Αποστολέας Θέμα: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?  (Αναγνώστηκε 43077 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #25 στις: 15/04/08, 17:40 »
Δεν θέλω να σας φρικάρω ,αλλά κάθε μέρα έρχεται και βρίσκετε ανάμεσά μας   ;) Spookie!!! :o
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #26 στις: 15/04/08, 17:52 »
Ήρθε ως Χριστός (η μία απ' τις τρεις υποστάσεις του). Και δεν ήρθε ως Θεός, αλλά ως θεάνθρωπος, οπότε θα μπορούσε πλέον να γίνει κατανοητός.

PS: Προσωπικά δεν πιστεύω απλά αυτό υποστηρίζει η θρησκεία 8)

Για τον χριστό η ταπεινή προσωπική μου αποψη είναι ότι ήταν ένας πανέξυπνος ανθρωπος ο οποίος, θέλοντας να αφυπνίσει τους γύρω του, οραματιζόμενος έναν κόσμο χωρίς πολέμους και σφαγές, και βλέποντας ότι υπήρχε μια γενική αναστάτωση με τους προφήτες και μια ανάγκη των ανθρώπων να πιαστούν από κάπου βρήκε την ευκαιρία και άρχισε να διδάσκει και να λέει τις παραβολές του (οι οποίες πραγματικά είναι πολύ καλές) κλπ. Αλλά ήταν άνθρωπος!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #27 στις: 15/04/08, 18:17 »
Τόσο έξυπνος που δεν μπόρεσε να αποφύγει τη σταύρωση και να γίνει αρχιερέας ,βασιλιάς ή ότι άλλο η εξυπνάδα του θα του επέτρεπε;Μόνο και μόνο από την αγάπη του για το ανθρώπινο γένος; Και η εξυπνάδα του όμως τελικά ήτανε τόσο περιορισμένη που δεν κατάφερε τελικά να αποτρέψει τους πολέμους και τις σφαγές;Δεν ήταν θέμα εξυπνάδας ,η όλη του πορεία ήταν αυτή που ξέρουμε.Αν πιστεύεις σε Αυτόν ,πιστεύεις ότι ήταν Θεάνθρωπος.Αν δεν πιστεύεις σε Αυτόν πιστεύεις ότι ήταν άνθρωπος η και απλά μύθος(μη ιστορικό πρόσωπο)Και για να μη παρεξηγηθώ και εμένα η ταπεινή προσωπική μου γνώμη είναι αυτή...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/04/08, 18:19 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #28 στις: 15/04/08, 18:51 »
Αυτό το θέμα ίσως θα μπορούσε να συγχωνευθεί με το "Πιστεύετε στον Θεό;" ...


MACMISIAS,
Τι νόημα θα είχε αυτή η ζωή αν τα βρίσκαμε όλα έτοιμα; Μέσα από την έμφυτη ανάγκη για αναζήτηση και για πρόοδο, μέσα από τις εμπειρίες και τις δυσκολίες, καλλιεργούμε το πνεύμα μας. Για παράδειγμα, που θα καταλήξει ένα παιδί που μεγαλώνει χωρίς να χρειάζεται να προσπαθήσει για τίποτα; Μήπως θα γίνει ένας κηφήνας; Ο πατέρας πρέπει να δείχνει τον δρόμο, και το παιδί να αναπτύσσει κρίση και να πράττει από μόνο του.
Αλλά ας μη φεύγουμε από το θέμα της συζήτησης...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #29 στις: 15/04/08, 19:22 »
Αυτό το θέμα ίσως θα μπορούσε να συγχωνευθεί με το "Πιστεύετε στον Θεό;" ...


MACMISIAS,
Τι νόημα θα είχε αυτή η ζωή αν τα βρίσκαμε όλα έτοιμα; Μέσα από την έμφυτη ανάγκη για αναζήτηση και για πρόοδο, μέσα από τις εμπειρίες και τις δυσκολίες, καλλιεργούμε το πνεύμα μας. Για παράδειγμα, που θα καταλήξει ένα παιδί που μεγαλώνει χωρίς να χρειάζεται να προσπαθήσει για τίποτα; Μήπως θα γίνει ένας κηφήνας; Ο πατέρας πρέπει να δείχνει τον δρόμο, και το παιδί να αναπτύσσει κρίση και να πράττει από μόνο του.
Αλλά ας μη φεύγουμε από το θέμα της συζήτησης...
Κανένα απολύτως...Και νομίζω ότι ακριβώς αυτό το ζήτημα της ελεύθερης βούλησης το στηρίζω στις απαντήσεις μου...Και φυσικά δεν θέλω να κάνω μαθήματα στα παιδιά (επιτρέψτε μου να λέω παιδιά και εγώ που κοντεύω τα 40 πια...)Απλά τις απόψεις μου λέω ,έτσι όπως τα βιώματά μου και οι φτωχές μου γνώσεις μου το επιτρέπουν...Η άποψη μου περικλείετε σε αυτά που αναφέρω στην απάντησή μου #23.
Και για να επιστρέψουμε στο θέμα ,το ζήτημα της "δύναμης" του Θεού είναι άτοπο μιας και η δύναμη είναι ανθρώπινη λέξη, με τέλος και αρχή,ελάχιστο,μέτριο,πολύ και μέγιστο.Πως να μετρήσεις τον Θεό ή τη "δύναμή" του;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #30 στις: 15/04/08, 20:03 »
παιδια πιστευω πως ο Βραζιλης εχει δικιο....ετσι οπως αναπτυσεται το θεμα δεν διαφερει σε τιποτα απο αυτο που βρισκεται στο θεμα "Πιστεύετε στον Θεό;" ... και μη ξεχναμε ειναι καθαρα θεμα πιστης και καθε μορφη επιχειρηματος για την αναιρεση αυτης ειναι αν οχι προσβλητικο σιγουρα βλακωδες....το θεμα εχει να κανει με τον Θεο ως μια ανωτερη υπαρξη...δεν εχει να κανει με τις θρησκειες...οι θρησκειες ειναι εκει...δημιουργηματα του ανθρωπου και κανουν την δουλεια τους.... οπως την κανουν...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #31 στις: 15/04/08, 20:08 »
Και για να επιστρέψουμε στο θέμα ,το ζήτημα της "δύναμης" του Θεού είναι άτοπο μιας και η δύναμη είναι ανθρώπινη λέξη, με τέλος και αρχή,ελάχιστο,μέτριο,πολύ και μέγιστο.Πως να μετρήσεις τον Θεό ή τη "δύναμή" του;

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Προβάλλουμε στο Θεό δικές μας ιδιότητες. Ο Θεός δεν είναι δύναμη. Είναι Βούληση. Είναι άστοχο το αρχικό ερώτημα αφού τίθεται σε λάθος βάση και έχοντας λάβει ως δεδομένο τον τρόπο που θεωρούμε το Θεό, ο οποίος τρόπος όμως εν προκειμένω δεν είναι ο κατάλληλος.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #32 στις: 15/04/08, 22:23 »
Ήρθε ως Χριστός (η μία απ' τις τρεις υποστάσεις του). Και δεν ήρθε ως Θεός, αλλά ως θεάνθρωπος, οπότε θα μπορούσε πλέον να γίνει κατανοητός.

PS: Προσωπικά δεν πιστεύω απλά αυτό υποστηρίζει η θρησκεία 8)

ήρ8ε ως Χριστός για τους χριστιανούς,,,αλλά υπάρχουν και κάτι εκατοντάδες 8ρησκειών που διατείνονται ακριβώς το ίδιο..και κάποια απο τα πρόσωπα στα οποία  αναφέρονται ειναι υπαρκτά..

Τόσο έξυπνος που δεν μπόρεσε να αποφύγει τη σταύρωση και να γίνει αρχιερέας ,βασιλιάς ή ότι άλλο η εξυπνάδα του θα του επέτρεπε;Μόνο και μόνο από την αγάπη του για το ανθρώπινο γένος; Και η εξυπνάδα του όμως τελικά ήτανε τόσο περιορισμένη που δεν κατάφερε τελικά να αποτρέψει τους πολέμους και τις σφαγές;Δεν ήταν θέμα εξυπνάδας ,η όλη του πορεία ήταν αυτή που ξέρουμε.Αν πιστεύεις σε Αυτόν ,πιστεύεις ότι ήταν Θεάνθρωπος.Αν δεν πιστεύεις σε Αυτόν πιστεύεις ότι ήταν άνθρωπος η και απλά μύθος(μη ιστορικό πρόσωπο)Και για να μη παρεξηγηθώ και εμένα η ταπεινή προσωπική μου γνώμη είναι αυτή...

δε μπορείς να μιλάς για εξυπνάδα στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #33 στις: 16/04/08, 00:47 »
τελικα ναι
μετα απο πολλη σκεψη νομιζω πως ειναι παντοδυναμος... :o :o :o :o :o :o


ρε παιδια ειναι σοβαρο θεμα αυτο?απορω πως δεν το χουνε σουταρει

σορυ στο παλικαρι που το εφτιαξε αλλα ειναι ερωτησεις αυτες που κανει...??????ελεος
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #34 στις: 16/04/08, 15:38 »
να σχολιασω καταρχας την υποθεση Α θεμα στο αρχικο ποστ ως ακυρη...η υποθεση αυτη εμπεριεχει εναν αυθαιρετο περιορισμο...δεν καταλαβα γιατι ο θεος να μην μπορει να φτιαξει μια πετρα οσο μεγαλη θελει αυτος και ταυτοχρονα να μπορει να την σηκωσει...θελω να πω οτι το Α ειναι αξιωμα ::) και οχι υποθεση...αφου αξιωματικα εχει δεχθει οτι ο θεος δεν ειναι παντοδυναμος... και στην συνεχεια υποστηριζει την αποψη αυτη με δυο διαφορετικα παραδειγματα...δεν μπορει να φτιαξει μια πετρα που θελει και δεν μπορει να σηκωσει την πετρα που θελει...

τωρα σχετικα με αυτα που ειπωθηκαν μετα, για θρησκεια και θεο...για μενα η θρησκεια και ο θεος δεν συνδεονται αμεσα...η αμφισβητουμενη αξια της θρησκειας ειναι ασχετη με αυτη του θεου...την θρησκεια την επινοησαμε εμεις για να μπορουμε να ελπιζουμε...ο θεος για μενα υπαρχει...και ειναι αυτος που δημιουργησε  "το κατι, το αυτο, το υπαρχω σε απολυτη αρμονια με ενα αλλο κατι, με ενα αλλο αυτο και με ενα αλλο υπαρχω"...θελω να πω οτι ειναι ολα τοσο καλα κουρδισμενα και εναρμονισμενα μεταξυ τους που αποκλειεται να μην υπαρχει administrator στο συμπαντικο forum ή κεντρικη μοναδα επξεργασιας στον συμπαντικο υπολογιστη...ολα αυτα υποδυκνειουν την υπαρξη θεου...

τωρα ποιος ειναι ο ρολος μας σε σχεση με το θεο δεν μπορει ουτε η θεολογια να δωσει απαντηση...εχει σκεφτει ποτε κανενας το ενδεχομενο να υπαρχει θεος και να μην εχει καμια ορεξη να ασχοληθει μαζι μας? οτι ειναι κατι σαν ασαφη κινητηρια δυναμη? οτι με το να του προσδιδουμε ανθρωπινη υποσταση (ο θεος ειναι καλαγαθος, τιμωρος, ευσπλαχνος) απλα κανουμε μια τρυπα στο νερο? φυσικα και δεν μπορει να υπρξει τετοια θρησκεια...γιατι να προσκυνας καποιον που σε εχει εξομοιωσει με καθε τι αλλο στον συμπαν του? γιατι να πιστευεις σε καποιον που δεν ενδιαφερεται για σενα απλα εσυ υποσυνειδητα κανεις την δουλεια που σου εχει ανατεθει?

παρολα αυτα ειναι περιεργο που τα ζωα δεν εχουν αναγκη για θεο...και αν η θρησκεια εινα αποροια της λογικης μας τοτε παμε σε αλλο κεφαλαιο...ποιος ο λογος να σκεφτομαστε...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/08, 15:42 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #35 στις: 16/04/08, 15:41 »
τελικα ναι
μετα απο πολλη σκεψη νομιζω πως ειναι παντοδυναμος... :o :o :o :o :o :o


ρε παιδια ειναι σοβαρο θεμα αυτο?απορω πως δεν το χουνε σουταρει

σορυ στο παλικαρι που το εφτιαξε αλλα ειναι ερωτησεις αυτες που κανει...??????ελεος

ε!! παλικαρι που εφτιαξες το ποστ μην κανεις τετοιες ερωτησεις ορισμενοι παθαινουν ναυτιες οταν η συζητηση ξεφευγει απο τα ορια υπνος, φαι και χεσιμο ::)

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #36 στις: 16/04/08, 17:33 »
οταν η συζητηση ξεφευγει απο τα ορια υπνος, φαι και χεσιμο ::)
και παει σε ορια .... που ειναι της ειδικοτητας του χαρουτσι

otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #37 στις: 16/04/08, 21:03 »
παρολα αυτα ειναι περιεργο που τα ζωα δεν εχουν αναγκη για θεο...και αν η θρησκεια εινα αποροια της λογικης μας τοτε παμε σε αλλο κεφαλαιο...ποιος ο λογος να σκεφτομαστε...

Ενδιαφέρον προβληματισμός!
Συμπαιραίνω: Για τα ζώα δεν υπάρχει θεός, για εμάς ίσως, για κάποια (υποθετικά έστω) όντα ανώτερα από εμάς σίγουρα ναι. Η κάθε μορφή ζωής ζει στην δική του πραγματικότητα, όπως την αντιλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #38 στις: 16/04/08, 21:58 »
γιατι αμφιβαλεις??ειναι η πραγματικοτητα...ο καθενας ζει στον κοσμο του...ιδεολογικα...γεωγραφικα...πνευματικα...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #39 στις: 16/04/08, 23:46 »
παρολα αυτα ειναι περιεργο που τα ζωα δεν εχουν αναγκη για θεο...και αν η θρησκεια εινα αποροια της λογικης μας τοτε παμε σε αλλο κεφαλαιο...ποιος ο λογος να σκεφτομαστε...

Ενδιαφέρον προβληματισμός!
Συμπαιραίνω: Για τα ζώα δεν υπάρχει θεός, για εμάς ίσως, για κάποια (υποθετικά έστω) όντα ανώτερα από εμάς σίγουρα ναι. Η κάθε μορφή ζωής ζει στην δική του πραγματικότητα, όπως την αντιλαμβάνεται.
Από την άλλη βέβαια δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε με τα ζώα για να μας πουν τι πιστεύουν...Ίσως και να έχουν δει πράγματα που εμείς με τις δικές μας αισθήσεις αδυνατούμε...Ίσως ΚΑΙ για τα ζώα να υπάρχει Θεός...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #40 στις: 17/04/08, 00:06 »
Η δημιουργια ειναι μια. Ο Θεος υπαρχει για ολους και για ολα, και για τα ζωα που ειναι δημιουργηματα του Θεου. Η γνωση ομως του Θεου εκ μερους των δημιουργηματων του, ηγουν θεογνωσια, διαφερει. Τα αλογα ζωα δεν εχουν δημιουργηθει κατ' εικονα Θεου, δηλ. δεν εχουν αυτογνωσια και θεογνωσια, πλην μετεχουν στην ζωοποιο ενεργεια του Θεου. Ο ανθρωπος μετεχει στην λογοποιο και οι αγιοι στην θεοποιο ενεργεια του Θεου, δηλ. δια μεν του λογου και της λογικης ο ανθρωπος γνωριζει οτι υπαρχει ατομικως και αποκτα συνειδηση προσωπου, δια δε της αρετης και ασκησεως στο αγαθον αποκτα εμπειρια της ουρανιας βασιλειας.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #41 στις: 17/04/08, 00:23 »
Neikos,
Δεν αμφιβάλλω. Αυτό που λες εσύ πιστεύω κι εγώ

analogio,
Οταν ειπα οτι για τα ζωα δεν υπαρχει Θεος, εννουσα οτι δεν τους απασχολησε ποτε, δεν τους περασε ποτε απο το μυαλο, αγνοουν την υπαρξη του (ή μη). Οχι οτι δεν τα εφτιαξε κι αυτα ο θεος...

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #42 στις: 17/04/08, 00:26 »
παιδια σας προτεινω να βαλετε στο youtube --->the 10th dimension , η κατι παρεμφερες και αν πεσετε σε καλο link θα παθετε την πλακα σας για το τι μπορει τελικα να ειμαστε...μου ειχαν στειλει ενα αναλογο link για τις 10 διαστασεις...οι δεκα διαστασεις ειναι ο μεγιστος αριθμος διαστασεων που μπορει καποιος να κινηθει...η δεκατη διασταση περιγραφει τα παντα...εμεις ειμαστε ον 3 διαστασεων ζουμε στις 4 διαστασεις αλλα μπορουμε ταυτοχρονα να αντιληφθουμε μονο 3...η 5 διασταση ουσιαστικα ειναι αυτη που υποδεικνυει οτι η 4η διασταση δηλ. ο χρονος δεν ειναι γραμμικος οπως τον αντιλαμβανομαστε...και ετσι σιγα σιγα ο αριθμος των διαστασεων αυξανε μεχρι που στη 10ατη περιεγραφες το υπαρχω το ειμαι και το παντα...η ιδεα και μονο απλα με σοκαρε...θα συμφωνησω λοιπον με τον βραζιλη (μιας και ειναι admin δεν θα μπορουσα να κανω και αλλιως ::) ;D)οτι πλασματα ανωτερης διαστασης μπορουν να αντιληφθουν το θεο με πιο απτο τροπο και θα συμπληρωσω οτι αν ο θεος ζει σε μια διασταση αυτη ειναι η δεκατη...οποτε για να φτασουμε στην θεωση μας λειπουν 7 διαστασεις!!! λετε αυτο να εννοουν στις βουδιστικες θρησκειες οταν μιλανε για ομοκεντρες σφαιρες που οδηγουν απο αυτην την ζωη στην θεωση? :o ...αν παρεπιπτοντως ειναι και 7 τοτε θα πρεπει να αρχισουμε να ανησυχουμε σοβαρα για το αν τελικα οι κινεζοι ηξεραν τι ελεγαν :o :o  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/04/08, 00:32 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #43 στις: 17/04/08, 01:26 »
Μπορεί ο Θεός να δίνει σε έναν κακό άνθρωπο την δύναμη να κάνει κακό σε άλλους καλούς ?
Μπορεί. Το βλέπουμε τριγύρω μας.

Μπορεί ο Θεός να μην βοηθά τα παιδιά που πεθαίνουν από την πείνα και την δίψα ?
Μπορεί. Το βλέπουμε τριγύρω μας.

Μπορεί ο Θεός να νικήσει το κακό ? Μπορεί αφού είναι παντοδύναμος και δεν το κάνει.

Τελικά όμως είναι ο Θεός παντοδύναμος για να κάνει πολύ πιο απλά πραματάκια λογικά έξυπνα και πρακτικά από το να φτιάξει μια πέτρα που να μην μπορεί ούτε ο ίδιος να σηκώσει ?

Για άλλη μια φορά θα ρωτήσω τι είναι ΘΕΟΣ για τον καθένας σας?

Επίσης το να μπορεί ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ να φτιάξει μια πέτρα που να μην μπορεί να σηκώσει δεν του χαλά την παντοδυναμία. Διότι ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ μπορεί να την φτιάξει. Και μην φανταστεί κάποιος ΣΟΥΠΕΡ ΕΞΥΠΝΑΚΙΑΣ οτι σε ΜΕΡΙΚΑ ΤΡΙΣ-ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ-ΑΙΩΝΙΑ ΧΡΟΝΙΑ θα μπορούμε να φτιάξουμε και εμείς μια τέτοια πέτρα που δεν θα μπορεί να τη σηκώνει ο ΘΕΟΣ.
Επίσης ΜΟΝΟ Ο  Θεός θα μπορούσε και να την καταστρέψει!!!!!!!
Η παντοδυναμία του Θεού λοιπόν δεν κρίνεται από ΧΑΖΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΛΟΓΙΚΗΣ.

Και μιας και κάποιοι επίμονοι θα θεωρήσουν ότι έστω και κατά ένα χιλιοστό φθείρεται η εικόνα του Θεού
και όντως δεν είναι παντοδύναμος.

Η ύπαρξη του Θεού έχει για εμένα σχέση με το ΟΛΑ. ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Σε αυτά λοιπόν τα πάντα, συνυπάρχουν τα πάντα.
Το καλό και το κακό είναι ένα.
Και όσο υπάρχει η παντοδυναμία του Θεού υπάρχει και η αδυναμία του.
Το ότι έχει αδυναμίες δεν σημαίνει οτι δεν είναι παντοδύναμος.
Οπότε πάμε σε μια καινούρια μορφή σκέψης που δεν έχει να κάνει με την λογική.
Την βλέπουμε καθημερινά γύρω μας.
Ο θεός είναι τα πάντα. Και τα καλά και τα κακά.
Αυτό το τα πάντα είναι ο Θεός.
Δεν γίνεται λοιπόν όταν κάτι είναι τα πάντα, να μην είναι παντοδύναμο.

Οπότε ο Θεός μπορεί να κάνει και το Α που ειπες και το Β και ολες τις πιθανές περιπτώσεις που μπορεί να βάλει το μυαλό σου.
Έαν λοιπόν τα κάνει όλα αυτά που βάλει το μυαλό σου, λες να του συμβεί κάτι ? ? ? ? Το οποίο να μην το ξέρει ? ? ? Λες να σταματήσει να υπάρχει ? Αφού είναι τα πάντα και για πάντα.

Έαν λοιπόν φτιάξει αυτή τη πέτρα που λες, και δεν μπορεί να τη σηκώσει, την επόμενη μέρα θα φτιάξει μια βαρύτερη που θα την σηκώνει με το "1 του δάκτυλο".

Όποιος μπορεί να αποδείξει το αντίθετο για τον Θεό τον προκαλώ.

Ο Θεός έτσι απλά σαν έννοια. Είναι η ύψιστη.

Κανείς δεν τα βάζει λοιπόν με κάποιον που μπορεί να τα κάνει όλα. Πέραν της λογικής.

Ο δολοφόνος και η Μητέρα Τερέζα, είναι και οι 2 μέρος του θεού και θεός.

Και το κακό στον παράδεισο, ο θεός το άφησε να ζεί, επίσης ο Θεός ήξερε τι θα κάνει ο Αδάμ και η Εύα

Μόνο που δεν ήταν ο Θεός των χριστιανών αλλά ο ΘΕΟΣ.

Δεν είναι τυχαίο πως ξεκινάει αυτή η ιστοριούλα. Την οποία όμως διαστρεβλώνουνε για να ικανοποιήσουνε συμφέροντα.

Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΑΛΟ και ότι άλλο βάλει ο νους σας. ΚΑι όλα τα μπορεί. Μπορεί επίσης την ίδια στιγμή να φτιάξει 2 ΙΔΙΕΣ πέτρες και τη μία να μπορεί να τη σηκώσει και την άλλη να μην μπορεί.

Είδατε ο κόσμος μας να λειτουργεί με την λογική ? είδατε να κυβερνά το κόσμο μας η λογική ?
Τα καλά και τα συμφέροντα, ακόμη και στο επιστημονικό επίπεδο που μιλάνε τα μαθηματικά ακόμη και εκεί λογική δεν υπάρχει. Ακόμη ψάχνονται παντού. Για πάντα θα ψάχνονται.

ΛΑΛΑΚΗΣ



Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Free Spirit

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #44 στις: 17/04/08, 03:19 »
 ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
μα τι θεμα ειναι αυτο!μου εκαψε τον εγκεφαλο!αυτος που ειχε απομεινει τελος παντων!τι κερδιζει οποιος απαντησει σωστα???εννοειτε οτι υπαρχει Θ-Ε-Ο-Σ κ οτι ειναι Π-Α-Ν-Τ-Ο-Δ-Υ-Ν-Α-Μ-Ο-Σ ! ! ! αν δεν πιστευουμε κ σ αυτον τοτε δεν μας μενει τιποτε αλλο απ το να ριξουμε μια πετρα στο λαιμο μας κι ας πεσουμε συντροφοι!μην τα ισοπεδωνουμε ολα παιδια! Ε-Λ-Ε-Ο-Σ !οχι τιποτε αλλο αλλα θα δει η Λουκα το θεμα κ θα σας κυνηγαει!
Α-Μ-Η-Ν !  :-X   :-X :-X :-X :-X :-X  :-X :-X :-X :-X :-X:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Music makes the people come together ! ! !

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #45 στις: 17/04/08, 10:24 »
χμ...περιεργο ποστ ομολογω...να σε δω σε αλλα πιο βαρβατα θεματα εσενα...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #46 στις: 17/04/08, 19:31 »
Παράδειγμα, δεν καταλαβαίνουμε πως μιλάνε τα δελφίνια, δεν νιώθουμε πως η νυχτερίδα χρησιμοποιεί το ραντάρ υπερήχων της και βρίσκει κουνουπάκια στο σκοτάδι, δεν ξεχωρίζουμε τις αμέτρητες μυρωδιές που ξεχωρίζει ένας σκύλος, δεν κατανοούμε τον συλλογικό νου των μελών μιας μυρμηγκοφωλιάς (μιας και κάθε μυρμήγκι μόνο του δεν θα έφτιαχνε ποτέ φωλιά).
Βασίλη δεν μπορούμε να "νιώσουμε" πως λειτουργούν αυτές οι ικανότητες των ζώων μάλλον επειδή δεν διαθέτουμε τα απαραίτητα όργανα για να το κάνουμε...αλλά μπορείς να κατανοήσεις τον τρόπο λειτουργίας τους πολύ έυκολα...
Επίσης..οι περισσότερες από αυτές τις λειτουργίες έχουν αντιγραφεί και έχουν δημιουργηθεί συσκευές που τις χρησιμοποιούν, πχ σόναρ, ραντάρ κ.α....
Bασικα η αιτιωδης σχεση που δινεις ειναι λαθος. Δεν διψαμε επειδη υπαρχει το νερο.
Βασικά...με βάση την εξελικτική βιολογία...διψάμε επειδή ακριβώς υπάρχει νερό...
και εξηγώ:
αν δεν το είχαν συναντήσει οι πρώιμοι οργανισμοί,δεν θα είχαν "μάθει" να χρησιμοποιούν λειτουργίες και χημικές αντιδράσεις με βάση το νερό και δεν θα μας ήταν τώρα απαραίτητο...

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #47 στις: 18/04/08, 00:27 »
αγαπητε βασιλη,
ξερω ότι δεν ειπες αυτό, δηλ. δεν ειπες ότι τα ζωα δεν τα δημιουργησε ο Θεος, στη θεολογικη γλωσσα η ακριβης εκφραση του νοηματος είναι δυσχερεστατη υποθεσις και βασανιστικη, λιγο να ξεφυγει εχομε διαστροφη νοηματος και αποτυχια ακριβους αποδοσεως του ζητουμενου, δηλ. είναι πολύ δυσκολο να αποδωσομε σωστα αυτό που θελομε να πουμε. Προφανως τα ζωα αγνοουν οχι τον θεο αλλα τον περι θεου λογο του ανθρωπου, δηλ. δεν εχουν θεολογια ουτε την γνωση που εχει ο ανθρωπος για τον θεο, φερουν ομως την δημιουργικη βουληση του κτιστη και διαθετουν ζωτικα στοιχεια εκδηλωτικα της υπαρξεως του, όπως τα πτερωτα τα εγγυς του ουρανιου διαστηματος που τον υμνουν. 

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #48 στις: 18/04/08, 16:57 »
αγαπητε συνομιλητη απο ποτε η πιστη για θεο, η αναγκη για θεο σημαινει και γνωση για την υπαρξη του...και γω πιστευω στο θεο για τους δικους μου λογους αλλα δεν σημαινει οτι εχω γνωση για την υπαρξη του...ουτε βρισκω απαραιτητο να εχει γυρω του πτερωτα τα εγγυς του ουρανιου διαστηματος που τον υμνουν...ορισμενοι εχετε χασει καθε επαφη με το θεο χαρην της θρησκειας...το ειπα και πριν και το ξαναλεω οι περισσοτεροι εχουν μαθει να λατρευουν την θρησκεια τους και οχι το θεο τους...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/04/08, 16:58 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #49 στις: 18/04/08, 17:00 »
δεν εχεις αδικο harruci αλλα απο οτι καταλαβα ο analogio κανει αναφορα για γνωση οπως αυτη ερχεται απο τους πατερες της εκκλησιας...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/04, 21:53
από Johnie Darko
9 Απαντήσεις
4005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/05, 20:08
από Winmmisterakias
26 Απαντήσεις
10024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/06, 23:54
από nefelh
32 Απαντήσεις
12429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 16:01
από Eagle Of Kamelot
48 Απαντήσεις
15702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/07, 19:09
από fertis
2 Απαντήσεις
3349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/07, 15:21
από Υπνοβάτης...
8 Απαντήσεις
4134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 14:04
από PerfectDark
4 Απαντήσεις
3487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 08:54
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/16, 23:04
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
1 Απαντήσεις
3184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/23, 18:07
από Kasey00