Αποστολέας Θέμα: Μetal και Σατανισμος.....  (Αναγνώστηκε 58669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #175 στις: 13/12/07, 15:43 »
Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.Στο μέταλ υπάρχουν και έχουν υπάρξει σατανιστικά συγκροτήματα.
Ελευθερία λόγου έχουμε βέβαια και μάλιστα μιλάμε και για τέχνη οπότε διακαίωμά τους...
Αλλά διακίωμα και εμάς να κρίνουμε.Κάποτε , στις εποχές μονομερούς ενασχόλησής μου με το μέταλ , στα δύσκολα χρόνια της εφηβείας , ομολογώ πως είχα επηρεαστεί κι εγώ κάπως από αυτές τις βλακείες των black metal συγκροτημάτων.Τώρα οτιδήποτε ιδεολογικό από αυτόν τον χώρο μου φαίνεται γελοίο και απαξιώ να ασχοληθώ μαζί του...Ο κύριος λόγος για την απομυθοποίηση αυτήν ήταν όταν ανακάλυψα πως πολλοί από αυτούς τους τυπάδες είναι ουσιαστικά εθνικιστές και νεοναζί...Αίσχος.Αλλά και κανονικοί σατανιστές να είναι , και πάλι δεν ασχολούμαι.Δεν θα μπω στον κόπο να ψάξω "τι έχουν να πουν" , δεν με αφορά.Τελείωσε αυτό.Βλακείες.
Και οι Black Sabbath έχουν γράψει και αυτοί σατανιστικά τραγούδια , κακά τα ψέματα.


    ...Kαλο ειναι να κρινουμε και οχι να "ταμπελωνουμε"! Δεν μπορω να πω οτι ειμαι και ο απολυτος φαν του "ακραιου" ηχου, αλλα αν κατι δεν μας αρεσει, απλα δεν μας αρεσει, δεν ειναι ουτε κουταμαρα ουτε βλακεια!
    και φυσικα για να απορριψουμε κατι πρεπει πρωτα να το γνωριζουμε, διοτι μονον ετσι εχουμε αντικειμενικη και οχι δογματικη κριση και αντιληψη!


Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος.Διαφωνώ κάθετα με το ιδεολογικό υπόβαθρο και το νόημα των στίχων της πλειοψηφίας των black metal συκγροτημάτων.Ομολογώ ότι επειδή κάποτε είχα πιστέψει σε αυτό το είδος μουσικής απογοητέυτηκα ακόμα περισσότερο όταν ήρθε η απομυθοποίηση (για αυτό και χρησιμοποίησα έντονες εκφράσεις στο Post).Εκτός κι αν εννοείς ότι πρέπει να διαβάσω πρώτα τη Σολωμονική για να αποκτησω άποψη για το σατανισμό !

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #176 στις: 03/01/08, 12:14 »

Παράθεση
Δεν θα μπω στον κόπο να ψάξω "τι έχουν να πουν" , δεν με αφορά.Τελείωσε αυτό.Βλακείες.


Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος.Διαφωνώ κάθετα με το ιδεολογικό υπόβαθρο και το νόημα των στίχων της πλειοψηφίας των black metal συκγροτημάτων.


   ...no coment... :-\
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #177 στις: 03/01/08, 13:14 »
 Αποψη μου ειναι πως η metal μουσικη ουτως η αλλως στοχευει στην σκοτεινη πλευρα που ολοι εχουμε μεσα μας. Αυτην ακριβως που η εκκλησια ονομαζει σατανα και προσπαθει να μας βαλει να την καταπιεσουμε με καθε τροπο. Η σκληρη μουσικη ομως την αναδεικνυει τη βγαζει απο μεσα μας με ενα δημιουργικο ομως τροπο, γι'αυτο και οι μεταλλαδες θεωρω πως ειναι υγιεστεροι και πιο ισορροπημενοι ψυχικα απο τους υπολοιπους (σε ερευνα διαβασα πως ειναι και εξυπνοτεροι μετα απο τους φιλους της κλασικης μουσικης). Τωρα αν καποιοι εχουν ουτως η αλλως προβλημα στο μυαλο, εκει δε φταιει καμια μουσικη. Η φταιει, οσο φταιει η λογοτεχνια, ο κινηματογραφος η τα δελτια ειδησεων...
 Οσο για τους Σκανδιναυους εκει ειναι μια αλλη περιπτωση. Θεωρω πως στο Σατανισμο εχουν βρει τροπο να αναβιωνουν τις αρχαιες τους θρησκειες τις οποιες ξεριζωσαν απο τη ζωη τους μαλλον με οχι ηρεμο τροπο (η γνωστη δημοκρατικοτητα της Χριστιανικης Εκκλησιας και περισοτερο της Δυτικης). Πιο πολυ επαναστατουν εναντιον του Χριστιανισμου και εκφραζονται μεσω μιας ουτως η αλλως επαναστατικης μουσικης. Ευτυχως πολλοι απο αυτους εμαθαν να παιζουν κιολας και σοβαρεψαν :P
 Και οι Αμερικανοι ειναι μια τελειως αλλη περιπτωση... Welcome To The Show!!!
 Και αν παμε και στην Ελλαδα... Long Live Τσιμπινουδακης!!! :P :P :P (οσοι καταλαβαν, καταλαβαν ;))
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος paloukwths

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #178 στις: 03/01/08, 13:35 »
Μεταλ και σατανισμος σιγουρα δεν συνδεονται. Εκτος αν καποιος ειναι τοσο κολλημενος η εχει τοσο "ευαισθητα" αυτια ωστε ακουει το number of the beast και στο ρεφραιν το κλεινει τρομαγμενος φοναζοντας πως οι maiden ειναι σατανιστες!!! Οπως εχουν ηδη πει πολλα παιδια υπαρχουν χριστιανικα μεταλ συγκροτηματα οπως οι stryper, as i lay dying και πολλοι αλλοι... Ολοι παραδεχονται πως τα σατανιστικα μηνυματα και το evil image γενικοτερα εχουν τις περισσοτερες φορες εμπορικο σκοπο η χρησιμοποιουνται για επιδειξη (ειμαι πιο true σαταναρεος απο σενα!!! :P) Ακομη ομως και στις περιπτωσεις που ολο αυτο το μασκαριλικι ειναι πραγματικο ο ακροατης δεν ειναι υποχρεωμενος να ασπαστει η πιστεψει οτι του λεει ο καθενας. Μια επισης ενδιαφερουσα αποψη ηταν αυτη που ειχε εκφρασει ενας οπαδος των slayer (hail!!!) στο war at the warfield dvd οπου οταν ρωτηθηκε  για τους στιχους των slayer και τις αναφορες σε σατανισμο, νεκροφιλια, βασανιστηρια κλπ απαντησε πως αυτος ειναι ο κοσμος μας και το συγκροτημα απλως μιλαει για αυτο. Σχολιαστε plz...


      METAL UP YOUR ASS!!!!!!!!     ;D ;D ;D
Everyone I know is either dead or in prison

Αποσυνδεδεμένος Alucardos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #179 στις: 15/02/08, 20:16 »
Μεταλ και σατανισμος λεει δεν συνδεονται. Ωραιο και αυτο.

Μα φυσικα και συνδεονται. Σιγουρα πολυ περισσοτερο παλια. Η συντριπτικη πλειοψηφεια το κανε για το θεαθηναι βεβαια αλλα υπηρχε και εκεινο το 5% που ηταν οντως σατανιστες. Ο King Diamond ηταν σατανιστης (το χε δηλωσει κιολας... Πηγαινε και στο σπιτι του Lavey), οι bewitched, Deicide (αλλα παιζει να το ακυρωσαν αυτοι) oi Equimanthorn (το αλλο συγκροτημα του Quorthon).

Ειναι η μεταλ σατανικη; Μα φυσικα και οχι. Δεν μπορεις να κρινεις ενα ολοκληρο μουσικο στερεωμα απο τις θρησκευτικες επιλογες των 5%. Εξαλλου η μεταλ προχωρησε και σε αλλα σταδια περα του σατανισμου, οπως ο επισμος, η φαντασια (βλεπε τολκιν), η ιστορια, (οπου gothic και θλιψη) και αλλα πραματα. Καποιοι βεβαια εμειναν στον σατανισμο (μην ξεχναμε και τις ριζες) αλλα τι να κανουμε.

Σιγουρα ενα μερος της μεταλ ειναι σατανικο αλλα ειναι σιγουρα πολυ μικροτερο απ αυτο που μερικοι νομιζουν. Δεν κατηγορω τον κοσμο που μερικοι λενε το μεταλ σατανικο. Αυτο βλεπουν, αυτο καταλαβαινουν οι ανθρωποι. Εσεις αμα δειτε εναν τυπο να περπαταει κουνιστος θα τον πειτε gay με την μια η θα το ψαξετε;

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #180 στις: 24/08/09, 03:27 »
Χαχα το πόστ αυτό το είχα ξεκινήσει πριν από τόσα χρόνια, και πραγματικά σας ευχαριστώ που δεν με πήρατε με τις πέτρες με τις π**άρες που έλεγα!

Είστε πολύ ευγενικοί... εγώ τσαντιζόμουν μόνο διάβαζα αυτές τις μπούρδες που έγραφα...

Και για την ιστορία κατέληξα με σκουλαρίκια, μαλλιά και μηχανή...έχει ο καιρός γυρίσματα που λένε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #181 στις: 24/08/09, 03:48 »
Μιάς και επανήλθε και δεν το πήρα και χαμπάρι στο...καιρό του, να πω κι εγώ τη γνώμη μου για κάτι που ειπώθηκε παραπάνω, ότι δηλαδή έτσι κι αλλοιώς το metal έχει να κάνει με τη σκοτεινή μας πλευρά...Ίσως ένα κομμάτι του να έχει, αλλά πολύ σπουδαίο ρόλο στο να ακούς μέταλ, είναι μάλλον απλά το να είσαι θυμωμένος. Θυμωμένος που δεν σε καταλαβαίνουν, που αρνούντε να σου δώσουν αυτά που χρειάζεσαι, θυμωμένος τελικά για το λόγο που όλοι θυμώνουν και αυτός είναι η στέρηση. Δεν πιστεύω ότι κανένας πραγματικά πανευτυχής άνθρωπος ακούει μέταλ. Και η συγκεκριμένη μουσική καλώς ή κακώς έχει για τους παραπάνω λόγους μεγαλύτερη απήχηση στην εφηβεία που είναι και η εποχή που οι "κεραίες" είναι πιο ευαίσθητες στην αδικία. Μεγαλώνοντας πολλοί πορωνόμαστε σε τέτοιο βαθμό που μας φτύνουν και λέμε ψιχαλίζει.... Φοβάμαι ότι θα υπάρξουν αντιδράσεις για αυτά που γράφω, αλλά τα πιστεύω πραγματικά. Και ας μη παρεξηγηθώ. Δεν εννοώ ότι οι μεταλάδες είναι "κομπλεξικοί" ή δεν ξέρω γω τι άλλο. Λέω απλά ότι είναι λίγο πιο ευαίσθητοι στην αδικία...Θυμωμένη μουσική λοιπόν και όχι σατανιστική.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #182 στις: 24/08/09, 10:39 »
xaxaxaxa
παιδιά μολις διαβασα το Post
και παίθανα στο γέλιο!!!!

λοιπόν θυμηθηκα την εποχή Κατσουλα που στις ειδησεις δείχνανε εξωφυλα των maiden kai oi γονεις παθαίνανε παρακρουση,

Νταξ οκ υπαρχει κοσμος που στους στοιχους του καταπιάνετε με σκοτεινά θέματα αλλά οκ...μη τρελενομαστε

Εγω αν χαρακτηριζα το μεταλ οσο αφορα τους στοιχους θα προτιμουσα να κοιταξω τις πιο νοήμον εκφρασεις του.
Οπως  η κοινωνικοπολιτικο προσεγγυσεις




Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #183 στις: 24/08/09, 12:24 »
Macmisias θα διαφωνησω μαζι σου καθετως, οριζοντιως και υπο γωνια.
Σιγουρα υπαρχουν πανευτυχεις ανθρωποι που ακουν metal. Σιγουρα ολοι οι ανθρωποι κατι στερουνται (ακομα και οι πανευτυχεις- δεν χρειαζεται να τα εχεις ολα για να εισαι πανευτυχης).
Σιγουρα πολλα ατομα ξεκινανε να ακουν metal στην εφηβεια γιατι εχει αυτον τον "αντι" χαρακτηρα αλλα αυτο δεν αρκει για να συνεχισουν και μετα απο δυο χρονια να ακουνε metal. Θα συνεχισει να ακουει metal καποιος ο οποιος when all is said and done, το metal καλυπτει την αναγκη του να ακουει μουσικη και οχι πχ να επαναστατει, να εκδηλωνει το θυμο του ή την οποια στερηση του. Οταν πρωτοακουσα το welcome home και το master of puppets στο καπακι συγκεκριμενα, δεν ημουν θυμωμενος με κατι η καποιον, δεν ηξερα τους στοιχους και δεν μου ελειπε τιποτα, απλα με συνεπηρε η μουσικη. Ενοιωσα οτι επεσα πανω σε κατι που μου ταιριαζει και ηθελα να το μαθω στην κιθαρα.
 Ασε που πιστευω οτι σημερα που δεν ειναι και οτι πιο mainstream το metal, ο εφηβος που θελει να εκφρασει οργη, αντισταση, στερηση κτλ θα προτιμησει ενα πιο μοντερνο ειδος μουσικης χαρακτηρα "αντι", παρα το metal.
 Και τελος θελω να πιστευω οτι ερχεται καποια στιγμη στη ζωη μας που ακουμε τα διαφορα ειδη μουσικης για αυτο που ειναι (ειδη μουσικης) και οχι για αλλους λογους.
Δεν ακουμε reggae και stoner για να κανουμε μπαφους
Δεν ακουμε power-epic για να παρουμε την πολη
Δεν ακουμε Black για να σφαξουμε το γειτονα
Δεν ακουμε nightwish για τις κοπελες που θα δουμε στο live τους ;D

PS:μου τη σπαει που δεν καταφερα να αποφυγω την επαναλαμβανομενη χρηση της λεξης metal (ειναι πολυ κλισε αυτα τα posts).
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #184 στις: 24/08/09, 12:33 »

Δεν ακουμε reggae και stoner για να κανουμε μπαφους
Δεν ακουμε power-epic για να παρουμε την πολη
Δεν ακουμε Black για να σφαξουμε το γειτονα
Δεν ακουμε nightwish για τις κοπελες που θα δουμε στο live τους ;D
:roll :roll

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #185 στις: 24/08/09, 12:57 »
Οταν πρωτοακουσα το welcome home και το master of puppets στο καπακι συγκεκριμενα, δεν ημουν θυμωμενος με κατι η καποιον, δεν ηξερα τους στοιχους και δεν μου ελειπε τιποτα, απλα με συνεπηρε η μουσικη. Ενοιωσα οτι επεσα πανω σε κατι που μου ταιριαζει και ηθελα να το μαθω στην κιθαρα.
 Και τελος θελω να πιστευω οτι ερχεται καποια στιγμη στη ζωη μας που ακουμε τα διαφορα ειδη μουσικης για αυτο που ειναι (ειδη μουσικης) και οχι για αλλους λογους.

PS:μου τη σπαει που δεν καταφερα να αποφυγω την επαναλαμβανομενη χρηση της λεξης metal (ειναι πολυ κλισε αυτα τα posts).

δικέ μου!!!!   :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #186 στις: 24/08/09, 15:02 »
Φίλε onfire εκεί έξω υπάρχουν μουσικοί και ακροατές. Οι μουσικοί περάσαν από το στάδιο του ακροατή και κάποιοι έξυπνοι κατάφεραν να παραμείνουνε και τέτοιοι  στη πορεία, ενώ κάποιοι άλλοι χάθηκαν στο...πεντάγραμμο.
Τι θέλω να πω...Οι μουσικοί έχουν μιά διαφορετική αντίληψη από το κοινό και δεν ακούνε μόνο αλλά μελετάνε το είδος που τους αρέσει. Αυτό τους δίνει τη δυνατότητα να βιώνουν πολλές συναισθηματικές εμπειρίες μέσα από το άκουσμα, αλλά και το παίξιμο . Ο κίνδυνος βέβαια υπάρχει και λέγεται "επαγγελματική διαστροφή". Ακούς π.χ το Shadow Play του Gallagher, τη καταβρίσκεις σαν ακροατής, αλλά όταν πιά σαν μουσικός το έχεις παίξει 1000 φορές νομίζεις πια ότι το κομμάτι είναι απλά ένα εύκολο, χιλιοειπωμένο και "έλεος δεν θέλω να το ξαναπαίξω" τραγούδι . Παραμένει όμως ένα σπουδαίο κομμάτι. Ο μουσικός δεν ακούει μόνο τη lead κιθάρα ή τον τραγουδιστή. Μπορεί να ακούσει ταυτόχρονα όλη τη μπάντα. Να λατρέψει μιά φράση από το μπάσο. Να τρελλαθεί με το groove των τυμπάνων. Ο μουσικός λοιπόν που γουστάρει metal , γουστάρει γιατί επικεντρώνεται πλέον στη μουσική. Ο ακροατής που γουστάρει metal , γουστάρει για τη πρώτη ύλη που λέγεται θυμός-ενέργεια-αντίδραση. Λες για το Master of Puppets και συμφωνώ. Ξέρεις ότι είχα φίλους μεταλάδες που την εποχή που οι Metallica βγάζανε το Nothing else matters μου λέγανε "αμάν πια, με τις μπαλλάντες τους, σκατοφλωρέψανε"...; Ή που με κράζανε φλώρο γιατί εγώ ήμουνα με το κλασσικό μέταλ και δεν άντεχα το thrash;
Εγώ λοιπόν αναφέρομαι στους ακροατές που και εκεί θα υπάρχουν σίγουρα κάποιες εξαιρέσεις ανθρώπων που δεν σπούδασαν μουσική, αλλά που έχουνε τη κλίση έστω ακαλλιέργητη και μπορούν να ακούσουν πραγματικά ένα κομμάτι. Οι ακροατές όμως είναι η πλειοψηφία. Σε αυτούς λοιπόν αναφέρομαι...Οι ακροατές (το πολύ κοινό εν ολίγοις) εκτονώνει το θυμό του μέσα από αυτή τη μουσική.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #187 στις: 24/08/09, 17:14 »
Μα εγω φιλε μου δεν υποστηριζω οτι οι μουσικοι πρεπει να λαμβανουν τα μουσικα ειδη σαν μουσικα ειδη και οι ακροατες σαν κατι αλλο. Σιγουρα καταλαβαινουν περισσοτερα αλλα παραμενουν και ακροατες. Ασε που πολλοι μουσικοι (οπως εγω) δεν ειναι αρκετα καλοι για να λεγονται μουσικοι και να κρινουν σωστα ενα κομματι.
Μου φερνεις για παραδειγμα το shadow play. Και εγω ψιλοβαριεμαι να το παιζω ξανα και ξανα (ειδικα στο μπασο ειναι απλο κομματι) αλλα οταν θα το βαλει σε ενα μπαρακι δεν θα δυσανασχετισω. Ισα ισα που θα μου αρεσει κιολας να το ακουσω. Οσο για το master, oι γνωσεις μου στην κιθαρα τοτε ηταν να παιζω κατι πεμπτες, που εκεινο τον καιρο ουτε που ηξερα οτι λεγονταν ετσι...Και φυσικα σε σχεση με τους φιλους σου, καλα εκαναν που ειχαν μια αποψη για τους Metallica και εκαναν λαθος που σε εκραζαν γιατι δεν ακουγες thrash, αφου οι μουσικες προτιμησεις ειναι προσωπικο ζητημα.
 Το metal βγαζει ενα θυμο και μια ενεργεια γιατι εκει αποσκοπει σαν μουσικη. Οπως πχ το funk βγαζει ενα θετικο συναισθημα και μια χαρουμενη διαθεση. Δεν μπορουμε να πουμε οτι μονο καποιος που ειναι θυμωμενος ή ευαισθητος στην αδικια ακουει metal οπως δεν μπορουμε να πουμε οτι μονο οι χαρουμενοι και ευδιαθετοι ανθρωποι ακουν funk. Ενας ακροατης μπορει να τα απολαυσει και τα δυο, και ας μην ειναι μουσικος. Θα συμφωνησω με αυτα που λες υπο το πρισμα οτι προτιμαμε να ακουσουμε μουσικη που αντικατοπτριζει τη διαθεση μας εκεινη τη στιγμη, χωρις αυτο να σημαινει οτι η ιδια μουσικη δεν θα μας αρεσει αν μετα απο μια μερα αλλαξει η διαθεση μας. Δηλαδη μπορει καποιος να ακουει και να του αρεσει reggae το χειμωνα (αχ, το Red Sea), blues χωρις να εχει παραπονο, metal χωρις να του φταιει τιποτα. Απλα να βαζει το cd και να παταει το play.
 Και επειδη ξεφυγαμε λιγο σχετικα με το thread, σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον Alucardos, για να μην λεμε τα ιδια.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #188 στις: 24/08/09, 18:02 »
Μα και εγώ δεν μιλάω για διαθέσεις τις στιγμής...Μιλάω για μιά γενικότερη στάση στα πράγματα και μιά γενικότερη ψυχολογία. Μιλάω για τον οπαδό μιάς μουσικής και όχι για τον περιστασιακό ακροατή...Πιστεύω ότι είναι ελάχιστοι εκείνοι που ανάλογα με τη διάθεση μπορούνε να ακούσουνε με την ίδια ευκολία Kreator,Shakira και Τερλέγκα...Δεν  εννοούσα αυτό και δεν στο έδωσα σωστά για να το καταλάβεις. Όσο για τους μουσικούς εγώ σου είπα το εξής απλό. Ο μουσικός έχει παραπάνω κριτήρια από την διάθεσή του ή τη ψυχολογία του. Τέτοια παραπάνω κριτήρια είχες και εσύ όταν σε συνεπήρε απλά η μουσική του master of puppets. Είσαι καλλιτέχνης, οπότε σε άγγιξε καλλιτεχνικά...
Τα παιδιά που είναι οπαδοί του metal έχουνε το καθένα μιά ιστορία πίσω τους. Συνήθως είναι μιά ιστορία καταπίεσης και έλλειψης κατανόησης. Κατανοώ ότι αυτά τα πράγματα δύσκολα μπορεί κάποιος να τα παραδεχθεί δημόσια, αλλά τέλος πάντων αυτή είναι η άποψή μου, μπορεί και να κάνω λάθος. Έχω περάσει από εκεί, έχω ένα σωρό φίλους που έχουν περάσει από εκεί, ακούω ακόμα κάποια παλιά αγαπημένα κομμάτια πλέον μόνο για το καλλιτεχνικό τους κομμάτι , αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι η ανάγκη όλων μας τότε να βρισκόμαστε σε εκείνη τη "metal αγέλη", ήταν ανάγκη για επικοινωνία και ανάγκη να ξεχωρίσουμε και μάλιστα με έναν πολύ δυναμικό και ηχηρό τρόπο. Η μουσική ήταν απλά το μέσο... Ο.Κ ,  επιφυλλάσομαι γιατί είμαι μεγάλος και σου μιλάω για τη δεκαετία του '80 , οπότε μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά πράγματα, αλλά νομίζω ότι αυτά είναι τα βασικά συστατικά που πάνω κάτω πρέπει να ισχύουν και σήμερα.
Τέλος πάντων μέταλ και Σατανισμός για μένα είναι ένα αστείο, όπως μιά φοβερή μπλούζα που είδα σε έναν τύπο στους Soulfly με το "Κι ύστερα κι ύστερα" της Μαρινέλλας που είχε ειπωθεί κάποτε ότι είχε ανάποδα σατανιστικά μηνύματα...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/09, 18:05 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #189 στις: 24/08/09, 18:54 »
Ενταξει, το kreator-shakira-τερλεγκας ισως ειναι δυσευρετο αλλα εχει τυχει να μου ζητησουν να φερω guns'n'roses-shakira-Πλουταρχο. Σιγουρα υπαρχουν και αλλοι με πιο αμβλυμενα γουστα απο αυτα.
Και ολη μας η διαφωνια ειναι σε αυτο που λες παρακατω.

Τα παιδιά που είναι οπαδοί του metal έχουνε το καθένα μιά ιστορία πίσω τους. Συνήθως είναι μιά ιστορία καταπίεσης και έλλειψης κατανόησης.

Δεν πιστευω οτι ολα τα παιδια που δεν ειναι μουσικοι και ειναι οπαδοι του metal εχουν μια ιστορια καταπιεσης και ελλειψης κατανοησης πισω τους. Μπορει μερικοι να υπαγονται στην κατηγορια που λες αλλα οχι ολοι. Και σχετικα με τη metal αγελη, η αναγκη του εφηβου να ανηκει καπου, θα καλυφθει  ειτε αν ανηκει σε αυτη ειτε στο "γκετο" των hip hopαδων ειτε στην παρεα των γλετζεδων σκυλαδων.
 Επειδη και εγω εζησα λιγο τα 80's, η διαφορα που παρατηρω στους μεταλλαδες του τοτε και του τωρα ειναι η στενομυαλια (δεν αναφερομαι σε εσενα, στην πλειοψηφια του των τοτε οπαδων αναφερομαι). Αν τοτε ελεγες οτι ακουγες και funk ή λαικα μαζι με το metal  σου, θα ησουν το μαυρο προβατο. Τωρα εισαι πιο απενοχοποιημενος.

Ετσι και αλλοιως τι τα συζηταμε τωρα, αφου μεχρι και ο Alchimistis ειδε το  >:Dφως >:D το αληθινο! :metal
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #190 στις: 26/08/09, 01:37 »
το μεταλ συνδυαζεται αμεσα με το σατανισμο, μη λεμε μαλ***ες τώρα..  8)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #191 στις: 26/08/09, 02:25 »
πες τα ρε Garv.....

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #192 στις: 29/08/09, 13:35 »
Ναι ρε Garv πεστα....


Τι λέτε ωρέ κλεφτόπουλα;;; Η μόνη σύνδεση που έχει το metal με τον σατανισμό είναι η εμπορική. Αν δεν υπήρχε αυτή, δεν θα υπήρχε καμία. Και μην μιλήσει κανένας για τα γεγονότα στις αρχές της δεκαετίας του '90 στην Νορβηγία...κάθε χωριό έχει τον τρελό του και τον μαλ**α του...που δεν καταλαβαίνει τι του γίνεται είτε επειδή έχει όντως πρόβλημα (τρελός) είτε γιατί είναι αυτό που είναι... (μαλ**ας)...


Αν είναι δυνατόν, μετά από τόσα συγκροτήματα και τοσο διαφορετικά μεταξύ τους που έχουμε ακούσει και συνεχίζουμε να ακούμε, να πιστεύουμε ότι μπορεί να υπάρξει κάποια άλλη συσχέτιση μεταξύ metal και σατανισμού. Υπάρχουν συγκροτήματα που γράφουν στίχους με σατανιστικό περιεχόμενο...και τι σημαίνει αυτό; Και έλληνες στιχουργοί που είναι ομοφυλόφιλοι γράφουν τραγούδια για γυναίκες που τους λείπουν. Τους κάνει αυτό Straight? Όχι.... ;)
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Spiral-Architect

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #193 στις: 29/08/09, 13:54 »
Καλα τα λετε μην σας πιασει κανενας Varg Vikernes μονο  :P.. τωρα που βγηκε και απο την φυλακη ετοιμαζει και δισκο ΧΟΧΟ.
For all the caterwauling that has gone on about new musicians that have shown up in recent years being touted as the "next Miles"
or "Duke Ellington of their generation", Jaco outranks them all.
-Pat Metheny

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #194 στις: 29/08/09, 14:10 »
Καλα τα λετε μην σας πιασει κανενας Varg Vikernes μονο  :P.. τωρα που βγηκε και απο την φυλακη ετοιμαζει και δισκο ΧΟΧΟ.
Βγήκε ο Varg :o :o :o :o :o :o

Τα γυναικόπαιδα μαζέψτε!!!!

Αποσυνδεδεμένος satraphs

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #195 στις: 09/09/09, 01:10 »
αμα ξαναακουσω-διαβασω οτι η μονη συσχετιση του metal με τον σατανισμο ειναι η εμπορικη, θα φωναξω τον Varg :P Παρεπιπτοντως για τους τυπους που υποστιριζουν με σθενος κατι τετοιες αντιληψεις, να θιμισω πως στον σατανισμο στην μουσικη, δν εντασουμε μονο δν ξερω κ γω τι ανθρωποθυσιες και τελετες φανταζονται αυτοι, αλλα και αντιθρησκευτικες αντιλληψεις (πχ Deicide, Immolation), οπως επισης κ ανθρωποκεντρικες/παγανιστικες θρησκειες..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
7014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/09, 14:29
από D@ve Murray