Αποστολέας Θέμα: Την Πόρτα μη Χτυπάς  (Αναγνώστηκε 4461 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Την Πόρτα μη Χτυπάς
« στις: 05/07/16, 18:18 »
Καλησπέρα σε όλους.


Μετά από 5 χρόνια σχεδόν παύσης, ξανανεβάζω καινούργιο δικό μου τραγούδι.


Δε με ενδιαφέρει και τόσο να κερδίσω τις εντυπώσεις, όσο το να μπορεί αυτό το τραγούδι να λειτουργήσει στη διασκέδαση, στο χορό και ελπίζω να είναι ένα τραγούδι που να μπορεί να πιάσει τον απλό κόσμο. Γι αυτό και δεν έχω κάνει κάποια εκρητική και ψαρωτική ενορχήστρωση με κορύφωση, λύτρωση κτλ κτλ, αλλά πιο πολύ, η ενορχήστρωση ακολουθεί την κυκλική μορφή του τραγουδιού.


Τις λεπτομέρειες για το τραγούδι, τις έχω αναλυτικά στην περιγραφή του βίντεο.


Μπορείτε να το ακούσετε από εδώ:


https://www.youtube.com/watch?v=rVIrsY2UvfY


Και ελπίζω τελικά να το χορέψετε. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Την Πόρτα μη Χτυπάς
« Απάντηση #1 στις: 05/07/16, 23:23 »
Αδελφέ μου πολύ χιλιοακουσμένο το μοτίβο σου.
Προσωπικά δεν έχω δει ακόμα κάποιον στην Ελλάδα να ξέρει να χορεύει ρούμπα.
Χάθηκε να βάλεις έναν Ελληνικό ρυθμό?Η παράδοση μας είναι πάμπλουτη από ρυθμούς.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Την Πόρτα μη Χτυπάς
« Απάντηση #2 στις: 06/07/16, 03:58 »
Πολύ καλή παρατήρηση. Οι μουσικοί στην πιάτσα γενικά το λένε "ρούμπα" (ακόμη και τα μπαγιό, ρούμπα τα λένε). Όλα αυτά τα τραγούδια όμως, οπουδήποτε παίζονται, είτε αυτό που παραπέμπει σε ρούμπα (αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι ρούμπα), είτε τα μπαγιό, τα χορεύει ο κόσμος σα συρτό, σε όλα τα μαγαζιά και τα πανηγύρια. Σίγουρα δε θα με χάλαγε να έβλεπα μία εξειδικευμένη χορευτική ομάδα να κάνει χορογραφία ρούμπα το τραγούδι, όμως όταν αναφέρθηκα στο χορό πριν, δεν εννοούσα κάτι τέτοιο (αν απευθυνόμουν σε εξειδικευμένη ομάδα, θα με εξίταρε πιο πολύ να φτιάξω μία σάλσα), αλλά αυτό τον αυθόρμητο "συρτό".


Από κει κι έπειτα, ο ρυθμός αυτός, είναι ελληνικότατος: Υπάρχει στην παράδοση της Ελλάδας τουλάχιστον μισό αιώνα. Ορίστε και αναφορά:


! No longer available
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/16, 01:18 από Anaximandros »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Την Πόρτα μη Χτυπάς
« Απάντηση #3 στις: 06/07/16, 09:36 »
Θα δυσκολευόμουν να χαρακτηρίσω την ρούμπα σαν ελληνικό ρυθμό, αφού τον συναντούμε σε όλο τον κόσμο από Αμερική μέχρι Ινδία.Έχει επικρατήσει να θεωρείται πάντως ένας latin ρυθμός.Το τραγούδι του χρυσίνη που αναφέρεις εντάσσεται στα λαϊκά τραγούδια και όχι στα παραδοσιακά και είναι πιο κοντά σε αυτό που θεωρείται μεσογειακή παραλλαγή της ρούμπας.
Συμφωνώ ότι γενικότερα αυτό τον ρυθμό θα τον χορέψουν σαν συρτό στην Ελλάδα αλλά έχω δει και το τραγικό να τον χορεύουν σαν τσιφτετέλι!

Μιας και ανέφερες το συγκεκριμένο τραγούδι, να πούμε ότι ο Χρυσίνης(ήταν τυφλός) θεωρείται ένας από τους κορυφαίους κιθαρίστες(πλήν των υπολοίπων ιδιοτήτων του) στην Ελλάδα αλλά δυστυχώς επικράτησε μόνο σαν συνθέτης.Παρακάτω σε μια σύνθεση του Χιώτη με κιθάρες όπου συμμετέχει και ο Χρυσίνης.
! No longer available
« Τελευταία τροποποίηση: 06/07/16, 10:12 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Την Πόρτα μη Χτυπάς
« Απάντηση #4 στις: 07/07/16, 00:50 »
Φίλε Αναξίμανδρε, εγώ προσωπικά την καταευχαριστήθηκα τη ρουμπίτσα σου. Ρούμπα το λέγαμε αυτό όλοι εμείς στα μπουζουκτζίδικα (και ορθώς αφού είναι γρήγορη ρούμπα) και χέστηκα πως την χορεύει ο κάθε μεθυσμένος και μη, αν και το μοτίβο που έβλεπα στην πίστα ήταν σχεδόν πάντα το ίδιο: όταν χόρευαν μέχρι 2-3 ήταν τσιφτετέλι, παραπάνω άτομα ήταν συρτό. Δεκτά και τα 2, κέφι να γίνεται που είναι και το ζητούμενο.
Επίσης δεν ξέρω αν είναι Ελληνικός ρυθμός και επίσης χέστηκα και αν δεν είναι.

Ωραίο, απλό, λιτό και ειλικρινές τραγουδάκι και δεόντως ξεσηκωτικό επίσης.
Μου θύμισε παλιές καλές εποχές με παιδιά της Πάτρας και πάιδες εν τάξει.

...και πίνω μπύρεεεεες...
 ;D

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Την Πόρτα μη Χτυπάς
« Απάντηση #5 στις: 08/07/16, 01:01 »
talfarlow, συμφωνώ σε όλα όσα λες. Θα χαιρόμουν πάρα πολύ αν κάποια στιγμή το τραγούδι μου αυτό, εντάσσεται σε αυτά που λες "λαϊκά τραγούδια". Παραδοσιακό της Ελλάδας γενικά, δε το λες με την καμία. Οι επιστήμονες χρησιμοποιούν την ορολογία "Αστική Λαϊκή Μουσική", οπότε όταν έλεγα για παράδοση, εννοούσα τη συγκεκριμένη κι όχι τα δημοτικά της Ελλάδας (με τα οποία τρελαίνομαι, ειδικά με τα καμπίσια). Τέλειο το τραγούδι που έβαλες, με βλέπω να κάθομαι να το μελετάω τις επόμενες ημέρες.


elrich, ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου, μακάρι το τραγούδι να εξελιχθεί έτσι και να γίνεται κέφι. Επίσης, μια και το ανέφερες, εκτός από τα καμπίσια δημοτικά, τρελαίνομαι και με τα Παιδιά από την Πάτρα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Την Πόρτα μη Χτυπάς
« Απάντηση #6 στις: 11/07/16, 09:55 »
Πολύ μου άρεσε το τραγούδι σου, ακούγεται πολύ ευχάριστα. Συνθετικά και ενορχηστρωτικά, έχει όλα αυτά τα στοιχεία που αγαπάμε στη μουσική αυτού του είδους και μας ανεβάζουν την διάθεση ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
5161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/06, 19:56
από pinelopi
2 Απαντήσεις
2007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 14:19
από Fteo
0 Απαντήσεις
2600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/08, 15:18
από MUSICPOST
6 Απαντήσεις
2573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/08, 15:06
από Ωρίωνας
1 Απαντήσεις
2341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/09, 20:54
από Panos the Greek