Αποστολέας Θέμα: Παίζοντας ρυθμό με τα δάχτυλα  (Αναγνώστηκε 3796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Λόγω του ότι έκανα κλασσική κιθάρα πολύ παλιά, όταν ξανάρχισα πριν από ένα χρονο περίπου, επαιζα με τα δάχτυλα. Νοιώθω πολύ πιο άνετα να παίζω με τα δάκτυλα ακόμα και στην ακόυστική κιθάρα. Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ ειμαι "εντάξει" στους αρπισμούς, δυσκολεύομαι πολύ στο strumming. Δεν μπορώ να χτυπήσω τις χορδές με τον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να μην ακούγεται καλά στα τραγούδια. Κάνω κάτι λάθος (για παράδειγμα χρησιμοποιώ το δείκτη στα άνω και κάτω κτυπήματα, μήπως είναι λάθος)  ή απλά αυτό αποκτάται με την εμπειρία? Επίσης επειδή σύντομα θα πάρω μια ακουστική κιθάρα θα ήθελα τη γνώμη σας για την Squire (by Fender)  SD-6. Έχω βάλει αυτή την ερώτηση και προηγουμένος αλλά κανείς δεν απάντησε. Ξέρω είναι πολύ φθηνή αλλά τόσο άχρηστη είναι αυτή η κιθάρα? Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/03, 17:27 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ρυθμοί
« Απάντηση #1 στις: 08/10/03, 14:24 »
Όχι, δεν είναι λάθος να χρησιμοποιείς τον δείκτη, μπορείς να χρησιμοποιείς τον δείκτη, τον μέσο, τον αντίχειρα, όπως σε βολεύει εσένα περισσότερο.

Μάλλον χρειάζεσαι περισσότερη εξάσκηση. Επίσης, ίσως κάνεις το λάθος να βάζεις περισσότερη δύναμη στα δάχτυλα από όσο χρειάζεσαι. Τα δάχτυλά σου και ο καρπός σου πρέπει να είναι εύκαμπτα και χαλαρά (όσο γίνεται  ;D)...

Μου φαίνεται ότι υπήρχε ήδη μια παρόμοια συζήτηση στο θέμα, αν θέλεις ψάξε στην κατηγορία "FAQ μουσικών οργάνων"...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Στάθης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • No personal message today...
    • Προφίλ
Re:Ρυθμοί
« Απάντηση #2 στις: 08/10/03, 15:50 »
Περίπου το ίδιο πρόβλημα είχα (και ως ένα βαθμό ακομα έχω) και εγω. Το χαλαρό δάκτυλο και ο χαλαρός καρπός θα σου βγουν σιγά σιγά με την εξάσκηση, όπως και η αίσθηση του ρυθμού. Απλά αυτό που ίσως βοηθάει να έχεις στο νου είναι ότι δεν είναι απαραίτητο να χτυπάς κάθε φορά όλες τις χορδές. Τα περισσότερα πάνω-κάτω εστιάζονται στις ψιλές χορδές (δεν το ανακάλυψα εγώ, μου το είπανε, και εμένα τουλάχιστον με βοήθησε αρκετά)

Οσο για το πώς κάνεις strumming εγώ δοκίμασα διάφορες "τεχνικες" όπως πάνω-κάτω μονο με τον δείκτη ή μονο με τον μέσο, κάτω με το δεικτη - πάνω με τον αντίχειρα (περίπου σαν να κρατάς πένα) και τελευταία δοκίμασα και την πένα (σκληρές μαλακές ότι μπορεις να φανταστεις). Τελικά έχω καταλήξει να παίζω με τον δείκτη (και πάνω και κάτω strumming) και ο ήχος να είναι οκ (αν και με την πένα μάλλον είναι πιο καθαρός). Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μετά από κανένα 2-3ωρο το νύχι έχει φαγωθεί, οπότε τότε ή παίρνω πένα ή παίζω με τον μέσο.

Αν δεν έχεις επαγγελματικές απαιτήσεις δούλεψε ότι σε βολεύει, η παρέα θα τραγουδάει :)
"When all you have is a hammer, everything looks like a nail..."

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:Ρυθμοί
« Απάντηση #3 στις: 08/10/03, 21:06 »
an thelis na xrisimopiisis penna ma de se volevi.. iparxi ena idos penas pou ti foras san 'daxtilidi' sto daxtilo ke proe3exi san ena plastiko nixi.. dokimase to
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
2557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 00:39
από x-versous
10 Απαντήσεις
4290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/10, 13:25
από Dr Bluz (G.K.)
5 Απαντήσεις
3369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 10:35
από kostas80
2 Απαντήσεις
38837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/11, 20:10
από Johnpen.
4 Απαντήσεις
6408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 22:12
από Korgy
4 Απαντήσεις
2725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 13:39
από STEFANOS604
9 Απαντήσεις
2785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/12, 23:18
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
8528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/15, 18:50
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
4312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/17, 09:28
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/19, 15:03
από Ioannis Anastassakis