Αποστολέας Θέμα: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 8414 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sonick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Μια που έρχονται Χριστούγεννα σκέφτηκα να αγοράσω μια ηλεκτρική κιθάρα και έναν ενισχυτή για την αδερφή μου σαν δώρο.Θα είναι η πρώτη της επαφή με έγχορδα αν και ασχολείται ή μάλλον είχε ασχοληθεί  αρκετά χρόνια με την μουσική (αρμόνιο κυρίως).
Μελέτησα λίγο τις προτάσεις για άλλους αρχάριους που ζητούσαν την βοήθεια σας αλλά μπορώ να πω ότι μπερδεύτηκα λίγο.
Η κιθάρα θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για metal κομμάτια και καθαρά για οικιακή χρήση.Θα ήθελα να διαθέσω περίπου 300 ευρώ.

Ένας φίλος με πρότεινε τα εξής YAMAHA PACIFICA 112 + ενισχυτή Marsall 15W.
Μετά από λίγο ψάξιμο όμως σκέφτηκα και την εξής IBANEZ GRG170DX http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg170dx_bkn_egitarre.htm
Όσο για τον ενισχυτή έχω μπερδευτεί ακόμα περισσότερο. Σκέφτηκα για αυτόν ROLAND MICRO CUBE  http://www.thomann.de/gr/roland_micro_cube.htm ή αυτόν ROLAND CUBE15X  http://www.thomann.de/gr/roland_cube15x.htm .

Οπότε θα ήθελα την βοήθεια σας.Δεκτές και άλλες προτάσεις εκτός από αυτές που προανέφερα φυσικά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Νίκος

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 19/12/09, 13:58 »
Από ενισχυτή θα πήγαινα στον Cube, και αν έχεις δυνατότητα για μικρό ανέβασμα του budget σου στον 20άρη:
http://www.thomann.de/gr/roland_cube_20x.htm

Για την Ibanez δεν έχω άποψη αλλά δες και μία Squier Strat με διπλό στη γέφυρα που πιθανόν να είναι λίγο πιο ευέλικτη:
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_fat_stratrwmbk.htm

Σύνολο 316 Ευρώ. Καλές αγορές, είμαι σίγουρος ότι η αδερφή σου θα χαρεί πολύ.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 19/12/09, 14:12 »
Την έχω την Ibanez και είναι πολύ τίμια για τα λεφτά της και πολύ ποιοτική κατασκευή. Ωστόσο, το τρέμολο είναι πρόβλημα λόγω τύπου γέφυρας. Μια-δυο φορές να το πιάσεις και την ξεκούρδισες, συν το ότι δε σου επιτρέπει άλλο κούρδισμα πλην του standard E και του Drop D, μιας και θα το χάσει σχετικά εύκολα αν το επιχειρήσεις. Πάντως σαν αγορά, μέχρι τώρα με έχει ικανοποιήσει πλήρως.

Σκέψου την αγορά μιας κιθάρας με fixed bridge σε αυτό το μπάτζετ, ή ανέβα ένα 100άρικο (καταλαβαίνω όμως ότι κάνει μεγάλη διαφορά σε μπάτζετ 300 ευρώ) και πήγαινε σε μια με licensed Floyd Rose για να έχεις μια σχετική ευχέρεια στο να πειραματιστείς με άλλα κουρδίσματα.

Αν δε θέλεις να ανέβεις στο μπάτζετ, γνώμη μου είναι να πας εδώ:
http://www.thomann.de/gr/ibanez_grgr121exbkn.htm

Αν πας στα 400, τότε:
http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_mh50_blk.htm

Εγώ πάντως την πρώτη θα πρότεινα, που την έχω πιάσει κιόλας και με εξέπληξε η σχέση κόστους/ποιότητας συναρμογής. Τη δεύτερη την είχε ένα παληκάρι στο μουσικό εργαστήρι που παρακολουθώ μαθήματα και είναι επίσης πολύ στιβαρή. Προτιμώ το λαιμό της Ibanez πάντως.

Από ενισχυτή, o Roland προτείνεται από πολύ κόσμο, τον Cube30 τον έχω ακούσει κιόλας και μου άρεσε. Δες πάντως και τον Laney LX35 (http://www.thomann.de/gr/laney_lx35.htm).

302 ευρώ η Ibanez πακέτο με το Laney.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/09, 14:14 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 19/12/09, 15:05 »
Προσπαθησα να μπω στη θεση σου. Τι θα εκανα λοιπον για ενα δωρο στην αδερφη μου.
Καταρχας δε θα ξοδευα με τιποτα πανω απο 300 ευρω γιατι στην τελικη κιθαρα ειναι, υπαρχει η πιθανοτητα να τη βαρεθει και να τα παρατησει.
Επειτα θα απεφευγα ενισχυτη με floyd rose. Για πολλους και διαφορους λογους.
Προταση μου ειναι να παρεις μια που θεωρεις οτι της αρεσει στο ματι. Σε αυτα τα χρηματα δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες. Οποτε παρ'της μια που θεωρεις θα της κανει κλικ (αρκει να εχει διπλο στη γεφυρα γιατι μας ειπες θελει μεταλ)
Για ενισχυτη, καλη και εγνωσμενης αξια προταση ειναι ο Roland Cube.
Ισως να τσεκαρεις και καποιον modelling.

Τελος, ριξε και μια ματια στις αγγελιες (κατι μου λεει πως αυτες τις μερες θα σκασουν κελεπουρια)


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 19/12/09, 15:45 »
Κι εγώ θα έβαζα ως ανώτατο όριο τα 300 Ευρώ, ίσως και τα 250. Με αυτά τα λεφτά παίρνεις τον Peavey Vypyr 15, πού έχει ένα σωρό καλούς ήχους για metal. Τον Cube 15 δεν θα τον συνιστούσα γιατί έχει μόνο 4 προσομοιώσεις και δεν έχει εφφέ, σε αντίθεση με τον Vypyr που έχει 22 προσομοιώσεις και αρκετά εφφέ. Μετά κοιτάς για μια κιθάρα με τουλάχιστον ένα διπλό μαγνήτη γύρω στα 150 Ευρώ. Καλές επιλογές θα ήταν μια Kramer Focus VT-112S, ή μια Squier Affinity Fat Strat. Αν πάρεις την πρώτη, το σύνολο βγαίνει γύρω στα 190 Ευρώ συν κανένα 20άρικο για μεταφορικά, οπότε ακόμα και με προϋπολογισμό 250 Ευρώ σού μένουν αρκετά λεφτά για να συμπεριλάβεις στο πακέτο και ένα καλώδιο, πένες, ζώνη και ότι άλλο θέλεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/09, 15:49 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 20/12/09, 01:50 »
Παράθεση
Ωστόσο, το τρέμολο είναι πρόβλημα λόγω τύπου γέφυρας. Μια-δυο φορές να το πιάσεις και την ξεκούρδισες, συν το ότι δε σου επιτρέπει άλλο κούρδισμα πλην του standard E και του Drop D, μιας και θα το χάσει σχετικά εύκολα αν το επιχειρήσεις. Πάντως σαν αγορά, μέχρι τώρα με έχει ικανοποιήσει πλήρως.

Σκέψου την αγορά μιας κιθάρας με fixed bridge σε αυτό το μπάτζετ, ή ανέβα ένα 100άρικο (καταλαβαίνω όμως ότι κάνει μεγάλη διαφορά σε μπάτζετ 300 ευρώ) και πήγαινε σε μια με licensed Floyd Rose για να έχεις μια σχετική ευχέρεια στο να πειραματιστείς με άλλα κουρδίσματα.

Ναι λίγο μπερδεμένα τα έχεις στο μυαλό σου γιατί τα πράγματα είναι ανάποδα. Τα licensed Floyd Rose είναι αυτά που δημιουργούν όλα τα προβλήματα σε αντίθεση με το δικό σου (rg170)τρέμολο που είναι κλασικού τύπου
και δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα με κανένα κούρδισμα!!!
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 20/12/09, 02:36 »
Χμμμ, ξέχασα να αναφέρω πως δεν είναι κλασσικού τύπου.

Η γέφυρα είναι floating, δεν είναι καθόλου στερεωμένη στο σώμα, ούτε και η μπροστινή της μεριά εφάπτεται σε αυτό. Είναι ημι-αιωρούμενη και συγκρατείται σε αυτή την θέση λόγω της πίεσης που δέχεται από τις χορδές και της αντίστασης που δέχεται από τα στηρίγματά. Στέκεται μεταίωρη δηλαδή.

Έβγαλα 2 φώτο με το κινητό (σόρυ για την ποιότητα) σε περίπτωση που δεν το περιγράφω ικανοποιητικά:

http://img12.imageshack.us/gal.php?g=0061t.jpg

Όσο για αυτό που είπες για τα FR trems, πραγματικά, αν είναι έτσι όπως τα λες, τα έχω μάθει ανάποδα. Γνώριζα πως έχει μεγαλύτερο ζόρι η διαδικασία του κουρδίσματος, αλλά είναι το σύστημα τρέμολο που διατηρεί καλύτερα το κούρδισμα κατά τη χρήση του whammy bar. Αν δεν κρατάει το κούρδισμα, είναι επειδή έχει πάθει κάποια βλάβη (πχ στις στηρίξεις των χορδών). Κάνω λάθος?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 20/12/09, 03:02 »
ok δεν ήξερα οτι είναι το δικό σου στον αέρα (εγώ έχω την 270 με FR), όπως και να εχει μακριά από FR οι αρχάριοι  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/12/09, 03:04 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 21/12/09, 22:37 »
Κι εγώ θα έβαζα ως ανώτατο όριο τα 300 Ευρώ, ίσως και τα 250. Με αυτά τα λεφτά παίρνεις τον Peavey Vypyr 15, πού έχει ένα σωρό καλούς ήχους για metal. Τον Cube 15 δεν θα τον συνιστούσα γιατί έχει μόνο 4 προσομοιώσεις και δεν έχει εφφέ, σε αντίθεση με τον Vypyr που έχει 22 προσομοιώσεις και αρκετά εφφέ. Μετά κοιτάς για μια κιθάρα με τουλάχιστον ένα διπλό μαγνήτη γύρω στα 150 Ευρώ. Καλές επιλογές θα ήταν μια Kramer Focus VT-112S, ή μια Squier Affinity Fat Strat. Αν πάρεις την πρώτη, το σύνολο βγαίνει γύρω στα 190 Ευρώ συν κανένα 20άρικο για μεταφορικά, οπότε ακόμα και με προϋπολογισμό 250 Ευρώ σού μένουν αρκετά λεφτά για να συμπεριλάβεις στο πακέτο και ένα καλώδιο, πένες, ζώνη και ότι άλλο θέλεις.
+1  :up
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #9 στις: 22/12/09, 17:43 »
Vypyr= Η μεγαλυτερη απαραδεξια σε μοντελινγκ ενισχυτη...
Δεν θα το προτινα γιατι δεν θα το αγοραζα τη στιγμη που ο cube τον αφηνει πισω χιλιομετρα...
Ναι εχει περισσοτερες εξομοιωσεις, αλλα καμια σχεση με την ποιοτητα του Roland.

Αποσυνδεδεμένος Sonick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #10 στις: 24/12/09, 13:57 »
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.
Σήμερα θα πάρω την τελική απόφαση μετά κ από τις προτάσεις σας.

Καλά Χριστούγεννα!

Αποσυνδεδεμένος ekaradimos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #11 στις: 13/01/10, 15:55 »
Πρόσφατα αγόρασα τον Roland Cube 20X (149E) και μια Fender American std strat hss (1185E) από Thomann. Για τα χρήματα του ο Roland είναι φοβερός ενισχυτής. Πάρτον. Μια συμβουλή. Αντί για Thomann ψάξε στο www.dv247.com. Η διαφορά στις τιμές είναι τεράστια. Η κιθάρα μου εκεί είχε 960Ε (έχασα 225Ε επειδή δεν το έψαξα πολύ).

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #12 στις: 13/01/10, 15:59 »
Πρόσφατα αγόρασα τον Roland Cube 20X (149E) και μια Fender American std strat hss (1185E) από Thomann. Για τα χρήματα του ο Roland είναι φοβερός ενισχυτής. Πάρτον. Μια συμβουλή. Αντί για Thomann ψάξε στο www.dv247.com. Η διαφορά στις τιμές είναι τεράστια. Η κιθάρα μου εκεί είχε 960Ε (έχασα 225Ε επειδή δεν το έψαξα πολύ).

Πρεπει να το εχεις παρει πολυ κατακαρδα οτι την πηρες απο Thomann αντι για DV247. Το εχεις ηδη γραψει σε τρεις συζητησεις! ;)
Σε καταλαβαινω ομως, με €225 εξτρα θα μπορουσες να ειχες παρει μια αλλη κιθαρα ή κανενα πεταλακι... αλλα μην το πολυψαχνεις.
Απολαυσε την καινουργια σου κιθαρα και ενισχυτη and... let it go ;)

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #13 στις: 13/01/10, 16:02 »
Επειτα θα απεφευγα ενισχυτη με floyd rose.

lol και παλι lol
το ξερω οτι το εγραψες κατα λαθος, αλλα μου ηρθε στο μυαλο αστεια εικονα ενισχυτη με τρεμολο... χεχε

Αποσυνδεδεμένος drinnn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #14 στις: 13/01/10, 16:25 »
Πρεπει να το εχεις παρει πολυ κατακαρδα οτι την πηρες απο Thomann αντι για DV247.

και να πεις οτι δεν πηρε καμια απαντηση!
παντως και εγω θα εινιωθα καπως (δεν λεω τη λεξη) αν εκανα τετοια αγορα.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/10, 16:26 από drinnn »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #15 στις: 13/01/10, 18:09 »
Επειτα θα απεφευγα ενισχυτη με floyd rose.

lol και παλι lol
το ξερω οτι το εγραψες κατα λαθος, αλλα μου ηρθε στο μυαλο αστεια εικονα ενισχυτη με τρεμολο... χεχε

Xαχαχαχαχαα! Μετα απο τοοοσες ημερες τωρα το πηρα χαμπαρι και εγω ;D ;D ;D

Μεταξυ μας τωρα εσυ θα προτεινες στο φιλο ενισχυτη με floyd rose??  :D


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #16 στις: 13/01/10, 21:19 »
Vypyr= Η μεγαλυτερη απαραδεξια σε μοντελινγκ ενισχυτη... Δεν θα το προτινα γιατι δεν θα το αγοραζα τη στιγμη που ο cube τον αφηνει πισω χιλιομετρα... Ναι εχει περισσοτερες εξομοιωσεις, αλλα καμια σχεση με την ποιοτητα του Roland.

Μόλις τώρα πρόσεξα αυτό το μήνυμα.

Stinky, δεν το αναλύεις λίγο το θέμα; Τι ακριβώς δεν σού άρεσε; Εγώ βρήκα τον Vypyr πολύ καλό σαν modelling, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς τη χαμηλή τιμή...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ekaradimos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας-ενισχυτή
« Απάντηση #17 στις: 25/01/10, 13:09 »
Πρόσφατα αγόρασα τον Roland Cube 20X (149E) και μια Fender American std strat hss (1185E) από Thomann. Για τα χρήματα του ο Roland είναι φοβερός ενισχυτής. Πάρτον. Μια συμβουλή. Αντί για Thomann ψάξε στο www.dv247.com. Η διαφορά στις τιμές είναι τεράστια. Η κιθάρα μου εκεί είχε 960Ε (έχασα 225Ε επειδή δεν το έψαξα πολύ).

Πρεπει να το εχεις παρει πολυ κατακαρδα οτι την πηρες απο Thomann αντι για DV247. Το εχεις ηδη γραψει σε τρεις συζητησεις! ;)
Σε καταλαβαινω ομως, με €225 εξτρα θα μπορουσες να ειχες παρει μια αλλη κιθαρα ή κανενα πεταλακι... αλλα μην το πολυψαχνεις.
Απολαυσε την καινουργια σου κιθαρα και ενισχυτη and... let it go ;)

Χαχαχα ...... δίκιο έχεις. Τώρα πλέον δεν το σκέφτομαι και απολαμβάνω την κιθάρα. Τους είχα στείλει mail για δώρο ή refund και μου είπαν ότι δεν έχουν μεγάλο περιθώριο κέρδους κλπ. Τελικά όλα καλά, δε θα τη γυρίσω.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/09, 07:37
από m@ster k@frer
18 Απαντήσεις
8668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 21:59
από Coldfusion
5 Απαντήσεις
2882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/10, 19:01
από whocares
13 Απαντήσεις
5585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/12, 16:10
από zeoy
70 Απαντήσεις
20702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/13, 23:01
από Pavl0s
54 Απαντήσεις
16314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/13, 21:09
από Pavlosd25
6 Απαντήσεις
5070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/13, 01:41
από baras
19 Απαντήσεις
8841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/14, 15:46
από Καθόδιος (φλουτσ)
24 Απαντήσεις
23007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/17, 21:22
από johnjohn
8 Απαντήσεις
3289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/22, 22:26
από MelodyHero