Αποστολέας Θέμα: Αγορα ηλεκτρικης κιθαρας και ενισχυτη(οικονομικη)(HELP)!!  (Αναγνώστηκε 16319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
του πρωτου θα του πεις 200ε και θα τη παρεις....δε θα βρεις καλυτερο συνδυασμο σε αυτα τα χρηματα οσο και να χτυπιεσαι....η κιθαρα αυτη εχει πανω απο 300ε και ο ενισχυτης καμια 120ρια νομιζω...και δεν ειναι εξοπλισμος του 6μηνου,αλλα θα σου κρατησει μερικα χρονακια ανετα.....επισης δινει μαζι και ολα τα αξεσουαρ που πρεπει να αγορασει ενας αρχαριος,τα οποια δεν χεις υπολογισει και σιγουρα καποια στιγμη θα παρεις....δανεισου,κανε το σκ@το σου παξιμαδι και παρτα τωρα γτ δε θα υπαρχει για πολυ....
στη 2η αγγελια τον ενισχυτη δεν τον εχω ακουσει,αλλα μην εχεις απαιτησεις με το μπατζετ που διαθετεις....τι καλο ηχο περιμενεις δηλ με 150ε για κιθαρα-ενισχυτη?...μην το ψειριζεις και πολυ!

Αποσυνδεδεμένος dinos saurus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
http://www.eshop.dihxo.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=112&category_id=7&option=com_virtuemart&Itemid=20


αυτη ειναι καλη κιθαρα για τα λεφτα που 8ες να δωσεις!!!!!


http://www.eshop.dihxo.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=666&category_id=97&option=com_virtuemart&Itemid=20


και αυτος ο amp πολυ καλος ειναι!!!!και κοιτα και αλλα προιοντα!!εχει πολυ καλες τιμες το site!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Φίλε Παύλο, αν ήμουν στη θέση σου θα είχα φύγει τρέχοντας για να πάρω το σετ Ibanez RG321 και Roland Cube χωρίς δεύτερη σκέψη. Ακόμα κι αν δεν είναι η κιθάρα που ονειρευόσουν, τέτοια ευκαιρία δύσκολα θα ξαναβρείς, και μάλιστα με όλα τα παρελκόμενα που χρειάζεσαι για να αρχίσεις να παίζεις (καλώδια, βάση, πένες κλπ). Σε αυτά τα λεφτά δεν παίζει να ξαναβρεις κάτι τόσο καλό. Ειλικρινά απορώ πώς υπάρχει ακόμα αυτή η αγγελία και δεν τα χτύπησε ήδη κάποιος. Και κατά τη γνώμη μου είναι μεγάλο λάθος αυτό που λές ότι προτιμάς κιθάρα των 130 Ευρώ που θα τη συνδέεις στον υπολογιστή, παρά την Ιbanez των 300+ Ευρώ που θα την πάρεις για 200 μαζί με ενισχυτή!

ΥΓ: Χωρίς παρεξήγηση dinos saurus, αλλά το σετάκι κιθάρας-ενισχυτή που προτείνεις στο παιδί δεν έχει καμία σχέση ποιοτικά με το παραπάνω. Η μέρα με τη νύχτα δηλαδή...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/13, 23:46 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Φίλε Παύλο, αν ήμουν στη θέση σου θα είχα φύγει τρέχοντας για να πάρω το σετ Ibanez RG321 και Roland Cube χωρίς δεύτερη σκέψη. Ακόμα κι αν δεν είναι η κιθάρα που ονειρευόσουν, τέτοια ευκαιρία δύσκολα θα ξαναβρείς, και μάλιστα με όλα τα παρελκόμενα που χρειάζεσαι για να αρχίσεις να παίζεις (καλώδια, βάση, πένες κλπ). Σε αυτά τα λεφτά δεν παίζει να ξαναβρεις κάτι τόσο καλό. Ειλικρινά απορώ πώς υπάρχει ακόμα αυτή η αγγελία και δεν τα χτύπησε ήδη κάποιος. Και κατά τη γνώμη μου είναι μεγάλο λάθος αυτό που λές ότι προτιμάς κιθάρα των 130 Ευρώ που θα τη συνδέεις στον υπολογιστή, παρά την Ιbanez των 300+ Ευρώ που θα την πάρεις για 200 μαζί με ενισχυτή!

ΥΓ: Χωρίς παρεξήγηση dinos saurus, αλλά το σετάκι κιθάρας-ενισχυτή που προτείνεις στο παιδί δεν έχει καμία σχέση ποιοτικά με το παραπάνω. Η μέρα με τη νύχτα δηλαδή...
Αστον αν δε τα παρει θα τα χτυπησω εγω,γτ καποια στιγμη θελω να τη παρω αυτη την ibanez καθως ηταν η πρωτη μου!!! ;) :D

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Φίλε Παύλο, αν ήμουν στη θέση σου θα είχα φύγει τρέχοντας για να πάρω το σετ Ibanez RG321 και Roland Cube χωρίς δεύτερη σκέψη. Ακόμα κι αν δεν είναι η κιθάρα που ονειρευόσουν, τέτοια ευκαιρία δύσκολα θα ξαναβρείς, και μάλιστα με όλα τα παρελκόμενα που χρειάζεσαι για να αρχίσεις να παίζεις (καλώδια, βάση, πένες κλπ). Σε αυτά τα λεφτά δεν παίζει να ξαναβρεις κάτι τόσο καλό. Ειλικρινά απορώ πώς υπάρχει ακόμα αυτή η αγγελία και δεν τα χτύπησε ήδη κάποιος. Και κατά τη γνώμη μου είναι μεγάλο λάθος αυτό που λές ότι προτιμάς κιθάρα των 130 Ευρώ που θα τη συνδέεις στον υπολογιστή, παρά την Ιbanez των 300+ Ευρώ που θα την πάρεις για 200 μαζί με ενισχυτή!

ΥΓ: Χωρίς παρεξήγηση dinos saurus, αλλά το σετάκι κιθάρας-ενισχυτή που προτείνεις στο παιδί δεν έχει καμία σχέση ποιοτικά με το παραπάνω. Η μέρα με τη νύχτα δηλαδή...


Απολλων ευχαριστω παλι για την απαντηση. Το ξερω οτι η αγγελια ειναι πολυ καλη ευκαιρια και για να το λετε εσεις σιγουρα κατι θα ξερετε ωστοσο νομιζω επειδη δεν ξερω να παιζω καλα κιθαρα (μονο τα βασικα στην κλασσικη, αντε και ενα asturias μισο) ισως πανε ολα αυτα τζαμπα..εδω και μερες εχω ηδη στειλει μηνυμα στο χρηστη καθ διαπραγματευομαι την τιμη αλλα εχω βρει και μια αλλη αγγελια κατα τη γνωμη μου καλη. Ενταξει απλα δεν εχει ενισχυτη και ολα τα περιφερειακα.

 http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=32942

Ριξε της μια ματια και πες μου. Ειναι ιδιου στυλ με ibanez  πολυ πιο φτηνη βεβαια αλλα το εψαξα λιγο και εχει αρκετα καλες κριτικες στο ultimate guitar. Καινουργια νομιζα κανει 160 -170 ευρω..

Αποσυνδεδεμένος dinos saurus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ

ΥΓ: Χωρίς παρεξήγηση dinos saurus, αλλά το σετάκι κιθάρας-ενισχυτή που προτείνεις στο παιδί δεν έχει καμία σχέση ποιοτικά με το παραπάνω. Η μέρα με τη νύχτα δηλαδή...

τι ενοεις μερα με την νυχτα??
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/13, 14:59 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ

ΥΓ: Χωρίς παρεξήγηση dinos saurus, αλλά το σετάκι κιθάρας-ενισχυτή που προτείνεις στο παιδί δεν έχει καμία σχέση ποιοτικά με το παραπάνω. Η μέρα με τη νύχτα δηλαδή...

τι ενοεις μερα με την νυχτα??

Ο Απολλων εννοει οτι εχουν μεγαλη διαφορα. Αυτες που μου προτεινες οντως ειναι καλες και οικονοικες για αρχαριους σαν και μενα (εχω διαβασει και αρκετα reviews που το τονιζουν)
ωστοσο η ibanez της αγγελιας ειναι κλασεις ανωτερη αυτης που μου υπεδειξες και σε χαμηλη τιμη μαλιστα..
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/13, 14:51 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Tι ενοεις μερα με την νυχτα??

Aυτό ακριβώς που εξηγεί ο Παύλος. Όπως είπα και πριν, η Ibanez είναι μια κιθάρα που κοστίζει πάνω από 300 Ευρώ και έχει την ευκαιρία να την αγοράσει σε καλή κατάσταση (απ' ό,τι λέει η αγγελία) μαζί με ενισχυτή για 200 Ευρώ. Η Bullet είναι μια κιθάρα που κατά τη γνώμη μου δεν θα μπορούσε να προταθεί ούτε καν σε κάποιον εντελώς αρχάριο και με περιορισμένο προϋπολογισμό, γιατί πολύ απλά υπάρχουν καλύτερες επιλογές στα ίδια ή και λιγότερα λεφτά (π.χ. Aria STG, SX STT, κλπ).


http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=32942

Ριξε της μια ματια και πες μου...

Nαι, είναι στο ίδιο στυλ με την Ibanez, αλλά δεν νομίζω ότι είναι κοντά ως προς την ποιότητα. Η M10 είναι η πιο φτηνή ESP LTD που υπάρχει (με ότι συνεπάγεται αυτό), ενώ η Ibanez είναι ένα σαφώς καλύτερο όργανο που μπορεί να κρατήσεις για χρόνια. Σου ξαναλέω ότι δύσκολα θα βρεις ένα σετ τόσο καλό σε αυτά τα λεφτά. Γι αυτό επωφελήσου όσο μπορείς...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Tι ενοεις μερα με την νυχτα??

Aυτό ακριβώς που εξηγεί ο Παύλος. Όπως είπα και πριν, η Ibanez είναι μια κιθάρα που κοστίζει πάνω από 300 Ευρώ και έχει την ευκαιρία να την αγοράσει σε καλή κατάσταση (απ' ό,τι λέει η αγγελία) μαζί με ενισχυτή για 200 Ευρώ. Η Bullet είναι μια κιθάρα που κατά τη γνώμη μου δεν θα μπορούσε να προταθεί ούτε καν σε κάποιον εντελώς αρχάριο και με περιορισμένο προϋπολογισμό, γιατί πολύ απλά υπάρχουν καλύτερες επιλογές στα ίδια ή και λιγότερα λεφτά (π.χ. Aria STG, SX STT, κλπ).


http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=32942

Ριξε της μια ματια και πες μου...

Nαι, είναι στο ίδιο στυλ με την Ibanez, αλλά δεν νομίζω ότι είναι κοντά ως προς την ποιότητα. Η M10 είναι η πιο φτηνή ESP LTD που υπάρχει (με ότι συνεπάγεται αυτό), ενώ η Ibanez είναι ένα σαφώς καλύτερο όργανο που μπορεί να κρατήσεις για χρόνια. Σου ξαναλέω ότι δύσκολα θα βρεις ένα σετ τόσο καλό σε αυτά τα λεφτά. Γι αυτό επωφελήσου όσο μπορείς...


το ιδιο μου τονισε και ο κατoχος της esp ltd..επισης μου ειπε οτι μπορω να εχω χαμηλο.action, χαρακτηριστικο των  οικονομικοτερων κιθαρων.εχω καταληξει στην ibanez απο οτι φαινεται και τωρα μαζευω τα λεφτα.
λοιπον απολλων σε ευχαριστω παρα πολυ για την υπομονη και το χρονο που διεθεσες.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
το ιδιο μου τονισε και ο κατoχος της esp ltd..επισης μου ειπε οτι μπορω να εχω χαμηλο.action, χαρακτηριστικο των  οικονομικοτερων κιθαρων.εχω καταληξει στην ibanez απο οτι φαινεται και τωρα μαζευω τα λεφτα.

Για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα, το χαμηλό action (εννοείται χωρίς τριξίματα και άλλα λειτουργικά προβλήματα) είναι θετικό σημείο και επιθυμητό από πολλούς κιθαρίστες. Δεν είναι επομένως χαρακτηριστικό των "οικονομικότερων" κιθάρων, θα έλεγα ότι μάλλον το αντίθετο ισχύει. Είναι πιο πιθανόν ότι το ύψος των χορδών θα μπορέσει να ρυθμιστεί σε χαμηλά επίπεδα χωρίς λειτουργικά προβλήματα σε μια καλοφτιαγμένη και προσεγμένη (οπότε λογικά και πιο ακριβή) κιθάρα απ' ό,τι σε μια φτηνή η οποία θα έχει τουλάχιστον κάποιους συμβιβασμούς στην ποιότητα κατασκευής.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
το ιδιο μου τονισε και ο κατoχος της esp ltd..επισης μου ειπε οτι μπορω να εχω χαμηλο.action, χαρακτηριστικο των  οικονομικοτερων κιθαρων.εχω καταληξει στην ibanez απο οτι φαινεται και τωρα μαζευω τα λεφτα.

Για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα, το χαμηλό action (εννοείται χωρίς τριξίματα και άλλα λειτουργικά προβλήματα) είναι θετικό σημείο και επιθυμητό από πολλούς κιθαρίστες. Δεν είναι επομένως χαρακτηριστικό των "οικονομικότερων" κιθάρων, θα έλεγα ότι μάλλον το αντίθετο ισχύει. Είναι πιο πιθανόν ότι το ύψος των χορδών θα μπορέσει να ρυθμιστεί σε χαμηλά επίπεδα χωρίς λειτουργικά προβλήματα σε μια καλοφτιαγμένη και προσεγμένη (οπότε λογικά και πιο ακριβή) κιθάρα απ' ό,τι σε μια φτηνή η οποία θα έχει τουλάχιστον κάποιους συμβιβασμούς στην ποιότητα κατασκευής.

ναι συγγνωμη δικο μου λαθος. εννοουσα χαμηλο action με fret buzz που συνανταται στις "φτηνες" κιθαρες..

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Μαγαζι με ηλεκτρικες κιθαρες στο κεντρο
« Απάντηση #36 στις: 08/06/13, 17:05 »
Γεια σας


θα ηθελα να μου πειτε ενα καλο και αξιοπιστο μαγαζακι στο κεντρο να κοιταξω για καμια stratocaster μεχρι 150 ευρω.
Πηγα στο Νακα σημερα αλλα να σας πω την αληθεια δεν μαρεσαν τα χρωματα των κιθαρων του.
Ειχα δει μια πολυ ωραια Aria STG 005 αν δεν κανω λαθος μαυρη και κοκκινη σε ενα θεμα που ειχε δημιουργησει ο Απολλων σχετικα με φτηνες stratocaster.




Τελοσπαντων οποιος ξερει κανενα μαγαζακι με κιθαρες στο κεντρο ας μου πει.
Ευχαριστω πολυ. ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαγαζι με ηλεκτρικες κιθαρες στο κεντρο
« Απάντηση #37 στις: 08/06/13, 18:22 »
υπάρχουν πολλά θέματα που αναφέρουν μαγαζιά με κιθάρες στο κέντρο και σε πολλά αναφέρονται και ποια μαγαζιά φέρνουν ποιες μάρκες....

κάνε μια αναζήτηση πρώτα ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μαγαζι με ηλεκτρικες κιθαρες στο κεντρο
« Απάντηση #38 στις: 08/06/13, 18:45 »
Κατ' αρχήν αισθάνομαι υποχρεωμένος να επισημάνω ότι το χρώμα είναι μάλλον επουσιώδες κριτήριο όταν προσπαθείς να επιλέξεις κιθάρα, ειδικά όταν ο προϋπολογισμός σου είναι τόσο χαμηλός.

Δεύτερον, στο θέμα το οποίο αναφέρεις είχα δώσει συνδέσμους για μαγαζιά όπου μπορούσε κανείς να βρει αυτές τις κιθάρες. Λέω "μπορούσε" γιατί έχει περάσει ήδη ένας χρόνος από την ανάρτηση αυτού του thread, οπότε δεν αποκλείεται διαθεσιμότητα και τιμές να έχουν αλλάξει. Πάντως θυμάμαι ότι για τις συγκεκριμένες Aria είχα δώσει 1-2 συνδέσμους από Ελληνικά μαγαζιά. Δοκίμασες να ρωτήσεις εκεί;

Πάντως, όπως είχα πει και στο συγκεκριμένο θέμα, αν ψάχνεις καινούργια strat για 150 Ευρώ για αγορά από Ελλάδα, τότε η SX STT-57 μάλλον είναι η καλύτερη επιλογή. Αμφιβάλλω αν υπάρχει κάποια κιθάρα έστω και παραπλήσιας ποιότητας σε άλλο Ελληνικό κατάστημα στην ίδια κατηγορία τιμής. Βέβαια μπορείς πάντα να κοιτάξεις για ένα μεταχειρισμένο όργανο, αν πετύχεις καμιά καλή ευκαιρία στις αγγελίες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Μαγαζι με ηλεκτρικες κιθαρες στο κεντρο
« Απάντηση #39 στις: 08/06/13, 18:55 »
Κατ' αρχήν αισθάνομαι υποχρεωμένος να επισημάνω ότι το χρώμα είναι μάλλον επουσιώδες κριτήριο όταν προσπαθείς να επιλέξεις κιθάρα, ειδικά όταν ο προϋπολογισμός σου είναι τόσο χαμηλός.

Δεύτερον, στο θέμα το οποίο αναφέρεις είχα δώσει συνδέσμους για μαγαζιά όπου μπορούσε κανείς να βρει αυτές τις κιθάρες. Λέω "μπορούσε" γιατί έχει περάσει ήδη ένας χρόνος από την ανάρτηση αυτού του thread, οπότε δεν αποκλείεται διαθεσιμότητα και τιμές να έχουν αλλάξει. Πάντως θυμάμαι ότι για τις συγκεκριμένες Aria είχα δώσει 1-2 συνδέσμους από Ελληνικά μαγαζιά. Δοκίμασες να ρωτήσεις εκεί;

Πάντως, όπως είχα πει και στο συγκεκριμένο θέμα, αν ψάχνεις καινούργια strat για 150 Ευρώ για αγορά από Ελλάδα, τότε η SX STT-57 μάλλον είναι η καλύτερη επιλογή. Αμφιβάλλω αν υπάρχει κάποια κιθάρα έστω και παραπλήσιας ποιότητας σε άλλο Ελληνικό κατάστημα στην ίδια κατηγορία τιμής. Βέβαια μπορείς πάντα να κοιτάξεις για ένα μεταχειρισμένο όργανο, αν πετύχεις καμιά καλή ευκαιρία στις αγγελίες.


το στυλ και το χρωμα αποτελει βασικα κριτηριο για μια κιθαρα κατα τη γνωμη μου γιατι αν δεν σε τραβαει να παιζεις το οργανο θα το παρατησεις..
δεν ξερω αν ειδα αυτο το μοντελο η παρομοιο παντως την βρηκα στο νακα σημερα 120 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μαγαζι με ηλεκτρικες κιθαρες στο κεντρο
« Απάντηση #40 στις: 08/06/13, 19:29 »
το στυλ και το χρωμα αποτελει βασικα κριτηριο για μια κιθαρα κατα τη γνωμη μου γιατι αν δεν σε τραβαει να παιζεις το οργανο θα το παρατησεις..

Πιθανόν να έχεις κάποιο δίκιο. Σε αυτό το σημείο όμως, η δική μου άποψη είναι ότι το ίδιο αποτέλεσμα (δηλαδή να παρατήσεις το άθλημα) μπορεί να επιφέρει πιο εύκολα μια κιθάρα κακής ποιότητας, όσο κι αν σού αρέσει το χρώμα της.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Μαγαζι με ηλεκτρικες κιθαρες στο κεντρο
« Απάντηση #41 στις: 08/06/13, 22:24 »
Απολλων συμφωνω για sx μαλιστα κ εγω εψηνα καμια τελε αν βγαζει....πηγαινε στον Σαμουελιαν στο μοναστηρακι για sx....κανει και καλες τιμες!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μαγαζι με ηλεκτρικες κιθαρες στο κεντρο
« Απάντηση #42 στις: 08/06/13, 23:07 »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Μαγαζι με ηλεκτρικες κιθαρες στο κεντρο
« Απάντηση #43 στις: 09/06/13, 01:08 »
Απολλων συμφωνω για sx μαλιστα κ εγω εψηνα καμια τελε αν βγαζει....πηγαινε στον Σαμουελιαν στο μοναστηρακι για sx....κανει και καλες τιμες!


 θα παω να ριξω μια ματια..;) ευχαριστω!

Συγχώνευση μηνυμάτων: 09/06/13, 10:36
Yπάρχει και tele, η SX STL-50. Δες εδώ...

http://s162.photobucket.com/user/Apollwn/library/SX%20SLT50%20Telecaster?sort=9&page=1


θα την κοιταξω! ευχαριστω απολλων
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/13, 10:36 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος Pavl0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Μαγαζι με ηλεκτρικες κιθαρες στο κεντρο
« Απάντηση #44 στις: 09/06/13, 02:53 »
Η SX υπαρχει σιγουρα στο μοναστηρακι ..πηγαινε δοκιμασε την..εγω την ειχα δοκιμασει και μου αρεσε αρκετα και οπως λεει ο απολλων ειναι πολυ value for money...το μαγαζι δεν θυμαμε πως λεγεται αλλα αν πας εκει στν πλατεια στο μοναστηρακι στρειψε δεξια και πηγαινε προς τα κατω και θα το δεις στο δεξι σου χερι...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Μαγαζι με ηλεκτρικες κιθαρες στο κεντρο
« Απάντηση #45 στις: 09/06/13, 03:27 »
Η SX υπαρχει σιγουρα στο μοναστηρακι ..πηγαινε δοκιμασε την..εγω την ειχα δοκιμασει και μου αρεσε αρκετα και οπως λεει ο απολλων ειναι πολυ value for money...το μαγαζι δεν θυμαμε πως λεγεται αλλα αν πας εκει στν πλατεια στο μοναστηρακι στρειψε δεξια και πηγαινε προς τα κατω και θα το δεις στο δεξι σου χερι...
ο Σαμουελιαν ειναι το εχω γραψει παραπανω....εξυπηρετικος και ευγενικος!!!

Απολλων τελειως επιγραμματικα τι λεει η τελε?Εννοειται οτι ηλεκτρικα και μαγνητες δεν με ενδιαφερουν!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μαγαζι με ηλεκτρικες κιθαρες στο κεντρο
« Απάντηση #46 στις: 09/06/13, 10:39 »
Απολλων τελειως επιγραμματικα τι λεει η τελε?Εννοειται οτι ηλεκτρικα και μαγνητες δεν με ενδιαφερουν!

Όπως και η strat, πολύ καλοφτιαγμένη και ποιοτική κιθάρα για τα λεφτά της. Κατά τη γνώμη μου, είναι ανάμεσα στις φτηνές Squier (Affinity και Standard), και στις πιο ακριβές (Vintage Modified και Classic Vibe). Eιδικά το μπράτσο, που είναι λίγο πιο παχύ από το συνηθισμένο και με vintage gloss φινίρισμα, είναι από τα καλύτερα που έχω δει σε κιθάρα αυτής της κατηγορίας. Εμένα τουλάχιστον μού φάνηκε πολύ άνετο, παρά το γεγονός ότι το radius είναι λίγο πιο επίπεδο (γύρω στο 13-14 σε αντίθεση με 9,5 των περισσότερων tele).

Μερικά πράγματα που χρήζουν προσοχής. Τα παλιότερα μοντέλα, όπως αυτό στις φωτογραφίες (η κιθάρα που είχα πριν μερικά χρόνια) είναι top loader, δηλαδή οι χορδές πιάνουν στο πίσω μέρος της γέφυρας και δεν περνάνε μέσα από το σώμα. Υπάρχουν εκτεταμένες συζητήσει στο tdrpi, το gearpage και άλλα κιθαριστικά fora σχετικά με τη σύγκριση top loader vs string through, για όποιον ενδιαφέρεται. Τα πιο καινούργια μοντέλα, όπως αυτά που διατίθενται στο Αμερικάνικο Rondo Music, είναι string through και το headstock δεν έχει το χαρακτηριστικό tele σχήμα, αλλά λίγο διαφορετικό. Τέλος, εκτός από τα ηλεκτρικά και τους μαγνήτες, ίσως να χρειαστεί αλλαγή κλειδιών. Αυτά που έχει, και τα οποία είναι vintage style, δεν είναι άσχημα εμφανισιακά, αλλά δεν αποκλείεται να είναι κατώτερης ποιότητας και κάποια στιγμή να δημιουργήσουν προβλήματα στο κούρδισμα. Ούτως ή άλλως, ένα καλό σετ κλειδιών αποτελεί μια πολύ εύκολη, ανέξοδη και ιδιαίτερα λειτουργική αναβάθμιση για οποιαδήποτε φτηνή strat ή tele.

Και επειδή ακόμα το μετανιώνω που πούλησα την STL-50, αγόρασα πρόσφατα μια άλλη σε μαύρο χρώμα. Είναι η μεσαία κιθάρα σε αυτή τη φωτογραφία... 8)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Μαγαζι με ηλεκτρικες κιθαρες στο κεντρο
« Απάντηση #47 στις: 09/06/13, 18:23 »
Απολλων τελειως επιγραμματικα τι λεει η τελε?Εννοειται οτι ηλεκτρικα και μαγνητες δεν με ενδιαφερουν!

Όπως και η strat, πολύ καλοφτιαγμένη και ποιοτική κιθάρα για τα λεφτά της. Κατά τη γνώμη μου, είναι ανάμεσα στις φτηνές Squier (Affinity και Standard), και στις πιο ακριβές (Vintage Modified και Classic Vibe). Eιδικά το μπράτσο, που είναι λίγο πιο παχύ από το συνηθισμένο και με vintage gloss φινίρισμα, είναι από τα καλύτερα που έχω δει σε κιθάρα αυτής της κατηγορίας. Εμένα τουλάχιστον μού φάνηκε πολύ άνετο, παρά το γεγονός ότι το radius είναι λίγο πιο επίπεδο (γύρω στο 13-14 σε αντίθεση με 9,5 των περισσότερων tele).

Μερικά πράγματα που χρήζουν προσοχής. Τα παλιότερα μοντέλα, όπως αυτό στις φωτογραφίες (η κιθάρα που είχα πριν μερικά χρόνια) είναι top loader, δηλαδή οι χορδές πιάνουν στο πίσω μέρος της γέφυρας και δεν περνάνε μέσα από το σώμα. Υπάρχουν εκτεταμένες συζητήσει στο tdrpi, το gearpage και άλλα κιθαριστικά fora σχετικά με τη σύγκριση top loader vs string through, για όποιον ενδιαφέρεται. Τα πιο καινούργια μοντέλα, όπως αυτά που διατίθενται στο Αμερικάνικο Rondo Music, είναι string through και το headstock δεν έχει το χαρακτηριστικό tele σχήμα, αλλά λίγο διαφορετικό. Τέλος, εκτός από τα ηλεκτρικά και τους μαγνήτες, ίσως να χρειαστεί αλλαγή κλειδιών. Αυτά που έχει, και τα οποία είναι vintage style, δεν είναι άσχημα εμφανισιακά, αλλά δεν αποκλείεται να είναι κατώτερης ποιότητας και κάποια στιγμή να δημιουργήσουν προβλήματα στο κούρδισμα. Ούτως ή άλλως, ένα καλό σετ κλειδιών αποτελεί μια πολύ εύκολη, ανέξοδη και ιδιαίτερα λειτουργική αναβάθμιση για οποιαδήποτε φτηνή strat ή tele.

Και επειδή ακόμα το μετανιώνω που πούλησα την STL-50, αγόρασα πρόσφατα μια άλλη σε μαύρο χρώμα. Είναι η μεσαία κιθάρα σε αυτή τη φωτογραφία... 8)
Οκ οποτε να φανταστω τα ταστα δε θελουν καποια παραπανω φροντιδα ετσι?Ειναι τα κλασσικα med.jumbo ε?Σε ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μαγαζι με ηλεκτρικες κιθαρες στο κεντρο
« Απάντηση #48 στις: 09/06/13, 21:31 »
Οκ οποτε να φανταστω τα ταστα δε θελουν καποια παραπανω φροντιδα ετσι?Ειναι τα κλασσικα med.jumbo ε?Σε ευχαριστω

Τα τάστα στην καινούργια μού φαίνονται σαν medium με medium jumbo. Στην παλιά δεν θυμάμαι το μέγεθος, καθώς έχουν περάσει κάποια χρόνια, αλλά πρόκειται για το ίδιο ακριβώς μοντέλο οπότε λογικά δεν θα υπάρχουν διαφορές. Πάντως και στις δύο ήταν ικανοποιητικά, χωρίς αιχμηρές γωνίες ή άλλα προβλήματα. Δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω, καθώς και οι δύο αυτές κιθάρες ήταν μεταχειρισμένες και αναβαθμισμένες, οπότε δεν αποκλείεται οι προηγούμενοι κάτοχοι να είχαν επιληφθεί τυχόν προβλημάτων με τα τάστα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Καλησπερα παιδια,

εκανα μια βολτα στο Μοναστηρακι σημερα και περασα απο το Σαμουελιαν που μου ειχε προτεινει ενα μελος απο το forum. Οντως ειναι πολυ ευγενικοι και εξυπηρετικοι. Εχω καταληξει σε 3-4 κιθαρες και θα ηθελα τη γνωμη σας. Ας ξεκινησω με αυτες που ειδα στο μαγαζι (τις κιθαρες δεν τις ακουσα καθολου, σιγουρα θα μου προτεινετε να το κανω οποτε θα περασω τις επομενες μερες παλι). Επισης παρελειψα κατι κλασσικες stagg των 120 ευρω διοτι δεν μου πολυαρεσαν..

1. Ibanez GIO η G10 δεν θυμαμαι (150 ευρω) : Ηταν η κιθαρα που μου εκανε το "κλικ". Μου αρεσε τρομερα. Ωστοσο δεν ταιριαζει πολυ στο στυλ μου (θελω να παιζω πιο πολυ πανκ ροκ και εντεχνο ροκ ενω μου εχουν πει οτι οι ibanez ειναι κυριως για metal φαση , κυριως λογω των μαγνητων..) Επισης ενας φιλος κιθαριστας μου ειπε οτι τετοιου ειδους κιθαρα ειναι πιο πολυ για solo και οχι τοσο για να βαραω ακορντα πραγμα που θελω εγω (σε αντιθεση με την epiphone που αναφερω παρακατω). Ισχυει αυτο; Μου ακουγεται λιγο περιεργο γι αυτο...

2. epiphone junior model (120 ευρω)

Epiphone Les Paul Junior at 13th Street Guitars

Και αυτη η κιθαρα μαρεσει πολυ παρολο που γενικα δεν μαρεσουν ιδιαιτερα οι κιθαρες τυπου les paul. Ωστοσο πιστευω οτι η κιθαρα αυτη ειναι αρκετα καλη και οικονομικη για εναν αρχαριο σαν και εμενα και επισης μαρεσε και ο ηχος της που την ακουσα απο youtube.

3. ειδα και μια κοκκινη SX sta 160 ευρω. Δεν θυμαμαι μοντελο, αρκετα ωραια κιθαρουλα αλλα πιστευω λιγο τσιμπημενη σε σχεση με τις αλλες, για αυτο και την βαζω λιγο στην ακρη..

4. μεταχειρισμενη ολκαινουρια ομως Dean Vendetta Xmt στα 120 ευρω ( στο νακα την ειχα βρει 155 νομιζω): Αρκετα ωραια κιθαρα με μια γρηγορη ματια που εριξα στο google, απλως με χαλαει λιγο η περιοχη με τα κλειδια ( το σχημα)

Λοιπον αυτα απο μενα ;D
Θα ηθελα αν γινεται να μου πειτε τη γνωμη σας για τις κιθαρες καθως και τυχον μειονεκτηματα που παρουσιαζουν.
Ευχαριστω για την υπομονη σας.


**Την Aria SG-005 τελικα οπως ηταν ανεμενομανεο δεν την βρηκα..
« Τελευταία τροποποίηση: 19/10/13, 12:37 από Απόλλων »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/09, 07:37
από m@ster k@frer
17 Απαντήσεις
8418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 13:09
από ekaradimos
18 Απαντήσεις
8679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 21:59
από Coldfusion
5 Απαντήσεις
2885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/10, 19:01
από whocares
13 Απαντήσεις
5588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/12, 16:10
από zeoy
70 Απαντήσεις
20707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/13, 23:01
από Pavl0s
6 Απαντήσεις
5072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/13, 01:41
από baras
19 Απαντήσεις
8844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/14, 15:46
από Καθόδιος (φλουτσ)
24 Απαντήσεις
23030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/17, 21:22
από johnjohn
8 Απαντήσεις
3302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/22, 22:26
από MelodyHero