Αποστολέας Θέμα: Καρτα ηχου  (Αναγνώστηκε 3729 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Καρτα ηχου
« στις: 10/10/08, 16:32 »
Παιζω στο Guitar Rig και amplitube με Onboard καρτα και ASIO4ALL...Τι διαφορα θα εχω εαν βαλω ενα audio interface οπως TonePort η το      BEHRINGER UCG102???Δεν παω σε πιο ακριβα..δεν θελω να κανω ουτε τρομερες ηχογραφησεις..Απλα να μπορω να παιζω στο standalone..και μια ηχογραφηση στο τοσο..Επισης τωρα εχω τρελο θορυβο..θα διορθωθει αυτο?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρτα ηχου
« Απάντηση #1 στις: 10/10/08, 17:08 »
Όσο καλύτερη η κάρτα, τόσο καλύτεροι οι ADA converters και οι προενισχυτές και τόσο χαμηλότερο το latency (που εξαρτάται κι από το πισί σε πολύ μεγάλο βαθμό)..
Θα έχεις δηλαδή καλύτερη ποιότητα ήχου και χαμηλό latency..

Το ότι έχεις θόρυβο ίσως είναι θέμα κάρτας, ίσως όμως φταίει και το γεγονός ότι η κάρτα σου είναι εσωτερική και πιάνει το θόρυβο από τα ανεμιστηράκια του πισιού..
Οπότε με μια εξωτερική, πιθανότατα δε θα έχεις προβλήματα θορύβου...

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Καρτα ηχου
« Απάντηση #2 στις: 26/10/08, 01:00 »
Η διαφορά που θα διαπιστώσεις κατευθείαν αν αγοράσεις κι εγκαταστήσεις ένα audio interface (μεταξύ μας...απέκλεισε το Behringer, δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για κάτι τέτοιο), είναι η ποιότητα στον ήχο. Στη συνέχεια η έλλειψη αισθητής καθυστέρησης στον ήχο. Έπειτα, η συμβατότητα. Και τέλος...δεν θα έχεις πρόβλημα θορύβου. Όλα τα παραπάνω σε ερασιτεχνικό επίπεδο φυσικά, σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται όοοολα αυτά με τις επαγγελματικές λύσεις. To Toneport είναι μια αρκετά καλή λύση, αν ψάχνεις για ένα audio/guitar interface.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Abaddon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Καρτα ηχου
« Απάντηση #3 στις: 29/04/09, 01:31 »
Καλησπέρα. Μια και είδα θέμα ήδη ποσταρισμένο είπα να μην ανοίξω καινούριο. Λοιπόν αγόρασα το ucg 102 και το έβαλα στο laptop. Αλλά... με τα combos ο ήχος που βγαίνει από τα ηχεία του Pc είναι πραγματικά σκουπίδι. Θ αλλάξει τίποτα αν χρησιμοποιήσω ηχεία στην έξοδο του ucg αντί για τα ηχεία που έχω συνδέσει στο pc, μήπως φταίει κάτι που δεν έχω δει; Δεν μπορώ να πιστέψω ότι μόνο τόσο χάλια ήχο μπορεί να βγάλει. Δηλαδή είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάτι δεν πάει καλά.

Edit: δοκίμασα να παίξω κάτι και να το ηχογραφήσω στο audacity. Ακούγεται καλά και καθαρά, σε εντελώς clean mode, αλλά για να το ακούσω πρέπει ν αποσυνδέσω το ucg από το usb. Άρα υποθέτω πως για να μπορέσω να ακούσω ήχο που δεν είναι σκουπίδι πρέπει να βάλω ηχεία ή ακουστικά στην έξοδο του ucg και να δώσω αυτά ως output και να μη χρησιμοποιώ τα ηχεία του υπολογιστή? Και αν ναι, αρκεί να πάρω 2 ηχεία απλά για walkman π.χ. κι έναν adaptor? (Αν λέω βλακείες μη βαράτε, είμαι τελείως noob σε αυτά).

Edit 2: το πρόβλημα λύθηκε αλλάζοντας το ouptut latency στα 15 ms. Το ερώτημα είναι αν βάλω ηχεία στην έξοδο του UCG αντί για τα ηχεία του pc (και συνεπώς να χρησιμοποιώ ως interface το ASIO και όχι το direct sound που έχω για να έχω έξοδο στα ηχεία του pc) παίζει να μειωθεί το letency?
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/09, 02:56 από Abaddon »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
8250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 18:27
από Crossroad
1 Απαντήσεις
2973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:44
από Ibanezακιας
2 Απαντήσεις
2911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 10:53
από Βραζίλης
20 Απαντήσεις
10091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 10:03
από indie-anos laternative
6 Απαντήσεις
5192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 09:52
από dunkan
6 Απαντήσεις
3551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 00:41
από groovymood
1 Απαντήσεις
2951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/09, 00:48
από groovymood
1 Απαντήσεις
3944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 04:32
από RORY GALLAGHER
9 Απαντήσεις
5233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 01:21
από TheMaC
10 Απαντήσεις
4856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/09, 01:41
από jim.ni