυτά θα προσπαθήσω να ακολουθήσω την συμβουλη σας. Η παραγωγή είναι φτωχή γιατί φτωχά είναι τα μέσα. Αλλά σιγά σιγά καταφέρνω να βγάλω περισσότερα με αυτά που διαθέτω. Χαίρομαι πάντως που σας άρεσε και σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Until the end
« Απάντηση #5 στις: 27/04/11, 14:20 »
Εξαρταται που μιξαρεις και με τι μεσο ακους τη μουσικη σου.

Προφανως με ενα φτηνο ζευγαρι ακουστικα ή με μικρα desktop ηχειακια, δε προκειται να αντιληφθεις το μπασο. Βεβαια, υπαρχει και το αλλο ακρο, οπου με DJ ακουστικα ή σετ ηχειων 5.1 ( με τρελο woofer sub ) να γινεται πανικος απο το μπασο...

Εφοσον δεν εχεις τα μεσα, μπορεις να εξασκησεις το ματι σου με μετρητες συχνοτικου φασματος για να δεις εαν οντως το μπασο ειναι σωστο στη μιξη. Θελει εμπειρια αυτο και για αρχη θα μπορουσες σε κομματια του εμποριου να κανεις τετοιες μετρησεις, ωστε να εισαι σιγουρος πως εχεις μια σωστη μετρηση μετεπειτα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Until the end
« Απάντηση #6 στις: 27/04/11, 14:38 »
Χρησιμοποιώ απλά ηχεία 2.1. Δεν έχω παράπονο το βγάζουν το μπάσο αλλά είναι και προσωπικό κόλλημα. Θέλω να το νιώθω αρκετά το μπάσο. Πάντως έχεις δίκιο τώρα που το λες και το ακούω "με άλλο αυτί". Θα πρεπε να είναι πιο καθαρό.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/04/11, 14:41 από happydreamer »
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Until the end
« Απάντηση #7 στις: 07/05/11, 09:00 »
Πολύ ενδιαφέρον που κινήθηκες σε άλλους ρυθμούς από αυτούς που μας έχεις συνηθίσει, όσο πας και βελτιώνεσαι :) . Σίγουρα σε αδικεί η παραγωγή αλλά είμαι σίγουρη ότι κι αυτό θα βελτιωθεί κάποια στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Until the end
« Απάντηση #8 στις: 16/05/11, 22:16 »
Να σαι καλά ρε Γιωργία. Αν και η παραγωγή δεν βλέπω να βελτιώνεται. Μάλλον ανύπαρκτη έγινε αφού ο 5 χρόνων υπολογιστής μου ήπιε λεμονίτα και του πεσε λίγο βαριά! Αν σωθεί έχει καλώς, αλλιώς με βλέπω να βγαίνω στο δρόμο με την κιθάρα να βγάλω καινούριο.  >:(
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.