Αποστολέας Θέμα: Βαψιμο σε les paul custom  (Αναγνώστηκε 18641 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #25 στις: 29/06/11, 19:37 »
Παλίκαρε έχε το νού σου με την ταινία μασκαρίσματος να είναι συμβατή με τα χρώματα που χρησιμοποιείς.... μην πάθεις κι εσύ αυτό που έπαθα με τη δικιά μου...

την 2080 αγορασα master οποτε δεν νομιζω να τρεχει θεμα.απο eaby την πηρα...(με 13 $ ταχυδρομικα.... ??? ??? ??? )

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #26 στις: 29/06/11, 20:50 »
Το θεμα καθαριστηκε απο τα ασχετα μηνυματα. Εαν υπαρχει προσωπικο προβλημα, να λυθει με pm κι οχι στο δημοσιο forum.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #27 στις: 29/06/11, 22:03 »
κανενα προβλημα κυριε..ΑDMIN..κανουμε και λιγο πλακα να περναει η ωρα.δεν υπαρχει καμια προσωπικη διεναιξη..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #28 στις: 29/06/11, 22:40 »
Υστερα απο την ευστοχη παρατηρηση του PanicX, επανεφερα μερικα μηνυματα που ειχαν σχεση με το θεμα. Ζητω συγνωμη για το μπερδεμα, ελπιζω να ειναι αυτα τα posts.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #29 στις: 30/06/11, 11:58 »
καλημερα στο φορουμ.
Μολις ολοκληρωσα το ασταρωμα.Περαστηκαν 3 χερια κ απο οτι παρατηρω δεν χρειαζονται παραπανω.
Ερωτηση προς τον marathon:Μπορω να συνεχησω με το πρωτο μου χρωμα σημερα? ;D ;D ;D
Ευχαριστω.
Παραθετω φωτο.(δεν ειναι πολυ καλη γιατι ειναι τραβηγμενη με κινητο)

http://imageshack.us/photo/my-images/3/0063gx.jpg/

τα σχεδια αλλαξαν...βαψω σε εξωτερικο χωρο...τα σπρευ εχουν πολυ μεγαλο spread...κ η μυρουδια ειναι εντονη...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/11, 12:00 από panicX »

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #30 στις: 30/06/11, 12:05 »
εγώ να σου δώσω μια άλλη συμβουλή...
Αρχικά μην βιάζεσαι να τελειώσεις..ξέρω πως σκέφτεσαι αλλά ήρεμα...
Επίσης,κατά την άποψή μου, άστην να στεγνώσει πολύ καλά σήμερα και αύριο, πέρνα με το χέρι σου όλες τις επιφάνειες, όπου δεις εξογκόματα, έστω και το πιο μικρό τρίψε με γυαλόχαρτο ωστε να είναι όσο πιο λεία η επιφάνεια σου σε όλο της το μήκος αν φύγεις με κάποιο εξόγκωμα από αυτό το σημείο θα το κουβαλάς σε όλα τα υπόλοιπα στάδια του βαψίματος ;)

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #31 στις: 30/06/11, 12:09 »
εγώ να σου δώσω μια άλλη συμβουλή...
Αρχικά μην βιάζεσαι να τελειώσεις..ξέρω πως σκέφτεσαι αλλά ήρεμα...
Επίσης,κατά την άποψή μου, άστην να στεγνώσει πολύ καλά σήμερα και αύριο, πέρνα με το χέρι σου όλες τις επιφάνειες, όπου δεις εξογκόματα, έστω και το πιο μικρό τρίψε με γυαλόχαρτο ωστε να είναι όσο πιο λεία η επιφάνεια σου σε όλο της το μήκος αν φύγεις με κάποιο εξόγκωμα από αυτό το σημείο θα το κουβαλάς σε όλα τα υπόλοιπα στάδια του βαψίματος ;)
thanx master. ;)
δεν βιαζομαι,ισα ισα ολη την βδομαδα ψιλοσερνω την διαδικασια...οκ θα συνεχησω αυριο με το χρωμα.θα τσεκαρω κ για τις ατελειες που αναφερεις.θενκς.

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #32 στις: 30/06/11, 13:15 »
εγώ να σου δώσω μια άλλη συμβουλή...
Αρχικά μην βιάζεσαι να τελειώσεις..ξέρω πως σκέφτεσαι αλλά ήρεμα...
Επίσης,κατά την άποψή μου, άστην να στεγνώσει πολύ καλά σήμερα και αύριο, πέρνα με το χέρι σου όλες τις επιφάνειες, όπου δεις εξογκόματα, έστω και το πιο μικρό τρίψε με γυαλόχαρτο ωστε να είναι όσο πιο λεία η επιφάνεια σου σε όλο της το μήκος αν φύγεις με κάποιο εξόγκωμα από αυτό το σημείο θα το κουβαλάς σε όλα τα υπόλοιπα στάδια του βαψίματος ;)
Κάνε ότι σου είπε (πολύ σωστά) ο m@ster k@frer... Όλες αυτές οι "χειροτεχνίες" θέλουν υπομονή και σχολαστικότητα...γιατί παραμονεύει ο Murphy ;D
Kαι όταν φτάσεις να περάσεις χρώμα...μαλακά το κουμπί. Δεν χρειάζεται να το καλύψεις αμέσως γιατί έχεις κίνδυνο να τρέξει το χρώμα.
...βαψω σε εξωτερικο χωρο...
Τότε -λογικά- θα έχεις και περισσότερες σκόνες. Άρα θέλεις πιό προσεκτικό γυαλοχαρτάρισμα.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #33 στις: 30/06/11, 13:20 »
...βαψω σε εξωτερικο χωρο...
Τότε -λογικά- θα έχεις και περισσότερες σκόνες. Άρα θέλεις πιό προσεκτικό γυαλοχαρτάρισμα.
Μπράβο marathon,δεν το πρόσεξα αυτό...
κάθε φορά πριν περάσεις χέρι χρώμα, καθάριζε το σώμα από σκόνες κτλ...σκούπιζε το με ένα ελάχιστα(το τονίζω ΕΛΑΧΙΣΤΑ) υγρό χαρτί και μετά με ένα στεγνό και μετά πέρνα το χρώμα σου...και έλεγχε σχολαστικά ανάμεσα στα χέρια αν έχει κολλήσει κάτι πάνω στο νωπό χρώμα σου...

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #34 στις: 30/06/11, 13:24 »
...βαψω σε εξωτερικο χωρο...
Τότε -λογικά- θα έχεις και περισσότερες σκόνες. Άρα θέλεις πιό προσεκτικό γυαλοχαρτάρισμα.
κάθε φορά πριν περάσεις χέρι χρώμα, καθάριζε το σώμα από σκόνες κτλ...σκούπιζε το με ένα ελάχιστα(το τονίζω ΕΛΑΧΙΣΤΑ) υγρό χαρτί και μετά με ένα στεγνό και μετά πέρνα το χρώμα σου...και έλεγχε σχολαστικά ανάμεσα στα χέρια αν έχει κολλήσει κάτι πάνω στο νωπό χρώμα σου...
Έτσι...και προσοχή γιατί οι σκονίτες φαίνονται στο τέλος ;)  Όπως είπα, από φωτογραφίες δεν μπορούμε να κρίνουμε...αλλά καλό φαίνεται το αστάρωμα.

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #35 στις: 30/06/11, 13:51 »
ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις. :D
Αυριο παλι συνεχιζουμε... >:D

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #36 στις: 01/07/11, 15:10 »
καλησπερα.
Ξυπνημα πρωι-πρωι σημερα για να συνεχησω...μεχρι στιγμης εχω περασει λευκο,αλλα δυστηχως ο Μερφυ χτυπησε την πορτα.Καποια στιγμη,οσο ηταν νωπο ακομη το χρωμα φυσηξε κ ηρθε κ κολλησε ενα σκουπιδακι απο δεντρο του γειτονα... ??? ??? ???
το αποτελεσμα φαινεται στην φωτο (οχι πολυ καθαρα)...αυτο που φαινεται σαν μαυρο στιγμα ειναι το χρωμα που εφυγε...φαινεται το ασταρι...πρεπει να διορθωθει...σκεφτομαι ελαφρυ τριψιμο με 400 αρι κ πολυ μακρινο ψεκασμα για καλυψη...τα χω παρει στο κρανιο... :-\ :-\ μακαρι να μπορεσω να το σουλουπωσω...
http://imageshack.us/photo/my-images/692/0065o.jpg/

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #37 στις: 05/07/11, 14:51 »
στο τελος περιπου της βδομαδας θα σας δειξω τι εχω καταφερει.. ;D ;D (ακομα βαφω...)
ειχα αρκετες δυσκολιες με αποκορυφωμα αυτο που αναφερω παραπανω,αλλα καταφερα κ το μπαλωσα...δεν με πολυβοηθαει κ ο καιρος γιατι χτυπαει 30 αρι + εξω...οποτε σηκωνομαι σαν τον φανταρο κ βαφω τις πρωΐνες ωρες... >:D
θα χρειαστω καποια tips στο λουστραρισμα (πρωτα ο Θεος...) ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #38 στις: 09/07/11, 14:45 »
    Με την σημαντικη  βοηθεια του marathon,master krafter (με βοηθησε πολυ το αντιστοιχο ποστ σου για την e.v.h.) κ κρατωντας κ καποια tips απο τον geo,σας παρουσιαζω  το ταπεινο μου προτζεκτ...Η πρωτη υλη ητανε μια japanese orville les  paul custom σε μαυρο χρωμα κ  το σχεδιο το εβγαλα με την βοηθεια απ το pc μου.

http://img269.imageshack.us/img269/6863/0068hf.jpg

http://img269.imageshack.us/img269/6863/0068hf.jpg

Παντα χαλβαδιαζα την
rebel custom του zakkWylde…απο τοτε  που με θυμαμαι να χαζευω τα βιντεοκλιπ του ozzy στο Mtv κ μετεπειτα των pride and glory,ειχα φαει ενα  ψιλοκολημα με την ταλαιπωρημενη custom του .Ηταν ενα εφηβικο μου απωθημενο των 90s…Βεβαια ο zakk την εχει  ξεβαψει,την εχει τριψει,την εχει καψει σε σημεια κ εχει καρφωσει κ καπακια  μπυρας...Κ ολα αυτα επειδη ειδε τον Bret Michaels των Poison να παιζει με μια ιδια
Ως γνωστον το συγκεκριμενο artwork δεν βρηκε ποτε τον δρομο της μαζικης  παραγωγης (οπως εγινε για παραδειγμα με camo,bulls eyes κτλ),οποτε πηρα την αποφαση να  ταλαιπωρηθω λιγακι,ακομη κ στα γεραματα...Επιπλεον,η epiphone replica που  εφτιαξε η  b.c. ποτε δεν μου αρεσαι,μου φαινοτανε  ψευτια τελειως,ενω δεν τις μπορω καθολου τις epiphone…(αφηστε που  κοστιζει 1600 δολλαρια  χωρις τα μεταφορικα κ τελωνειο...)

Ειναι η δευτερη κ 
τελευταια φορα που βαφω.Δυσκολη δουλεια,θελει  αυτοσυγκεντρωση κ καθε λαθος ή απροσεξια πληρωνεται ακριβα καμμια  φορα... :P :P :P Επιπλεονολο το  διαστημα που εβαφα ειχα αγχος μη παει κατι στραβα...(δε παλευεται)...Να  σημειωσω οτι η δουλεια που εκανα ασφαλως κ δεν ειναι τελεια,αλλα εβαλα τα  δυνατα μου να πετυχω οσο το δυνατον καλυτερο αποτελεσμα...Δεν ειμαι  επαγγελματιας, απεναντιας ειμαι ενας ερασιτεχνης της κακιας ωρας...Δεν την  εδωσα εξω γιατι δεν με επαιρνε οικονομικα,αλλα πιστεψτε με αν τα ειχα θα τα  εσκαγα προκειμενω να αποφυγω ολη την φασαρια...για το τελος,εχω αλλαξει τους  μαγνητες κ τα pots με emg 81/85 zakk 18 volt (κ οχι  9,τζιτζικιζουν),γεφυρα κ χορδιερα Tonepros by gotoh…μονο τα κλειδια κρατησαβεβαια αυτα θα  τοποθετηθουν μετα την ολοκληρωση. ;D ;D

Εχει μεινει μονο  το λουστραρισμα.Εχω στα χερια μου το 2k (το ακριβο )...Οποτε αυτο που θελω απο εσας ειναι :

1)
Ποσα  χερια λουστρο μπορω να εφαρμοσω σε μια ημερα?(ως γνωστο το 2k ζει ενα 24 ωρο  σε θερμοκρασια περιβαλλοντος κ 5 ημερες περιπου επιβιωνει στο ψυγειο...μετα  καπουτ!
2)με ενα προχειρο υπολογισμο λεω να ριχνω 5 χερια καθε  μερα για 5 μερες (οσο επιβιωνει η φιαλη)
3)υπαρχει καποιο ιδιαιτερο tip για τον ψεκασμο ή κανω οτι κ με τα χρωματα?
4)Λογικα ψεκαζω κ το binding (φιλετο),ετσι δεν ειναι?

Ευχαριστω προκαταβολικα.Εκτιμω ιδιαιτερα το χρονο που  αφιερωνει καποιος για να απαντησει στις χαζες αποριες μου...


[Και κατι για το τελος
:το προτζεκτ μου ειναι καθαρα για λογους αισθητικους  κ τιποτα αλλο...Παντα μου αρεσαν οι choppers,οι bobbers,οι κρυες μπυρες,οι γενειαδες κ το southern feeling….Δεν  εμβαθυνω σε θεματα confederate flag,ουτε ασχολουμαι με το τι συμβολιζει η σημαια κτλ...κ  οχι δεν συμπαθω την KKK…ηταν  ανεγκεφαλοι rednecks κατα  την γνωμη μου...].God  bless us all…
« Τελευταία τροποποίηση: 09/07/11, 19:23 από panicX »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #39 στις: 09/07/11, 19:01 »
φαίνεται πολύ καλοσχεδιασμένη η εικόνα...καλά τελειώματα! ;)

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #40 στις: 09/07/11, 19:16 »
φαίνεται πολύ καλοσχεδιασμένη η εικόνα...καλά τελειώματα! ;)
ευχαριστω... :D :D
εχει ατελειες αλλα εκανα οτι μπορουσα... :P :P

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #41 στις: 09/07/11, 19:22 »
συγχαρητηρια φιλε μου..ειναι πολυ ομορφη,μπραβο

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #42 στις: 09/07/11, 19:25 »
συγχαρητηρια φιλε μου..ειναι πολυ ομορφη,μπραβο
ευχαριστω geo. :D

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #43 στις: 09/07/11, 19:32 »
Πολύ ωραία φαίνεται...Μπράβο για το κουράγιο...(θέλεις αρκετό και το ξέρω)
Αν και όπως έχει ξαναπεί ο marathon, από φωτογραφίες δεν φαίνονται τα λάθη και οι ατέλειες, παρ'όλα αυτά φαίνεται πολύ καλή...
Βέβαια το "απόλυτο" (if you get what I mean) βήμα είναι το wetsanding και θα το καταλάβεις στο τέλος...

Το πόσα χέρια θα περάσεις τη μέρα εξαρτάται από το πόσο χρόνο έχεις αρχικά και μετέπειτα από τον χρόνο που δίνει ο κατασκευαστής του λούστρου πάνω στη φιάλη...
Εγώ νομίζω άφηνα 45 λεπτά ανάμεσα στα χέρια, χωρίς να είμαι σίγουρος...Νομίζω άφηνα λίγο παραπάνω από όσο συνιστούσε ο κατασκευαστής...
Και όταν ξεκινήσεις το λούστρο, τα πρώτα 3-4 χέρια θα είναι πολύ μα πολύ λεπτά, για να μπορέσουν να "πιάσουν" πάνω στο χρώμα και να "δέσουν" με αυτό. Μετά απο εκεί περίπου θα αρχίσει να γυαλίζει η κιθάρα και να περνάς κανονικά (και πάλι λεπτά) χέρια...

Και ναι (αν και δεν έχω ασχοληθεί με bindings) λογικά το ψεκάζεις και αυτό για να δημιουργηθεί ένα ενιαίο "σώμα" με το λούστρο...

Άιντε λίγο ακόμα... ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #44 στις: 09/07/11, 19:42 »
Πολύ ωραία φαίνεται...Μπράβο για το κουράγιο...(θέλεις αρκετό και το ξέρω)
Αν και όπως έχει ξαναπεί ο marathon, από φωτογραφίες δεν φαίνονται τα λάθη και οι ατέλειες, παρ'όλα αυτά φαίνεται πολύ καλή...
Βέβαια το "απόλυτο" (if you get what I mean) βήμα είναι το wetsanding και θα το καταλάβεις στο τέλος...

Το πόσα χέρια θα περάσεις τη μέρα εξαρτάται από το πόσο χρόνο έχεις αρχικά και μετέπειτα από τον χρόνο που δίνει ο κατασκευαστής του λούστρου πάνω στη φιάλη...
Εγώ νομίζω άφηνα 45 λεπτά ανάμεσα στα χέρια, χωρίς να είμαι σίγουρος...Νομίζω άφηνα λίγο παραπάνω από όσο συνιστούσε ο κατασκευαστής...
Και όταν ξεκινήσεις το λούστρο, τα πρώτα 3-4 χέρια θα είναι πολύ μα πολύ λεπτά, για να μπορέσουν να "πιάσουν" πάνω στο χρώμα και να "δέσουν" με αυτό. Μετά απο εκεί περίπου θα αρχίσει να γυαλίζει η κιθάρα και να περνάς κανονικά (και πάλι λεπτά) χέρια...

Και ναι (αν και δεν έχω ασχοληθεί με bindings) λογικά το ψεκάζεις και αυτό για να δημιουργηθεί ένα ενιαίο "σώμα" με το λούστρο...

Άιντε λίγο ακόμα... ;D ;D
master ευχαριστω!
Απο χρονο ενταξει ειμαστε... ;D
το συγκεκριμενο λουστρο που εχω αναφερει οτι θελει μονο 2 λεπτα χρονο μεταξυ των περασματων κ μου φανηκε υπερβολικο...θα το αφηνω κ γω περιπου καμμια ωρα κ μετα ξανα...το μονο κακο ειναι ο περιορισμενος χρονος ζωης της φιαλης.(ειναι κ ακριβη κοστιζει 18 ευρω...).Μετα πετρωνει κ ειναι για πεταμα... :P

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #45 στις: 09/07/11, 19:49 »
Εσύ είναι λογικό να δουλεύεις με μικρότερους χρόνους με το 2Κ...
Εγώ είχα νομίζω συνιστώμενο χρόνο μισή ώρα... κατά τη γνώμη μου, ξύπνα ένα πρωί, με τη δροσούλα και ξεκίνα να ψεκάζεις λούστρα, άφηνε κανα 20λεπτό μεταξύ χεριών και όσα χέρια βγάλεις σε μία μέρα..τα υπόλοιπα την επόμενη και τέλος...
Βέβαια περίμενε και γνώμες από κάποιους που έχουν δουλέψει με το 2Κ, επειδή, όπως είπα, εγώ μόνο υποθέσεις κάνω...

ΜΑΡΑΘΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ που 'σαι ρε παιδί μου!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #46 στις: 09/07/11, 19:58 »
master σε ευχαριστω. ;)
Ξανα πρωΐνο ξυπνημα σαν νεοσυλεκτος... ;D
Οντως που ειναι ο Μαραθώνας να μας πει κ αυτος μια γνωμη? ;D

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #47 στις: 11/07/11, 11:14 »
Wahoooooo!!!!!! :-X :o
ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑ ΜΑΣΤΟΡΑΣ!!!!!!!

Βέβαια το "απόλυτο" (if you get what I mean) βήμα είναι το wetsanding και θα το καταλάβεις στο τέλος...

Πάμε τώρα στα "δύσκολα". Όπως λέει ο σοφός m@ster k@frer είσαι ένα βήμα από την απόλυτη επιτυχία ή την απόλυτη καταστροφή!!!!


Το 2Κ το ρίχνεις ανά 10-15λεπτο με λεπτές στρώσεις για να μην τρέξει. Θα δείς ότι δεν χρειάζεσαι πάνω από μίας μέρας χέρια...
Εάν δεν έχεις σκόνες, λογικά, θα έχεις ένα ωραίο γυαλιστερό αποτέλεσμα...ΑΛΛΑ...πρακτικά, το γυάλισμα που βλέπουμε στις "καλές" κιθάρες δεν το κάνουν τα λούστρα, αλλά το γυάλιμα...που στην ερασιτεχνική μας περίπτωση, είναι δύσκολο...Εξηγώ...
Μετά το 2κ, όπως λέει ο m@ster k@frer, χρειάζεσαι απαλό τρίψιμο με βρεγμένο χιλιάρι (wetsanding) για να φύγουν οι τελευταίες σκόνες και να γίνει απόλυτα λείο. Εάν το κάνεις, θα δείς ότι η όψη "θαμπώνει" λίγο-λογικό- γιατί η πολυουρεθάνη βγάζει μία λεπτή άσπρη σκόνη. Το επόμενο στάδιο για να επιτευτεί η γυαλάδα είναι κρέμες γυαλίσματος και βούρτσες. Και εάν βρείς τέτοια κρέμα (πάς εκεί που βάφουν αυτοκίνητα και σου δίνουν λίγη για να μην αγοράζεις)...το πρόβλημα είναι οι βούτσες. Εγώ έχω αγοράσει μία περιστροφική από το Praktiker για 25 ευρώ...αλλά σε καμμία περίπτωση δεν φτάνει το αποτέλεσμα από τις Κακανιάριες βούτσες (άσε που ο Κώστας χρησιμοποιεί 3 ειδών κρέμες αλλά δεν ξέρω λεπτομέριες)...είναι οι βούρτσες με τις πίτσες!!!!
Στη θέση σου δεν θα έτριβα το 2Κ για να μην χάσω τη γυαλάδα. Απλά θα προσπαθούσα να μην πέσουν σκόνες...
Κανένας άλλος καμμιά άλλη ιδέα?


Κάτω σου δείχνω τις βούρτσες με τις πίτσες ;D




ΠΡΟΣΟΧΗ. Θέλεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μία εβδομάδα ηρεμίας του οργάνου μετά τα λούστρα πρίν κάνεις οτιδήποτε. Μην σε ξεγελάσει η "σκληρή" όψη του. Εάν αντέξεις και 2, ακόμα καλύτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/07/11, 11:17 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #48 στις: 11/07/11, 13:06 »
marathon ευχαριστω για τα καλα σου σχολια! :D :D
Εκανα οτι μπορουσα καλυτερο,αλλα οι συνθηκες δεν με βοηθησαν ιδιαιτερα.Δυστηχως εχω καποιες ατελειες στο γκραφικ. :(
Θα καθαρισω καλα την επιφανεια με μια καθαρη βαβμακερη φανελα κ θα προσπαθησω να μην υπαρξει ιχνος σκονης πριν ψεκασω.Σημερα πηγα κ αγορασα ενισχυμενη μασκα για να μην εισπνεω αναθυμιασεις.Μετα λεω να την αφησω κανα διμηνο στον σταντ να ηρεμησει,μιας κ εχω κ αλλες κιθαρες να γρατσουναω.Χθες αφαιρεσα κ την ταινια απο το binding,οποτε η κιθαρα ειναι ετσι:

http://img32.imageshack.us/img32/7706/0070a.jpg

Δυστηχως ειμαι απο επαρχια κ βρισκομαι μακρυα απο τον κυριο Κακανιαρη...Αλλιως θα του την εδινα ευχαριστως για να μου την γυαλισει με την τεραστια γκαμα απο βουρτσες που διαθετει...ειναι κ επαγγελματιας ο ανθρωπος,οχι ερασιτεχνακος σαν κ μενα... :P :P .Παρεπιπτωντος εχω μια κρεμα γυαλισματος αγορασμενη απο lidl αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι η καταλληλη (μαλλον θα παρω την sonax):

http://img842.imageshack.us/img842/9256/0071ah.jpg

οταν τελειωσω με το καλο θα ξεμασκαρω κ θα ανεβασω μια καλη φωτο κ οχι απο κινητο που ανεβαζω μεχρι τωρα. ;D

κ μια φωτο απο το πατρον που χρησιμοποιηθηκε (βεβαια χρησιμοποιησα κ χαρακα κ ταινια αυτοκολλητη)

http://img39.imageshack.us/img39/7585/0066b.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: 11/07/11, 13:15 από panicX »

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #49 στις: 13/07/11, 10:56 »
Τελος (προς το παρον) :D :D
Ιδου το αποτελεσμα:



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Περαστηκαν αρκετα χερια λουστρο...Πανω απο 15 ψιλα coats...Αλλα η κιθαρα ειναι ψιλο-ματ... :P :P Μη με ρωτατε γιατι,δεν ξερω...
Μια παρατηρηση κ μια προσοχη σε οποιον χρησιμοπιησει το 2k.Καλα ειναι απο την στιγμη που καποιος γυρισει το δαχτυλιδι, να το χρησιμοποιησει αμεσως κ να μην το αφησει να περασουν καποιες ωρες ,ακομη κ μεσα στο 24 ωρο γιατι εχει την ταση απο καποια στιγμη κ μετα να πεταει συμπηκνωμενες σταγονες...αυτο λογω το οτι η θερμοκρασια του περιβαλλοντος δεν ειναι 20 βαθμοι (αλλα παραπανω),οποτε αρχιζει κ πηζει πιο γρηγορα...εγω δυστηχως την πατησα στο τελευταιο χερι ( δεν ψεκασα το μεσημερι,αλλα πηγα να συνεχησω αργα το απογευμα),αλλα ελπιζω να μπορεσω να το διορθωσω σε κανα διμηνο αφου σφιξει το λουστρο.. :P :P :P .

Κοστος:
85ευρα τα ασταρι,χρωματα κ λουστρο μαζι με τα γυαλοχαρτα κ μασκες (αλλαξα τρεις) :P :P
100 ευρα σετ emg 81/85 (απο αγγελια του Noiz) ;D ;D
100 ευρα bridge k χορδιερα απο thomann (τα πηρα περυσι) ;D
200 ευρω να αφαιρεθει το παλιο χρωμα (σε μαστορα)

Αν θα το ξαναεκανα?ΟΧΙ.... ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
10 Απαντήσεις
5753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 00:39
από JimiDS
8 Απαντήσεις
5981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 14:47
από marathon
23 Απαντήσεις
7523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/09, 16:38
από Dr Bluz (G.K.)
15 Απαντήσεις
6040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 20:01
από Fteo
6 Απαντήσεις
3653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 21:46
από nikolix
12 Απαντήσεις
5152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 16:26
από ritchieblackmore
38 Απαντήσεις
12343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/13, 23:28
από noe13
17 Απαντήσεις
7892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/16, 14:51
από zeoy
2 Απαντήσεις
2133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/22, 13:41
από Βραζίλης