Αποστολέας Θέμα: υπαρχουν ''standard'' χορδες για συγκεκριμενα ειδη και στυλ παιξιματος?  (Αναγνώστηκε 6411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
υπαρχουν δηλαδη standard μαρκες χορδων για π.χ. blues,rock,metal η απλα ο καθενας διαλεγει τ στυλ που του ταιριαζει ?
αν υπηρχαν θεωρω οτι θα ηταν πιο βολικο για εναν μουσικο να προσανατολιστει καλυτερα,καθως προκειμενου να δοκιμασει διαφορες και αρκετες μαρκες και μεγεθη χορδων(9αρες,10αρες κλπ) θα πρεπει να περασει καποιος χρονος δοκιμης και φυσικης φθορας... :-\

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Oi 9αρες χορδες ειναι καλες για μεγαλα bends γιατι ειναι μαλακες με μικροτερο tension.Αλλα αυτο προκαλει μεγαλη δονηση του κεντρου τους , και ευκολα καταληγουν σε buzz, οποτε καταφευγουμε σε υψηλοτερο action.Οι 9αρες ειναι συνηθως απαραιτητες σε κιθαρες με τρεμολο γιατι οι δυναμεις τρεμολου-χορδων σχεδιαζονται με αυτες.(Ατυπος κανονας φυσικα).Τις θεωρω σολο χορδες και κυριως για μπλουζ αλλα και ρυθμικο παιξιμο για οσους εχουν ελαφρυ picking(με επιφυλαξη λογω buzz).Δυστυχως μειονεκτουν σε τονο και διαρκεια,κατι που προσφερουν οι παχυτερες χορδες(10αρες ,11αρες κλπ).Αυτες λογω μεγαλυτερης και δυνατοτερης τανυσης, δονουνται λιγοτερο,εχουν ελαχιστο buzz,εχουν καθαρο και παχυ τονο και sustain.Η μειωση του buzz επιτρεπει χαμηλωμα του action.Μειονεκτημα, η δυσκολια των μεγαλων bends για μπλουζ.Aλλα για απλα σολος,ρυθμικα μερη κλπ ειναι καλυτερες.Νομιζω για γρηγορα σολος ειναι καλυτερες γιατι ειναι πιο σταθερες στο picking και δεν ταλαντευονται.Στα χαμηλα tunings που χρησιμοποιει το μεταλ, αναγκαστικα παμε σε χοντρες χορδες για να εχουμε καλο και παχυ τονο αλλα και λογω οτι χαλαρωνουν οι χορδες και πρεπει να διατηρησουν λιγο τεντωμα(κατι που δε γινεται με 9αρες).Ο Χεντριξ ανακατευε διαφορα μεγεθη και δεν ειχε ποτε στην κιθαρα του τα κλασικα μεγεθη (9, 10 κλπ).O Stevie Ray επαιζε με 13αρες ,κατι που για τον απλο θνητο μπλουζιστα ειναι καλος λογος για αυτοκτονια!   ::)
Ενας αλλος τομεας στις χορδες ειναι το ειδος μεταλλου που εχουν,το σχεδιο της περιελιξης κλπ.Διαβαστε στο λινκ περισσοτερα για τις χορδες.    http://en.wikipedia.org/wiki/Strings_%28music%29

Εν κατακλειδι, καθε ειδος και παχος χορδων εχει το ρολο του και το σκοπο του.Εχοντας κανεις μονο μια κιθαρα με 1 ειδος χορδων δεν μπορει να τα εχει ολα δυστυχως.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δηλαδή αν βάλω 10άρες (βασικά την ψάχνω για να αυξήσω το sustain) αντί 9άρες θα φανεί μεγάλη διαφορά στα bends;
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγω αλλαξα προσφατα απο 9ρες σε 10ρες σε μια Ibanez που εχω. Η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη στα bends. Ο Τζιμης που πηγα την κιθαρα για το σεταπ μου ειπε οτι λογω αυτου πολλοι τις γυρνανε πισω και του ξαναζητανε 9αρες γιατι δεν το αντεχουν..

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Καλά, το θέμα έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες. Είναι το πως έχει συνηθίσει ο καθένας, τι παίζει, παίζει επίσης μεγάλο ρόλο και το set up... Υπάρχουν όμως μερικά στάνταρ παραδείγματα. Π.χ. σε LP κιθάρα ΠΟΤΕ 9άρες. Όσες φορές έχω ακούσει (και δοκιμάσει και στη δικιά μου) 9άρες ακουγόταν σαν τενεκές, εντελώς άδειος ήχος, και χάνει κάθε καλή ιδιότητα που έχει μια LP. Προσωπικά παίζω με 10άρες ή 11άρες (για πιο χαμηλά κουρδίσματα 12άρες), και ο ήχος είναι πολύ καλύτερος, και στο παίξιμο είναι πολύ άνετες με το κατάλληλο σετάρισμα (βέβαια έχω συνηθίσει κι απ'το μπάσσο, οπότε δεν νιώθω πολύ, άλλους ίσως να τους δυσκολέψει). Πέραν αυτού όμως, και με 9άρες γίνεται η δουλειά, αλλά γενικώς 9άρες δεν θα'βαζα πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Και εγώ άλλαξα πριν κανά εξάμηνο σε 10άρες. Ναι είναι κάπως πιο δύσκολο αλλά συνιθίζεις μετά από καμια διο εβδομάδες δεν θα το καταλαβαίνεις καν.. Και ο ήχος είναι σημαντικά καλύτερος..

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
 Εναλλακτικά υπάρχουν εταιρίες όπως η GHS που βγάζουν κάποια σετ χορδών 9,5 - 46 κλπ που είναι και αυτά ενδιαφέροντα... Γενικά πάντως σε ηλεκτρική προτιμώ τις δεκάρες τόσο σε αίσθηση όσο και σε ήχο.
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/06, 17:32
από {SLASH}
32 Απαντήσεις
15212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/06, 03:33
από Arg0
6 Απαντήσεις
3524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/06, 20:18
από sun
23 Απαντήσεις
9086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 21:01
από Jezus
8 Απαντήσεις
5942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 14:47
από marathon
8 Απαντήσεις
3539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/10, 12:02
από Wise_One
3 Απαντήσεις
2615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/10, 22:10
από bassman(4 String Suicide!)
18 Απαντήσεις
5109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/10, 15:06
από Μητσάκος
8 Απαντήσεις
4289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/12, 20:56
από Adrift
15 Απαντήσεις
18570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/15, 11:46
από Antonis_Liakos